Решение по дело №16060/2020 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 261227
Дата: 8 април 2021 г. (в сила от 7 май 2021 г.)
Съдия: Таня Кунева
Дело: 20203110116060
Тип на делото: Частно гражданско дело
Дата на образуване: 15 декември 2020 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

 

№ ………………../08.04.2021 г.

гр. Варна

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

РАЙОНЕН СЪД - ВАРНА, Гражданско отделение, 50 с-в, в открито заседание, проведено на втори април през две хиляди двадесет и първа година, в състав:

 

                                                                   РАЙОНЕН СЪДИЯ: ТАНЯ КУНЕВА

при секретаря Мариана Маркова,

като разгледа докладваното от съдията

гр. д. № 16060 по описа за 2020 г.,

за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е образувано по постъпила молба от „Б.Д.“ ЕАД с правно основание чл. 51 ЗН с искане за предоставяне на срок на законния наследник на *, починала на 14.10.2016 г., а именно П.К.Ч., да заяви лично дали приема наследството на наследодателя си или се отказва от него.

Молителят твърди, че между него и починалата * е сключен Договор за кредит за текущо потребление от 06.02.2014 г. в размер на 5000 лв. След преустановяване на плащанията на суми по кредита банката установила, че кредитополучателят е починал. В този смисъл за молителя възникнал правен интерес да покани наследниците на починалото лице да изпълнят задълженията на наследодателя си.

Ответникът П.К.Ч., уведомена по реда на чл. 47, ал. 1 от ГПК за датата на насроченото по делото открито съдебно заседание, не се явява, за да заяви дали приема или се отказва от наследството на своя наследодател Сенка Борисова Кръстева, починала на 14.10.2016 г.

Съдът, след съвкупна преценка на събраните по делото доказателства и по вътрешно убеждение, прие за установено от фактическа страна и направи следните правни изводи:

Наследството се приема по указания в чл. 49 ЗН ред – изрично с писмено заявление до районния съд в района, на който е открито наследството, което се вписва в особена за това книга, както и мълчаливо, чрез извършване на действие, което несъмнено предполага намерението на наследника да приеме наследството.

В чл. 51 ЗН е уредена хипотеза, при която по искане на всеки заинтересуван районният съдия, след като призове лицето, което има право да наследява, му определя срок, за да заяви приема ли наследството или се отказва от него. Ако в дадения му срок наследникът не отговори, той губи правото да приеме наследството. Изявлението на наследника се вписва в книгата, предвидена в чл. 49, ал. 1 ЗН.

Установява се от представеното по удостоверение за наследници от 07.12.2020 г., издадено от община *, че наследник на Сенка Борисова Кръстева, починала на 14.10.2016 г., е нейната дъщеря  П. * Ч.. Следователно, призована да наследява е П.К.Ч..

При така установените факти се налага изводът, че молителят е заинтересовано лице по смисъла на  чл. 51, ал. 1 ЗН и има право да иска от районния съд, след като призове лицата, които имат право да наследяват да им определи срок, за да заявят приемат ли наследството.

Безспорно е, че на 14.10.2016 г. * е починала (което обстоятелство се установява и от приложените по делото документи), т. е. наследството й е открито. Както бе изяснено, призовани към наследяване е и горепосоченият наследник – ответникът П.К.Ч..

Приемането или отказът от наследство са едностранни и неотменими волеизявления, те имат строго личен характер и зависят изцяло от личната преценка на лицето, призовано към наследяване. Когато призованият наследник не е приел наследството и му е даден срок по реда на чл. 51 ЗН, той следва да изрази своята воля лично и самостоятелно. Поради това, в производството по чл. 51 ЗН се изключва приложението на предвидените в ГПК фикции по чл. 40 и чл. 41 ГПК, както и призоваване чрез залепване на уведомление или чрез „Държавен вестник”, които предполагат назначаване на особен представител. Особеният представител не би могъл да изрази воля в смисъл дали призованият към наследяване приема или се отказва от наследството, което зависи изцяло от личната преценка на призования наследник и се отразява в неговата имуществена сфера. Следва да се има предвид, че целта на закона е да се постигне равновесие в интересите на всички заинтересовани лица, без да се ограничава и нарушава правото на приемане на наследството. (В този смисъл Определение № 315 от 23.06.2015 г. по ч.гр.д. № 3092/2015 г. на ВКС, I г.о.)

В настоящия случай Определение № 260793/20.01.2021 г., с което е определен срок на наследника П.К.Ч. да заяви дали приема или се отказва от наследството на своя наследодател *, починала на 14.10.2016 г. му е връчено по реда на чл. 47, ал. 5 ГПК, тъй като същият не е открит на регистрирания постоянен и настоящ адрес, нито чрез работодател или по място на извършване на стопанска дейност.

С оглед на изложеното по-горе и липсата на волеизявление от ответника, искането на „Б.Д.“ ЕАД следва да бъде отхвърлено.

Така мотивиран, Районен съд – Варна

 

Р Е Ш И :

 

ОТХВЪРЛЯ молбата на „Б.Д.” ЕАД, ЕИК *, със седалище и адрес на управление:***, р-н * с правно основание чл. 51 ЗН с искане за предоставяне на срок на законния наследник на *, ЕГН **********, починала на 14.10.2016 г., а именно П.К.Ч., ЕГН **********, да заяви лично дали приема наследството на наследодателя си или се отказва от него.

РЕШЕНИЕТО може да бъде обжалвано с въззивна жалба пред Окръжен съд – Варна в двуседмичен срок от връчването му на молителя.

ПРЕПИС от решението да се изпрати на страните.

 

 

                                                           РАЙОНЕН СЪДИЯ: