Определение по дело №1219/2020 на Окръжен съд - Пловдив

Номер на акта: 1347
Дата: 13 август 2020 г.
Съдия: Христо Георгиев Иванов
Дело: 20205300501219
Тип на делото: Въззивно частно гражданско дело
Дата на образуване: 26 юни 2020 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е  № 1347

 

гр. Пловдив, 13.08.2020г.

 

           Пловдивски окръжен съд, ГО, VII въззивен състав, в закрито заседание на тринадесети август две хиляди и двадесета година, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: СТЕФКА МИХОВА

ЧЛЕНОВЕ: БОРИС ИЛИЕВ

  

мл. съдия ХРИСТО ИВАНОВ

 

    като разгледа докладваното от мл. съдия Иванов № 1219  по описа за 2020г. на ПОС, за да се произнесе взе предвид следното:

         Производство по чл. 278, ал.1 ГПК, вр. с чл. 413 ГПК.

         Образувано е по частна жалба от „***” АД, ЕИК *********, чрез пълномощника си адв. В., против Разпореждане от 02.03.2020г., постановено по ч.гр.д.№ 897/2020г. по описа на ПРС, в частта с която e оставено без уважение искането на „****” АД, ЕИК ********* срещу физическото лице М.Д. К., за издаване на заповед за изпълнение на парично задължение по чл. 410 ГПК за солидарното й осъждане  с ЕТ „****“, ЕИК *********, както и за сумите от: общо 220,88 лева – неустойка; 596,52 лева – такса ангажимент и за разноските над уважените до пълните претендирани размери.

В частната жалба са изложени съображения, че горепосоченото разпореждане е неправилно в отхвърлителната му част по отношение на неустойките и таксата ангажимент. Поддържа се, че ФЛ и ЕТ са солдарно задължени. Релевират се доводи, че М. Д.К.осъществява търговска дейност като едноличен търговец, поради което същата няма качеството на потребител. Моли се разпореждането на ПРС да бъде отменено в обжалваната част и да се издаде заповед за изпълнение и изпълнителен лист в полза на заявителя.

         Пловдивски окръжен съд, като взе предвид становищата на страните и представените доказателства, намери следното:

         Частната жалба изхожда от надлежна страна и е в законния по чл. 275, ал.1 ГПК срок, като процесуално допустима подлежи на разглеждане.

         По същество частната жалба е неоснователна.

          Наведените от жалбоподателя възражения, че ФЛ и ЕТ могат да отговарят солидарно, са неоснователни, тъй като всеки един едноличен търговец, като носител едновременно и на търговски, и на граждански права и задължения, винаги отговаря с едно и също свое имущество по задълженията, придобити в резултат от упражняване на търговската си дейност, както и по всякакви други имуществени отношения, в които той влиза в частния си живот. Следва да се вземе предвид и че признаването на търговско качество на едно физическо лице разширява неговата правоспособност, разкривайки пред него възможността то да бъде страна и по правоотношения в областта на търговското право, но без да е налице нов правен субект, т.е. единствено в пределите на собствения му персоналитет.  Предвид гореизложеното се стига до заключението, че в този случай ФЛ и ЕТ не са различни правни субекти, поради което и същите не биха могли да отговарят за определени задължение отделно един от друг и то солидарно. В тази насока е и утвърдената практика на ВКС /Решение № 80/26.07.2012 г. по т.д. № 287/2011 г., I т.о. на ВКС/.

       Неоснователни се явяват и релевираните възражения от жалбоподателя, че клаузите на договора за дължимост на неустойки и такса ангажимент не са неравноправни. При частичното отхвърляне на искането за издаване на заповед за изпълнение по чл.410  районният съд е изходил от приетата и действащата към момента на подаване на заявлението от 21.02.2020г. разпоредба на чл.411, ал.2, т.3 ГПК / нова, ДВ, бр.100/2019г./ за наличие на евентуална неравноправност на клаузите в Договора за бизнес линия от 03.10.2017г., както и приложеният анекс към него от 06.02.2018г., представени към заявлението. Районният съд се е аргументирал, като е посочил, че сочените от него клаузи заобикалят забраната на чл. 19, ал. 4 и 5 ЗПК, като се явяват неравноправни на основание чл. 143, ал. 2, т. 5, вр. с ал. 1 ЗЗП. Освен това следва да се има предвид и че по отношение на таксата е налице и обоснована вероятност чрез нея да се заобикаля забраната на чл. 33, ал. 2 ЗПК.

Тези изводи на РС Пловдив са правилни. Съобразно чл. 411, ал.2 т.3 от  ГПК заповед за изпълнение не се издава, ако съдът прецени, че искането се основава на неравноправна кауза в договора с потребител или е налице налице обоснована вероятност за това. Точно такъв е извода на РС Пловдив, за да откаже издаването на исканата заповед. В случая за отказ на съда е достатъчно да се констатира обоснована вероятност за наличие на такава неравноправна клауза, без да е необходимо това да е доказано по категоричен начин. Съдът е обосновал преценката си и изводите му намират опора в тълкуването на закона и на част от съдебната практика. Ето защо, приложението на чл. 411, ал.2, т.3 от  ГПК е законосъобразно. Ако заявителят намира, че изводите на съда са неправилни, то за него остава възможността да си докаже правата по потребителския договор по исков ред, като в този случай спорът ще бъде решен със сила на пресъдено нещо. В казуса това не се изисква от закона.

        По така изложените съображения и неоснователност на частната жалба обжалваното разпореждане ще се потвърди като правилно.

        Водим от горното и на основание чл.271, ал.1, пр. I във връзка с чл.278, ал.4  ГПК, въззивния съд

О П Р Е Д Е Л И:

         ПОТВЪРЖДАВА Разпореждане № 1647/ 02.03.2020г., постановено по ч.гр.д.№ 897/2020г. по описа на ПРС - ХXI гр.с., в частта с която e оставено без уважение искането на „****” АД, ЕИК ********* срещу физическото лице М.Д. К., за издаване на заповед за изпълнение на парично задължение по чл.410 ГПК за солидарното й осъждане  с ЕТ „****“, ЕИК ********* , както и за сумите от: общо 220,88 лева – неустойка; 596,52 лева – такса ангажимент и за разноските над уважените до пълните претендирани размери.

      Определението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

Председател:                 Членове: 1.                   2.