Решение по дело №746/2022 на Административен съд - Враца

Номер на акта: 31
Дата: 1 февруари 2023 г. (в сила от 1 февруари 2023 г.)
Съдия: Силвия Андреева Житарска
Дело: 20227080700746
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 9 декември 2022 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

№ 31

гр. Враца 01.02.2023 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ВРАЦА, КАСАЦИОНЕН СЪСТАВ, в публично заседание на 10.01.2023 г. /десети януари две хиляди двадесет и трета година/ в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ТАТЯНА КОЦЕВА

          ЧЛЕНОВЕ: СИЛВИЯ ЖИТАРСКА

                               КРАСИМИР ГЕОРГИЕВ

 

при секретаря ДАНИЕЛА МОНОВА и с участието на прокурора  веселин вътов, като разгледа докладваното от съдия ЖИТАРСКА КАНД № 746 по описа на АдмС – Враца за 2022 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл.208 и сл.от АПК във връзка с чл.63в от ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба на „Б.л.“ ЕООД със седалище и адрес на управление:***, представлявано от * Т. Г., чрез пълномощника му *Ц.С., против Решение № 330/04.11.2022 г., постановено по АНД № 578/2022 г. по описа на Районен съд - Враца.

В жалбата се излагат пространствени доводи за незаконосъобразност на оспореното решение, поради постановяването му в нарушение на процесуалните правила и неправилно приложение на материалния закон. Посочва се, че в електронния фиш (ЕФ) не се съдържа информация превозното средство да е било управлявано, каквото е изискването на разпоредбата на чл.647, ал.3 от Кодекса за застраховането КЗ) и се поддържа становище, че за нарушение на чл. 638, ал. 1, във вр. с чл. 647, ал. 1 и ал. 2 от КЗ е приложим общия ред за установяване на нарушението, чрез съставяне на АУАН и издаване на НП. С допълнителни твърдения за неправилна квалификация на нарушението и съответно незаконосъобразно наложена санкция на дружеството се иска отмяна на решението и на потвърдения с него ЕФ.

В с.з. процесуалния представител на касатора поддържа жалбата по подробно изложените в нея съображения.

Ответникът ОДВР – Враца, редовно призован не се представлява в с.з. и не изразява становище по касационната жалба.

Прокурорът от Окръжна прокуратура - Враца дава заключение за допустимост, но неоснователност на касационната жалба, тъй като не са налице сочените в нея нарушения на процесуалните правила и материалния закон при постановяване на оспореното решение. Съдът е изложил задълбочени мотиви, относно предвидената в закона специална процедурата за установяване на нарушението и налагането на санкция чрез ЕФ. Отправя искане оспореното решение да бъде оставено в сила.

По делото не са представени нови писмени доказателства за установяване на касационните основания.

Административен съд – Враца, в качеството си на касационна инстанция, като взе предвид наведените в жалбата доводи и като съобрази разпоредбата на чл. 218 АПК, приема за установено следното:

Касационната жалба е подадена в указания с чл. 211, ал.1 от АПК 14-дневен срок, от надлежна страна, срещу подлежащ на касационна проверка валиден и допустим съдебен акт, при което е процесуално допустима.  Разгледана по същество е НЕОСНОВАТЕЛНА по следните съображения.

Предмет на касационнен контрол е Решение № 330/04.11.2022 г., постановено по АНД № 578/2022 г. по описа на Районен съд - Враца, с което е потвърден ЕФНГ серия „Г“ № 0040017 на ОДМВР – Враца, с който на основание  чл.638, ал.4 вр. чл.638, ал.1, т. 2 вр. чл.461, т. 1 от Кодекса за застраховането на дружеството касатор е наложено административно наказание "имуществена санкция" в размер на 2 000 лв. за административно нарушение по чл. 483, ал. 1, т.1 от КЗ.

За да постанови този резултат, в мотивите на оспореното решение, районният съд е приел, че процесният ЕФ е издаден в съответствие с изискванията на чл. 189, ал. 4 ЗДвП, вр. чл. 647, ал. 3 и чл. 638, ал. 4 от КЗ. Съдържа мястото, датата, точния час на извършване на нарушението, рег. номер на МПС, собственикът, на когото е регистрирано, правната квалификация на нарушението и относимата санкционна разпоредба.

Съдът се е позовал на разпоредбата на чл. 647, ал. 3, изр. първо от КЗ и е посочил, че нарушението е заснето с автоматизирано техническо средство, което отговаря на установените технически изисквания и е преминало съответната проверка, като по преписката са представени протокола от извършената проверка, както и протокол за използване на автоматизирано техническо средство или система TFR-1M-611. Според мотивите на съдебния акт коректно е посочена нарушената разпоредба на чл. 483, ал. 1, т. 1 от КЗ, и че за случаи като процесния съгласно чл. 638, ал. 4, във връзка с чл. 638, ал. 1 от КЗ, е предвидено, че когато с автоматизирано техническо средство или система е установено управление на моторно превозно средство, за което няма сключен и действащ застрахователен договор за задължителна застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите, на собственика на моторното превозно средство се налага глобата или имуществената санкция по ал. 1.- глоба от 250 лв. – за физическо лице или имуществена санкция от 2000 лв. – за юридическо лице или едноличен търговец.

Решението е валидно, допустимо и правилно. Наведените с касационната жалба доводи са неоснователни.

Противно на изложеното в жалбата, при постановяване на съдебния си акт районният съд не е допуснал съществени нарушения на процесуалния закон, довели до ограничаване правото на защита на наказаното лице, нито е допуснал нарушения на материалния закон, които да са довели до постановяване на неправилно решение. Съдът е проявил процесуална активност, като е събрал всички относими към спора доказателства, които е обсъдил поотделно и в тяхната съвкупност и се е мотивирал защо е достигнал до крайния си извод за законосъобразност на оспорения пред него електронен фиш. Обсъдени са възраженията на оспорващия и са формирани изводи за несъстоятелността на същите, които изводи се подкрепят от доказателствата по делото и изцяло се възприемат от настоящия касационен състав. В съответствие със събраните доказателства и при правилното прилагане на материалния закон, въззивният съд е приел, че жалбоподателят не е изпълнил задължението си по чл. 483, ал. 1, т. 1 от КЗ, която норма задължава всяко лице, което притежава моторно превозно средство, което е регистрирано на територията на Република България и не е спряно от движение, да сключи задължителна застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите. Съдът е изложил подробни и задълбочени мотиви относно облекчената процедура по чл. 647, ал. 3 от КЗ с издаване на ЕФ и правилното приложение на санкционната разпоредба, включително е обсъдил приложимата правна уредба, налагаща извода, че при осъществяване на нарушението изпълнителното деяние не е управлението на МПС, а несключването на задължителната застраховка. Изискването автомобилът да е бил в движение, т.е. да е управляван от някого, е само част от обективната му страна. Не е налице и изискване автомобилът да е бил управляван именно от собственика му, респ. представителят на юридическото лице. Тези мотиви се споделят в пълнота от настоящия касационнен състав, като за процесуална икономия и на основание чл. 221, ал. 2, изр. 2 от АПК не следва да бъдат повтаряни.

Неоснователно е наведеното от касатора оплакване, че в случая е приложим общия ред за установяване на нарушението със съставяне на АУАН и издаване на НП, след като по волята на законодателя в разпоредбата на чл. 647, ал. 3 от КЗ е предвидено, че когато с АТСС е установено и заснето управление на МПС, за което няма сключен и действащ застрахователен договор за задължителна застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите, се издава електронен фиш в отсъствието на контролен орган и на нарушител при условията и по реда, предвидени в ЗДвП. Обстоятелството, че автомобилът е бил в движение, т.е. е заснет при управление се установява от приложената по делото фотоснимка, като няма доказателства, липсват и твърдения да е бил паркиран в лявата лента на платното за движение.

Освен монографията за правомощията на районния и административния съд в началото на жалбата и указанията по прилагането на закона от тези съдилища, бранейки се предимно с бланкетни доводи за процесуална незаконосъобразност и необосновани твърдения за материална незаконосъобразност, базирани на превратно тълкуване на закона, нито пред въззивната, нито пред касационната инстанция касаторът не сочи каквито и да било доказателства, оборващи констатациите в ЕФ, оттам и изводите на районния съд. Това, че е недоволен от издадения ЕФ и счита същия за незаконосъобразен е израз на правото му на защита, а не релевантен към случая факт.

Гореизложеното обосновава правилността на изводите на въззивната инстанция, които след проведено процесуално законосъобразно съдебно производство са мотивирали потвърждаването на процесния електронен фиш с валидно, допустимо и съответно на приложимия материален закон решение, което следва да бъде оставено в сила, а жалбата против него се явява неоснователна.

От страните по делото не са претендирани разноски, поради което съдът не дължи произнасяне по този въпрос.

Воден от горното и на основание чл. 221, ал. 2 от АПК, във връзка с чл. 63в от ЗАНН    Административен съд  Враца

 

РЕШИ:

 

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 330/04.11.2022 г., постановено по АНД № 578/2022 г. по описа на Районен съд - Враца, с което е потвърден ЕФНГ серия „Г“ № 0040017 на ОДМВР – Враца.

Решението  е  окончателно и  не  подлежи на обжалване и протест.

 

 

                                                            

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

                                                                       ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

                                                                                              2.