Решение по дело №963/2019 на Административен съд - Пазарджик

Номер на акта: 734
Дата: 7 ноември 2019 г.
Съдия: Георги Видев Видев
Дело: 20197150700963
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 27 август 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

№ 734 / 7.11.2019г.

гр. Пазарджик

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Административен съд – Пазарджик, Х състав, в открито заседание на девети октомври през две хиляди и деветнадесета година в състав: 

 

                                                                                         Председател:   Мариана Шотева

                 Членове:    1.    Георги Петров

                                                          2.    Георги Видев

 

при секретаря А. М. и при участието на прокурора С. Я., като разгледа касационно административнонаказателно дело № 963 по описа на съда за 2019 г., докладвано от съдия Видев, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Делото е образувано по касационна жалба на отдел „Оперативни дейности“ – Пловдив в Централното управление на НАП против Решение № 83 от 25.06.2019 г., постановено по нахд № 89/2019 г. по описа на Районен съд Велинград, с което е oтменено Наказателно постановление № 358153-F381241 от 12.09.2018 г., издадено от началника на отдел „Оперативни дейности“ – Пловдив в Централното управление на НАП.

С посоченото наказателно постановление за нарушение на чл. 13, ал. 3, т. 2 от ДОПК, на основание чл. 278б, ал. 1 от същия кодекс на ЕТ „Илия Харизанов – 69“ е наложена имуществена санкция в размер на 3 000 лева.

С жалбата се иска да бъде отменено решението на първоинстанционния съд. Излагат се доводи за нарушение на материалния закон и съществени процесуални нарушения. Касаторът не изпраща представител в проведеното съдебно заседание.

Ответникът ЕТ „Илия Харизанов – 69“ – оспорва жалбата чрез процесуалния си представител в проведеното открито съдебно заседание. Излага съображения за правилността и законосъобразността на обжалваното решение.

Прокурорът дава заключение за неоснователност на жалбата, като също намира решението на първоинстанционния съд за правилно и законосъобразно. Счита, че по делото не е установено извършването от ответника на вмененото му административно нарушение.

Районният съд е отменил наказателното постановление, като е приел, че ответникът и получател на стоката не е бил своевременно уведомен от водача на транспортното средство за извършения фискален контрол върху движението ѝ и за поставените технически средства за контрол, както и за задължението му да присъства на мястото на получаване / разтоварване на стоката.

Изводите на районния съд са правилни и законосъобразни.

Преди всичко, съгласно чл. 13, ал. 1, т. 4 от ДОПК задължението за уведомяване тежи върху водача на транспортното средство. В случая съдът основателно е кредитирал показанията на водача – свидетеля Д.И., от които се установява, че той не е уведомил ответника. Правилни са и доводите на съда, че тези показания са в синхрон и с останалите доказателства по делото и не се опровергават от показанията на актосъставителя. Изобщо в административнонаказателното производство не са събрани доказателства, а няма и твърдения, че ответникът е бил уведомен, от когото и да било за задължението му да присъства при получаването / разтоварването на стоката. Предвид това извинително незнание от ответника за възникването на задължението му, той не е отговорен за неговото неизпълнение.

Неоснователни са възраженията на касатора.

Според него съдът е допуснал съществено процесуално нарушение, като е отхвърлил искането за разпит на лицето Р. В., служител на доставчика на стоките „Белла България“ АД. От там, според него е останала неизяснена фактическата обстановка и по-специално – относно въпроса дали е осъществен контакт с ответника. Според касатора съдът не е отчел и обстоятелството, че водачът на транспортното средство няколко пъти се е свързал с диспечер.

Преди всичко, както е посочено по-горе законът задължава именно водачът на транспортното средство (а не друго лице) да уведоми получателя на стоката. По делото се установи, че той не е изпълнил това си задължение. При това положение, дори и същият да е уведомен от друго лице – диспечер на превозвача или служител на доставчика, то за ответника отново не би възникнало задължение и съответно – отговорност за неизпълнението му. Независимо от това, от събраните по делото доказателства, внимателно обсъдени от районния съд се установява, че едноличният търговец не е бил уведомен за възникналото задължение, а и е бил в невъзможност да го изпълни, тъй като не е бил в страната.

Не на последно място следва да се отбележи, че административнонаказателната отговорност не следва да почива на предположения. По делото са събрани множество доказателства, от които най-малко възниква съмнение, че ответникът е извършил вмененото му нарушение. При това положение, правилно и в съответствие с относимия материален закон районният съд е отменил наказателното постановление.

На основание чл. 218, ал. 2 от АПК, във връзка с чл. 63, ал. 1 от ЗАНН касационният съд намира, че решението на първоинстанционния съд е валидно и допустимо и тъй като е и материално законосъобразно следва да бъде оставено в сила.

С оглед гореизложеното Административен съд, гр. Пазарджик

 

Р Е Ш И:

 

Оставя в сила Решение № 83 от 25.06.2019 г., постановено по нахд № 89/2019 г. по описа на Районен съд Велинград, с което е oтменено Наказателно постановление № 358153-F381241 от 12.09.2018 г., издадено от началника на отдел „Оперативни дейности“ – Пловдив в Централното управление на НАП, с което постановление за нарушение на чл. 13, ал. 3, т. 2 от ДОПК, на основание чл. 278б, ал. 1 от същия кодекс на ЕТ „Илия Харизанов – 69“ е наложена имуществена санкция в размер на 3 000 лева.

Решението е окончателно.         

 

 

Председател:/П/

 

Членове:     1./П/

 

         2./П/