Решение по дело №12313/2020 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 262353
Дата: 14 октомври 2021 г.
Съдия: Владимир Руменов Руменов
Дело: 20205330112313
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 28 септември 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е №262353

 

14.10.2021 г., гр. Пловдив

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ПЛОВДИВСКИ РАЙОНЕН СЪД, XIІ-ти гр. състав, в открито съдебно заседание на четиринадесети септември две хиляди двадесет и първа година, в състав:

 

         РАЙОНЕН СЪДИЯ:  ВЛАДИМИР РУМЕНОВ

 

    при секретаря Катя Грудева, като разгледа докладваното от съдията гр. д. № 12313/2020 г. по описа на същия съд, за да се произнесе, взе предвид следното:

    Производството е по реда на чл. 235 от ГПК – решение по исков спор .

    Делото е образувано по искова молба на „Теленор България„  ЕАД, ЕИК *********, със  седалище и адрес на управление гр. София ЖК Младост 4,  Бизнес Парк София, сгр. 6, против С.Н.Й., ЕГН ********** *** , и иск да се установи  вземане на ищеца за неустойка по договор за мобилни услуги, за което завителят, сега ищец, разполага със заповед за плащане № 2777/ 09.06.2020г., издадена по частното дело № 6396 по описа на ПРС за 2020г.

  Според изложените в молбата факти, между страните имало подписан договор за доставка на телекомуникационна услуга с предпочетен номер +*********** от дата 30.12.2016г. и по него на ответника били предоставени телекомуникационни услуги, а от своя страна Й. се задължила да плаща месечна абонаментна такса в размер на 24.99 лева. С допълнително споразумение от дата 16.01.2018г. абонатът преминал на друг тарифен план , като се съгласил да заплаща месечно 44.99 лева , и получил на изплащане  крайно устройство  (Samsung Galaxy J5 2017 Gold), уговорена била цена и  начин на плащане на така полученото устройство –   лизинговата цена на крайното устройство била договорена в размер на 23 месечни вноски  по  11.59  лева всяка, и цена на придобиване , платима на края на срока , от 11.59 лева.  За всичките си вземания по договорите, оператора- ищец издавал обща фактура под номера на абоната (*********), като във всяка от тях се посочвали дължимите по всеки договор поотделно суми.

   Тъй като ответникът изпаднал в забава да плати , ищецът развалил договора и начислил в тежест на насрещната страна по договора неустойки, предвидени при предсрочно прекратяване на договора за телекомуникационни услуги / в размер на три от оставащите вноски , без ДДС / , и в договора за лизинг / в размер на разликата между пълната пазарна стойност на крайното устройство по тарифа на оператора и тази, действително платена от ответника / .

   Неустойката не била платена и за това си вземане ищецът се снабдил със заповед за изпълнение на парично задължение,  издадена по ч. гр. дело № 6393/2020  год.; която обаче била връчена на ответника по реда на чл. 47 ал.5  от ГПК. Затова оператора иска установяване на вземането си неустойка зо предсрочно прекратяване на доворите,  в размер на общо 396.59 лева, формирана както следва: 112.47 лева за предсрочно прекратяване на договора за телекомуникационни услуги , като еквивалент на три месечни абонаментни такси , изчислени без добавен ДДС / 3х37.49 лева /, и 248.12 лева неустойка за прекратяване на договора за лизинг, изчислена като разлика между пазарната цена на предоставената лизингова вещ и платеното от ответника като вноски.  Ищецът иска и законната лихва върху общата неустоечна стойност от датата на подаването на заявлението в съда – 08.06.2020г. до окончателното изплащане на вземането , и разноските по спора.

   Ответникът оспорва иска в свовременно подаден отговор  и моли той да се отхвърли. Възразява, че  са  нищожни поради противоречие с правилата за потребителската защита  клаузите , с които в двата договора са договорени неустойки .   

  Установителен иск с правно основание в чл. 422 ГПК във връзка с  чл. 92 от ЗЗД.

   Искът е допустим – има идентичност между описаното в заявлението и издадената по частното дело 6369/20  заповед вземане, и това , предмет на исковата молба. Спазени са и сроковете по чл. 414 и 422 от ГПК.

     По същество:

 Копия от договорите за телекомуникационни услуги и получаване на крайно устройство са представени по делото и  съдът не отрича сключването им и частичното изпълнение по тях от страна на ответника.

   За да възникне обаче правото на оператора да получи неустойка за прекратяване на договорите, каквато иначе е уговорена, то следва договорите да са прекратени. Отсъства по делото такова изявление на някоя от страните. С оглед изложеното , че действието на договора е прекратено поради неплащане , няма и покана до длъжника да плати с предупреждение за развалянето на договора по реда на чл. 87 от  ЗЗД, което следва да е писмено – договорите са в писмена форма. Прекратяването на договорите остана недоказано като факт по смисъла на чл. 153 от ГПК. 

 На следващо място , в договора между страните от дата 30.12.2016г е договорено , че „ в случай на прекратяване на настоящия договор през първоначалния срок за която и да е СИМ карта, посочена в него , по вина или инициатива на потребителя, , последният дължи неустойка в размер от сумата от стандартните за съответния абонаментен план месечни абонаменти такси за всяка една СИМ карта /номер до края на този срок. Така формулирана обаче , клаузата е неравноправна по смисъла на чл. 143 ал. 2 т . 5 от Закона за защита на потребителите във връзка с чл. 146 от с. з,  тъй като позволява на търговеца – ищец да получи неоправдано завишен размер на обезщетението за вреди, тъй като този размер е  еквивавалент на точното изпълнение от страна на потребителя, без обаче търговеца да трябва да изпълни своето. Така установени клаузите за неустойка, като нищожни и установени в противоречие с добрите нрави, не пораждат задължение за потребителя на мобилни услуги. В този смисъл е практиката на Върховния касационен съд, обективирана в Решение № 193/09.05.2016 г. по т. д. № 2659/2014 г.,  ТК, І т. о. на ВКС и Решение № 110/21.07.2016 г. по т. д. № 1226/2015 г., ТК, І т. о. на ВКС.Тъй като е изначално нищожна, тази клауза не може да бъде санирана и да произведе действие , включително заради факта ,  че търговеца претендира само размер на неустойката , еквивалентен на три от вноските.  

   С още по – голяма тежест важат тези аргументи по отношение на неустойката по допълнителното споразумение от дата 16.01.2018г. , с което абонатът  получил на изплащане  крайно устройство  (Samsung Galaxy J5 2017 Gold),  и била уговорена била цена и  начин на плащане на така полученото устройство –   лизинговата цена на крайното устройство била договорена в размер на 23 месечни вноски  по 11.99 лева.

  Освен това, следва да се каже също така , че тази си част договорното провоотношение между страните всъщност съставлява договор за лизинг, по който претендираната „ за прекратяване „ неустойка е изчислена като разликата между  стойността на лизинговата вещ и стойността , на която същата се предлага на еднократно плащане в магазина на оператора, по тарифа . Последната е доста по – висока от лизинговата такава, тоест, неустойката надхвърля стойността и печалбата , която иначе оператора би получил при точно изпълнение от страна на абоната;  Оттук следва , че  и тази клауза задължава потребителя при неизпълнение на неговите задължения да заплати необосновано високо обезщетение или неустойка по смисъла на 143 ал. 2 т . 5 от ЗЗП ,тоест, тя е нищожно по смисъла на чл. 146 от същия закон .

   Искът е неоснователен и следва да бъде отхвърлен.

   Разноските остават в тежест на ищеца.Ответната страна  е била представлявана от особен представител , назначен от съда, и собствени разноски не е направила.   

  Воден от изложеното и на основание чл. 235 от ГПК, съдът

                                     

Р Е Ш И:

 

    Отхвърля иска на „Теленор България„  ЕАД, ЕИК *********, със  седалище и адрес на управление гр. София ЖК Младост 4 Бизнес Парк София, сгр. 6, да се признае за установено по отношение на С.Н.Й., ЕГН ********** *** , че същата дължи на ищеца   плащане на следните суми ,за които е издадена заповед за изпълнение на парично задължение № 2777 по частното дело  № 6369/20г., ПРС: 396.59 лева - неустойка за предсрочно прекратяване на договори за телекомуникационна услуга с предпочетен номер +**************** от дата 30.12.2016г. и допълнително споразумение от дата 16.01.2018г., ведно със законната лихва върху тази сума от датата на подаването на заявлението в съда – 08.06.2020г. като неоснователен.  

 

    Решението подлежи на обжалване пред ПОС с въззивна жалба в двуседмичен срок от връчването му.

                                                                                             

                                                        РАЙОНЕН      СЪДИЯ :/п/

Вярно с оригинала!

КГ