Решение по дело №1996/2020 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 13
Дата: 6 януари 2021 г.
Съдия: Мария Димитрова Иванова Даскалова
Дело: 20207050701996
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 9 септември 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

№ _________/                          ,гр.Варна

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

Административен съд – Варна, ІХ-ти касационен състав

На двадесет и девети октомври две хиляди и двадесета година

В публично заседание в следния състав:

Председател: Даниела Станева

Членове: 1. Кремена Данаилова

2. М.Иванова-Даскалова

Секретар: Деница Кръстева

Прокурор: Александър Атанасов

като разгледа докладваното от административния съдия М. Иванова- Даскалова КНАХД №1996 по описа за 2020г., за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.208 и сл. от АПК вр.чл.63 от ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба на ТД на НАП-Варна от гр.Варна против Решение №1153/03.08.2020г. по НАХД №1052/2020г. на РС-Варна, с което е отменено НП № 468956-F81252/14.10.2019г. на ТД на НАП-Варна, с което на „Алдо Златни пясъци“ЕООД-гр.Варна е наложена имуществена санкция в размер на 1000лв. на основание чл.77, ал.1 от ЗСч за нарушение на чл.6, ал.1 във вр. с чл.4 от Закона за счетоводството и ТД на НАП-Варна е осъдена да заплати на дружеството сумата от 360лв. за адвокатско възнаграждение за съответната инстанция.

В жалбата се твърди наличие на основание по чл.348, ал.1, т.2 от НПК за отмяна на Решението като постановено в нарушение на закона. Оспорва се извода на ВРС за липса в НП на реквизити по чл.57 ал.1 т.5 от ЗАНН. В НП било описано нарушението и обстоятелствата, при които е извършено, които се установили при анализа на събраните доказателства в хода на ревизионното производство и били отразени в ревизионния доклад от 26.03.2019г. Правилно било преценено, че извършеното от дружеството нарушение на счетоводната дисциплина съставлява административно нарушение, възведено като такова от законодателя с оглед обществената му опасност. Макар да било първо такова нарушение на данъчнозадълженото лице, наложената за него имуществена санкция в размер под средния сочат за съответна и достатъчна за постигане на целите в чл.12 от ЗАНН. Нарушението не се явявало изолиран случай за дружеството, с оглед данните от справката в информационният масив на НАП за наличието на издадени и влезли в сила други НП срещу него за неспазване на законовите разпоредби. Поради това НП с което му била наложена санкция в размер близък до минималния се явявало правилно и законосъобразно и като го отменил ВРС постановил неправилно и незаконосъобразно Решение. Претендира се отмяна на Решението на ВРС и вместо него да бъде постановено ново решение, с което НП да бъде потвърдено. Във връзка с изложените в касационната жалба твърдения представят справка за издадените срещу „Алдо Златни пясъци“ЕООД-гр.Варна НП и копие на три влезли влезли в сила НП от 2017г. и 2018г. В съдебно заседание представител на касатора не се явява. В писмена молба упълномощеният юрисконсулт заявява, че поддържа касационната жалба, моли за отмяна на Решението на ВРС на изложените в нея основания и претендира присъждане на юрисконсултско възнаграждение.

Ответната страна – „Алдо Златни пясъци“ЕООД-гр.Варна чрез процесуален представител депозира молба в която заявява, че оспорва касационната жалба. Счита я за неоснователна и моли да бъде оставена без уважение, а Решението на ВРС да бъде оставено в сила като правилно и законосъобразно. Излага доводи в подкрепа на изводите в Решението, че НП не отговаря на изискванията в чл.57, ал.1, т.5 и т.6 от ЗАНН за посочване в него на датата и мястото на извършване на нарушението, че те трябва да са посочени от издателя му и не могат да се извличат по логичен път от ревизионния доклад, нито да се предполагат от наказваното лице, нито от съда. Освен това дадената правна квалификация в НП била непълна и неточна. Посочения като нарушен чл.6, ал.1 от ЗСч съдържал четири точки, а чл.4 от ЗСч съдържал пет алинеи. Моли изводите в Решение на ВРС за допуснати съществени нарушения при съставяне на акта и издаване на НП и за неправилно ангажиране на административно-наказателната отговорност на дружеството моли а бъдат възприети като правилни.

Представителят на Окръжна прокуратура – Варна намира касационната жалба за допустима, а по същество - за основателна. Решението на ВРС намира за постановено в нарушение на материалния закон и предлага да бъде отменено и постановено ново.

Касационната жалба е подадена пред компетентния съд, в срока по чл.211 ал.1 от АПК, от активно легитимирана да оспори съдебният акт страна, поради което е допустима.

Съгласно чл.63 ал.1 от ЗАНН, Решението на ВРС подлежи на касационно оспорване на основанията в чл.348 ал.1 от НПК, като касационният съд обсъжда само посочените в жалбата пороци на решението, а за неговата валидност, допустимост и съответствие с материалния закон следи и служебно по силата на чл.218 от АПК. В жалбата се твърди неправилно приложение на закона от ВРС.

Разгледана по същество, касационната жалба е неоснователна.

Решението на ВРС е валидно и допустимо.

Въззивният съд отменил НП №468956-F81252/14.10.2019г. заради несъответствие на съдържанието му на императивно изискуемото в чл.57 от ЗАНН, непълна и неясна правна квалификация на нарушението и несъответствие на правната квалификация на текстовото описание на извършеното. Отмяната е постановена и поради направения извод, че съставения АУАН и издаването въз основа на него на НП с неясно, неточно, противоречиво и незаконосъобразно съдържание са ограничили правото на защита на привлеченото към отговорност лице. Препятстването на възможността на наказания да узнае за какво точно неизпълнение, кога и къде му се налага санкция ВРС заключил, че е съществено нарушение на правилата. Тези пороци намерил за достатъчни за да обосноват отмяна на НП като неправилно и незаконосъобразно.

Изводите в Решение №1153/03.08.2020г. на ВРС с правилни и съответни на приложимите норми и изисквания в Закона за счетоводството и в ЗАНН. В обстоятелствената част на АУАН и на НП са описани множество факти, обстоятелства, дати, документи и изисквания в различни разпоредби на Закона за счетоводството, което в случая води до неяснота на обвинението.

В АУАН и в НП е цитиран ревизионен доклад, който е представен с преписката. В него за счетоводството на дружеството ревизиращите посочили установеното, че се води регистър за отчитане на стоките стойностно и по отношение на определени артикули, които са родовоопределените вещи няма данни за количествено и стойностното им измерване. Освен това той бил наименован „журнал“, без номерация на страниците и т.н., поради което представлявал счетоводни справки. На стр.20 в ревизионният доклад също е отразено установеното за дружеството, че за целите на счетоводното отчитане се използват множество разнообразни по вид извънсчетоводни справки, които не позволяват обективен последващ контрол. Ревизиращият екип заключил, че дружеството е нарушило чл.11 от ЗСч предписващ задължения за предприятието и чл.9 от ЗСч въвеждащ забрани.

В доклада на стр.45 е посочено установеното от органите по приходите, че през 2017г. дружеството не стопанисва търговски обекти и всичките му ЕКАФП са дерегистрирани, а получава стоки основно от двама доставчици, които са му издали фактури за тях, които то включило в дневниците си за покупки за съответния данъчен период /за съответния месец от 2017г./, но въпреки доставянето на стоките от неговия доставчик директно в обекти на супермаркети „Алдо“, за тези доставки „Алдо Златни пясъци“ЕООД не е издало фактури в съответния данъчен период на доставката и не е начислило ДДС за продажбата във всеки данъчен период когато е прехвърлянето на собствеността на стоката от прекия доставчик. За 2017г. дружеството издавало фактури за продажбите на стоката към свързаните с него лица в други данъчни периоди, когато нямало основание за издаването им и незаконосъобразно ги е включвало в дневниците си за продажби за тези периоди.

Тези констатации и изводи на ревизиращите за 2017г. са намерили отражение в обстоятелствената част на АУАН и в НП с цитирането на фактурата от 26.05.2017г. издадена от „Авенди“ООД като доставчик на „Алдо Златни пясъци“ЕООД, който доставчик предал подробно описаните по вид и количество стоки още през м. май 2017г. в обектите на получателя им „Алдо Елените“ЕООД и не било коректно издаването на фактурата за доставката през м. декември 2017г. от „Алдо Златни пясъци“ЕООД, в който данъчен период няма такова данъчно събитие.

В съставения на 15.04.2019г. АУАН е описано установеното в хода на ревизионно производство на „Алдо Златни пясъци“ЕООД-гр.Варна, след което е посочено: „Предвид гореизложеното приемаме, че фактурите за продажба издавани от ЕООД Алдо Златни пясъци през 2017г. е първичен счетоводен документ, съгласно чл.4 от ЗСч, който според ал.2 е носител на информация за регистрирана за първи път стопанска операция - цитирана е разпоредбата на чл.6, ал.1, т.4 от ЗСч. Фактурите издадени от Алдо Златни пясъци ЕООД през 2017г. не отговарят на изискванията на чл.6, ал.1, т.4 от ЗСч, същите са в нарушение и на изискванията на чл.9, т.1 от ЗСч – цитирана е тази разпоредба. Приложените към фактурите описи са с характер на извънсчетоводен регистър, който е основание за издаване на фактурата.“ В АУАН е посочено, че дружеството е нарушило чл.6, ал.1, т.4 във вр. с чл.4 и чл.9, т.1 от Закона за счетоводството, но няма позоваване на административно-наказателна разпоредба от Закона за счетоводството.

В издаденото въз основа на този акт НП от 14.10.2019г. в обстоятелствената част отново са описани факти и обстоятелства установени при ревизионното производство и съставения ревизионен доклад. В описанието на нарушението обаче вече не фигурира чл.9, т.1 от ЗСч. Посочено е : „ С оглед изложеното фактурите за продажба издавани от „Алдо Златни пясъци“ ЕООД през 2017г. съставляват първичен счетоводен документ по смисъла на ЗСч, който съгласно чл.4, ал.2 е носител на информация за регистрирана за първи път стопанска операция.“ Цитирана е разпоредбата на чл.6, ал.1, т.4 от ЗСч и е направен извода, че фактурите издадени от „Алдо Златни пясъци“ ЕООД през 2017г. не отговарят на изискванията на тази разпоредба, с оглед на което е нарушен чл.6, ал.1, т.4 във вр. с чл.4 от Закона за счетоводството. За това нарушение, което било извършено за първи път, като е взета предвид тежестта му и всички смекчаващи и утежняващи обстоятелства, след преценката, че не са налице предпоставките за прилагане на чл.28 от ЗАНН с НП на дружеството е наложена имуществена санкция от 1000лв. на основание чл.77 ал.1 от ЗСч.

Съгласно приложената в НП административно-наказателна разпоредба - чл.77 ал.1 от Закона за счетоводството, който не изпълни друго задължение, произтичащо от този закон, се наказва с глоба в размер от 200 до 1000 лв., а на предприятието се налага имуществена санкция в размер от 300 до 2000лв. Правилното и законосъобразно прилагане на тази норма изисква във всеки конкретен случай в акта и в НП да бъде посочено и конкретно кое задължение от Закона за счетоводството предприятието е нарушило. Задължения, вкл. забрани за предприятията, във връзка с текущото счетоводно отчитане и счетоводните документи са разписани в чл.3, чл.11 и чл.9 от ЗСч. В акта е посочена като нарушена забраната в чл.9, т.1 от ЗСч, но тя не фигурира в НП. В него нито текстово, нито цифрово е посочено, че санкцията се налага на „Алдо Златни пясъци“ ЕООД за нарушение на забрана по чл.9 от ЗСч. Нито в АУАН, нито в НП е посочено текстово или цифрово „Алдо Златни пясъци“ ЕООД да е предприятие нарушило задължение свързано с текущото счетоводно отчитане от изброените в чл.3 от ЗСч, нито по осигуряване на изграждането и поддържането на счетоводната система от изброените в чл.11 от ЗСч. Поради това основателни са изводите в Решението на ВРС, че описанието на нарушението в НП е неясно, непълно и неточно както текстово, така и като правна квалификация. От описаното в НП не може да се направи еднозначен извод дали нарушението се изразява в недостоверност на информацията във фактурите издадени от дружеството като доставчик през 2017г. или във фиктивно префактуриране и необоснованост на стопанските операции или в неосигуряване на текущо счетоводно отчитане на стопанските операции или в неосигуряване на всеобхватно хронологично регистриране на счетоводните операции или неосигуряване на възможност за получаване на аналитична и обобщена информация по счетоводен път. Липсата на яснота за нарушение на кое точно задължение по Закона за счетоводството се ангажира отговорността на дружеството засяга неблагоприатно правото му на защита и препятства съдебната проверка. В тази връзка касационният състав взе предвид, че в ЗСч има задължения, за които отговорност носят не предприятията, а конкретни лица. Така съгласно чл.10 от ЗСч лицата, които са съставили и подписали счетоводните документи и техническите информационни носители, носят отговорност за достоверността на информацията в тях. По аргумент от това и с оглед общия чл.77 от ЗСч, правилното му прилагане изисква конкретно и еднозначно посочване на задължението в ЗСч, което актосъставителя и наказващият орган са счели за нарушено, за да може да се провери правилно ли е установен субекта отговорен за спазването му. В АУАН и в НП в тестовата им част са посочени като нарушени чл.6, ал.1, т.4 от ЗСч и чл.4 ал.2 от ЗСч, поради което неправилно ВРС счел, че липсва такава конкретика. Тези разпоредби конкретизират вида на счетоводните документи и съдържанието на първичния счетоводен документ и не регламентират задължение, нито забрана за предприятията и не попълват общата формулировка в чл.77 от ЗСч. Поради това като уважил жалбата и отменил НП като неправилно и незаконосъобразно и присъдил на жалбоподателя разноски за адвокатско възнаграждение, ВРС е приложил правилно разпоредбите на ЗСч и ЗАНН. Не е налице касационно основание за отмяна по чл.348 ал.1 т.1 от НПК, поради което Решението следва да бъде оставено в сила.

При този изход на спора искането на касатора за присъждане на юрисконсултско възнаграждение е неоснователно.

Водим от това и на основание чл.221 ал.2 от АПК, Съдът

 

Р Е Ш И :

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение №1153/03.08.2020г. по НАХД №1052/2020г. на Районен съд - Варна.

 

Решението е окончателно .

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

 

 

ЧЛЕНОВЕ: