Решение по дело №2188/2020 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 260322
Дата: 5 март 2021 г. (в сила от 25 март 2021 г.)
Съдия: Даниела Маринова Михайлова
Дело: 20203110202188
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 9 юни 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

РЕШЕНИЕ

 

№260322/5.3.2021г.

Град Варна

 

 

   В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

Варненският районен съд                                                     двадесет и трети състав

На  осми февруари                                         Година две хиляди двадесет и първа 

В публично заседание в следния състав:

 

                                                                                           Съдия  Даниела Михайлова

Секретар  Пламен Пламенов

като разгледа докладваното от съдията

НАХД № 2188  по описа на съда за 2020г.,

за да се произнесе взе предвид следното:

 

 

            Производството е по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН и е образувано по жалба на  А.Й.И. – ЕГН ********** против Наказателно Постановление    ВН-00491 / 21.05.2020г. на Директора на Регионална служба „Военна полиция“-Варна,   с което  му е наложено административно наказание  „Глоба” в размер на 20лв. на основание чл.183 ал.2 т.3 от ЗДП.

            С жалбата се оспорва  извършването на нарушението, като въз.И. твърди, че е спрял на знак „Стоп“ преди да навлезе в кръстовището, както и че от мястото, на което са се намирали служителите на „Военна полиция“ , същите не са имали пряка видимост към кръстовището. На следващо място се навеждат доводи за това, че е следвало да се приложи разпоредбата на чл.28 от ЗАНН. Поради тези и други съображения се иска отмяна на постановлението като незаконосъобразно и неправилно. 

             В съдебно заседание , въз.   И.  редовно призован, явява се лично и с надлежно упълномощен процесуален представител, който  поддържа жалбата на посочените в нея основания.По същество адв.Д. отново  пледира за отмяна на постановлението като незаконосъобразно, а в условията на евентуалност за прогласяването му за нищожно. Прави и искане за присъждане на направените по делото разноски.        

            Въззиваемата страна, редовно призована,   представлява се от упълномощен процесуален представител, който оспорва жалбата. По същество ю.к. К. изразява становище, че е възможно при издаване на постановлението да е била допусната техническа грешка и датата, на която се твърди, че е извършено нарушението, да не е точно тази, но   от всички събрани доказателства е установено, че е извършено нарушение на съответното място и от същия нарушител. Поради това и процесуалният представител на наказващият орган предоставя на съда да прецени дали става въпрос за техническа грешка или за накърняване на защитата на нарушителя. Направено е и искане за присъждане на юрисконсултско възнаграждение. 

            След преценка на доводите на жалбоподателя и с оглед събраните по делото доказателства, съдът прие за установено от фактическа страна следното:

           На 15.05.2020г. св.К.М.- ст. специалист в РС“Военна полоция“-Варна, съставил против въз. И. акт за установяване на нарушение за това, че на 12.05.2020г. , около 10.00ч. в гр.Варна, по ул.“Одесос“ управлява л.а. „ Chery“ с рег. № ВА 118 379, собственост на МО и числящ се на ВФ 34 410-21-Варна, с посока на движение по ул. „Шипка“ през ул.“Одесос“  към ул. „Преслав“, като на кръстовището с ул.“Св.Климент“ не изпълнява задължението си като водач да съобразява своето поведение с пътните знаци , пътната маркировка и не спира на пътен знак Б – 2 „Спри, пропусни движещите се по пътя с предимство“. Нарушението било квалифицирано като такова по чл.6 т.1 от ЗДП.При предявяване на акта въз.И. посочил , че има възражения. В срока по чл.44 ал.1 от ЗАНН той депозирал писмени възражения, в които оспорил, че е извършил нарушението, описано в акта. Тези възражения били разгледани и приети за неоснователни.

             Въз основа на   съставения акт   против въз. И.    било издадено и атакуваното наказателно постановление  ,  в което наказващият орган възприел отчасти описаните в него фактически констатации и   правната квалификация на нарушението по чл.6  т.1 от ЗДП.За него на въззивника на основание чл.183 ал.2 т.3 от ЗДП била наложена „Глоба“ в размер на 20лв.

             За правилното изясняване на фактическата обстановка и с оглед направено искане от въззивната страна , съдът служебно изиска справка от ВФ  34 410- 21, от която се установи, че на 12.05.2020г. въз. И. не е управлявал служебният автомобил, тъй като е изпълнявал служебните си задължения като „дежурен по парк“ във войскови район „Пясъка“ от 08.00ч. на 12.05.2020г. до 08.00ч. на 13.05.2020г.  

             В хода на съдебното следствие като свидетели бе разпитан К.М.-актосъставител, чиито показания съдът кредитира изцяло като логични, последователни и непротиворечиви.От тях се установи, че св.М. не е присъствал при спирането на въз.И. на място, а е съставил акта в последствие въз основа на обясненията на свои колеги, които реално са възприели извършването на нарушението.В тази връзка съдът допусна до разпит Ц.М. и Х.Т., които заявиха, че са се намирали на такова място на пътния участък, на което са имали пряка видимост към кръстовището и са видели как автомобила , управляван от въз.И. не е спрял на знака „Стоп“.Поради това и са го спрели на място, но не му е бил съставен акт, доколкото свидетелите не са имали правомощия да съставят актове за административни нарушения. По искане на въззивната страна до разпит бе допуснат и св. Д.Й., който към момента на спиране се е намирал в автомобила, управляван от въз.И..Този свидетел заяви, че въззивникът е изпълнил указанията на пътния знак и е спрял преди да навлезе в кръстовището. 

            Гореописаната фактическа обстановка се установява от събраните по делото доказателства по административно наказателната преписка, тези приложени към жалбата,  събраните в хода на съдебното производство гласни и писмени доказателства, които са последователни, взаимно обвързани и безпротиворечиви и анализирани в съвкупност не налагат различни изводи.

            При така установената по делото фактическа обстановка и въз основа на императивно вмененото му задължение за цялостна проверка на издаденото наказателно постановление относно законосъобразността му,обосноваността му и справедливостта на наложеното административно наказание , съдът прави следните правни изводи:  

Въззивната жалба е депозирана в законния срок и от легитимен субект, поради което е процесуално допустима. 

            Наказателното постановление №  ВН- 000491 / 21.05.2020г.  е издадено от компетентен орган- Директора на РС „Военна полиция“-Варна на основание чл.169 ал.1 от ЗДвП и чл.2 ал.2 т.8 от Закона за военна полиция. То е издадено  в срока по чл.34 от ЗАНН и е  съобразено с нормата на чл. 57 от ЗАНН. В  него се съдържат всички минимално изискуеми по силата на закона реквизити. Вмененото във вина на въз. И.  нарушение е индивидуализирано в степен, позволяваща му да разбере в какво е обвинен и срещу какво да се защитава. Посочена е нарушената материално правна норма, като наказанието за нарушението е индивидуализирано.       

          Съдът намира обаче, че при съставяне на акта и при издаване на постановлението неправилно е бил приложен материалния закон. И в акта , и в постановлението е посочено, че въз.И. на 12.05.2020г. е извършил нарушение на чл.6 т.1 от ЗДП. От изисканата и приложена по делото справка от ВФ 34 410-21 обаче се установява, че на тази дата той не е управлявал служебния автомобил „ Chery“ с рег. № ВА 118 379, тъй като от 08.00ч. на 12.05.2020г. до 08.00ч. на 13.05.2020г.  е изпълнявал служебните си задължения като „дежурен по парк“ във войскови район „Пясъка“ . Т.е. от обективна страна въз.И. не е могъл на 12.05.2020г. да извърши нарушение на ЗДП при управление на посочения автомобил.      

           В случая не би могло да се приеме, че е налице техническа грешка, доколкото сред материалите по преписката не се съдържа какъвто и да било документ, от който да е видна реалната дата на извършване на проверката. Дори в приложената докладна записка от 21.05.2020г. , изготвена по повод депозираните възражения, е посочено, че на 12.05.2020г.съгласно ежедневна Заповед № ВН-2030/ 11.05.2020г. , служители на Военна полиция , са извършвали контрол на войсковия транспорт по маршрут 111. Поради това и следва да се приеме, че цялото административно-наказателно производство е било водено за нарушение, извършено на 12.05.2020г., което очевидно не е било осъществено от въз.И..От друга страна в ЗАНН не е предвидена възможност за отстраняване на техническа грешка и то на датата на извършване на нарушението, което е съществен реквизит и на акта, и на постановлението. В случая , от събраните по делото доказателства дори не се установява и коя е реалната дата, на която е било извършено твърдяното нарушение, като е доказано категорично единствено това, че на 12.05.2020г. въз.И. не е управлявал служебния автомобил. В тази връзка следва да се отбележи, че              при издаване на постановлението наказващият орган е допуснал нарушение на чл.57 ал.1 т.5 от ЗАНН, свързано с описание на мястото на извършване на нарушението.В акта , а и от доказателствата по делото се установява, че пътния знак Б-2 се намира на кръстовището между ул.“Одесос“ и ул.“Св.Климент“.В постановлението обаче е посочено, че нарушението е извършено само при движение по ул.“Одесос“ в посока ул.“Преслав“, като липсва конкретизацията за наличието на кръстовище. В този смисъл съдът не споделя становището на ю.к К., че безспорно е установено мястото на извършване на нарушението, доколкото самия наказващ орган не го е конкретизирал в достатъчна степен, така както е било направено в акта.

           Поради изложеното до тук съдът намира, че атакуваното постановление е неправилно  и незаконосъобразно и следва да бъде отменено без да се  разглежда спора по същество, а именно дали въз.И. е допуснал нарушение на чл.6 т.1 от ЗДП. Съгласно чл.63 ал.1 от ЗАНН съдът , при разглеждане на делото, се произнася с решение , с  което може да потвърди, измени или отмени наказателното постановление, но няма правомощия да го прогласи за нищожно, поради което и искането на адв.Д. в тази насока е неоснователно.

           С оглед изхода на делото и съобразно направените искания, на основание чл.63 ал.3 от ЗАНН и чл.143 ал.1 от АПК, съдът намира, че следва на   въз. И.  да се присъдят направените от него разноски, за размера на които към жалбата е приложен Договор за правна защита и съдействие № 451671 / 02.06.2020г.Поради това и РС „Военна полиция“ –Варна следва да бъдат осъдени да заплатят на въз.И. сумата от 250лв.

          Водим от горното и на основание   чл.63 ал.1 от ЗАНН, съдът

 

 

                                            Р   Е   Ш   И:

 

 

           ОТМЕНЯ   Наказателно Постановление    ВН-00491 / 21.05.2020г. на Директора на Регионална служба „Военна полиция“-Варна,   с което  на А.Й.И. е наложено административно наказание  „Глоба” в размер на 20лв. на основание чл.183 ал.2 т.3 от ЗДП.

          ОСЪЖДА  РС „Военна полиция “ –Варна  да заплати на  А.Й.И. сумата от 250 лв. за направени от него разноски за адвокатско възнаграждение

           Решението подлежи на касационно обжалване в 14-дневен срок от получаване на съобщението за изготвянето му пред Административен съд-Варна по реда на АПК .

             След влизане в сила на съдебното решение, административно- наказателната преписка  да се върне на наказващия орган по компетентност.

 

 

 

                                                                                   РАЙОНЕН СЪДИЯ: