Решение по дело №18222/2019 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 260875
Дата: 11 март 2021 г. (в сила от 3 април 2021 г.)
Съдия: Татяна Андонова Лефтерова
Дело: 20193110118222
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 5 ноември 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№260875/11.3.2021г.

град В.

 

В    И М Е Т О    Н А    Н А Р О Д А

 

Варненският районен съд, гражданско отделение, четиридесет и трети състав, в публично съдебно заседание, проведено на дванадесети февруари две хиляди двадесет и първа година, в състав:

Председател: Т.Л.

Секретар: Д.Д.

 

разгледа докладваното от районния съдия гражданско дело № 18222 по описа на съда за 2019 г. и за да се произнесе, съобрази следното:

 

Производството е образувано по искова молба на М.И.И., ЕГН **********, с адрес: *** с която против „Д.З.” АД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление:***, е предявени обективно съединени искове за заплащането на следните суми: 167 лева - представляваща обезщетение за имуществени вреди на собствения ѝ л.а. *** нанесени при застрахователно събитие, настъпило на 04.11.2016 г., в гр. В. и 447 лева -  обезщетение за имуществени вреди на собствения ѝ л.а. *** нанесени при застрахователно събитие, настъпило на 06.11.2016 г., в гр. В.. Претендират се сторените разноски.

Обстоятелства, от които произтичат претендираните от ищеца права:

Ищецът твърди, че страните са обвързани във валидно застрахователно правоотношение, възникнало въз основа сключен между тях договор за застраховка с покритие „Пълно каско“ за л.а. *** обективирано в застрахователна полица № 121515002495/27.11.2015 г. На 04.11.2016 г. и на 06.11.2016 г., в гр. В. настъпили две застрахователни събития със застрахования лек автомобил, като били нанесени имуществени вреди общо в размер на 614 лева. Твърди се, че за отстраняване вредите при инцидента от 04.11.2016 г. била заплатена сумата от 167 лева, а за възстановяване на вредите от инцидента настъпил на 06.11.2016 г., била заплатена сума в размер на 447 лева. При ответника била заведена щета, но същият отказал да заплати застрахователно обезщетение за двете застрахователни събития, като не било дадено обяснение за това становище.

В срока по чл.131 ГПК ответникът представя отговор на исковата молба, с който оспорва основателността на ищцовата претенция и моли за отхвърлянето ѝ. Въвежда възражение за изтекла 3-годишна погасителна давност от датата на застрахователното събитие. Оспорва наличие на предпоставки за ангажиране отговорността на застрахователното дружество, в т.ч. покритието по застрахователния договор не обхваща вредите от застрахователните събития. Оспорва фактическите твърдения, изложени в исковата молба, както по отношение механизма на настъпване на вредата, така и относно самата вреда. Намира, че отказът да бъде заплатено застрахователно обезщетение е правилен. Въвежда възражение за прекомерност на претендирания размер на обезщетение. Не представя доказателства.

 

Варненският районен съд, като прецени доказателствата по делото и доводите на страните, приема за установено, от фактическа страна, следното:

Страните не спорят, че ищецът е собственик на л.а. ***. Ответникът не оспорва, че към датите на двете застрахователни събития – 04.11.2016 г. и 06.11.2016 г. се намира във валидно   застрахователното правоотношение с ищеца.

Видно от представено по делото искане за оценка на вреди, на 07.12 /11/.2016 г. ищецът заявява пред ответника настъпването на двете застрахователни събития. По отношение инцидента от 04.11.2016 г. сочи, че автомобилът е открит на паркинга на ТУ – В. /а не както е посочено в исковата молба – до Първа ЕГ/ с ударен заден калник, а за този от 06.11.2016 г. – при паркиране на автомобила, същият е ударен в ограда на къща.

Въз основа отправеното искане на ищеца, застрахователят образува две ликвидационни преписки - по щета № ********* от 07.11.2016 г. и по щета № ********* от 07.11.2016 г.

В опис-заключението по щета № ********* от 07.11.2016 г. са описани следните увреждания по автомобила – калник заден десен /без степен на увреждане/, с посочен начин на възстановяване – боядисване и защитна лепенка заден десен калник, с начин на възстановяване – подмяна.

Ищецът представя фактура № 153/13.07.2018 г., издадена от „Р.А.“ ЕООД, ЕИК *********, с получател – ищецът М. И. И., от която се установява, че за извършени ремонтни дейности по процесния автомобил, по щета № *********/2016 г. е начислена сумата от 167 лева. От приложена работна карта се установява, че е извършено боядисване на заден десен калник и е подменено фолио на заден десен калник.

Видно от второ опис-заключение по щета № ********* от 07.11.2016 г., констатираните вреди по процесното МПС са следните: облицовка предна броня, калник преден ляв и врата предна лява. Всички елементи са отбелязани със степен на увреждане – 2, като предвиденият начин на възстановяване е боядисване. За отстраняване на щетите е извършен ремонт на автомобила, като изпълнителят „Р.А.“ ЕООД, ЕИК ********* издава фактура № 154/13.07.2018 г. за извършените ремонтни дейности по щета № *********/2016 г., възлизащи на сумата от 447 лева.

По делото е допусната и е изготвена съдебно-автотехническа експертиза, от заключението, на която се установява, че уврежданията по автомобила на ищеца е възможно да са причинени при описаните застрахователни събития. Описаните от застрахователя детайли за ремонт са: заден десен калник; фолио; предна броня облицовка; калник преден ляв и врата лява предна. Вещото лице определя обща стойност на щетите по автомобила, поотделно и като обща сума, с оглед средните пазарни цени и при съобразяване разпоредбата на чл.400 КЗ, а именно – 729,21 лева.

 

При така установената фактическа обстановка, съдът прави следните правни изводи:

Предявените искове са с правно основание чл.405, ал.1 КЗ. Същите са  допустими, поради което съдът дължи произнасяне относно основателността им.

За успешно провеждане на всеки от исковете, в тежест на ищеца е да установи, в условията на пълно и главно доказване, наличие на следните предпоставки: валидно застрахователно правоотношение, по което е изправна страна; настъпване в срока на застрахователното покритие на соченото застрахователно събитие, за което застрахователят носи риск, причинна връзка между събитието и нанесеното увреждане, както и размер на вредата.

Ответникът не оспорва наличието на застрахователно правоотношение и валидността му към настъпване на двете застрахователни събития – 04.11.2016 г. и 06.11.2016 г. В искане за оценка на вреди е посочено, че претенцията е по застрахователна полица №121515002495, а видно от представените 2 бр. опис-заключение за вреди на МПС - по щета №*********/07.11.2016 г. и по щета №*********/07.11.2016 г. застрахователят сам е посочил, че същите са изготвени по застраховка „Каско“ на МПС. При липса на оспорване от страна на ответника, съдът приема, че към 04.11.2016 г. и 06.11.2016 г. страните са се намирали във валидно застрахователно правоотношение по застрахователен договор „Каско на МПС“ за л.а. ***. Спорно е покритието по застрахователния договор.

Съгласно разпоредбата на чл.378, ал.1 КЗ, правата и задълженията по застрахователния договор във връзка със застрахователното обезщетение се погасяват с тригодишна давност, считано от датата на настъпване на застрахователното събитие. При данни, че застрахователните събития са настъпили на 04.11.2016 г. и 06.11.2016 г., а исковата молба е подадена на 04.11.2019 г., то възражението на ответника за изтекла погасителна давност е неоснователно.

Независимо от горното, съдът намира, че ищецът не доказа основателността на претенцията си, поради което същата следва да бъде отхвърлена. При разпределяне на доказателствената тежест с доклада по делото, съдът изрично е указал, че в тежест на ищеца е да установи обстоятелството, че застрахователят носи риска от настъпване на застрахователните събития. Доколкото ответникът оспори да е настъпил покрит застрахователен иск, ищецът следваше да установи обхвата на застрахователното покритие, респективно да докаже, че отговорността на застрахователя следва да бъде ангажирана. В хода на производството по делото ищецът не представи и не ангажира каквито и да е доказателства, чрез които да установи твърденията си. Липсата на оспорване от страна на ответника по отношение факта на сключване на застрахователния договор не е тъждествено на съгласие с посочената от ищеца клауза на покритие, а в процесния случай дори е налице оспорване на това твърдение. При тези доводи, съдът намира, че ищецът не доказа, че всяко от настъпилите на дати 04.11.2016 г. и 06.11.2016 г. застрахователни събития представлява покрит от застрахователя риск.

Отделно, ищецът не установи соченият от него и оспорен от застрахователя механизъм на настъпване на вредите. При заявено от ответника изрично оспорване, че вредите по автомобила на ищеца са вследствие сочените застрахователни събития, в тежест на последния бе да докаже съществуване на причинна връзка между всяко от тези събития и нанесените конкретни увреждания. Като не бе установено наличие на кумулативно изискуемите и оспорени от ответника елементи на фактическия състав пораждащ правото на ищеца да претендира обезщетение, предявените искове се явяват неоснователни, поради което същите подлежат на отхвърляне.

С оглед изхода от спора и на основание чл.78, ал.8 вр. ал.3 ГПК, ответникът има право на сторените разноски по делото за юрисконсултско възнаграждение, което съдът определя в размер на 100 лева, при съобразяване разпоредбите на чл. 37 от Закона за правната помощ и чл. 25 от Наредбата за заплащането на правната помощ, с фактическата и правна сложност на делото, и заявения материален интерес.

Водим от горното, съдът,

 

Р Е Ш И :

 

ОТХВЪРЛЯ предявените от М.И.И., ЕГН **********, с адрес: ***, против „Д.З.” АД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление:***, обективно съединени искове за заплащането на следните суми: 167 лева - обезщетение за имуществени вреди на собствения ѝ л.а***, вследствие застрахователно събитие, настъпило на 04.11.2016 г., в гр. В. и 447 лева -  обезщетение за имуществени вреди на собствения ѝ л.а***, вследствие застрахователно събитие, настъпило на 06.11.2016 г., в гр. В., на основание чл.405, ал.1 КЗ.

ОСЪЖДА М.И.И., ЕГН **********, с адрес: ***, да заплати на „Д.З.” АД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление:***, сторените разноски по делото в общ размер на 100 лева, на основание чл.78, ал.8 вр. ал.3 ГПК. 

 

РЕШЕНИЕТО може да бъде обжалвано с въззивна жалба пред Варненския окръжен съд, в двуседмичен срок, от връчването му на страните.                                                                                                                                        

 

                                                                    

РАЙОНЕН СЪДИЯ: