Решение по дело №4322/2018 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 1787
Дата: 22 октомври 2018 г.
Съдия: Николай Христов Ингилизов
Дело: 20185330204322
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 4 юли 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

 

1787

 

гр.Пловдив, 22.10.2018 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Пловдивският районен съд, XХIV н.с., в публичното заседание на пети октомври през две хиляди и осемнадесета година  в състав:

 

                                    ПРЕДСЕДАТЕЛ:  НИКОЛАЙ ИНГИЛИЗОВ

 

 

при секретаря ВИОЛИНА ШИВАЧЕВА, като разгледа докладваното от съдията АНД № 4322/2018 г. по описа на ПРС, XХIV н.с., за да се произнесе взе предвид следното:

        

Производството е по реда на чл.59 и следващите от ЗАНН.

         

Обжалвано е Наказателно постановление № 156/30.05.2018 г., издадено от директора на Басейнова Дирекция "Източнобеломорски район" град Пловдив, с което на „Джийч - Бийч“ ООД с ЕИК ********* е наложено административно наказание "имуществена санкция" в размер на 1000 /хиляда и петстотин/ лева на основание Закона за водите за извършено нарушение на чл.48, ал.1, т.13 от Закона за водите.

            Жалбоподателят, в подадената жалба сочи, че липсва вина на дружеството за неизпълнение на даденото предписание, както и че за дружеството е липсвало задължение за изготвянето на радиологичен анализ на водата. В съдебно заседание се представлява от адв.Й.Д., който излага аргументи за отмяна на НП.

           Въззиваемата страна Басейнова Дирекция "Източнобеломорски район" град Пловдив оспорва жалбата, чрез процесуалния си представител и моли наказателното постановление да бъде потвърдено.

           Пловдивският районен съд, след като взе предвид събраните по делото доказателства и наведените от жалбоподателя доводи и съображения, намери за установено от фактическа страна следното:

            Наказателното постановление е издадено спрямо „Джия-Бийч“ ООД, за това, че не е изпълнило в срок дадено предписание от служители на Басейнова дирекция „Източнобеломорски район” гр.Пловдив.

           По делото е установено, че на 30.05.2017 г., при извършена проверка от служители на Басейнова дирекция „Източнобеломорски район” гр.Пловдив във връзка със спазване изискванията на условията в разрешително водовземане от подземни води, чрез съществуващи водовземни съоръжения №31510512/16.07.2015 г., решение № РР-2474/16.07.2015 г. на директора на Басейнова Дирекция "Източнобеломорски район" град Пловдив с краен срок на действие 11.07.2020 г. било констатирано, че от „Джия-Бийч“ ООД не са представени протоколи за извършен радиологичен анализ на водата. Във връзка с това било дадено предписание в изготвения констативен протокол до 30.06.2017 г. да бъде извършен такъв анализ и копие от протокола да се представи на Басейнова Дирекция "Източнобеломорски район" град Пловдив. Копие от протокола било връчено на управителя на дружеството. На 17.11.2017 г. била извършена нова проверка, от която се установило, че даденото предписание не е изпълнено. Това обстоятелство било отбелязано в констативен протокол от същата дата. Във връзка с констатираното на 29.01.2018 г. бил съставен АУАН за нарушение на чл.48, ал.1, т.13 от Закона за водите, копие от който бил връчен на управителя на дружеството. В законоустановения срок постъпили възражения. Въз основа на съставения АУАН било издадено процесното НП. Преди издаването на НП „Джия – Бийч” ООД подписало договор с Изпълнителна агенция по околната среда от 24.01.2018 г. за извършване на радиологичен анализ на водата.

            При така установената фактическа обстановка, Съдът достига до следните правни изводи:

            Жалбата е допустима, изхожда от легитимирана страна и е насочена срещу подлежащ на обжалване акт. Разгледана по същество, същата е неоснователна. За да достигне до този извод, настоящият съдебен състав съобрази следното:

            Описаната фактическа обстановка се установява по безспорен и категоричен начин от приложените по делото писмени доказателства – АУАН, НП, констативни протоколи от 17.11.2017 г. и 30.05.2017 г., решение № РР-2474/16.07.2015 г. на директора на Басейнова Дирекция "Източнобеломорски район" град Пловдив, разрешение за водовземане от подземни води, чрез съществуващи водовземни съоръжения №31510512/16.07.2015 г., оправомощителна заповед, доклад, договор между „Джия-Бийч” ООД и Изпълнителна агенция по околната среда от 24.01.2018 г.,  както и от показанията на свидетеля Н.Д. /актосъставител/.

         Следва да се има предвид, че съдът кредитира показанията на св.В.Т.-М., но доколкото същите касаят въпроси извън тези, които са съотносими към конкретния правен спор, то същите не се отчитат от съда при преценката дали е осъществено или не конкретното нарушение.

          На следващо място при съставяне на АУАН и издаване на атакуваното НП, са спазени изискванията, визирани в разпоредбите на чл. 42 и чл. 57 HYPERLINK "apis://Base=NARH&DocCode=4057&ToPar=Art57&Type=201/"ЗАНН.  При реализирането на отговорността на жалбоподателя, точно и ясно са описани нарушените и санкционни норми, като подробно както в АУАН, така и в НП се сочи кога и какво е установено, както и в какво се изразява констатираното нарушение. Правилно и точно е индивидуализиран нарушителя.

            Така описаното административно нарушение отговаря на материалната норма, под която е подведено, изпълва обективните признаци от състава на визираната административно - наказателна норма. Безспорно е установено, че е дадено предписание от служители на Басейнова Дирекция "Източнобеломорски район" град Пловдив за радиологично изследване на водата, като е поставен и краен срок за това – 30.06.2017 г. Доколкото в последствие е констатирано, че това предписание не е изпълнено правилно е прието от актосъставителя, че е осъществено нарушение по чл.48, ал.1, т.13 от Закона за водите.

         Що се касае до направените възражения за липса на вина  от дружеството „Джия – Бийч” ООД то следва да се посочи, че въпросът за вината не следва въобще да се обсъжда, доколкото административно-наказателната отговорност на юридическите лица е безвиновна и обективна.

         По отношение на изложените в жалбата твърдения, че дружеството е нямало задължение да извършва радиологичен анализ на водата съдът счита същите за неоснователни. От доказателствата по делото се установява, че в разрешителното на дружеството за водовземане изрично е посочено, че ежегодно следва да се извършват определени изследвания, сред които и радиологично изследване. Ето защо и съдът не споделя наведените доводи за липса на такова задължение.

         В конкретния случай не е налице хипотезата на чл.28 от ЗАНН, доколкото допуснатото нарушение не се отличава с по-ниска степен на обществена опасност от обичайните административни нарушения от същия вид.

         Същевременно е наложена минималната санкция предвидена за допуснатото нарушение, като съдът счита същата за справедлива и отговаряща на обществената опасност на допуснатото нарушение. 

          По изложените съображения настоящият съдебен състав счита, че обжалваното наказателно постановление е законосъобразно, като следва да бъде потвърдено.

           Водим от горното и на основание 63, ал.1,от ЗАНН, съдът

 

                                                    Р  Е  Ш  И :

 

ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление № 156/30.05.2018 г., издадено от директора на Басейнова Дирекция "Източнобеломорски район" град Пловдив, с което на „Джийч - Бийч“ ООД с ЕИК ********* е наложено административно наказание "имуществена санкция" в размер на 1000 /хиляда и петстотин/ лева на основание Закона за водите за извършено нарушение на чл.48, ал.1, т.13 от Закона за водите.

   Решението не е окончателно и подлежи на касационно обжалване по реда на АПК пред Административния съд на  гр. Пловдив  в 14 - дневен срок от получаване на съобщението до страните, че е изготвено. 

                                                                 

 

                                                                  РАЙОНЕН СЪДИЯ:               

ВЯРНО С ОРИГИНАЛА

В.Ш.