Решение по дело №447/2017 на Районен съд - Сливен

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 19 юли 2017 г. (в сила от 4 август 2017 г.)
Съдия: Петя Христова Манова
Дело: 20172230100447
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 30 януари 2017 г.

Съдържание на акта

 

     

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е       643

   

гр.Сливен,     19 юли  2017  год.

 

В    И М Е Т О   НА   Н А Р О Д А

 

      СЛИВЕНСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, гражданско отделение, ІІ-ри    граждански състав  в закрито заседание на   десети май   през две хиляди и  седемнадесета година в състав: 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ:  ПЕТЯ МАНОВА

 

при секретаря Н.Е. , като разгледа докладваното от  р. съдия гр. дело № 447/2017  г. на СлРС , за да се произнесе,  съобрази следното:

      

Предявени са искове  с   пр. осн.  §22 от ПЗР на КЗ в сила от 1 януари 2016 г., във вр. с част четвърта, чл. 226 от КЗ /отм./,  във вр. с чл. 45 от ЗЗД и  вр. с чл. 86 от ЗЗД.

Ищецът  С.А. ЕМИНОВ чрез адв. Г.М. ***  твърди в ИМ, че  на 7 ноември 2015 г. около 4.00 часа в гр. София на кръстовище, регулирано със светофарна уредба между бул.  Сливница и бул. Хр. Ботев възникнало ПТП между  лек автомобил марка Ауди,модел А4  с ДК № СА 30 58СА, собственост на Севдалина Стоилова Кръстанова от гр. София, управляван от Кристиян Асенов Кръстанов от гр. София, ул. Искърско шосе № 154  и лек автомобил   марка Сеат, модел Алхамбра с ДК № СН 14 80 АМ, собственост  Фатме Смаилова Алиева от гр. Сливен,  управляван от А.С.Е. *** Б.  

Двамата водачи  управлявали автомобилите са дали отрицателни проби за наличие на алкохол и други упойващи вещества в кръвта към момента на катастрофата.

Виновен за произшествието е водача А.С.Е., който нарушил правилата за движение – чл. 12, чл. 21 и чл. 31 от за което било образувано съдебно производство  - НОХД № 809/2016 г.  по описа на Софийски районен съд.  Наказателното производство приключило със споразумение по реда на чл. 384 от НПК с което подсъдимия А.С.Е. се е признал за виновен по повдигнатото обвинение и му е наложено наказание „Глоба” в размер на 450 лева, както и наказание „Лишаване от право да управлява МПС”  за срок от 6 месеца. 

В резултат на удара между двата автомобила са пострадали пет лица -  водачите на двата автомобила Кристиян Асенов Кръстанов и А.С.Е. и пътниците -  Илия Бисеров Бонев, Любчо Тодоров Гълъбов и    С.А. Еминов.

Ищецът С.А. Еминов пътувал на задната дясна седалка  на  лекия автомобил, управляван А.С.Е.. В следствие на удара е изпаднал от купето на автомобила и  се изтъркулил в дерето на близката река на около 10.15 м. от мястото на удара и изпаднал в безсъзнателно състояние за неопределено време.  Водачът А.С.Е.  видял, че другият автомобил  избягал от местопроизшествието.  Няколко минути след като се осъзнал    водачът А.С.Е. започнал да търси спътника си С.А. Еминов  с който  се прибирали от чужбина.  След като  огледал мястото той и притекли се на помощ минувачи намерили  лежащия в канала  пострадал С.А. Еминов. Бив в безсъзнателно състояние и не реагирал на говорещите му хора, които се струпали около него, осъзнал се едва когато бил натоварен с носилка в линейката и транспортиран за лечение в МБАЛСМ „Пирогов” ЕАД – София.  

Първоначално на мястото на инцидента пристигнала   полиция, а след това линейката на Спешна помощ и от времето на удара между двете коли  изминали около 20 – 30 мин.

Ищецът бил приет по спешност в Клиниката по неврохирургия  - МБАЛСМ „Пирогов” ЕАД – София на 7 ноември 2015 г. където бил поставен под активно лечение в продължение на 5 денонощия.  През цялото време на болничното лечение  се оплаквал от силни болки в гърдите и гърба, които се усилвали при дишане и движение, отделял кървави храчки, имал и разкъсно-контузна рана на главата която му причинявала постоянни болки и нарушение на вестибуларния апарат.  След изписването му  на 11 ноември 2015 г. ищецът  бил транспортиран в дома си в гр. Сливен.

На следващия ден – 12 ноември 2015 г.  се почувствал много зле, болките в гърба се усилили неимоверно, продължавал да отделя кървави храчки  и бил приет по спешност  в МБАЛ „Д-р Иван Селимински” АД – Сливен, бил му извършен рентген на гръдния кош, снимка на главата, вливане на система.

На  18 ноември 2015 г. му бил извършен контролен преглед – рентген в МБАЛСМ „Пирогов” ЕАД – София.

В резултат на ПТП ищецът получил следните травматични увреждания:

- натъртване/контузия на главата;

-   Разкъсно-контузна рана в теменната област;

-  Мозъчно сътресение със степенна промяна на съзнанието – помрачаване на същото, антироградна амнезия;

-          натъртване на дясната мишница;

-          Контузия на гръдния кош – лявата гръбна половина с фрактура на подлежащи ребра 4 и 5- изкълчване на левия палец.

Периода на възстановяване за пострадалия  продължил повече от два месеца като до настоящия момент той не бил възстановен напълно от всички понесени травми.  През първите два месеца  пострадалия бил изцяло на легло и напълно неподвижен.  За облекчаване  приемал  периодично болкоуспокояващи медикаменти.   В продължение на два месеца му били поставени по два пъти на ден инжекции в гръдната област с цел облекчаване на болките и страданията.

Ищецът бил изцяло зависим от грижите на своите близки, тъй като бил напълно неподвижен и разчитал изцяло  обкръжението си за задоволяване на естествени физиологични нужди, поддържане на лична хигиена, хранене, обличане. 

Раздвижването било бавно и постепенно. В началото  се изразявало в изправяне в леглото и самостоятелно задържане в седнало положение, но всяко движение било съпроводено с болки в гърдите, задух и силна умора.  В последствие    започнал да извършва плавно самостоятелно предвижване, което в началото било съпроводено   чужда помощ.  

Получената разкъсно-контузна рана в теменната  област също му създавала значителен дискомфорт, получавал вътрешно главоболие, световъртеж, чувствал се замаян, избягвал да прави резки движения, тъй като веднага губел равновесие.  Месеци наред  от раната на главата се отделяли секрети и дребни песъчинки. Болките в главата започнали да отшумявал повече от един месец след инцидента.

В резултат на претърпяното ПТП пострадалия Еминов освен понесените неимуществени вреди е търпял и редица имуществени такива за заплатени такси по болничното му лечение,  закупени лекарства, консумативи, разходи за транспорт в общ размер 368.20 лева

Към датата  на ПТП виновният водач А.С.Е. имал валидно сключена задължителна за автомобилите застраховка „Гражданска отговорност” в ЗК „ЛЕВ ИНС” АД,  валидна до  27 ноември 2015 г. 

По смисъла на закона Застрахователя по Договор за застраховка „Гражданска отговорност” се задължава да покрие в границите на определената  в застрахователния Договор застрахователна сума отговорността на застрахования за причинените от него на трети лица имуществени и неимуществени вреди, които са  пряк и  непосредствен резултат от застрахователното събитие.

Изложеното му давало основание  да потърси по съдебен ред справедливо репариране на моралните страдания, мъки и болки от претърпяната катастрофа.

Ищецът моли съда да постанови решение с което  да осъди ЗК „ЛЕВ ИНС” АД  да заплати   на ищеца С.А. Еминов  обезщетение за неимуществени вреди, както следва:

 -  За  натъртване/контузия на главата” сумата 2 000 лева, ведно със законната лихва от датата на увреждането – 7 ноември 2015 г. до окончателното изплащане на задължението; 

-   За Разкъсно-контузна рана в теменната област”  сумата 4 000 лева, ведно със законната лихва от датата на увреждането – 7 ноември 2015 г. до окончателното изплащане на задължението; 

-  За „Мозъчно сътресение със степенна промяна на съзнанието – помрачаване на същото, антироградна амнезия  сумата  7 000 лева, ведно със законната лихва от датата на увреждането – 7 ноември 2015 г. до окончателното изплащане на задължението; 

-  За „натъртване на дясната мишница” сумата 1 000 лева,  ведно със законната лихва от датата на увреждането – 7 ноември 2015 г. до окончателното изплащане на задължението; 

-  За „Контузия на гръдния кош – лявата гръбна половина с фрактура на подлежащи ребра 4 и 5” сумата  8 000 лева, ведно със законната лихва от датата на увреждането – 7 ноември 2015 г. до окончателното изплащане на задължението; 

- За  Изкълчване на левия палец  сумата  500 лева, ведно със законната лихва от датата на увреждането – 7 ноември 2015 г. до окончателното изплащане на задължението; 

 Да осъди  ЗК „ЛЕВ ИНС” АД да заплати на ищеца

-   сумата 23.30 лева, потребителска такса,  ведно със законната лихва от датата на увреждането – 11 ноември 2015 г. до окончателното изплащане на задължението; 

-  сумата   25 лева, такса за направен рентген, ведно със законната лихва от датата на увреждането – 18 ноември 2015 г. до окончателното изплащане на задължението; 

-  сумата 120 лева, направени разходи за гориво от Сливен до София и обратно на 18 ноември 2015 г., ведно със законната лихва от датата на увреждането – 18 ноември 2015 г. до окончателното изплащане на задължението; 

-  сумата 100 лева, разходи за закупени на 12 – 15 ноември 2015 г. болкоуспокояващи лекарства и инжекции, ведно със законната лихва от датата на увреждането – 15 ноември 2015 г. до окончателното изплащане на задължението; 

-  сумата 100 лева, разходи за закупени на 12 – 15 декември 2015 г. болкоуспокояващи лекарства и инжекции, ведно със законната лихва, считано от   15  декември  2015 г. до окончателното изплащане на задължението.       

В предоставения едномесечен срок е депозиран Отговор от ответника  ЗК „ЛЕВ ИНС” АД чрез юриск. Лъчезар Стоянов  с който  оспорва изцяло предявените искове за неимуществени и имуществени вреди по основание и размер, които счита за неоснователни, а отделно изключително завишени.

Оспорва твърденията относно механизма на осъществяване на процесното ПТП. За да бъде ангажирана договорната отговорност на ответника следва вината на водача да е установена по безспорен начин. В тази връзка оспорва изцяло твърденията относно механизма на настъпване на ПТП, както и твърденията за осъществено виновно  противоправно поведение от водача на   т.а.  с рег. № СН 14 80 АМ по причина от което да е настъпило процесното  произшествие, вкл. и по аргумент на разпоредбата на чл. 300 от ГПК.

Оспорва твърдението, че процесното произшествие е настъпило по причина от превишена скорост и преминаване на червен сигнал на светофара на А.С.Е.  по време  на управление на  т.а.  с рег. № СН 14 80 АМ от което е последвал удар  с МПС  с рег. №  СА 30 58 СА.

Поддържа, че заявените от ищеца вреди са резултат само и единствено от собственото и виновно противоправно поведение, изразяващо се в нарушение на нормите на ЗДвП и Правилника за неговото прилагане, а именно, пътуване в превозно средства, което не е предназначено за превоз на пътници и не е пригодено за това, без поставен предпазен колан,   което поведение  било единствената причина за настъпване на травми при осъществяване на произшествието.  Видно от изявления на ищеца по  основанието на иска, същият е пътувал на задна седалка на автомобил, без поставен предпазен колан,  като  в обстоятелствената част на иска  не се правят изявления за ползването на предпазен колан.  Моли съда да приеме  за безспорно между страните, че към момента на настъпване  на   произшествието ищеца е бил без обезопасителен предпазен колан.

Поддържа становището си, че вредите са резултат от самоувреждане, тъй като ищеца е могъл при обикновено внимание да съобрази условията на превоза, както и фактите, че превозното средство е пригодено за ползване на превоз на пътници като приемайки превоз при посочените условия сам себе си е поставил в риск от настъпване на травми именно поради тези условия.

Твърди, че травмите,  заявени като основание на иска са настъпили от самоувреждане и в тази връзка предявената претенция е изцяло неоснователна.

В условията на евентуалност заявява същите доводи и  като такива за съпричиняване в изключителна степен от страна на ищеца  за  настъпване  на травмите при осъществяване на произшествието.

Оспорва изцяло претенцията за присъждане  на законна лихва като неоснователна.

    В с.з. ищецът , редовно призован не се явява  в с.з., представлява се от адв.  Г.М. ***, която поддържа   изцяло предявените искове във всички пунктове.

            Ответникът, редовно призован   се  представлява  юриск. СТОЯНОВ,  който поддържа Отговор в цялост и оспорва както неимуществените,така имуществените претенции като недоказани, едните при условията на чл. 300, а другите поради липса на представени доказателства.

            Третото лице- помагач на страната на ответника не се явява и не изразява становище по предявеният иск.

            След преценка на събраните по делото доказателства, съдът прие за установено следното от фактическа страна:

От Софийски районен съд е изискано и предоставено НОХД № 16365/2016 г.    приключило със споразумение  с което подсъдимия А.С.Е. ЕГН ********** СЕ ПРИЗНАВА ЗА ВИНОВЕН за това, че на 07.11.2015г. около 04.00 ч. в гр. София при управляване на моторно превозно средство лек автомобил марка „Сеат", модел „Атхамбра" с рег. № СН 1480 АМ по бул."Сливница" с посока на движение от ул. „Опълченска " към бул. „Княгиня Мария Луиза" и в района на кръстовището с бул. „Христо Вотев", нарушил правилата за движение по пътищата, като са посочени нормите , които са нарушени,  като навлязъл в кръстовището с превишена скорост от 70 км/ч., на забранителен «червен на цвят» сигнал на светофарната уредба, регулираща преминаването през кръстовището в неговата посока на движение, без да осигури предимство на движещият се по бул."Христо Ботев" с посока на движение от ул."Цар Симеон" към ул." Козлодуй" лек автомобил марка «Ауди» ,модел «А-4» с рег.№ СА 3058 СА, преминаващ през кръстовището, реализирал с него пътнотранспортно произшествие и по непредпазливост причинил на водача на автомобила Кристиян Асенов Кръстанов средна телесна повреда, подробно описана в споразумението.

За извършеното деяние и на основание чч. 343, ал.1, б"б", пр.2, вр. 342, ал. 1, пр. 3, вр. чл. 55, ал.1, т.2, буква „в" от НК страните постигат съгласие на подсъдимия А.С.Е. ЕГН ********** да бъде наложено наказание ГЛОБА в размер на 450 /четиристотин и петдесет/ лева.

На основание чл. чл.343г, вр чл. 37, т.7 НК страните постигат съгласие на подсъдимия да му бъде натожено наказание „Лишаване от право да управлява МПС" за срок от 6/шест/ месеца.

На основание чл.189, ал.З НПК на подсъдимия А.С.Е. ЕГН ********** се възлага да заплати разноски по делото в размер на 348,94 лева в полза на СДВР, както и 5 лева за издаване на изпълнителен лист.

От ищеца по делото е представен Констативен протокол № К 918 от Столична Дирекция на Вътрешните работи, отдел   „Пътна полиция” относно посетено ПТП, настъпило на 7 ноември 2015 г., около 04.00 часа в гр. София на  кръстовището на  бул. Сливница    и бул. Христо Ботев между два леки автомобила.

Участник 1: МПС с рег. № СА 3058 СА с водач Кристиян Асенов Кръстанов с ЕГН ********** ***.

Участник 2: МПС с рег. № СН 1480 АМ  с водач А.С.Е. с ЕГН ********** ***.   

Като пострадали са вписани:  водачът на  лек автомобил Ауди Кристиян Кръстанов; водачът  на лек автомобил Сеат А.С.Е.;  пътник от лек автомобил Ауди Илия Бисеров Бонев;  Пътник от лек автомобил Ауди Любчо Тодоров Гълъбов и пътник от лек автомобил Сеат С.А. Еминов.

Представена е Епикриза на  С.А. Еминов от Клиника по неврохирургия МБАЛСМ „Пирогов” ЕАД – София постъпил на 7 ноември 2015 г. и изписан на 11 ноември 2015 г.  с окончателна диагноза: Контузио регио торако-лумбалис. Фрактура костарум ІV ет V синистра.  Вулнус лацероконтузум регио фронтопариеталис парасагиталис ет екскорацио капитис.  Контузио брахии декстра.  

Фиш за обслужен болен в спешно отделение  от  18 ноември 2015 г.  -  С.А. Еминов, Искане за образно изследване  от 12 ноември 2015 г.,  2 бр.  Медицинско направление, Амбулаторен лист № 001903 от 9 декември 2015 г. и  Амбулаторен лист № 4887 от 9 декември 2015 г.

Приложени са два броя фактури с фискални бонове , издадени от  УМБАЛСАМ „ Н.И. Пирогов” за 23.20 лв. потребителска такса и 25 лева- ренгеново изследавне.

Съдебномедицинско удостоверение № 51от 2016 г.  на лицето С.А. Еминов  в заключението на което е записано, че съвкупно причинените му телесни повреди, включително и мозъчното сътресение протекло със степенна промяна на съзнанието под форма на зашеметеност, обърканост, помрачаване и антероградната амнезия и фрактура  на две ребра от ПТП  са му причинили   „ВРЕМЕННО РАЗСТРОЙСТВО НА ЗДРАВЕТО, НЕОПАСНО ЗА ЖИВОТА”, т.е.  разстройство на здравето, извън случаите на чл. 128 и чл. 129 от НК.

Описаните травматични увреждания са му причинили и „БОЛКИ И СТРАДАНИЯ” продължили месеци наред след инцидента.

По делото са представени две фактури с касови бонове за  платена потребителска такса  и рент. изследв. на гръдната част на гръбнака в УМБАЛСМ „Пирогов” ЕАД   в  общ размер на 48.20 лева.

По делото са събрани гласни доказателства като свид.  ЕМИНОВА - съпруга   на ищеца заявява, че на 7 ноември 2015 г. станала катастрофата в София със съпруга й. Разбрала от сина си и от роднините на А.. Те се обадили по телефона и казали, че са катастрофирали в София,  идвали си от Германия.  Казали, че състоянието на съпруга й е много лошо и на следващия ден отишла в София. Той бил много зле, не можел да се мръдне, бил в болница Пирогов в неврохирургия.  След катастрофата  веднага   бил приет в болницата и бил там 4-5 дни. Не я пуснали много, само за 5 – 10 мин. защото не пускали хора там. Бил интензивно отделение. Изписали го на 11 – 12  ноември 2015 г. Отишли с микробус и сложили един дюшек за да легне,  защото бил неподвижен.   Боляли го ребрата защото били счупени, боляла го и главата. Не помнел нищо, говорел несвързано. Имал много силни болки.  Ребрата не можели да се гипсират.  Изписали му колани.  Бил с колани в къщи и като ги слагали имаше много болки.  В Сливен го довели в къщи. След 2-3 дни се усилили  болките пак и отишли в Болницата в Сливен в Спешно отделение.  Болките били в  гръдния кош, като го завели в болницата  скачал  и даже  свалил  пердета,  скачал от болка.  Били му инжекция и му написали  болкоуспокояващи.  В Сливен в болницата  не е оставал, сложили му инжекции и го пуснали.  После отишли за контролен преглед в София, там го гледали  пак, направили му рентген и им дали дискове.   Имал рани на гърба и още имал белег, главата му била пукната, ръката му ударена. На главата му имало малки песъчинки и гной.  В къщи бил два месеца и се лекувал.  Той не можел да става, тя го хранела, не можел да ходи до тоалетна, имали  подлога.  Приятелите му идвали, майка му била тук 1-2 седмици да помага, но повече тя. След втория месец започнал да се  изправя.  Той бил в къщи, още не можел да работи. Разкарвал се в къщи.  Сега като спял говорел, стряскал се, не можел да кара кола, страхувал се.   Болки още имал, когато било малко студено времето усещал болки.  Преди катастрофата можел и участвал в домакинството, сега не можел.  Имал патерици, използвал една патерица и тя го хващала за ръката,  малко да се разкарва.  Той  станал много нервен, някога несвързано говорел, скачал като спи, бълнувал. Много обичал кола да кара, сега отбягвал. Имали  две деца - едното на 15  години,   другото на 12.  Децата също му помагали, той не можел.  Сега бил безработен. Преди това работел в чужбина.  Майка му и баща му пращали лекарствата от Испания, защото и тя била безработна и с тях поддържали мъжа й. Сега понякога главата много го боляла, давала му Аналгин, Беналгин, пиел по 2 защото от 1 не минавало.  Все още се нуждаел помощ.

Свид.   МУСТАФА бил приятел на ищеца, познавали се отдавна, повече от 5 години. Бил пострадал от катастрофа, може  би през 2015 г., м. ноември, преди зимата.   Чул че  с А.   катастрофирали  от приятели няколко часа  след това.  След като го довели в Сливен отишли да го видят, имал болки, не можел да мърда.  Лежал, не можел да става, разговаряли,  някой път говорел съвсем нормално, някой път несвързано.  Бил ударен, главата му била ударена, ребрата  били счупени, имал много болки. След месец – два започнал да мърда, едва го вдигнали да седне със жена му.  После пак да ляга помагал.   Жена му се грижела за него, тя го хранела, чистела. Той също   помагал като отидел да го види. След 2 месеца тръгнал по двора, сам нямало да се оправи,  трябвала му помощ.  Сега  винаги се оплаквал от главата си, ръцете също го болели, не можел да работи. Преди работел в къщи, помагал.  Имало малка промяна в него, несвързано говорел някой път и сега имало такива моменти, някой път,  не винаги. Като имало работа в къщи, той работел, бил здрав.  Строял в къщи. Съпругата му вършела домакинската работа.  Преди катастрофата  ходел в чужбина да работи.    

От назначената и приета по делото съдебно-медицинска експертиза, изготвена от вещо лице д-р Й.С. се установява, че в резултат на настъпилото на 7 ноември 2015 г. около 04.00 часа ПТП на кръстовището между булевардите Сливница и Христо Ботев в гр. София пострадалия  С.А. ЕМИНОВ получил  автомобилна травма /травма в салона на лек автомобил като пътник на задна седалка в резултат на удар отстрани отдясно от друг лек автомобил и последващо изпадане от автомобила в коритото на Владайска река/, изразяваща се в следните телесни увреждания:

Контузия на главата с анамнестични и клинични данни за сътресение на мозъка; Разкъсно-контузна рана на меките черепни обвивки н челно-теменната област на главата с размери около 2,5-3 см, с охлузвания и кръвонасядания на кожата на челото; Контузия на лявата половина на гръдния кош с клинични и рентгенологични данни за счупване на IV и V ребра и повърхностно линейно охлузване на кожата с дължина около 40 см; Контузия на гръбначния стълб в гръдно-поясния сегмент без данни са фрактура на прешлени;     Контузия на дясната ръка в областта на раменницата; Контузия на лявата ръка в областта на метакарпо-фалангеалната става на първи пръст (ставата между първа дланна кост и горната фаланга на палеца)',

Описаните увреждания се дължат на действието (удар, сътресение, протриване, притискане) на твърди ТЪПИ И ТЪПО ръбести предмети И добре отговарят да са получени по време на описаното в материалите по делото пътно-транспортно произшествие. При този вид автомобилни травми през различните фази на произшествието в механогенезата на уврежданията участие вземат множество различни по своята посока и величина травмиращи сили. Тяхното действие се е реализирало както в салона на автомобила в момента на сблъсъка между двата автомобила, така и по време на последвалото сложно движение на автомобила Сеат и изпадането на ищеца от автомобила и падането му в коритото на река Владайска.

В резултат на удар на главата с или върху твърди тъпи и тъпоръбести предмети ищецът С. Еминов е получил сътресение на мозъка. Видно от материалите по делото сътресението на мозъка е протекло без пълна загуба на съзнанието до степен на комоционна кома. За пълното безсъзнателно състояние до степен на кома, което представлява временна опасност за живота на пострадалия е характерно внезапното начало в момента на травмата. Пострадалият пада откъснат напълно от окръжаващата го среда без каквато и да е възможност за движение и говор, както и за възприемане на такива. Това състояние е сравнително продължително, а не секунди или минута две и се последва от сравнително бавно възвръщане на съзнанието, с преминаване през различни степенни негови разстройства. В конкретния случай, видно от материалите по делото не  са  били наблюдавани симптомите на пълната загуба на съзнание до степен на кома. Полученото от ищеца Еминов сътресение на мозъка е протекло със степенни промени в съзнанието като дезориентация, неясен и непълен спомен за сравнително кратък период от време, сънливост, както и с умерено изразена общомозъчна и вегетативна неврологична симптоматика. По този начин полученото от ищеца С. Еминов сътресение на мозъка е осъществило смисъла на медико-биологичния характеризиращ признак временно разстройство  на здравето, неопасно за живота му.

Контузията на лявата половина на гръдния кош с клинични и рентгенологични данни за счупване на IV и V ребра е протекла без усложнения от хемо- и пневмоторакс,  довела е до функционално значими затруднения в движенията на снагата за срок от около 25-30 дни при нормален ход на оздравителните процеси и по този начин е осъществила   смисъла   на   медико-биологичия   характеризиращ   признак временно разстройство на здравето, неопасно за живота на ищеца Еминов.

Разкъсно-контузната рана в челно-теменната област на главата по своя характер представлява нарушаване на анатомичната цялост на меките черепни обвивки в областта и в съвкупност с останалите увреждания, получени от ищеца С. Еминов в резултат на настъпилото на 07.1 1.2015 г., около 04,00 часа пътно-транспортно произшествие на кръстовището между булевардите „Сливница" и „Христо Ботев" в гр. София е осъществила смисъла на медико-биологичия характеризиращ признак временно разстройство на здравето,  неопасно за живота му.

Непосредствено след настъпването на пътно­транспортното произшествие ищецът С. Еминов е бил транспортиран със специализиран транспорт (линейка) до МБАЛСМ „Пирогов" ЕАД - София, където е бил приет за наблюдение и лечение в Клиника по неврохирургия на 07.11.2015 г. Била му е извършена първична хирургична обработка на разкъсно-контузната рана на главата и наложен хирургичен шев. На ищецът са били извършени редица изследвания както лабораторни, така и образни, резултатите от които са отразени в медицинските документи. Било е проведено медикаментозно лечение с Кетонал (нестероидно противовъзпалително средство), Клексан (антитромботично средство) и Рингер (водносолеви разтвор повлияващ електролитния баланс).

По време на извършения на 26.05.2017 г. преглед на ищеца С.А. Еминов се е  установило че същият е в много добро общо здравословно състояние.

При извършения на 26.05.2017 г. преглед на ищеца се установило пълно възстановяване на получените по време на пътно­транспортното произшествие от 07.11.2015 г. увреждания както в анатомично, така и във функционално отношение. Ищецът съобщава за непостоянна, неопределена болезненост при резки промени в климатичните условия.

Получените от ищеца телесни увреждания в резултат на настъпилото на 07.11.2015 г., около 04,00 часа пътно-транспортно произшествие на кръстовището между булевардите „Сливница" и „Христо Ботев" в гр. София са от такъв характер и тежест, за които се очаква пълно възстановяване на анатомичната цялост и функциите на засегнатите области.

Последиците от лекостепенното сътресение на мозъка при нормален ход на оздравителните процеси и стриктно спазване на предписания режим отзвучават обичайно за срок от около 20-30 дни. Разкъсно-контузната рана  на главата е зараснала при обичаен ход на оздравителните процеси за срок от около 20-25 лева. Счупените ребра при обичаен ход на оздравителните процеси заздравяват за срок от около 30 дни, като известна палпаторна и функционална болезнененост може да персистира и по-дълго време.  Останалите увреждания са отзвучали за срок от около 15-20 дни.

При автомобилни травми от този вид уврежданията по тялото на пострадалия се дължат на множество фактори. По време на сложното движение на автомобила телата на пътуващите в автомобилния салон са подложени на действието на множество преносни травмиращи сили с различна величина и посока. Под тяхно действие те влизат в контакт с различни части от вътрешното оборудване на автомобилния салон или деформирани елементи от автомобилното купе. В конкретния случай част от уврежданията са се получили и в резултат на изпадането на ищеца от автомобила, падането му в коритото на река Владайска и ударът на тялото върху терена. При това падане най-вероятно са се получили уврежданията в областта на лявата половина на гръдния кош и това на главата. Основания за това предположение са както разположението на тези увреждания, така и данните от показанията на самия пострадал за отделяне на песъчинки и камъчета от раната на главата по време на оздравителния процес. Ролята на триточковия обезопасителен колан, с който са оборудвани съвременните автомобили е да задържи тялото на пътника максимално неподвижно върху седалката на автомобила по време на пътно-транспортно произшествие. В конкретния случай е налице изпадане на ищеца от автомобила в резултат на произшествието. При правилно поставен, прогонен и изправен предпазен колан не би се получило изпадане на ищеца от автомобилния салон при произшествието, което означава, че уврежданията, които са се получили в резултат на това изпадане също не биха се получили.

На  зададените  в с.з. въпроси вещото лице отговори, че доколкото си спомня  получените увреждания кореспондират с тези описани в ИМ. Няма други находки, различни от тези в ИМ.  Част от уврежданията най-вероятно са получени от удар в части от оборудването на автомобилния салон. Тъй като в случая е налице изпадане на ищеца от автомобила някой от уврежданията е вероятно да са получени и при това изпадане от автомобила. В резултат на удара автомобила е извършил сравнително сложни въртеливи движения,  което обуславя въздействие върху тялото на пострадалия на множество сили, така че е трудно да се конкретизира кое точно увреждане се е получило от кое точно оборудване в автомобила. Най-вероятно уврежданията в лявата половина на гръдния кош и в главата са се получили от изпадането му от автомобила и удар върху  терена.  В подкрепа на това предположение е съобщението от самия пострадал, че известно време след произшествието от раната на главата са се отделяли малки песъчинки и камъчета.  Ако пострадалия беше с поставен предпазен колан не биха се получили такива увреждания от изпадането.

По делото е назначена и съдебно-техническа експертиза вещото лице   В.Б. заявява, че  по време на ПТП времето е било ясно и сухо, а платното равно, без неравности. ПТП става в тъмната част на денонощието, но кръстовището е било осветено с изкуствена светлина. Бул.  Сливница е с четири пътни  ленти за движение в едната посока, а бул. Христо Ботев  с две платна за движение и трамвайно трасе по между им.   От приложената схема на кръстовището с фазите за преминаване и циклограмата за светофарните уредби се вижда, че когато за едното направление  е зелено за другото сигнала на светофарната уредба е червен.  Причината за настъпване на ПТП в зоната на кръстовището е, че един от водачите на двата автомобила е навлязъл в кръстовището когато за него е светела червена светлина и не е дал предимство на водача за който е светела зелена светлина.  При всички случаи един от автомобилите е преминал при забранителен сигнал на светофарната уредба.

Съобразно номера на рамата на „Сеат Алхамбра” с рег І СН 14 80 АМ конструктивно  са монтирани от производителя обезопасителни колани и автомобила е оборудван с три реда седалки. На първия и третия ред са монтирани триточков тип колани, а на втория ред седалки могат да бъдат монтирани двуточков тип или  триточков тип колани. При правилно поставен обезопасителен колан пътника не може да изпадне от автомобила. 

Механизма на действие на обезопасителните колани монтирани на съвременните автомобили е следния:

двуточков колан - при този тип колани, колана се поставя през кръста и по този начин пътника се обезопасява в случай, че възникне инерционна сила той да се премести в купето на автомобила или да изхвръкне от купето. При този случай горната част на тялото (от кръста нагоре) не е обезопасена;

при триточковия тип колани, колана се навива автоматично в барабан. При бавното му разтягане, барабана се развива и токата се закача от другата страна на барабана. По този начин колана се окача в три точки - от лявата долна страна на водача, лявата горна част на водача и дясна долна част на водача. По този начин тялото е пристегнато към колана в областта на таза и по диагонал на гръдния кош. В случай, че инерционната сила се увеличи, развиването на колана в барабана автоматично се блокира и такъв начин тялото на водача, респективно на пътника се блокира към съответната седалка и по този начин не може да се премести в салона на автомобила или да изхвръкне от него;

триточков колан снабден с пиропатрон - този колан по принцип действа като при по-горния, но разликата е в това, че в случай на ПТП и задействане пиропатрона, колана допълнително притяга трупа на тялото на водача или пътника към седалката и по този начин изместването на тялото спрямо седалката е сведена до минимум.

Максималното разстояние, на което може да се придвижи тялото на пътник обезопасен с правилно поставен триточков колан според експертизата е не повече от 5-5-10 см.

В настоящия случай пътника излетял от „Сеат Алхамбра" е бил на задната седалка с непоставен колан. Това се основава на действието на колана и от показанията на свидетелите:

- А. С. Е.: „Пътувах с предпазен колан, а моят спътник С. спеше зад мен и беше без предпазен колан. Искам да взетна, че автомобила е с три реда седалки, като в него момент средният ред го нямаше";

-  С.А. Еминов: „След Белград се събудих на границата. Там свалих колана си и повече не го сложих. След преминаването й отново съм заспал".

Тъй като третия ред седалки е оборудван с триточков тип колан, пътника С.А. Еминов, ако е бил с правилто поставен колан е нямало да излети от автомобила.

На зададените въпроси в с.з. вещото лице  отговори, че не е видял никъде в делото да е имало колани  на средния ред, тъй като водача сам казал, че седалките от втория ред са били свалени.  Седалките не са били в автомобила.   

Горната фактическа обстановка съдът прие за безспорно установена въз основа на събраните по делото доказателства, ценени както по отделно, така и в тяхната съвкупност. Представените по делото писмени доказателства, съдът възприе изцяло, като непротиворечиви по между си и допринасящи за изясняване на правно значимите за решаването на спора факти и обстоятелства.   

Въз основа на така установеното от фактическа страна, съдът направи следните правни изводи:

            Предявеният иск с пр. осн. чл. 226  от КЗ /отм./ за заплащане на обезщетение за причинени неимуществени вреди в резултат на ПТП, настъпило на 07.11.2015 г. е допустим и основателен, но не в претендирания в исковата молба размер.

Безспорно се установи, че на 7 ноември 2015 г. около 4.00 часа в гр. София на кръстовище, регулирано със светофарна уредба между бул.  Сливница и бул. Хр. Ботев възникнало ПТП между  лек автомобил марка Ауди,модел А4  с ДК № СА 30 58СА, собственост на Севдалина Стоилова Кръстанова от гр. София, управляван от Кристиян Асенов Кръстанов от гр. София, ул. Искърско шосе № 154  и лек автомобил   марка Сеат, модел Алхамбра с ДК № СН 14 80 АМ, собственост  Фатме Смаилова Алиева от гр. Сливен,  управляван от А.С.Е. *** Б.  

Към деня на възникването на  ПТП управляваният от А.С.Е. автомобил Сеат, модел Алхамбра с ДК № СН 14 80 АМ, собственост  Фатме Смаилова Алиева от гр. Сливен е имал сключена валидна застраховка „ГО” на автомобилистите към ответното дружество.

Съгласно чл. 223, ал.1 от КЗ/отм./, с договора за застраховка "Гражданска отговорност" застрахователят се задължава да покрие в границите на определената в договора застрахователна сума отговорността на застрахования за причинени от него на трети лица имуществени и неимуществени вреди. Разпоредбата на чл. 226, ал.1  от КЗ/отм./ предоставя право на увредения, спрямо когото застрахованият е отговорен по чл. 45 от ЗЗД, да претендира заплащане на дължимото обезщетение пряко от застрахователя на деликвента.

За да се ангажира отговорността на застрахователя следва да е налице валиден застрахователен договор за застраховка "Гражданска отговорност". Отговорността на застрахователя е функционално обусловена от отговорността на прекия причинител на вредите.

В случая, са налице предпоставките на чл. 226, ал.1 от КЗ/отм./ за ангажиране отговорността на застрахователя, в случая ответното дружество спрямо увреденият ищец. Налице е валиден застрахователен договор с който застрахователят се е задължил да покрие в границите на определената в договора застрахователна сума отговорността на застрахования за причинени от него на трети лица имуществени и неимуществени вреди.

От приетия като доказателство и неоспорен по предвидения в ГПК ред Констативен протокол № К918/07.11.2015 г. се установи, че ищецът  С.А.Е. е бил пътник в лек автомобил Сеат и след преглед е бил настанен в „Н.Й.Пирогов” с работна диагноза: травма на коренчетата на лумбалната област на гръбначния стълб.

Виновният за настъпването на ПТП водач  А.С.Е. е сключил споразумение за решаване на НОХД № 16365/2016 г. по описа на СРС, НО- втори състав, което е одобрено от съда. Подсъдимият Е. се е признал за виновен за това, че на 07.11.2015 г. в гр. София при управляване на МПС Сеат Алхамбра с рег. № СН 1480 АМ по бул. Сливница  и в района на кръстовището с бул. Христо Ботев е нарушил правилата за движение като анвлязъл в кръстовището с превишена скорост на забранителен червен светофар, без да осигури  предимство на движещия се  по ул. Козлодуй лек автомобил , марка Ауид с рег. №  СА 3058СА, преминаващ през кръстовището, реализирал с него ПТП и по непредпазливост причинил на водача на автомобила Кристиян Кръстанов средна телесна повреда.

От назначената и приета по делото съдебно- медицинска експертиза се установи,  че в резултат на настъпилото на 7 ноември 2015 г. около 04.00 часа ПТП на кръстовището между булевардите Сливница и Христо Ботев в гр. София пострадалия  С.А. ЕМИНОВ получил  автомобилна травма /травма в салона на лек автомобил като пътник на задна седалка в резултат на удар отстрани отдясно от друг лек автомобил и последващо изпадане от автомобила в коритото на Владайска река/, изразяваща се в следните телесни увреждания:

Контузия на главата с анамнестични и клинични данни за сътресение на мозъка; Разкъсно-контузна рана на меките черепни обвивки н челно-теменната област на главата с размери около 2,5-3 см, с охлузвания и кръвонасядания на кожата на челото; Контузия на лявата половина на гръдния кош с клинични и рентгенологични данни за счупване на IV и V ребра и повърхностно линейно охлузване на кожата с дължина около 40 см; Контузия на гръбначния стълб в гръдно-поясния сегмент без данни са фрактура на прешлени;     Контузия на дясната ръка в областта на раменницата; Контузия на лявата ръка в областта на метакарпо-фалангеалната става на първи пръст .

Описаните увреждания отговарят да са получени по време на описаното в материалите по делото пътно-транспортно произшествие. Тяхното действие се е реализирало както в салона на автомобила в момента на сблъсъка между двата автомобила, така и по време на последвалото сложно движение на автомобила Сеат и изпадането на ищеца от автомобила и падането му в коритото на река Владайска.

В резултат на удар на главата с или върху твърди тъпи и тъпоръбести предмети ищецът С. Еминов е получил сътресение на мозъка. Сътресението на мозъка е протекло без пълна загуба на съзнанието до степен на комоционна кома. Не  са  били наблюдавани симптомите на пълната загуба на съзнание до степен на кома. Полученото от ищеца Еминов сътресение на мозъка е протекло със степенни промени в съзнанието като дезориентация, неясен и непълен спомен за сравнително кратък период от време, сънливост, както и с умерено изразена общомозъчна и вегетативна неврологична симптоматика. По този начин полученото от ищеца С. Еминов сътресение на мозъка е осъществило смисъла на медико-биологичния характеризиращ признак временно разстройство  на здравето, неопасно за живота му.

Контузията на лявата половина на гръдния кош с клинични и рентгенологични данни за счупване на IV и V ребра е протекла без усложнения от хемо- и пневмоторакс,  довела е до функционално значими затруднения в движенията на снагата за срок от около 25-30 дни при нормален ход на оздравителните процеси и по този начин е осъществила   смисъла   на   медико-биологичия   характеризиращ   признак временно разстройство на здравето, неопасно за живота на ищеца Еминов.

Разкъсно-контузната рана в челно-теменната област на главата е осъществила смисъла на медико-биологичия характеризиращ признак временно разстройство на здравето,  неопасно за живота му.

Непосредствено след настъпването на пътно­транспортното произшествие ищецът С. Еминов е бил транспортиран със специализиран транспорт до МБАЛСМ „Пирогов" ЕАД - София, където е бил приет за наблюдение и лечение в Клиника по неврохирургия на 07.11.2015 г. Била му е извършена първична хирургична обработка на разкъсно-контузната рана на главата и наложен хирургичен шев. На ищецът са били извършени редица изследвания както лабораторни, така и образни, резултатите от които са отразени в медицинските документи. Било е проведено и  медикаментозно лечение с Кетонал , Клексан и Рингер .

По време на извършения на 26.05.2017 г. преглед на ищеца С.А. Еминов се е  установило че същият е в много добро общо здравословно състояние.

При извършения на 26.05.2017 г. преглед на ищеца се установило пълно възстановяване на получените по време на пътно­транспортното произшествие от 07.11.2015 г. увреждания както в анатомично, така и във функционално отношение. Ищецът съобщава за непостоянна, неопределена болезненост при резки промени в климатичните условия.

Получените от ищеца телесни увреждания в резултат на настъпилото на 07.11.2015 г., около 04,00 часа пътно-транспортно произшествие на кръстовището между булевардите „Сливница" и „Христо Ботев" в гр. София са от такъв характер и тежест, за които се очаква пълно възстановяване на анатомичната цялост и функциите на засегнатите области.

Последиците от лекостепенното сътресение на мозъка при нормален ход на оздравителните процеси и стриктно спазване на предписания режим отзвучават обичайно за срок от около 20-30 дни. Разкъсно-контузната рана  на главата е зараснала при обичаен ход на оздравителните процеси за срок от около 20-25 лева. Счупените ребра при обичаен ход на оздравителните процеси заздравяват за срок от около 30 дни, като известна палпаторна и функционална болезнененост може да персистира и по-дълго време.  Останалите увреждания са отзвучали за срок от около 15-20 дни.

В конкретния случай част от уврежданията са се получили и в резултат на изпадането на ищеца от автомобила, падането му в коритото на река Владайска и ударът на тялото върху терена. При това падане най-вероятно са се получили уврежданията в областта на лявата половина на гръдния кош и това на главата. Основания за това предположение са както разположението на тези увреждания, така и данните от показанията на самия пострадал за отделяне на песъчинки и камъчета от раната на главата по време на оздравителния процес.. При правилно поставен, прогонен и изправен предпазен колан не би се получило изпадане на ищеца от автомобилния салон при произшествието, което означава, че уврежданията, които са се получили в резултат на това изпадане също не биха се получили.

По делото е назначена и съдебно-техническа експертиза от която се установява, че  причината за настъпване на ПТП в зоната на кръстовището е, че един от водачите на двата автомобила е навлязъл в кръстовището когато за него е светела червена светлина и не е дал предимство на водача за който е светела зелена светлина.  При всички случаи един от автомобилите е преминал при забранителен сигнал на светофарната уредба.

Съобразно номера на рамата на „Сеат Алхамбра” с рег І СН 14 80 АМ конструктивно  са монтирани от производителя обезопасителни колани и автомобила е оборудван с три реда седалки. На първия и третия ред са монтирани триточков тип колани, а на втория ред седалки могат да бъдат монтирани двуточков тип или  триточков тип колани. При правилно поставен обезопасителен колан пътника не може да изпадне от автомобила. 

Максималното разстояние, на което може да се придвижи тялото на пътник обезопасен с правилно поставен триточков колан според експертизата е не повече от 5.5-10 см.

В настоящия случай пътникът излетял от „Сеат Алхамбра" е бил на задната седалка с непоставен колан.

Тъй като третия ред седалки е оборудван с триточков тип колан, пътника С.А. Еминов, ако е бил с правилно поставен колан е нямало да излети от автомобила.

На зададените въпроси в с.з. вещото лице  отговори, че не е видял никъде в делото да е имало колани  на средния ред, тъй като водача сам казал, че седалките от втория ред са били свалени.  Седалките не са били в автомобила.  

От показанията на разпитаните по делото свидетели се установи, че  С. катастрофирал в София, връщали се от Германия. Той бил много зле, не можел да се мръдне, бил в болница Пирогов в неврохирургия.  След катастрофата  веднага   бил приет в болницата и бил там 4-5 дни. Изписали го на 11 – 12  ноември 2015 г. Отишли с микробус и сложили един дюшек за да легне,  защото бил неподвижен.   Боляли го ребрата защото били счупени, боляла го и главата. Не помнел нищо, говорел несвързано. Имал много силни болки.  Изписали му колани.  Бил с колани в къщи и като ги слагали имал много болки.  След 2-3 дни се усилили  болките пак и отишли в Болницата в Сливен в Спешно отделение.  Болките били много силни в  гръдния кош.  Били му инжекция и му написали  болкоуспокояващи.     Имал рани на гърба, главата му била пукната, ръката му ударена. На главата му имало малки песъчинки и гной.  В къщи бил два месеца и се лекувал.  Той не можел да става, помагали му да се храни и става. След втория месец започнал да се  изправя.  Сега като спял говорел, стряскал се, не можел да кара кола, страхувал се.   Болки още имал, когато било малко студено времето усещал болки.  Станал много нервен, някога несвързано говорел, скачал като спи, бълнувал. Преди това работел в чужбина.  Майка му и баща му пращали лекарствата от Испания. Все още се нуждаел помощ.

Безспорно се установи, че ищецът е получил увреждания, в резултат на настъпилото пътно транспортно произшествие. Причинените увреждания се характеризират като леки телесни повреди.

От посоченото, одобрено от съда споразумение по НОХД № 16365/2016 г. на СРС, ползващо се с задължителна доказателствена сила  се установява вината на водача на застрахования автомобил. От събраните по делото писмени доказателства, както и от заключението на изслушаната пред районния съд съдебно-медицинска експертиза, се установява и причинната връзка между деянието и причинените на ищеца увреждания.  

С оглед изложеното, съдът приема, че са налице всички предвидени в закона елементи на фактическия състав на непозволеното увреждане. В случая увреденото лице - ищеца е насочил претенциите си за обезвреда пряко срещу застрахователя. Застрахователят отговаря в обема, в който отговаря и причинителят на вредата. Той следва да покрие отговорността на застрахования за причинените от него имуществени и неимуществени вреди, които са пряк и непосредствен резултат от непозволеното увреждане.

 Обезщетението за неимуществените вреди се определя от съда по справедливост, съгласно разпоредбата на чл. 52 от ЗЗД.. Във всеки отделен случай размерът му следва да се определя съобразно претърпените телесни увреждания - характер, брой, отражението им върху здравето на увреденото лице, годността на увредения за нормален живот, продължителността на страданието във времето. Целта на законовата разпоредба е да се репарират в относително пълен обем претърпените болки, страдания и неудобства, които с оглед характера си, са трудно оценими.

Ответното застрахователно дружество с отговора на исковата молба е направило възражение за съпричиняване на вредоносния резултат от страна на ищеца.

Намаляването на обезщетението за вреди от деликт на основание чл. 51 , ал.2 от ЗЗД е обусловено от наличие на причинна връзка между поведението на пострадалия и произлезлите вреди. За да е налице съпричиняване по смисъла на посочената норма, пострадалият трябва обективно да е допринесъл за вредоносния резултат, създавайки условия или улеснявайки с поведението си неговото настъпване, независимо дали е действал или бездействал виновно. Релевантен за съпричиняването и за прилагането на чл. 51, ал.2 от ЗЗД е  само онзи конкретно установен принос на пострадалия, без който не би се стигнало /наред с неправомерното поведение на деликвента/ до увреждането като неблагоприятен резултат. В конкретния случай част от уврежданията на ищеца са се получили и в резултат на изпадането на ищеца от автомобила, падането му в коритото на река Владайска и ударът на тялото върху терена. При това падане най-вероятно са се получили уврежданията в областта на лявата половина на гръдния кош и това на главата. Основания за това предположение са както разположението на тези увреждания, така и данните от показанията на самия пострадал за отделяне на песъчинки и камъчета от раната на главата по време на оздравителния процес.. При правилно поставен, прогонен и изправен предпазен колан не би се получило изпадане на ищеца от автомобилния салон при произшествието, което означава, че уврежданията, които са се получили в резултат на това изпадане също не биха се получили.

При правилно поставен обезопасителен колан пътника не може да изпадне от автомобила. 

Максималното разстояние, на което може да се придвижи тялото на пътник обезопасен с правилно поставен триточков колан според експертизата е не повече от 10 см.

В настоящия случай пътникът излетял от „Сеат Алхамбра" е бил на задната седалка с непоставен колан.

Поради това, имайки предвид заключенията на вещите лица, съдът приема, че ищецът към момента на ПТП не е бил с поставен предпазен колан, поради което е получил и въпросните контузии в този си вид. По този начин той не е  изпълнил нормативно вмененото задължение по чл. 137а от за използване при движение на обезопасителния колан в МПС. Поради това съдът приема, че ищецът със своето поведение - неизползване на обезопасителния колан е допринесъл за увреждането и приема, че е налице съпричиняване по смисъла на чл. 51, ал.2 от ЗЗД.

Съдът след преценка на събраните по делото доказателства счита, че справедливото обезщетение за нанесените на ищеца  телесни повреди, изпитваните от него болки и страдания, продължителността на лечението отраженията върху психиката на ищеца, вследствие на произшествието  е в размер общо на  сумата 10000 лв.

 По отношение на процента съпричиняване и именно с оглед посоченото, че ако ищецът е бил с обезопасителен колан то уврежданията биха били значително по-леки и някои от тях нямаше да се получат, то намира, че съпричиняването на ищеца за уврежданията е 25%. 

Съдът приема този процент на съпричиняване на вредоносния резултата, тъй като в случая следва да се направи и съпоставка между  между поведението на виновния водач и това на пътуващия в автомобила пътник. В случая от страна на виновиня водач на МПС  Сеат Алхамбра са допусанти  груби нарушения на правилата за движение, обсъдени във влязлото в сила споразумение по НОХД  16365/2016 г. на СРС, а именно:  управление с превишена скорост на движение около 70 км/ч в този пътен участък, преминаване на червен светофар, отнемане на предимство на друг автомобил, който освен за собствения си живот, носи отговорност за безопасността на превозваните пътници. Предвид това абсолютно неоснователно би било каузалният принос на пострадалия пътник да се цени като равностоен с този на прекия деликвент, в чиито възможности е било да предотврати изобщо настъпването на ПТП.

От това ще следва, че приноса на пострадалия за настъпване на вредоносния резултат следва да се определи в изражение на 25% спрямо основния такъв на деликвента 75%.

С оглед на възприетия процент съпричиняване в стойностно изражение на 25% обезщетението от 10 000 ще следва да се намали с 2500 лв или до размер от 7500 лв. за претърпени неимуществени вреди.

Върху главницата следва да се присъди законната лихва за забава, считано от деня на увреждането – 07.11.2015  г., с оглед разпоредбата начл. 84, ал.3 от ЗЗД, тъй като отговорността на застрахователя е идентична с тази на застрахования към увреденото лице. При задължение, произтичащо от непозволено увреждане, длъжникът изпада в забава от деня на увреждането, без да е необходимо да бъде поканен да заплати дължимото, поради което и доколкото застрахованият дължи на увреденото лице - ищеца, лихви за забава от деня на увреждането, то такива дължи и застрахователя

Ищецът претендира и обезщетение за имуществени и обезщетение в размер на 368.20 лв., изразяващи се  в разходи, свързани с направени манипулации, лекарства, заплащане на лечение и други медикаменти.

            Съдът намира, че ищцата е търпяла имуществени вреди в размер на  48.20 лв. представляващи платени суми по ф-ра **********/11.11.2015 г.- потребителска такса и по фактура № **********/18.11.2015 г.- ренгеново изследавне.  

По отношение на останалите  разходи, твърдени от ищеца, съдът намира съдщите за недоказани. Действително от показанията на разпитаните по делото свидетели се установи, че са му изписвани болкоуспокояващи, но не се установи какви разходи е направил ищеца за тях. Св. Еминова твърди, че  родителите на ищеца са му изпращали лекарства от чужбина.

Предвид изложеното, предявеният иск за заплащане на обезщетение аз имуществени вреди следва да се уважи за сумата  48.20 лв., ведно със законната лихва, считано от деня на увреждането  07.11.2015 г. до окончателното изплащане на сумата, като в останалата си част предявеният иск ще се отхвърли като неоснователен и недоказан.

На осн. чл. 78, ал.1 от ГПК ответното дружество следва да бъде осъдено да заплати на ищеца направените разноски, съразмерно с уважената част от исковете в размер на 302 лв. заплатена д.т.,  750 лв. адвокатско възнаграждение и разноски за вещо лице в размер на 67 лв.

Ищецът дължи на ответника съгл. чл. 78, ал.3 от ГПК разноски съразмерно с отхвърлената част от исковете. Процесуалният представител на ищеца прави възражение за прекомерност на претендираното юрисконсултско възнаграждение.  

  Същото е основателно. Юрисконсултското възнаграждение за един юрисконсулт съдът определя с оглед разпоредбата на  чл. 78, ал.8 от ГПК  /Изм. - ДВ, бр. 8 от 2017 г./, която гласи следното: в полза на юридически лица или еднолични търговци се присъжда и възнаграждение в размер, определен от съда, ако те са били защитавани от юрисконсулт.

 Размерът на присъденото възнаграждение не може да надхвърля максималния размер за съответния вид дело, определен по реда на чл. 37 от Закона за правната помощ. В случая и предвид разпоредбите на  Наредба за заплащането на правната помощ и макар ищецът да претендира юрисконсултско възнаграждение в размер 1216 лв., същото следва да бъде определено от съда на 200 лв., което в случая е средният размер, регламентиран от посочения нормативен акт.  Следва да се присъди и заплатено възнаграждение за вещи лица, съразмерно с отхвърлената част от исковете в размер на 274 лева.

Мотивиран от гореизложеното съдът

 

                                                                    Р Е Ш И:

            ОСЪЖДА ЗАСТРАХОВАТЕЛНА КОМПАНИЯ „ЛЕВ ИНС” АД   с  ЕИК  ********* със седалище и адрес на управление: гр. София, район Лозенец, бул. Черни връх № 51 Д  чрез пълномощник юриск. Лъчезар СТОЯНОВ да заплати на

С.А. ЕМИНОВ  с ЕГН ********** *** чрез адв. Г.М. ***, със съдебен адрес:*** сумата 7 500 лева – обезщетение за претърпени неимуществени вреди в резултат на настъпило та 07.11.2015 г. ПТП, ведно със законната лихва, считано от 07.11.2015 г. до окончателното изплащане на сумата.

 

            ОТХВЪРЛЯ предявеният иск за неимуществени вреди до пълния му размер като НЕОСНОВАТЕЛЕН  и НЕДОКАЗАН.

 

            ОСЪЖДА ЗАСТРАХОВАТЕЛНА КОМПАНИЯ „ЛЕВ ИНС” АД   с  ЕИК  ********* със седалище и адрес на управление: гр. София, район Лозенец, бул. Черни връх № 51 Д  чрез пълномощник юриск. Лъчезар СТОЯНОВ да заплати на

С.А. ЕМИНОВ  с ЕГН ********** *** чрез адв. Г.М. ***, със съдебен адрес:*** сумата          48.20 лева – обезщетение за претърпени имуществени вреди в резултат на настъпило та 07.11.2015 г. ПТП, ведно със законната лихва, считано от 07.11.2015 г. до окончателното изплащане на сумата.

 

ОТХВЪРЛЯ предявеният иск за имуществени вреди до пълния му размер като НЕОСНОВАТЕЛЕН  и НЕДОКАЗАН.

 

ОСЪЖДА ЗАСТРАХОВАТЕЛНА КОМПАНИЯ „ЛЕВ ИНС” АД   с  ЕИК  ********* със седалище и адрес на управление: гр. София, район Лозенец, бул. Черни връх № 51 Д  чрез пълномощник юриск. Лъчезар СТОЯНОВ да заплати на С.А. ЕМИНОВ  с ЕГН ********** *** чрез адв. Г.М. ***, със съдебен адрес:*** разноски в размер на 1119 лева.

 

ОСЪЖДА С.А. ЕМИНОВ  с ЕГН ********** *** чрез адв. Г.М. ***, със съдебен адрес:*** да заплати на  ЗАСТРАХОВАТЕЛНА КОМПАНИЯ „ЛЕВ ИНС” АД   с  ЕИК  ********* със седалище и адрес на управление: гр. София, район Лозенец, бул. Черни връх № 51 Д  чрез пълномощник юриск. Лъчезар СТОЯНОВ разноски в размер на 474 лева.

 

Решението е постановено при участието на трето лице, - помагач А.С.Е..

 

Решението подлежи на обжалване пред Сливенски окръжен съд в двуседмичен срок от връчването на страните.

 

                                                            РАЙОНЕН СЪДИЯ: