Решение по дело №4273/2018 на Софийски градски съд

Номер на акта: 6988
Дата: 16 октомври 2019 г. (в сила от 16 октомври 2019 г.)
Съдия: Боряна Венциславова Петрова
Дело: 20181100504273
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 29 март 2018 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е 

 

гр. София, 16.10.2019г.

 

 В ИМЕТО НА НАРОДА

 

СОФИЙСКИЯТ ГРАДСКИ СЪД, Гражданско отделение, IVвъззивен състав в публично заседание на петнадесети ноември през две хиляди и осемнадесета година, в състав:

 

 

                          ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЕЛЕНА ИВАНОВА

                                                                                  ЧЛЕНОВЕ: ЗЛАТКА ЧОЛЕВА 

                                                                                        мл.с-я БОРЯНА ПЕТРОВА

                                                                            

при секретаря Мариана Христова, като разгледа докладваното от мл.съдия Петрова в.гр.д. № 4273 по описа на СГС за 2018г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 258 и сл.от ГПК.

С решение № 289946, постановено на 11.12.2017г. по гр. дело № 56018/2016г. по описа на СРС, 24 състав, е осъден ответникът „С.Д.” ЕООД да заплати на „Ж.-П.” ООД на основание чл.92, ал.1 ЗЗД сумата от 10 000 евро, /предявен като частичен иск от 50 000 евро/, представляваща договорено между страните обезщетение за неизпълнение, съгласно раздел V, чл.23 от предварителен договор за учредяване право на строеж срещу задължение за изработване на ПЗР, проектиране и построяване на сграда от 21.11.2014г., сключен между страните, ведно със законната лихва от датата на предявяване на исковата молба в съда до окончталеното изплащане на вземането.

С решението на основание чл.78, ал.1 от ГПК в тежест на „С.Д.” ЕООД са възложени разноски в размер на 1 783,20 лева.

Недоволeн от така постановеното решение, ответникът „С.Д.” ЕООД го обжалва в срок с въззивна жалба. Поддържа, че същото е неправилно и незаконосъобразно, поради нарушение на материалния и процесуалния закон. Твърди, че по делото е недоказано, че ищецът да е прекратил надлежно  процесния договор. Излага довода, че съгласно чл.23 от договора страните са постигнали  съгласие, че приемателят – строител ще дължи обезщетение на собственика- учредител единствено при непредставяне на мотивирано предложение по чл.2, ал.1, б.А, а не поради пълно неизпълнение на дейностите по от етап I от същата клауза. Твърди, че уговореният 6-месечен срок в  чл.2, ал.1, б.А е „ориентировъчен“ и че ответникът е изпълнил задълженията, които е поел, след като срокът е изтекъл. При така наведените оплаквания въззивникът – ответник моли атакуваното решение да бъде отменено изцяло, като вместо това да бъде постановено ново, с което предявеният иск да бъде отхвърлен. Претендира разноски, сторени пред настоящата инстанция.

Въззиваемата страна „Ж.-П.” ООД в срока по чл. 263, ал.1 от ГПК е подала отговор на въззивната жалба и е взела становище по нейната неоснователност. Твърди, че така постановено първоинстанционното съдебно решение е правилно, обосновано и законосъобразно и моли като такова да бъде потвърдено от въззивния съд, а въззивната жалба на ответника да бъде оставена без уважение.

Съгласно нормата на чл. 269 ГПК въззивният съд се произнася служебно по валидността на решението, а по допустимостта - в обжалваната му част. По останалите въпроси той е ограничен от посоченото в жалбите.

При изпълнение на посочените си правомощията настоящият въззивен състав намира обжалваното решение за валидно и допустимо. Не е допуснато нарушение на императивни материални норми, за правилното прилагане на които въззивният съд също следи служебно.

По отношение правилността му настоящият съдебен състав споделя правните изводи на първата съдебна инстанция, с които е мотивирана оноснователността на предявения иск, изведени при правилно установена по делото фактическа обстановка. Ето защо и на основание чл. 272 от ГПК, препраща към тях. В допълнение на мотивите на първоинстанционния съд и във връзка с доводите, заявени с въззивната жалба, настоящият съдебен състав приема следното:

Настоящият съдебен състав приема, че от събраните по делото доказателства се установява неизпълнение от страна на „С.Д.” ЕООД на задължението му като приемател - строител, което е поел по предварителен договор за учредяване право на строеж срещу задължение за изработване на ПРЗ, проектиране и построяване на сграда от 21.11.2014г., съгласно чл.2, а именно: да изпълни строителството, като в т.ч., не само проучването, но проектирането и изграждането на сградата, като това ще бъде реализирано и организирано от приобретателя – строител, изцяло за негова сметка, на етапи в УПИ V-4160, от кв.272, м.Студентски град, с площ от 302 кв.м., УПИ I-4160 с площ ог 1 497 кв.м. и УПИ IV-4161, по следния начин: на етап I и етап II, като А.Етап I включва – изготвяне на мотивирано предложение за изменение на ЗРП за имотите, описани в чл.1, ал.1, получаване на разрешение за процедура и завършването й с одобрение на изменението чрез заповед за изменение на регулацията и застрояването на имотите, предмет на този договор; Мотивираното предложение се изготвя от и за сметка на Приобретателя. Страните са постигнали съгласие, че срокът за снабдяване със Заповед за изменение на регулацията и застрояването на имотите, предмет на този договор е 6 /шест / месеца от подписването му, като в срок от един месец от влизането в сила на Заповедта за изменение на ЗРП, изпълнителят е следвало да се снабди с виза за проучване и проектиране.

В тежест на ответника е по реда на чл.154 от ГПК да докаже изпълнение по така поетите си договорни задължения в срока, предвиден от самите страни за това. Пред въззивната инстанция същият е представил заповед № РА50-71/24.01.2018г. на главния архитект на СО за изменение план за регулация и застрояване и работен устройствен план, която заповед е от дата близо три години след изтичане на 6 месечния срок по чл.2, ал.1, б.А. В тази връзка напълно неоснователно се явява оплакването на въззивника, че така предвиденият срок е „ориентировъчен“. Ясно е разписано в чл.2, ал.1, б.А,  че срокът за снабдяване със заповед за изменението на регулацията и застрояването на имотите, предмет на този договор е 6 месеца от подписването му (21.11.2014г.).

 По смисъла на чл.20а от ЗЗД договорите имат силата на закон за тези, които са ги сключили и доколкото не се установява, срокът изпълнение на поетото задължение да е бил предоговарян между страните и като съобрази заповед № РА50-71/24.01.2018г. на главния архитект на СО за изменение план за регулация и застрояване и работен устройствен план, въззивният съд намира извода на СРС за основателност на ищцовата претенция, за правилен. В чл.26 от договора е записано, че договореностите в настоящия договор изразяват волята на страните, но те могат да бъдат променени или допълнени само в писмена форма, като съставения в случая анекс ще съставлява неразделна част от предварителния договор. Такива анекси не се установява да са подписвани между страните.

По делото е представено по нотариално известие – покана от 31.08.2016г., от което се установява, че на 07.09.2016г. на ответника „С. Д. – 1” ЕООД е връчена процесната покана, известяваща го, че на осн.чл.87, ал.1 ЗЗД ищецът разваля предварителния договор от 21.11.2014г., поради пълното неизпълнение от страна на ответника - приемателят – строител в договорените в предварителния договор срокове, съгласно чл.2, ал.1, б.А от предварителния договор. Нотариалното известие е връчено редовно на ответното дружество – на Ц.Д.– деловодител, на адреса на управление:***. Ето защо е неоснователен доводът за липса на надлежно прекратяване на процесния договор от ищцовата страна.

Съгласно чл.23 от Договора страните са се договорили, че в случай, че приемателят – строител не изпълни задълженията си по чл.2, ал.1, б.А и/или тези по  чл.2, ал.1, б.Б, в посочените в договора срокове, собственикът – учредител има право да развали договора по вина на приемателя – строител без да му дължи каквото и да било обезщетение. В този случай приемателя – строител дължи на собственика – учредител обезщетение поради неизпълнение в размер на 50 000 евро.

Неустойката, съгласно чл.92, ал.1 ЗЗД, обезпечава изпълнението на задължението и служи като обезщетение за вредите от неизпълнението, без да е нужно те да се доказват. Като форма за обезщетяване на вреди от договорно неизпълнение неустойката се дължи само ако страните са уговорили предварително в договора, че в случай на виновно неизпълнение на точно определено задължение длъжникът дължи на кредитора неустойка за вредите от неизпълнението. Размерът на неустойката и видът на договорното неизпълнение, за което тя се дължи, също са предмет на уговаряне в договора. Виновното неизпълнение на договорно задължение поражда за изправната страна правата по чл.79 ЗЗД. Изправният кредитор по двустранен договор разполага и с потестативното право да развали договора по реда и при предпоставките на чл.87 ЗЗД.Изложеното налага извод, че отговорността за вреди, поради развалянето на договора, под формата на неустойка – предварително определен размер на тези вреди, може да се търси единствено, ако подобен вид неустойка за такава хипотеза е бил изрично предвиден в клаузите на сключения договор, какъвто очевидно в настоящият случай страните изрично са уговорили в чл.23 от предварителния договор. Неустойката има не само обезщетителен характер, но и служи като санкция за неизпълнението, поради което и страните уговорят нейният размер по взаимно съгласие с договора, както е сторено в чл. 23 от процесния договор.

В конкретния случай няма доказателства, че неизправността на ответника се намира в причинна връзка с непредвидимо, непредвидено или непредотвратимо събитие или действие от извънреден характер, обуславящо обективна невъзможност за изпълнение през процесния период. Предвидените в договора срокове са ясно определени във времето. Затова и ответната страна не може да бъде освободена от последиците на неизпълнението си и следва да понесе последиците от собствената си неизправност, така както е предвидено в чл.23 от предварителния договор за обезщетяване на вреди от неизпълнението при разваляне. 

Тъй като изводите на настоящата инстанция съвпадат с тези на първата, обжалваното решение следва да бъде потвърдено, а въззивната жалба срещу него- оставена без уважение, като неоснователна.

По разноските:

При горния изход на делото право на разноски пред СГС има въззиваемият, който е представил договор за адвокатско представителство, от който е видно, че е бил заплатен в брой адвокатски хонорар, в размер на 1000 лева, като именно в този размер в полза на въззиваемия следва да се присъдят разноски.

Воден от горните мотиви, СЪДЪТ

                                      

Р Е Ш И :

ПОТВЪРЖДАВА изцяло  решение № 289946, постановено на 11.12.2017г. по гр. дело № 56018/2016г. по описа на СРС, 24 състав.

ОСЪЖДА на основание чл.78, ал.3 от ГПК „С.Д.” ЕООД с ЕИК: ********* да заплати на „Ж.-П.” ООД, с ЕИК:*********– сумата от 1000 (хиляда) лева, сторени разноски по делото за въззивното производство.

Решението е окончателно и не подлежи на касационно   обжалване, на основание чл. 280, ал.3 ГПК.

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                                ЧЛЕНОВЕ: