Решение по дело №401/2019 на Районен съд - Ихтиман

Номер на акта: 264
Дата: 22 ноември 2019 г. (в сила от 19 октомври 2020 г.)
Съдия: Радослава Маринова Йорданова
Дело: 20191840100401
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 9 април 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

гр. И., 22.11.2019 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

И.СКИ РАЙОНЕН СЪД, І състав, в публично заседание на двадесет и осми октомври през две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

                                                                председател: РАДОСЛАВА Й.

 

   при секретаря М. М., като разгледа докладваното от съдията гр. д. № 401 по описа за 2019 г., за да се произнесе взе предвид следното:

 

Р.Г.Х. ЕГН ********** *** е предявил срещу М.С.Н. ЕГН ********** *** искове за предоставяне упражняването на родителските права и издръжката по отношение на общите им деца С.Р.Х. ЕГН ********** и М.Р.Х. ЕГН **********

Ищецът твърди, че децата са били родени по време на брака с ответницата, който с решение  по гр. дело № 602/2018 г. на РС-И. е бил прекратен. С решението родителските права по отношение на децата са предоставени на тяхната майка. Ищецът твърди, че ответницата към настоящия момент не живее в Б., а децата се отглеждат от техните баба и дядо. Сочи, че има желание и възможност да поеме задълженията във връзка с отглеждането и възпитанието на децата. С оглед запазване интересите на децата моли да бъде му бъде предоставено упражняването на родителските права, като бъде определен режим на лични контакти на майката с децата и предявява иск за заплащане на издръжка в размер на 150 лева месечно за всяко едно от децата.

Ответницата в срока по чл. 131 ГПК представя писмен отговор, в който оспорва иска. Твърди, че полага необходимите грижи за отглеждането и възпитанието на децата. Те живеят в къща в гр. И., в която има необходимите условия. Не оспорва, че след втория си брак живее в Г., като твърди, че всеки месец се прибира при децата. Твърди, че ищецът работи на смени, като графикът на работата му не е благоприятен за децата

Съдът, като обсъди доводите на страните и събраните писмени доказателства, по отделно и в тяхната съвкупност и съобразно с чл. 12 и чл. 235, ал. 2  ГПК, приема за установено следното:

От фактическа страна:

Страните не спорят, а и от представените по делото удостоверения за раждане се установява, че децата С.Р.Х. ЕГН ********** и М.Р.Х. ЕГН ********** имат за своя майка М.С.Н. и за баща – Р.Г.Х..

От представеното Решение № 93 от 06.07.2018 г. по гр. дело № 602/2018 г. по описа на Районен съд – И. се установява, че Р.Х. и М.Н. са били съпрузи, като с цитираното решение е прекратен бракът помежду им и е утвърдено споразумение по чл. 51 СК относно последиците от развода, включително и относно упражняването на родителските права на родените по време на брака деца – С.Р.Х. ЕГН ********** и М.Р.Х. ЕГН **********. Съгласно решението родителските права по отношение на децата са предоставени на майката М.Н., а бащата Р.Х. се задължава да заплаща издръжка в размер на по 120,00 лева за всяко едно от децата.

Съгласно представеното по делото удостоверение за сключен граждански брак майката М.Н. е сключила на 05.12.2018 г. граждански брак със З.Х. Г. и е приела неговата фамилия – Г.а..

От представения превод на трудов договор се установява, че З.Г. работи по безсрочно трудово правоотношение в Г. като  шофьор и получава основно трудово възнаграждение от 1900 евро месечно.

От представеното допълнително споразумение № 10/01.01.2019 г. към трудов договор № 94/11.08.19999 г. се установява, че  Р.Г. има сключен трудов договор с „А.“ ООД, като получаваното трудово възнаграждение е в размер на 560 лева месечно.

В разпита си св.  Е. Т., която е племенница на ищеца, твърди, че от вуйчо си знае, че майката на децата живее в Г., а децата са отглеждани от баба им в гр. И.. Сочи, че тя, заедно с майка си /която е сестра на Р./ помага за отглеждането на децата, когато идват в С.. Свидетелката е идвала един път до И., когато децата били болни. През останалото време Р. е взимал децата при себе си, не само в почивни дни. Тай живее в апартамент на бабата и дядото на св. Т.

От показанията на св. Д.Х.се установява, чу Р. има възможност да поеме грижите по отглеждането и възпитанието на децата, които към настоящия момент се осъществяват от бабата и дядото по майчина линия. Той живее в двустаен апартамент заедно с голямата си дъщеря. Според свидетелката майката на децата не е присъствала на първия им учебен ден в гр. И.. Свидетелката твърди, че в апартамента, в който живее Р. има всичко необходимо за отглеждането на децата, а той работи като охранител.

От своя страна св. А.Н., която е майка на ответницата, твърди, че докато били семейство дъщеря й, заедно със съпруга си живеели в двустаен апартамент в гр. С.. Според Н. дъщеря й не живее постоянно в Г. заедно със съпруга си, а ходи за по няколко седмици при него, селд което се връща при ндецата. Съпругът й дава средства за отглеждането на децата.  Сочи, че в И. М. живее на етаж от къща, в която има от 6 стаи. Според свидетелката бащата на децата работи като охранител на смени. От своя страна св. Н. работи от 8 до 14 часа като домакин в МБАЛ И. и има възможност да води и взима децата от училище, както и да им помага в подготовкат

В показанията си св. М.А.твърди, че  М. често е в Б., но откакто се е омъжила 6-7 пъти е ходила до Г. при съпруга си. В момента учи немски език

От изготвения от Дирекция „Социално подпомагане“ И. социален доклад се установява, че С. и М.учат в СУ „Х.Б.“ гр. И., като редодовно посещават учебни занятия. Те живеят на етаж от триетажна къща в гр. И., който е в добро техническо състояние. Момичетата имат самостоятелна стая, обзаведена съобразно възрастта и пола им. Пред социалните работници майката е споделила, че има намерение да се установи да живее при съпруга си в Г.. Тя не работи, а е финансово подпомагана от съпруга си. Според социалния работник децата изглеждат привързани към своята майка

От изготвения от Дирекция „Социално подпомагане“  - М. социален доклад се установява, че Р.Х. живее в жилище, собственост на неговите родители. Според социалния работник жилището е двустайно, но има обособена стая за децата. В жилището има битови условия за отглеждането на децата

При така установеното от фактическа страна съдът прави следните правни изводи:

Според чл. 59 СК съдът предоставя упражняването на родителските права, след като прецени всички обстоятелства с оглед интересите на децата. Под "интереси на децата" по смисъла на чл.59 СК следва да се разбират всестранните интереси на децата по тяхното отглеждане и възпитание /т.3 от ППВС № 1/ 1974 г./, като са от значение не отделни обстоятелства, а съвкупността от обстоятелствата за конкретния случай. Видно от посочената законовата разпоредба основен, а и на практика единствен обективен критерий за това на кого от двамата родители да бъде предоставено упражняването на родителските права, е интересът на децата. В цитираното ППВС с дадени задължителни указания на съдилищата, съгласно които те следва да се ръководят от родителските качества на всеки от родителите, полаганите от всеки от тях грижи и уменията им за възпитание, възможността им да подпомагат детето в подготовката за придобиване знания, трудови навици и др., от моралните качества на родителя, от социалното му обкръжение и битовите условия, с които разполага, от възрастта и пола на детето и привързаност между него и всеки от родителите  му, а също и от възможността да разчита на помощ на трети лица и други.

В хода на настоящото производство от фактическа страна бе установено, че след развода на страните децата С. и М.са заживели в гр. И. заедно със своята майка М.Н. /понастоящем Г./. Установено бе и че майката е сключила граждански брак със З.Г., който живее и работи в Г.. М. Г.а периодично пътува в Г. при съпруга си, като в периодите, когато не се намира в Б. непосредствените грижи по отглеждането и възпитанието на децата се осъществяват от бабата и дядото по майчина линия.

Очевидно е, че страните по делото не могат да постигнат съгласие относно упражняването на родителските права и местоживеенето на децата, като и двамата имат желание и притежават необходимите материални условия за нормалното отглеждане на децата  -създали са битови условия за живот на децата, и двамата имат доходи /ищеца от труд, а ответницата – от получаваните от съпруга си средства/, с които да задоволяват потребностите на децата.

За съда е несъмнено, че отношенията между страните са разстроени, и съдът следва да прецени всички установени по делото факти и обстоятелства, при конкуренцията между родителите, относно предоставянето на децата за отглеждане и възпитание. За решението си съдът взе предвид възрастта и пола на децата – те са 8 годишни момичета, което предполага необходимостта от майчина грижа и любов. Установи се, че след развода на родителите децата се отглеждат в гр. И., където са записани на училище и са изградили приятелски кръг и подходяща за възрастта им социална среда.

При разрешаването на спора съдът съобрази и обстоятелството, че ищецът работи като охранител, като по делото не са събрани доказателства кой би осъществявал непосредствените грижи за децата, когато той е на работа.

Вярно е, че майката често пътува в Г. при съпруга си, но това обстоятелство само по себе си не може да доведе съда до извода, че тя е неглижирала родителските си задължения. Обективно е майката е подпомагана от своите родители в осигуряването на непосредствените грижи към децата. Към настоящия момент тя не се е установила постоянно да живее и работи  в Г., като споделените пред социалните работници дългосрочни намерения не могат да се тълкуват като непосредствена възможност бащата да бъде лишен от възможността да осъществяване на лични контакти с децата. Нещо повече – по делото не съществуват каквито и да е данни майката или нейните родители да са препятствала бащата пълноценно да общува с дъщерите си.

Съдът не се съмнява в родителския капацитет на бащата, но в случая няма непосредствена обективна причина, която да налага те да бъдат изведени от обичайната им семейна и социална среда, както и от кръга на разширеното им семейство, включващ освен майка им, но и неговите баба и дядо. Това означава, че не са налице основания, които да налагат изменението на режима на упражняването на родителските права, определени при развода на страните.

Ето защо съдът приема, че така предявеният от Р.Х. иск за предоставяне упражняването на родителските права и издръжката по отношение децата С. и М.Х. е неоснователен и следва да бъде отхвърлен.

По разноските

С оглед изхода на делото ищецът дължи на основание чл. 78, ал. 3 ГПК заплащане на сторените разноски от страна на ответницата в размер на 800,00 лева изплатено адвокатско възнаграждение

 

Воден от горното С Ъ Д Ъ Т

 

Р Е Ш И:

 

ОТХВЪРЛЯ иска на Р.Г.Х. ЕГН ********** *** срещу М.С. Г.А ЕГН ********** *** за предоставяне упражняването на родителските права спрямо децата С.Р.Х. ЕГН ********** и М.Р.Х. ЕГН **********, както и за заплащане на издръжка от по 150,00 лева месечно за всяко едно от децата, от датата на предявяване на иска до настъпване на законен повод за изменението или прекратяването й.

ОСЪЖДА Р.Г.Х. ЕГН ********** *** с ДА ЗАПЛАТИ да заплати на М.С. Г.А ЕГН ********** *** сумата от 800,00 лв. /осемстотин лева/ разноски в производството.

 

           

Решението подлежи на обжалване в двуседмичен срок от връчването му на страните пред Софийски окръжен съд.

 

                                                  РАЙОНЕН  СЪДИЯ:

                                                                                     /Р. Й./