Решение по дело №2140/2019 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 2158
Дата: 11 ноември 2019 г.
Съдия: Йова Петкова Проданова
Дело: 20197050702140
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 30 юли 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е 

 

   ...................../ ................ 2019 г.   гр. Варна

                       

                                       В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - ВАРНА, Втори касационен състав, в открито съдебно заседание на десети октомври две хиляди и деветнадесета година, в състав:

           

                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ :  ЙОВА ПРОДАНОВА

                                                            ЧЛЕНОВЕ :  ГЕРГАНА СТОЯНОВА

                                                                                      ДИМИТЪР МИХОВ

 

при секретаря Наталия Зирковска и с участието на прокурора Силвиян Иванов, като разгледа докладваното от съдията Йова Проданова касационно административно - наказателно дело № 2140 по описа за 2019 год., за да се произнесе, взе предвид:

Производството е по реда на чл. 208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс вр. чл.63, ал.1 от Закона за административните нарушения и наказания.

Образувано е по касационна жалба на Областен отдел "Автомобилна администрация", против Решение № 1173/14.06.2019 г. по н.а.х.д. №1472/2019 година на Варненския районен съд, ХV - ти състав.

Решението на районния съд е оспорено като незаконосъобразно поради нарушение на материалния закон, като са изложени съображения за яснота на предявеното с акта за установяване на административно нарушение обвинение и доказаност на извършеното нарушение от санкционираното лице в качеството му на ръководител на учебния център. Искането е решението да бъде отменено, като бъде потвърдено наказателното постановление.

Ответната страна К.Д.Ц., чрез процесуален представител, оспорва жалбата в писмено становище.

Представителят на Варненска окръжна прокуратура дава заключение за неоснователност на жалбата.

Касационният състав, преценявайки обжалваното решение с оглед заявените касационни основания и служебно, съобразно разпоредбата на ал.2 на чл.218 АПК, за да се произнесе, взе предвид:

С решението от 14.06.2019 година Варненският районен съд отменя наказателно постановление № 23-0000073 от 25.01.2019 година, издадено от Началника на Областен отдел "Автомобилна администрация" Варна, с което на К.Д.Ц. е наложено административно наказание глоба в размер на 500.00 лева за нарушение на чл.24а, ал.2, т.5 от Наредба№ 37/02.08.2002 година на МТС, на основание чл.178Б, ал.5, т.5 от Закона за движение по пътищата.

Въз основа на събраните по делото доказателства, съдът приема за доказани фактите, че при извършена на 07.12.2018 г. проверка в автошкола „Ц. 0001” ООД от служители на НАП-Варна и Областен отдел”Автомобилна адимнистрация”-Варна, е прието за установено, че ръководителят на учебната дейност в проверявания център, притежаващ разрешение №4094 за извършване на обучение на кандидати за придобиване на правоспособност за управление на МПС/ кат.В/ е допуснал издаването на удостоверение за допускане на практически изпит на лицето Я.Т.Д.с посочен ЕГН, което не е преминало задължителния минимум на обучение от 31 учебни часа за практическо обучение, съгласно Учебен план и модул в / ПО на МПС/, съгласно точка 8.22. от учебната документация по чл.153т.1 от ЗДвП, съгласно Регистъра на кандидатите и учебен картон №3559169/09.07.2018г., в който е отразено, че курсистът е преминал 4 учебни часа по практическо обучение, но е допуснат до явяване на практически изпит на 24.07.2018г. с оценка „Да”. В решението е посочено, че проверяващите приемат установеното нарушение за изолиран случай.

Предвид констатациите при проверката, на К.Ц. е съставен Акт за установяване на административно нарушение, като деянието е квалифицирано като нарушение на чл.24а, ал.2, т.5, пр.1 от Наредба №37 от 02.08.2002г. на МТС. АУАН е съставен в присъствието на нарушителя, който след запознаване със съдържанието му, го подписва без възражения. Възражения не са депозирани и в указания срок, и на 25.01.2019г. е издадено наказателното постановление.

Районният съд обсъжда и кредитира показанията на актосъставителя К.К., според когото е налице издадено удостоверение, без в хода на проверката да е запознат лично с удостоверение за допускането на практически изпит на лицето и без такова удостоверение да е изземвано, като за дата на извършване на нарушението е приета датата на явяване на практически изпит на лицето Я.Д..

Въззивният съд преценява постановените в административно- наказателното производство актове за издадени от компетентни органи; намира спазени предвидените в ЗАНН срокове, като излага и съображенията си за неоснователност на предявените пред него възражения.

Районният съд отменя наказателното постановление поради констатирани от него съществени процесуални нарушения при издаването му и конкретно неизпълнение на изискванията на чл.57 ал.1 т.5 от ЗАНН относно съдържанието на описанието на нарушението с посочване на дата и място, където е извършено, обстоятелствата, при които е извършено, доказателствата, които го потвърждават, както и нарушената правна норма.

Според районния съд при описание на фактите не е посочено кое е лицето, ръководител на учебната дейност в проверения учебен център; в НП и АУАН като дата на извършване на нарушението е посочен денят на 24.07.2018г., но факти дали на тази дата е издадено удостоверение за допускане на практически изпит на Я. Д. и от кое лице е издадено, както и с какви действия или бездействия наказаното лице е допуснало издаването на такова удостоверение- в обстоятелствената част на АУАН и НП липсват. Направеният от актосъставителя извод, че след като на 24.07.2018г. Д. се е явила на практически изпит, то на тази дата е издадено и процесното удостоверение, е презумиран, описанието на фактите е непълно и неясно.

Посочените процесуални нарушения са квалифицирани от районния съд като съществени, налагащи отмяна на наказателното постановление.

Наред с изложените съображения и изводи за процесуални нарушения в решението са изложени и съображения за неправилно приложение на материалния закон, налагане на санкция за нарушение, което не е безспорно установено.

Касационният състав намира за правилни крайните изводи на въззивния съд за отмяна на наказателното постановление, като възприема и част от изложените мотиви.

 Първото предявено пред настоящата инстанция основание за отмяна на решението на районния съд е мотивирано с посочените в акта за установяване на административно нарушение и в наказателното постановление индивидуализиращи данни на ръководителя на учебен център "Ц. 0001" ООД, който се установява и от списъка към разрешението от 04.12.2017 година. Наличието на убедителни доказателства в подкрепа на изводите и квалификациите, дадени в Акта за установяване на административно нарушение и в наказателното постановление според ответната страна обуславят законосъобразността на санкционния акт.

Императивността на разпоредбите на чл.42 ичл.57 от ЗАНН относно съдържанието на актовете в административно-наказателното производство, неговият формален характер, не позволяват допълването на описанието на нарушението чрез извличане на факти, включително от събраните в самото административно-наказателно производство доказателства. Пълното и точно описание на фактите и обстоятелствата, които представляват основание за ангажиране на административно-наказателната отговорност на едно лице съобразно конкретна правна норма, следва да да бъдат изрично заявени в обстоятелствената част на Акта за установяване на административно нарушение и в наказателното постановление. В случая наличието на доказателства, които установяват качеството на К.Ц. на ръководител на учебната дейност в проверявания учебен център не може да санира опороченото наказателно постановление, в което липсва описание на този факт от съществено значение за определяне на субекта на нарушението.

Настоящият съдебен състав споделя и изводите на въззивния съд за непълнота на описанието на нарушението и по отношение на датата на извършването му. В Акта за установяване на административно нарушение и в наказателното постановление е посочена като дата на извършване на нарушението 24.07.2018 година, без да бъдат описани конкретни действия, които я обосновават.

Посочените пороци представляват съществено процесуално нарушение, налагащо отмяна на санкционния акт, което определя и законосъобразността на изводите на районния съд за отмяна.

При служебната проверка на оспорения акт касационният състав установява допуснато от районния съд нарушение на процесуалните правила с извършената от него преценка на материалната законосъобразност на наказателното постановление при направения извод за наличие на съществено процесуално нарушение при издаване на наказателното постановление.

Същественото процесуално нарушение  като основание за отмяна винаги е свързано с нарушаване на норма, която е съществена за правилността на постановения акт. Правната теория и съдебната практика последователно приемат, че такава е нормата, която законът предвижда като гаранция за правилността на наказателното постановление, така че нейното нарушаване създава вероятност за неговата неправилност. Тази вероятност оправдава отмяната на оспорения акт, защото разрушава изискването за сигурност, че фактическите констатации на органа са истински. Именно тази вероятност за неправилност изключва преценката за материална законосъобразност на наказателното постановление от въззивния съд при направен от него извод за наличие на съществено нарушение на процесуални правила при издаването му.

Предвид изложените съображения и съвпадането на крайните изводи на двете инстанции, на осн.чл.222 ал.2, предл.1 от АПК  касационният съдебен състав

 

Р  Е  Ш  И :

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 1173/14.06.2019 г. по н.а.х.д. №1472/2019 година на Варненския районен съд, ХV - ти състав.

Решението е окончателно.

 ПРЕДСЕДАТЕЛ:                            ЧЛЕНОВЕ :