Решение по дело №10111/2020 на Административен съд - Велико Търново

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 10 август 2020 г.
Съдия: Павлина Тонева Борисова
Дело: 20207060710111
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 8 юни 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 137

 

гр. Велико Търново, 10.08.2020 г.

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

Административен съд – Велико Търново, втори касационен състав в открито съдебно заседание на седми август две хиляди и двадесета  година в състав:

 

                                                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДИАНА КОСТОВА

                                                                                   ЧЛЕНОВЕ: ПАВЛИНА ТОНЕВА

                                                                                                         ЕВТИМ БАНЕВ        

                                                                                              

 

При участието на секретаря Д.С.и прокурора от Великотърновска окръжна прокуратура Светлана Иванова разгледа докладваното от съдия Тонева касационно НАХД № 10111/2020 г., и за да се произнесе взе предвид следното:

 

 

Производството е по реда на чл. 208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс /АПК/, вр. с чл. 63, ал. 1, изр. 2 от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.

 

Делото е образувано по касационна жалба на П.С.П., с ЕГН **********,***, срещу Решение № 91 от 18.03.2020 г. по АНД № 899/2019 г. по описа на Районен съд – Горна Оряховица. С решението на районния съд е потвърден Електронен фиш за налагане на глоба за нарушение, установено с автоматизирано техническо средство Серия К № 3044183, издаден от ОД на МВР – Велико Търново, с който на П.С.П., за извършено административно нарушение по чл. 21, ал. 2 от Закона за движение по пътищата /ЗДвП/ и на основание чл. 189, ал. 4, вр. с  чл. 182, ал. 2, т. 5 от същия закон, му е наложена глоба в размер на 400,00 лева.

Касаторът твърди незаконосъобразност на обжалваното решение, като навежда оплаквания за постановяването му в нарушение на закона - касационно основание по чл. 348, ал. 1, т. 1 от НПК. Развива доводи за неправилна преценка от страна на районния съд на събраните по делото доказателства, при което е прието за доказано санкционираното деяние и нарушителя. Твърди, че липсват доказателства за установяване на регистрационен номер на описания автомобил и отчитане на превишената скорост; липсват снимки, установяващи датата, точния час на нарушението и регистрационния номер на МПС; липсват доказателства за извършена последна метрологична проверка на автоматизираното техническо средство. Счита, че не е спазена процедурата, съгласно ТР № 1 от 26.02.2014 г. на МКС и съгласно Наредба № 8121з-532/12.05.2015 г. за условията и реда за използване на автоматизирани технически средства и системи за контрол на правилата за движение по пътищата. На основание гореизложеното моли да се отмени решението и се постанови ново, с което да се отмени електронния фиш. В съдебно заседание, касаторът редовно призован, не се явява и не изпраща представител.

Ответникът по касационната жалба - Областна дирекция на МВР – Велико Търново, редовно призован, не изпраща представител в съдебно заседание, не  ангажира становище по спора.

Представителят на Окръжна прокуратура – Велико Търново заема мотивирано становище за неоснователност на касационната жалба. Сочи, че в нея не се сочат конкретни пороци на решението на първоинстанционния съд, а се излагат доводи за незаконосъобразност на електронния фиш. Съдът е обсъдил твърденията за липса на описание на техническото средство и доказателствата за неговата годност, за неточното посочване на мястото и посоката на движение на автомобила и липсата на снимков материал и правилно ги е отхвърлил като несъстоятелни. Тези твърдения на касатора се оборват от събраните по делото доказателства. Счита, че изводите на районния съд са законосъобразни и правилни, основани на събрания доказателствен материал. Предлага обжалваното съдебно решение да бъде оставено в сила. 

            Съдът, след като се запозна с подадената касационна жалба, представените по делото доказателства и извърши проверка на обжалваното съдебно решение, прие за установено следното:

Касационната жалба е подадена в срока по чл. 211, ал. 1 от АПК, от надлежна страна, съгласно чл. 210, ал. 1 от АПК и отговаря на изискванията на чл. 212 и чл. 213 от същия кодекс, приложими по силата на чл. 63, ал. 1, изр. 2 от ЗАНН. Като такава същата е процесуално допустима за разглеждане в настоящото производство. Разгледана по същество жалбата е неоснователна.

При извършената на основание чл. 218, ал. 2 от АПК, вр. с чл. 63, ал. 1, изр. 2 от ЗАНН проверка, съдът не установи наличието на пороци, засягащи валидността и допустимостта на обжалвания съдебен акт.

Въз основа на събраните в хода на административно - наказателното и съдебното производство доказателства, се установи, че фактическата обстановка по делото е правилно изяснена от районния съд.

На 06.09.2019 г. в 14:29 часа на път I-4 /Варна – София/, км. 161+900, в посока гр.София, с автоматизирано техническо средство TFR1-M е била засечена скорост на движение на МПС - лек автомобил „Мерцедес АМГ Е 63 С” с рег. № РВ 1878 ТА, собственост на „Уникредит лизинг“ ЕАД – клон Пловдив и ползвател „Хладилна база за дивечово месо“ АД, със законен представител жалбоподателя П.С.П., от 109 км/ч, при ограничение на скоростта за извън населено място 60 км/ч, обозначено с пътен знак В-26, при отчетен толеранс в полза на водача от минус 3 км/ч. Превишението от 49 км/ч е установено и заснето с автоматизирано техническо средство – мобилна система за видеоконтрол TFR1-M № 604 и снимков материал – клип № 12081. След справка за собствеността на автомобила и въз основа на данните от мобилната видео-радарна система е издаден процесният Електронен фиш серия К № 23044183 от ОД на МВР – Велико Търново за налагане на глоба в размер на 400 лева на П.С.П. – в качеството на законен представител на „Хладилна база за дивечово месо“ АД, за нарушение по чл.21, ал.2 от ЗДвП, по реда на чл. 189, ал. 4, във вр. с чл. 182, ал. 2, т. 5 от ЗДвП.

С обжалваното решение въззивният съд е потвърдил електронния фиш за налагане на глоба, като е приел, че постановките на Тълкувателно Решение № 1 от 26.02.2014 г. по Тълкувателно дело № 1/2013 г. по описа на ВАС не са приети за приложими към настоящия случай. Направено е позоваване на промяната в разпоредбата на чл. 189, ал. 4 от ЗДП, регламентираща условията за издаване на ЕФ, за извършено нарушение на правилата за движение, като процесното деяние попада в приложното поле на предвидения облекчен ред за реализиране на наказателна отговорност. Съдът не е констатирал формално нарушение в производството по налагане на санкция чрез ел. фиш, за нарушение установено с техническо средство, тъй като отговаря на всички лимитивно изброени реквизити по чл. 189, ал. 4 от ЗДП. Съдът е намерил и, че обжалвания електронен фиш е законосъобразен и по същество. Използваното техническо средство е надлежно преминало проверка и е технически изправно. С деянието е нарушена разпоредбата на чл. 21, ал. 2 от ЗДвП. Всички обстоятелства, релевантни към отговорността на жалбоподателя се установявали несъмнено и от приложеното веществено доказателствено средство, представляващо снимков материал. С жалбата пред районния съд нарушителят е развил доводи за нарушение на закона, идентични на тези в касационната жалба, а именно, че липсват доказателства за установяване на регистрационен номер на описания автомобил и отчитане на превишената скорост; липсват снимки, установяващи датата, точния час на нарушението и регистрационния номер на МПС; липсват доказателства за извършена последна метрологична проверка на автоматизираното техническо средство. Те са били преценени като неоснователни от решаващия състав, който въз основа на приобщените към делото писмени доказателства, е приел за безспорно установени противоправното деяние, времето и мястото на извършването му, годността на техническото средство да установи това нарушение, и надлежното му използване, удостоверено с протокол за използване на АТСС. При така изяснените обстоятелства, решаващият състав е намерил подадената от П.С.П. жалба за неоснователна, като е преценил, че извършеното от същия деяние осъществява признаците на нарушение по чл. 182, ал. 2, т. 5 от ЗДвП. Посочил е, че отговорността на жалбоподателя е ангажирана съгласно разпоредбата на чл. 188, ал. 2 от ЗДвП, като е изложил подробни мотиви. Той е формирал извод за законосъобразност на проведената процедура по издаването на електронен фиш, установяващ и санкциониращ посоченото деяние, правилност на дадената квалификация на извършеното нарушение и законосъобразност на дейността по индивидуализиране на наказанието. 

Постановеното от РСГорна Оряховица решение е правилно. Касационната жалба, с оплакванията, така както са формулирани в нея, е неоснователна.

При постановяване на обжалваното решение не са допуснати нарушения на процесуални правила. Въззивният съд е формирал изводите си, след като е обсъдил значимите обстоятелства по делото, както и наведените от страните доводи и възражения, излагайки мотиви, относно тяхната преценка. Същият е изпълнил задължението си за изясняване на обективната истина, чрез приобщаването на допустими и относими доказателства. Делото пред въззивната инстанция е било приключено и решението е било постановено от законен състав и в границите на вменената му компетентност, като за заседанието е съставен протокол. Не се установява при постановяването на обжалваното решение да е била нарушена тайната на съвещанието.

Решението на районния съд не е постановено в нарушение на закона.

Правилен е изводът на РС – Горна Оряховица, че при установяване на нарушението със съответното техническо средство, електронният фиш се издава в отсъствието и на нарушителя и на контролен орган, при констатирано автоматизирано /в отсъствие на контролен орган/ нарушение. Самият фиш представлява типизиран документ /електронно изявление за знание, което има удостоверителен характер/, възпроизвеждащ установени неприсъствено факти /без възприемането им от човешки сетивен орган, а чрез технически способ от годно за това средство/, като в случаите на чл. 189, ал. 4 от ЗДвП акт за установяване на нарушение не се издава и тази фаза на производството не съществува. Установяването на обективните признаци на нарушението се извършва автоматизирано, като се удостоверява чрез съответното доказателствено средство -  снимков материал, което  има висока доказателствена стойност по арг. от чл. 189, ал. 15 от ЗДвП. Електронният фиш има значението на наказателно постановление /чл. 189, ал.11 от ЗДвП/ и на неговите последици. Редакцията на разпоредбата на чл.189, ал.4 от ЗДвП след изм. и доп. с ДВ бр. 54 от 05 юли 2017г., предвижда, че при нарушение, установено и заснето с автоматизирано техническо средство или система, за което не е предвидено наказание лишаване от право да се управлява моторно превозно средство или отнемане на контролни точки, се издава електронен фиш в отсъствието на контролен орган и на нарушител за налагане на глоба в размер, определен за съответното нарушение. С това изменение отпада и изискването за предварително оповестяване и обозначаване на местата, където се извършва контрол за скорост, за което е отменена разпоредбата на чл. 165, ал. 2, т. 6 от ЗДвП. Промяната е извършена след ТР по ТД № 1/2013г. на ОСК на ВАС. Легална дефиниция за автоматизирани технически средства и системи е дадена в § 6, т. 65 от ЗДвП, като това са стационарни и мобилни. Мобилната система е прикрепена към превозно средство или временно разположена на участък от пътя, установяваща нарушение в присъствието на контролен орган, който поставя начало и край на работния процес. При това, както и стационарните, са уреди за контрол, работещи самостоятелно или взаимно свързани, одобрени и проверени съгласно Закона за измерванията, които установяват и автоматично заснемат нарушения. Използването на мобилни технически средства е автоматизиран процес, при който единствената намеса на контролен орган се свежда до позиционирането и настройката на автоматизираното техническо средство. Отделно от това всички автоматизирани технически средства – мобилни и стационарни, са преминали метрологична проверка съгласно Закона за измерванията, в това число и софтуера за обработка на доказателствения материал и са въведени в експлоатация при стриктно спазване на нормативните предписания. Принципът на действие на стационарните и мобилните устройства е един и същ - измерване на скоростта от сертифициран измерител и задействане на камера, визуализираща измерването, респ. превозното средство. Обработката на данните и издаването на ел. фиш при двата случая е от централизирана информационна система.

В разглеждания случай електронният фиш е съставен на основание снимков материал за заснето нарушение по ЗДвП, а именно движение с превишена скорост, като нарушението е установено с АТС — мобилна система за видеоконтрол на нарушенията на правилата за движение TFR1-M. От АНО са представени удостоверение за одобрен тип средство за измерване № 10.02.4835 на Български институт по метрология, протокол за монтаж и настройка и Протокол № 5-6-19 от 22.02.2019 г. на лаборатория за проверка на радарни скоростомери и анализатори за алкохол в дъха, за използваната мобилна система за видеоконтрол на нарушенията на правилата за движение, от които се установява, че същата е одобрен тип средство за измерване, с установена изправност. При доказаната годност и изправност на техническата система, няма основание да се приеме, че някои от отразените в него параметри, са неверни. От ОД на МВР – Велико Търново е бил представен и протокол за използване на въпросното АТС, съгласно който системата е използвана на 06.09.2019 г., с начало на работа 13:30 ч. и край 15:30 ч., т.е. в периода, в който е заснето движението на заснетото МПС и съобразно изложеното по-горе, електронният фиш се явява редовно съставен. Не се установяват нарушения, допуснати в производството по установяване на административното нарушение и ангажиране на съответната отговорност, нито ограничаване правото на защита на касатора.

При издаване на ЕФ серия К № 3044183 е спазена разпоредбата на чл. 189, ал. 4 ЗДвП. ОД на МВР - Велико Търново е издала електронен фиш в отсъствието на контролен орган и на нарушител, тъй като установеното нарушение е заснето на 06.09.2019 г. в 14:29 часа на гл. път І-4 км. 161+900 с автоматизирано мобилно техническо средство TFR1-М, № 0604. ЕФ е издаден на 30.09.2019 г. Нарушението е установено в присъствието на контролен орган, поставил начало и край на работния процес, което е видно от Протокол № 350р-8583/09.09.2019 г. Начинът по който е извършено засичането на  скоростта и заснемането на нарушението с автоматизирано мобилно техническо средство отговаря на характеристиките за такова, описани в §6, т. 65, б.”б” от ДР на ЗДвП. В случая не е налице несъответствие между  Наредба № 8121з-532 от 12.05.2015 г. и ЗДвП, тъй като е спазена процедурата, предвидена в Наредбата относно реда за използване на автоматизирано мобилно техническо средство, което е видно от събраните по делото писмени доказателства. Към тази процедура препраща чл. 165, ал. 3 от ЗДвП.

Извършеното от жалбоподателя нарушение на чл. 21 ал. 2 от ЗДвП е установено и заснето с мобилна система за автоматично фиксиране на  нарушенията на правилата за движение по пътищата – TFR1-М, № 0604 на гл. път І-4 /Варна-София/ на км 161+900, преди кръстовище за  с. Кесарево – с. Балканци, посока гр. София. Този факт се установява със заснетия клип № 12081, на който ясно личи автомобил рег. № РВ 1878 ТА, собственост на  „Уникредит лизинг” ЕАД-клон Пловдив, с ползвател „Хладилна база за дивечово месо” АД. Жалбоподателят П.С.П. е представляващ търговското дружество, видно от вписаните обстоятелства в Търговски регистър. В тази връзка засечената скорост на  движение от 112 км/ч, редуцирана в издадения ЕФ до 109 км/ч безспорно е на МПС рег. № РВ 1878 ТА, което е заснето непосредствено в момента на засичането. Начинът на засичане на скоростта и изготвяне на съответния клип с превозното средство са описани в Техническо описание и инструкция за експлоатация на мобилна система за видеоконтрол на нарушенията на правилата за движение.

Правилни са изводите на съда, че електронният фиш законосъобразно е издаден на П. Стойков П., като законен представител на заявения ползвател „Хладилна база за дивечово месо” АД. Административнонаказателната отговворност на П. е изрично предвидена в нормата на чл. 188, ал. 2 от ЗДвП, като административното наказание е наложено на физическото лице – законен представител на  за заявения ползвател.

Въведеното с пътен знак ограничение на скоростта за движение в процесния участък от пътя е 60 км/ч, като след проверка на направените записи от системата, е установено, че е регистрирана скоростта на движение на автомобила, ползван от „Хладилна база за дивечово месо” АД, чийто законен представител е касатора. Тъй като производителят на системата дава толеранс от 3% на засечени скорости около 112 км/ч, то е определено превишението е от 49 км/час над въведеното за този участък ограничение от 60 км/час /т.е. при показания на техническото средство 112 км/час, е определена скорост на движение от 109 км/ч, в полза на водача/. В този смисъл извършеното от касатора деяние е безспорно доказано и съдържа от обективна и субективна страна признаците на административно нарушение, изразяващо се в несъобразяване на избраната от водача на автомобила скорост с въведеното ограничение. То осъществява фактическият състав на посочената в електронния фиш законова норма на чл. 182, ал. 2, т. 5 от ЗДвП и е основание за реализирането на административно - наказателната отговорност, установена в същата разпоредба. Извършена е правилна квалификация на деянието и е наложено съответното за извършеното нарушение наказание, в предвидения от закона абсолютен размер. Като е достигнал до същите изводи, районният съд е постановил решението си при правилно приложение на закона.

При така изложеното, настоящият състав преценява, че обжалваното решение на РС – Горна Оряховица не страда от пороци, представляващи касационни основания за отмяната му. Същото е правилно и законосъобразно постановено, поради което следва да бъде оставено в сила.

            Водим от горното и на основание чл. 221, ал. 2, предл. първо от АПК, вр. с чл. 63, ал. 1, изр. второ от ЗАНН, Административният съд – Велико Търново

 

Р   Е   Ш   И   :

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 91 от 18.03.2020 г., постановено по АНД № 899/2019 г. по описа на Районен съд – Горна Оряховица.

            РЕШЕНИЕТО е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

 

                                                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

                                                        

                                                                            ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

                                                                                                  2.