РЕШЕНИЕ
№ 4078
Пазарджик, 25.10.2024 г.
В ИМЕТО НА НАРОДА
Административният съд - Пазарджик - II състав, в съдебно заседание на двадесет и пети октомври две хиляди двадесет и четвърта година в състав:
Съдия: | ГЕОРГИ ПЕТРОВ |
При секретар ТОДОРКА СТОЙНОВА като разгледа докладваното от съдия ГЕОРГИ ПЕТРОВ административно дело № 20247150701151 / 2024 г., за да се произнесе взе предвид следното:
По Протокол от открито съдебно заседание на 25.10.2024г., по адм. дело № 1151 по описа на Административен съд Пазарджик за 2024г.
В ИМЕТО НА НАРОДА
На основание чл. 111, ал. 5 от ЗИНЗС, Съдът
Р Е Ш И :
ОТМЕНЯ Заповед № Л-905 от 01.10.2024 г. на началник Затвора Пазарджик, с която на основание чл. 122 от ЗИНЗС е постановено отнемане от Д. И. Б., [ЕГН] понастоящем в Затвора Пазарджик, на 13 броя кутии с цигари марка „Карелия“ 100; 1 брой кутия с цигари марка „Ротманс“ и 6 броя кутии с цигари марка „PHILIP MORIS“.
Решението подлежи на обжалване пред три членен състав на Административен съд Пазарджик в 14-дневен срок от днес.
МОТИВИ
към Решение от 25.10.2024г., постановено по адм. дело № 1151 по описа на Административен съд Пазарджик за 2024 г.
I. За характера на производството, жалбата и становищата на страните:
1. Производството е по реда чл. 111, във връзка с чл. 122, ал. 3, изр. второ от Закона за изпълнение на наказанията и задържането под стража.
2. Образувано по Жалба на Д. И. Б., [ЕГН] понастоящем в Затвора Пазарджик, срещу Заповед № Л-905 от 01.10.2024 г. на началник Затвора Пазарджик, с която на основание чл. 122 от ЗИНЗС е постановено отнемане на 13 броя кутии с цигари марка „Карелия“ 100; 1 брой кутия с цигари марка „Ротманс“ и 6 броя кутии с цигари марка „PHILIP MORIS“.
3. Жалбоподателя оспорва твърдението на административния орган, че процесните цигари, съставляват вещи, които не са включени в списъка, одобрен от министъра на правосъдието и съответно могат да бъдат притежавани от лишените от свобода.
Иска се обжалваната заповед да бъде отменена.
4. Началник Затвора Пазарджик, чрез процесуалния представител юрк. Р. е на становище, че жалбата е неоснователна. Поддържат се фактическите констатации и правните изводи, изложени в оспорения акт.
ІІ. За допустимостта :
5. Жалбата е подадена в рамките не предвидения за това срок и при наличието на правен интерес, поради което е допустима.
ІІІ. За фактите:
6. Според Докладна записка № ИВ1-2819 oт 17.09.2024 r., изготвена от мл. инспектор А. Ч., по време на прибиране от престой на открито на 16.09.2024 г., в 10:20 часа, той е извършил обиск на лишения от свобода Д. И. Б., който носел в найлонова чанта 20 броя кутии цигари, като заявил, че те са били предназначени за лишените от свобода И. Т. и Д. А.. Б. нямал касови бележки за цигарите. Бил проведен разговор с мл. Инспектор С. Б., като се установило, че в същия ден не са били закупувани цигари от затворническата лавка. Мл. Инспектор Ч. е посочил в докладната, че поради съмнения за нерегламентирани отношения лишените от свобода, цигарите били иззети с Протокол № 004 от 16.09.2024 г. и оставени на съхранение в дежурната стая. Б. бил поканен да даде обяснения.
Идентични констатации са изложени и в Докладна записка № ИВ-2819(1) от 17.09.2024 г., изготвена от мл. Инспектор Г. Г..
Въз основа на тези данни, мл. Инспектор Ч. е формирал извода, че на 16.09.2024 г., лишения от свобода Б. е нарушил установения ред, като по време на престой на открито е осъществил неразрешени отношения – взел от неустановено по случая лице процесните 20 бр. кутии със цигари.
7. Според обясненията на Б., дадени на 16.09.2024 г., при претърсване по време на престой на открито е бил спрян за проверка, като в него се намирали 20 бр. кутии с цигари, за които нямал касова бележка от лавката. В обясненията е посочено още, че „…цигарите ми ги върнаха защото ми ги дължаха …“. В съдебно заседание, Б. заявява, че процесните цигари са лични, негови.
8. В писмените си обяснения от 16.09.2024 г., лишения от свобода И. Т. Т. и заявил, че не знае нищо за никакви цигари. Същото е заявил в обясненията си от 16.09.2024 г. и лишения от свобода А..
9. Процесната заповед е издадена в рамките на описаната хронология. В обстоятелствената част на същата, административния орган е приел за установено, че „…. лишения от свобода Д. И. Б. е притежавал следните вещи и предмети не включени в утвърдения от Министъра на правосъдието „Списък за разрешени лични вещи, предмети и хранителни продукти, които могат да получават, ползват и държат при себе си или на определените за целта места, лишените от свобода и задържаните по реда на НПК“, или вещи и предмети, чиято собственост е неустановена….“.
IV. За правото:
10. Според чл. 122, ал. 1 от ЗИНЗС, министърът на правосъдието утвърждава списък на разрешените вещи и предмети, които осъдените и задържаните по реда на Наказателно-процесуалния кодекс лица, настанени в затворите, поправителните домове и затворническите общежития, могат да държат при себе си и да ползват.
Съобразно чл. 122, ал. 2 от ЗИНЗС, предметите и парите, държането на които не е разрешено или не е установено чия собственост са, се изземват. Собствеността им се отнема в полза на Фонд „Затворно дело“ със заповед на началника на затвора.
11. Последно цитирания нормативен текст, очевидно съдържа две хипотези при наличието на които е възможно да бъдат иззети предмети и пари от лишените от свобода или задържаните под стража лица.
Първата от тях е да не е разрешено държането на предметите или парите, тоест същите да не са включени в списъка по чл. 122, ал. 1 от ЗИНЗС. Казано с други думи, държането на предмети и пари от лишените от свобода и задържаните под стража е подчинено на разрешителен режим и неговото нарушаване е основание съответния предмет или пари да бъдат иззети и предоставени в полза на Фонд „Затворно дело“. В този контекст, трябва да се съобразят и разпоредите на чл. 82, ал. 6 и чл. 282 от ППЗИНЗС, според което, лишените от свобода и задържаните под стража, могат да съхраняват при себе си до 50 кутии цигари на месец.
Според Раздел І, т. 6, б. „м“ на утвърдения със Заповед № ЛС-04-268 от 17.06.2022 г. на министъра на правосъдието списък на разрешени лични вещи, предмети и хранителни продукти, които могат да получават, ползват и държат при себе си или на определените за целта места лишените от свобода и задържаните под стража по реда на НПК, настанените в затворите, поправителните домове, затворническите общежития и арестите в затворите, могат да се държат, включително в спалните помещения - цигари - закупени от лавката или получени по време на свиждане.
В случая, явно първата от хипотезите предвидени в чл. 122, ал. 2 от ЗИНС не е проявена.
12. Втората от хипотезите възведени в чл. 122, ал. 2 от ЗИНС, предвижда възможността за отнемане на вещ, чиято собственост не е установена. С оглед данните по делото, не може да бъде прието, че в случая е проявена и тази законова хипотеза. В дадените писмени обяснения по случая, Б. е заявил, че цигарите са негови, като същите очевидно, открито и явно са били в негово държане. В Заповед № Л-904 от 01.10.2024 г., с която е наложено дисциплинарно наказание на жалбоподателя, административния орган е посочил, че при престоя на открито на 16.09.2024г., Б. е осъществил неразрешени отношения, като е взел от неустановен друг лишен от свобода 20 броя кутии с цигари. При това положение не може да се приеме, че въпросните цигари са с неизвестен собственик, тоест на това основание, те не могат да бъдат отнети в полза на Държавно предприятие „Фонд затворническо дело“.
Всъщност, следва да се добави, че от обстоятелствената част на оспорената заповед по никакъв начин не става ясно, коя точно от двете хипотези, предвидени в чл. 122, ал. 2 от ЗИНЗС, административния орган е приел за установена в случая.
Изложеното до тук е достатъчно, оспорената заповед да бъде отменена.
Съдия: | (П) |