Решение по дело №493/2019 на Районен съд - Велико Търново

Номер на акта: 232
Дата: 20 май 2019 г. (в сила от 3 октомври 2019 г.)
Съдия: Младен Димитров
Дело: 20194110200493
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 20 март 2019 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

 

 

20. 05. 2019г., гр. В.Търново

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

                        Великотърновският районен съд, трети състав, в публично заседание на 18.04. 2019г., в състав :     

         ПРЕДСЕДАТЕЛ : МЛАДЕН Д.,

при  секретаря – Н.Йорданова, като разгледа докладваното от съдията НАХД №493/2019г. по описа  на  съда, за да се произнесе взема предвид :

            Производство по чл.59 и сл. от ЗАНН.

            Производството е образувано по жалба на С.С.Х., чрез адв.В. от ВТАК, срещу НП №5579/19.02.2019г. на АПИ - София,  като незаконосъобразно, постановено при наличието на същественипроцесуални нарушения и неправилно приложение на материалния закон. Оспорва приетите фактически констатации и извършени измервания. Счита, деянието си за несъставомерно от субективна страна. В становище на адв.В. изразено в съдебно заседание допълва възражения, като се позовава на маловажност на случая по чл.28 от НК.  

            Въззиваемата страна не се представлява. Представя писмено становище.

            Съдът, след преценка на събраните по делото доказателства, намери за установено следното : С наказателно постановление  № 5579/19.02.2019г., издадено от Явор Методиев Иванов – началник отдел „Контрол по РПМ“, Дирекция  „Анализ  на  риска  и оперативен  контрол", Агенция „Пътна инфраструктура" - гр. София, на жалб. С.С.Х.,   за това, че  на  29.01.2019 г., в 13.45 ч. на път ІІ-55, км. 9, на 1км. след разклона за гр. Килифарево в посока гр. Велико Търново-гр. Гурково, С.С.Х. е управлявал и осъществявал движение на съчленено ППС, с пет оси - МПС с две оси марка:«МАН", модел:"ТГА 18.460" per. №ВТ4884ВН и полуремарке с три оси с per. № ВТ0982ЕЕ, при надвишени норми на Наредба № 11 от 03.07.2001 г. на МРРБ за движение на извънгабаритни и/или тежки ППС, без  валидно разрешение (разрешително или квитанция за платени пътни такси) за движение на извънгабаритно пътно превозно средство (по смисъла на §1, т.1 от Допълнителните разпоредби на Наредбата) в нарушение на чл. 26, ал. 2, т. 1, буква „а" от Закон за пътищата, вр. с чл.37,  ал.1, т.1 от Наредба №11/2001г. на МРРБ, на осн. чл.53, ал.1 от ЗП, е наложена глоба в размер на 1000 лева.

           Наказателното постановление е издадено въз основа на Акт за установяване на административно нарушение №6752 от 29. 01. 2019г., съставен от М.Д.К. ***. В акта е констатирано, че жалб. Х. на  29.01.2019 г., в 13.45 ч. на път ІІ-55, км. 9, на 1км. след разклона за гр. Килифарево в посока гр. Велико Търново-гр. Гурково, С.С.Х. е управлявал и осъществявал движение на съчленено ППС с пет оси - МПС с две оси марка:«МАН", модел:"ТГА 18.460" per. №ВТ4884ВН и полуремарке с три оси с per. № ВТ0982ЕЕ , като е осъществявал движение без  валидно разрешение за дейности за специално ползване на пътищата, издадено от  администрацията управляваща пътя (АПИ), в нарушение на чл. 26, ал. 2, т. 1, буква „а" от Закон за пътищата, вр. с чл.37,  ал.1, т.1 от Наредба №11/2001г. на МРРБ . Направен е извод, че съгласно чл.3 на Наредба №11 от 03.07.201г. на МРРБ, ППС е тежко.

             В акта е констатирано също, че в процеса на проверката е направено измерване, при измерено разстояние между осите 1.32 м., сумата от натоварването на тройната ос на полуремаркето е 25.400 т., при максимално допустимо натоварване 24 т., съгласно чл.7, ал.1, т. 3, буква „Б" на Наредбата. Отразено е, че измерването е извършено с техническо средство ел. везна CAPTELS ORA 10 №785 и ролетка.

От показанията на актосъставителя св.К. и свидетеля П.,   се установи, че  в качеството си на служители на АПИ, заемащ длъжност гл. инспектор, са осъществявали контрол на главен път ІІ-55, км.9, на един километър след разклона за гр.Килифарево, при който са спрели за проверка състав на ППС, превозващ дърва. При проверката било извършено измерване на масата на превозното средство на всяка ос, като е използвана мобилна електронна везна. Установено било  претоварване на тройната  ос на полуремаркето. За констатираното на място бил съставен АУАН, в присъствието на нарушителя и му бил връчен екземпляр в присъствието на свидетеля – П..

Видно от приложената в оригинал кантарна бележка, общата маса на превозното средство възлиза на 43820 кг., а на тройната ос на полуремракето  - 25400кг.. 

От приложеното копие на паспорт на везна тип ORA 10, с фабр.№785, последната проверка е извършена на 30.03.2018г., със срок на валидност до март 2019г.

С пълномощно от 07.12.2018г.,  Явор Методиев Иванов, на длъжност началник отдел „Контрол по РПМ“, при дирекция „Анализ на риска и оперативен контрол“ на АПИ, е упълномощен от председателя на управителния съвет, да  издава наказателни постановления по АУАН съставени от длъжностните лица при АПИ.  

Според приложения трудов договор от 09.08.2018г., жалб.Х. се намира в трудови отношения със работодателя "Дари Лес“ЕООД - гр.В.Търново, като заема длъжността - шофьор на тежкотоварен автомобил, с основно трудово възнаграждение.

С оглед на установеното се налагат следните правни изводи :

Жалбата е неоснователна. Наказателното постановление е правилно и законосъобразно и следва да се потвърди.

От външна  страна АУАН и издаденото възоснова на него Наказателно постановление са законосъобразни – съставени в законоустановените срокове и притежаващи необходимите реквизити – чл.42 и чл.57 от ЗАНН.

Компетентността на актосъставителя произтича по силата на закона и заеманата длъжност, съгласно нормата на чл. 56, ал.2, т.1 от ЗП, а на наказващия орган - по силата на чл.56, ал.3, т.1 от ЗП и изричното упълномощаване от председателя на  УС на АПИ.

По същество, съдът намира, че с деянието си жалб.Х., е осъществил  състава на административно нарушение по чл.53, ал.1, т.2 от ЗП, вр. с чл. 26, ал. 2, т. 1,б."а" от ЗП.

Според квалификацията на нарушението в АУАН и НП, изводът че водачът е управлявал тежко  по смисъла на пар.1, т.1, от Наредба № 11 за движението на тежки или извънгабаритни ППС от 03.07.2001 г. на МРРБ, е направен във връзка с чл.3, т.2 от същия нормативен акт, т.е - че се касае до надвишаване на максимално допустимите норми на натоварване на ос, според стойностите по чл.7 от наредбата. В случая в хода на съдебното следствие се установи, че тегеленото от ППС полуремарке е с тройна ос, като сумарното натоварване възлиза на 25400 кг., докато, нормата на чл.7, ал.1, т.3, б."б" от Ннаредба №11 от 03.07.2001г., допуска натоварване до 24 тона.

За да са налице признаците на нарушението по чл.53, ал.1, т.2 от ЗП, е необходимо да се установи именно движение на тежко ППС и товари, по път отворен за обществено ползване, без разрешение на собственика или администрацията, управляваща път. В настоящото производство всички тези признаци са налице и е обоснован изводът за наличието на административно нарушение, извършено от жалбоподателя, който  не е изпълнил задължението спазва забраната да използва без разрешение за специално ползване обхвата на пътя и ограничителната строителна линия за специална дейност при управление на тежко пътно превозно средство. За да е правомерно движението по пътната мрежа на ППС, с такова тегло и необходимо да притежава разрешение, издадено от администрацията управляваща пътя - АПИ, с каквото жалб.Х. към момента на движението не е разполагал.  

Субект на това нарушение може да бъде всяко административнонаказателно отговорно лице, което наруши забраната установена в разпоредбата на чл.26,ал.2, т.1 от ЗП. Законът предвижда отделна санкция за лицата, които извършат или наредят да бъдат извършени дейностите изчерпателно посочени в чл.53, ал.1, точки 1-6 от ЗП. Забраната по чл.26, ал.2, т.1,б.“а“ от ЗП, касае всички лица непосредствено ангажирани с движението на превозните средства по пътищата и поради това субекта на нарушението по първите хипотези на чл.53, ал.1 от ЗП, касае физическите лица, а не и търговците - превозвачите, които осъществяват транспортната дейност.

  Ето защо, съдът приема че задължението е обективно и независимо, че работодателят не е изпълнил своето задължение да снабди водача с необходимите документи, то физическото лице - водач на превозното средство е бил длъжен и е имал възможност да се съобрази със забраната на закона.  Като не сторил това, е осъществил от субективна страна, виновно при форма непредпазливост състава на описаното нарушение.

Техническите средства за измерване, с които е била извършена проверката са били проверени и одобрени.

Съдът намира, че в случая не са налице смекчаващи обстоятелства, които да обосновават приложението на чл. 28 ЗАНН. Такова обстоятелства би се явило примерно незначителното превишаване на допустимата маса, което в случая не е така.  Касае се до формално нарушение, при което фактът, че законодателят е въвел същото в самостоятелен състав на административно нарушение, без да е предвидил настъпването на някакви вредни последици, сочи на това, че се засягат в достатъчно висока степен защитимите в случая обществени отношения.

По отношение инидвидиуализацията на санкцията наказващият орган е възприел изцяло фактическата обстановка описана в АУАН и е наложил наказание за извършеното деяние на минималния размер предвиден в закона, което съдът намира за справедливо, с оглед  изискванията на чл.27 от ЗАНН.

Воден от горното и на основание чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, съдът

 

Р Е Ш И:

 

            ПОТВЪРЖДАВА наказателно постановление № 5579/19.02.2019г., издадено от Явор Методиев Иванов – началник отдел „Контрол по РПМ“, Дирекция  „Анализ  на  риска  и оперативен  контрол", Агенция „Пътна инфраструктура" - гр. София, с което на жалб. С.С.Х.,  с ЕГН**********,***, за това, че  на  29.01.2019 г., в 13.45 ч. на път ІІ-55, км. 9, на 1км. след разклона за гр. Килифарево в посока гр. Велико Търново-гр. Гурково, е управлявал и осъществявал движение на съчленено ППС, с пет оси - МПС с две оси марка:«МАН", модел:"ТГА 18.460" per. №ВТ4884ВН и полуремарке с три оси с per. № ВТ0982ЕЕ, при надвишени норми на Наредба № 11 от 03.07.2001 г. на МРРБ за движение на извънгабаритни и/или тежки ППС, без  валидно разрешение (разрешително или квитанция за платени пътни такси) за движение на извънгабаритно пътно превозно средство (по смисъла на §1, т.1 от Допълнителните разпоредби на Наредбата) в нарушение на чл. 26, ал. 2, т. 1, буква „а" от Закон за пътищата, вр. с чл.37,  ал.1, т.1 от Наредба №11/2001г. на МРРБ, на осн. чл.53, ал.1 от ЗП, е наложена глоба в размер на 1000 лева.

 

Решението подлежи на обжалване в 14-дневен срок от съобщението на страната, пред Вeликотърновския административен съд.

                                                          

                                                      РАЙОНЕН СЪДИЯ :