Решение по дело №146/2019 на Районен съд - Горна Оряховица

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 9 август 2019 г. (в сила от 28 август 2019 г.)
Съдия: Пламен Станчев
Дело: 20194120200146
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 1 март 2019 г.

Съдържание на акта

 

Р Е Ш Е Н И Е

№ 271

 

град Горна Оряховица, 09.08.2019 година

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

РАЙОНЕН СЪД-ГОРНА ОРЯХОВИЦА, четвърти състав, в публично заседание на единадесети юли две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ПЛAМЕН СТАНЧЕВ

 

при секретаря Анита Личева и в присъствието на прокурора ………………………., разгледа докладваното от съдията Станчев АНД № 146 по описа за 2019 година и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производство по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН

 

ЖАЛБОПОДАТЕЛКАТА И.С.К. обжалва наказателно постановление № 19-0268-000084/01.02.2019 г., издадено от началник на сектор „Охранителна полиция“ в РУ-Горна Оряховица при ОД на МВР-Велико Търново, с което ѝ е наложено административно наказание глоба в размер на 2000 лв. и лишаване от право да управлява моторно превозно средство за срок от двадесет и четири месеца на основание чл.174, ал.3, предл.1 от Закона за движение по пътищата (по-нататък ЗДвП). Отрича да е извършила нарушението, за което е наказана. Моли съда да отмени наказателното постановление.

ЗАЩИТНИКЪТ адв. С. поддържа жалбата.

РАЙОННО УПРАВЛЕНИЕ-ГОРНА ОРЯХОВИЦА при ОД на МВР-ВЕЛИКО ТЪРНОВО, редовно призовано, не изпраща процесуален представител и не изразява становище по жалбата.

РАЙОННА ПРОКУРАТУРА-ГОРНА ОРЯХОВИЦА, редовно призована, не изпраща представител и не изразява становище по жалбата.

СЪДЪТ, след като прецени събраните доказателства поотделно и в тяхната съвкупност, приема за установено от фактическа страна следното:

На 05.01.2019 г. в 21:05 часа жалбоподателката И.С.К. управлявала лек автомобил „О.В.“ с рег. № *** по улица „Р.“ в град Горна Оряховица. В участъка пред номер 12 на посочената улица управляваният от жалбоподателката автомобил бил спрян за проверка от свидетелите К.Н.Б. и Е.И.С. ***, които имали предварителна информация, че автомобилът се управлява от лице в нетрезво състояние. Б. и С. извикали за съдействие свидетеля П.Н.К. – младши автоконтрольор в РУ-Горна Оряховица. К. поканил жалбоподателката да бъде изпробвана за употреба на алкохол с техническо средство. К. обяснила, че е смукала бонбон за гърло с ментол и евкалипт, поради което поискала да даде кръвна проба за изследване. Свидетелят К. издал за талон за медицинско изследване, в който посочил, че жалбоподателката следва да се яви във ФСМП-Горна Оряховица в срок от 20 минути от връчването на талона. След издаване на талона К. съставил против жалбоподателката акт за установяване на административно нарушение серия Д № 633605 за това, че отказва да бъде изпробвана с техническо средство за употреба на алкохол, в който вписал и номера на талона за медицинско изследване. Жалбоподателката подписала съставения против нея акт и получила срещу разписка препис от акта.

При връчването на талона за медицинско изследване К. разпоредил на жалбоподателката да не управлява автомобила, с който се придвижвала. К. помолила полицейските служители да я закарат до ФСМП, но те ѝ отказали, като обяснили, че нямат такова задължение. Жалбоподателката се обадила на своите познати И.С.М. и М.И.А. с молба да я закарат до ФСМП. След няколко минути М. и А. пристигнали пеш на мястото на проверката. И двамата заявили, че същата вечер са употребили алкохол, поради което не могат да я закарат до болницата. К. извикала такси по телефона. Когато таксиметровият автомобил пристигнал пред ФСМП, там вече чакал патрулният автомобил, в който пътувал свидетелят К.. К. заявил на жалбоподателката и придружителите ѝ, че определеното в талона време за явяване в лечебното заведение е изтекло, поради което отказва да влезе с нея в сградата на ФСМП, за да присъства на вземането на кръвната проба. К. влязла в сградата на ФСМП и поискала да ѝ бъде взета кръв за изследване. Служителката, която я приела, обяснила, че посоченото в талона време за явяване в лечебното заведение е изтекло, поради което не може да ѝ бъде взета кръвна проба. К. настоявала да даде кръв за изследване. Служителката ѝ указала да изчака пред кабинета на дежурната лекарка, която била заета с преглед на друг пациент. След около 15 минути дежурната лекарка д-р Г. се освободила и приела жалбоподателката. Лекарката отказала да вземе кръв за изследване и да прегледа К., тъй като се е явила след изтичане на определеното в талона време, а освен това полицейските служители, които трябвало да присъстват на вземането на кръвната проба, си били тръгнали.

На 01.02.2019 г., след като разгледал съставения от К. акт за установяване на административно нарушение, началникът на сектор „Охранителна полиция“ в РУ-Горна Оряховица при ОД на МВР-Велико Търново, издал обжалваното наказателно постановление № 19-0268-000084, с което наложил на жалбоподателката административно наказание глоба в размер на 2000 лв. и лишаване от право да управлява моторно превозно средство за срок от двадесет и четири месеца на основание чл.174, ал.3, предл.1 от ЗДвП.

Препис от наказателното постановление бил връчен на жалбоподателката на 18.02.2019 г. На 21.02.2019 г. защитникът на жалбоподателката депозирал жалбата против постановлението в деловодството на РУ-Горна Оряховица.

Изложената по-горе фактическа обстановка съдът установи, след като прецени поотделно и в тяхната съвкупност обясненията на жалбоподателката, показанията на свидетелите П.Н.К., К.Н.Б., И.С.М. и М.И.А. и приетите писмени доказателства, описани подробно в протоколите за проведените съдебни заседания.

Въз основа на така установените факти по делото съдът достига до следните правни изводи:

Жалбата е подадена в срока по чл.59, ал.2 от ЗАНН от лице, което има право да обжалва наказателното постановление, поради което е процесуално допустима.

Разгледана по същество, жалбата е основателна.

Жалбоподателката е наказана за това, че е отказала да бъде изпробвана за употреба на алкохол с техническо средство, с което е осъществила състава на административното нарушение по чл.174, ал.3, предл.1 от ЗДвП. Поради естеството на изпълнителното деяние – отказ да се изпълни разпореждане на контролен орган – посоченото нарушение може да бъде осъществено само умишлено в отклонение от общия принцип, регламентиран в чл.7 от ЗАНН. От субективна страна чрез отказа за изпробване с техническото средство деецът следва да иска или да допуска осуетяването на проверката за установяване на употребата на алкохол.

Не такъв е процесният случай. От показанията на полицейския служител К. и на свидетелите М. и А., от обясненията на жалбоподателката и от констатациите в акта за установяване на административно нарушение се установява, че в хода на проверката К. поискала да даде кръв за изследване, тъй като непосредствено преди спирането ѝ смукала пастил със съдържание на ментол и евкалипт, което според нея щяло да доведе до фалшиво положителен резултат от изпробването с техническо средство. След като свидетелят К. ѝ връчил издадения талон за медицинско изследване, жалбоподателката поискала да бъде закарана с патрулния автомобил до ФСМП, тъй като определеното в талона време за придвижване до лечебното заведение от 20 минути е по-малко от минимално необходимото за преодоляване на разстоянието пеш. (Последното обстоятелство се установява от приетото като писмено доказателство извлечение от програма за навигация (л.53), според което разстоянието от мястото на проверката до сградата на ФСМП се преодолява пеш за 34 минути.) След отказа на полицейските служители да я закарат, К. потърсила съдействие от своите познати свидетелите М. и А.. А когато установила, че и те не могат да я закарат до лечебното заведение, извикала такси по телефона. От съвкупната преценка на показанията на свидетеля К., от една страна, и на обясненията на жалбоподателката и показанията на нейните спътници, от друга, се установява, че К. е пристигнала пред сградата на ФСМП на 30-та минута от връчването на талона – десет минути след определеното от свидетеля К. време за явяване, но преди изтичането на максималния срок за явяване от 45 минути, определен в чл.6, ал.6, т.2 от Наредба № 1 от 19.07.2017 г. за реда за установяване на концентрацията на алкохол в кръвта и/или употребата на наркотични вещества или техни аналози. Въпреки изявлението на очакващия я пред сградата полицейски служител К., че е просрочила определеното от него време за явяване, К. влязла във ФСМП и поискала да даде кръв за изследване. Жалбоподателката продължила да настоява да ѝ бъде взета кръвна проба и след като служителката, която я приела, констатирала, че е изтекло времето за явяване в лечебното заведение. В крайна сметка К. изчакала да бъде приета от дежурната лекарка, която отказала да ѝ вземе кръв за изследване.

Предвид изложеното по-горе съдът приема, че К. е направила всичко възможно с оглед обстоятелствата да даде кръвна проба за изследване на концентрацията на алкохол. Съвкупната преценка на описаните по-горе нейни действия и изявления мотивира съда да приеме, че тя нито е искала, нито е допускала осуетяването на проверката за употреба на алкохол. Тези действия и изявления изключват умисъла за осъществяване на нарушение по чл.174, ал.3, предл.1 от ЗДвП. Ето защо съдът приема, че жалбоподателката не е осъществила от субективна страна състава на нарушението, за което е наказана. Това налага обжалваното наказателно постановление да бъде отменено.

Така мотивиран, съдът

 

Р Е Ш И :

 

ОТМЕНЯ наказателно постановление № 19-0268-000084/01.02.2019 г., издадено от началника на сектор „Охранителна полиция“ в РУ-Горна Оряховица при ОД на МВР-Велико Търново, с което на И.С.К., ЕГН **********, с адрес ***, е наложено административно наказание глоба в размер на 2000 лв. (две хиляди лева) и лишаване от право да управлява моторно превозно средство за срок от 24 (двадесет и четири) месеца за нарушение по чл.174, ал.3, предл.1 от Закона за движение по пътищата.

Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен съд-Велико Търново в 14-дневен срок от връчване на съобщението, че е изготвено и обявено.

 

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: ………………….