Решение по дело №219/2016 на Районен съд - Нова Загора

Номер на акта: 55
Дата: 17 март 2016 г. (в сила от 4 май 2016 г.)
Съдия: Димчо Генев Димов
Дело: 20162220100219
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 11 март 2016 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е   

 

Нова Загора, 17.03.2016 год.

 

В   ИМЕТО    НА       НАРОДА

 

НОВОЗАГОРСКИЯТ  районен съд  колегия в публично заседание на шестнадесети март през две хиляди и шестнадесета година в състав:

 

   ПРЕДСЕДАТЕЛ:  ДИМЧО ДИМОВ                                       

 

при секретаря Д.Д. и в присъствието на прокурор  Яница Колева  като разгледа докладваното от съдия ДИМОВ Гражданско дело  № 219 по описа за 2016 година, за да се произнесе съобрази следното:

 

Производството е по чл.28 във връзка с чл. 25 ал.1, т.2 от Закона за закрила на детето.

Дирекция”Социално подпомагане”, град Нова Загора, редовно призована - не се явява представител и не изразява становище

Районна прокуратура - Нова Загора, редовно призована - явява се прокурор Яница Колева, чрез който поддържа молбата и моли съда да я уважи, тъй като е в интерес на детето.

Призованата като страна В.Г.И., редовно призована за днешното съдебно заседание – лично се явява и моли съда да уважи молбата и да настани детето П. в нейното семейство.

Призованият като страна И.Т.И., редовно призован за съдебно заседание – лично се явява и моли съда да уважи молбата и да настани детето П. в неговото семейство.

Н.А.Й., редовно призована за съдебно заседание,  като родител на детето П. Р. О. – не се явява.

Р.О.А., нередовно призован за съдебно заседание, като родител на детето П. Р. О. – не се явява.

От представените по делото:  удостоверение за раждане на П. Р. О., издадено въз основа на акт за раждане № 186/08.08.2014г. на община Сливен, заявление от Н.А.Й. с № ЗД-157/26.01.2016г. до Директора на Д”СП”-Нова Загора, Заповед № ЗД-ЗДПГ06-0001/17.12.2012г. на Директора РД”СП”-Сливен, заповед № ЗД 02-0047/03.12.2015г. на Д”СП”-Мадан, социален доклад № ЗД-157 от 27.01.2016г. изготвен от Антоанета Атанасова – социален работник в отдел „Закрила на детето” при Д”СП”-Нова Загора, молба с вх. № 870/16.03.2016г. с приложена към него Заповед № ЗД – 158/26.01.2016г. на Дирекотра на Д”СП”-Нова Загора, съдът прие за установено следното:

 Детето П. Р. О., с ЕГН **********, е родено на ***г. в гр. Сливен от майка Н.А.Й., с ЕГН ********** и баща Р.О.А., с ЕГН **********. Родителите са живели на семейни начала и от съвместното им съжителство се е родило детето  П. Р. О.. По време на съвместното си съжителство родителите на детето са живели в с. Любенова Махала, общ. Нова Загора, ул.”Братя Миладинови” № 5.   В последствие родителите на детето се разделят и майката Н.А.Й. заедно с детето П. се установила да живее при свои близки в гр. Гурково, кв.”Лозенец-Юг” № 5, където нямало достатъчно място за нея и детето и поради тази причина, със Заповед № ЗД02-0016/21.08.2015г. на Д”СП”-Гурково, детето е било настанено спешно в приемното семейство Н.и Л. Х. в ****. През месец септември 2015г. родителите на детето П. - Н.Й. и Р.А. се събрали отново да живеят заедно  и г-н А.  предприел процедура по припознаване на детето П.Н.А.. След подаденото заявление на майката Н.А.Й. с декларирано желание за реинтегриране на детето П. в семейството и от ОЗД/ДСП-Нова Загора е било извършено проучване и изготвено становище. Със заповед № ЗД 02-0047/03.12.2015г. на Директора на Д”СП”-Мадан е било прекратено настаняването на детето П. в приемното семейство и грижите за него поели майката Н.Й. и бащата Р.А.. През месец ноември и месец декември 2015г. от Отдел „Закрила на детето” при Д”СП”-Нова Загора било осъществено наблюдение на реинтеграцията на детето в биологичното семейство и не били констатирани рискови фактори.

На 26.01.2016г. г-жа Н.А.Й., заедно с детето П. Р. О. посетила Отдел „Закрила на детето” при Д”СП”-Нова Загора и заявила, че съжителят и и баща на детето П. ги е изгонил от жилището си, както и че биологичното и семейство не иска детето П.. Същата заявила, че няма къде да отиде и няма средства да се грижи за детето, като заявила категорично, че иска детето и П. да бъде настанено за отглеждане в приемно семейство или в специализирана институция. Майката заявила и писмено желанието си детето П. да бъде настанено в приемно семейство, което да се грижи за него като подала заявление  с № ЗД-157/26.01.2016г. Майката Н.А.Й. няма собствено жилище, същата е живяла на семейни начала с Р.О.А. в неговото жилище, находящо се в с. Любенова махала, ул.”Братя Миладинови” № 5, което представлявало едноетажна къща, състояща се от две стаи и кухня.  Майката е безработна, а бащата Р.О.А. работел на частно и декларирал месечни доходи в размер на 800.00лв.

От проведените разговори с майката било установено, че на този етап няма такива, които да могат да се ангажират с отглеждането на детето П.. При проведен разговор по телефона с бащата на детето Р.О.А., същият заявил, че не се интересува от детето и не желае да полага грижи за него. Изразил съгласието си детето П. да бъде настанено в приемно семейство или в специализирана институция.

Със Заповед № ЗД-ЗДПГ06-0001/17.12.2012г. на Директора на РДСП-Сливен, В.Г.И. и И.Т.И. били вписани в Регистъра на утвърдените приемни семейства от област Сливен, воден от РДСП-Сливен. Семейство И. притежавали знания и умения, отговарящи в най-голяма степен на потребностите на детето П. Р. О.. При проведената среща със семейство И. на същите била предоставена информация за детето П. относно биологичното му семейство, здравословното му състояние, обстоятелствата които налагат спешно извеждане на детето от биологичното му семейство.

Предвид необходимостта от възрастен, който да се ангажира с грижите по отглеждането на детето П. Р. О. в интерес на детето било  да бъде настанено в професионално приемно семейство, което ще предостави възможности то да се отглежда в семейна среда, благоприятстваща цялостното му развитие. Отглеждането на детето в семейна среда, осигурена от професионално приемно семейство ще предостави възможности то да получава индивидуални грижи.

Спрямо детето П. Р. О. била предприета мярка за закрила, като със Заповед № ЗД – 158/26.01.2016г. на Директора на Д”СП”-Нова Загора, детето е настанено временно в професионално приемно семейство В.Г.И. и И.Т.И..

Прави си искане, съдът да постанови решение по силата на което и на основание чл. 28 вр. с чл. 25 ал.1 т. 2 от Закона за закрила на детето спрямо детето П. Р. О., с ЕГН ********** да бъде предприета мярка за закрила –„настаняване в професионалното приемно семейство на В. и И. *** за срок от две години или до настъпване на законови основания за прекратяване или промяна на мярката за закрила.

Прави се и особено искане на основание чл.33 от Закона за закрила на детето, да се определи режим на лични контакти между родителите и детето, както и при възникване на здравословен проблем или невъзможност от семейство И. да полагат грижи за детето, детето да ползва услугата – „заместваща приемна грижа”, като на основание чл. 20 ал.4 т.3 от Правилника за Закона за  закрила на детето съдът да постанови в решението си ползването на този вид социална услуга.

След преценка на събраните по делото доказателства и доводите на страните, съдът от правна страна изведе следното:

Молбата е основателна и следва да бъде уважена. От гореизложената фактическа обстановка се установява, че майката на детето е безработна и не получава никакви доходи, както и  няма собствено жилище, а бащата на детето е заявил, че не се интересува от детето П. и не желае да се грижи за него.

В съдебно заседание семейство В. и  И. И. лично заявяват своята готовност  да продължат да се грижат за детето П.. Твърдят, че  детето е привързано към тях и че те са в състояние предоставят подходящи битови условия за отглеждането на детето.

           По делото е приложен социален доклад, съгласно който семейството на В. и И. И. притежават знания и умения, отговарящи в най-голяма степен на потребностите на детето П. Р. О. и  биха могли да предоставя социалната услуга „Професионална приемна грижа”, като им се оказва подкрепа от специалисти.

Според депозирания социален доклад от Д„СП” гр.Нова Загора относно постановяване на мярка за закрила на детето се установява, че майката сама е полагала грижи по отглеждането на детето П. до м.  януари 2016г. когато е изразила желание детето П. да бъде настанено в специализирана институция или в приемно семейство поради невъзможността и да полага грижи за него, а именно нямала собствено жилище и доходи.

Спрямо детето П. Р. О. била предприета мярка за закрила, като със Заповед № ЗД – 158/26.01.2016г. на Директора на Д”СП”-Нова Загора, детето е настанено временно в професионално приемно семейство В.Г.И. и И.Т.И..

На този етап няма възможност за отглеждане на детето в биологичното му семейство. Не са установени роднини или близки, които да могат да се ангажират с отглеждането му.

От направите проучвания относно възможността за отглеждане на детето в биологичното му семейство се установило, че майката Н.А.Й. е безработна и не получава никакви доходи, както и не притежава собствено жилище, а бащата Р.О.А.  се е дезинтерисирал от детето П. Р. Йорданов и не полага никакви грижи за него.

Детето П. Р. О. било идентифицирано, като подходящо за настаняване в професионално приемно семейство.

На територията на Община Нова Загора има утвърдено приемно семейство. Със заповед № ЗД-ЗДПГ06-0001/17.12.2012г. на Директора на РДСП-Сливен, семейство В.Г.И. и И.Т.И. били вписани в регистъра на  утвърдените приемни семейства от област Сливен, воден от РДСП-Сливен.

В процеса на опознаване между детето и приемното семейство се изградила емоционална връзка. Семейство И. са състояние да осигурят условия за отглеждане на детето и да задоволят  потребностите му.

С оглед изчерпани възможности за отглеждането на детето в биологичното семейство или настаняване в разширено семейство, отдел „Закрила на детето” към Д”СП” гр.Нова Загора счита, че настаняването на детето П. Р. О.  в професионално приемно семейство на В.Г.И. и И.Т.И. гарантира по най-добър начин неговите права и интереси, като по този начин на детето ще се даде възможност да живее в среда близка до семейната и ще спомогне за придобИ.е на социални умения за самостоятелен начин на живот.

Със заповед № Заповед № ЗД – 158/26.01.2016г. на Директора на Д”СП”-Нова Загора, детето е настанено временно в професионално приемно семейство В.Г.И. и И.Т.И..

Налице са предпоставките за настаняване на детето П. Р. О. в семейството на В.Г.И. и И.Т.И./утвърдено професионално приемно семейство/ - за срок от две години, което е в най-голям интерес на детето. На родителите на детето следва да бъде определен режим за лични контакти с детето, както следва - всяка първа и трета събота от месеца от 09.00ч. до 16.00  по местоживеене на детето.

            При така установената фактическа обстановка, съдът счита, че следва да уважи молбата направена от директора на Д”СП” гр.Нова Загора на основание  чл.28 вр. чл. 25 ал.1 т. 2 от  ЗЗДетето,  по следните съображения:

            Искането е допустимо и е направено по реда на чл.26 ал.2 от ЗЗДетето от  Д”СП” гр. Нова Загора.

            Според чл.25 т.2 от ЗЗДетето  може да бъде настанено извън семейството дете, чиито родители без основателна причина трайно не полагат грижи за детето.

            По делото се събраха доказателства, че майката на детето е безработна и не получава никакви доходи, както и че не притежава собствено жилище,  а бащата се е дезинтерисирал от детето П. и не полага грижи по отглеждането  му.

“Отглеждането” на детето изисква непрекъснати непосредствени материално-технически грижи за храна, облекло, хигиена, здраве, почивка, жилище и пр. Възпитателната функция на родителите е извънредно важна поради своя незаменим характер. В средата на семейството и под грижите на родителите се извършва първоначалното оформяне на човешката личност. Под влияние на родителите децата могат да получат начало на правилен мироглед и нравствени добродетели, но могат да възприемат и неправилни разбирания, отрицателни и порочни навици. Важно е не поведението на родителите, а неговото отражение върху децата, изразяващо се в негативното засягане на основните им права. Например: правото им на живот, на грижи за отглеждане и възпитание, на образование, на грижи за здравето, имуществото и др. Няма значение също така дали опасността е предизвикана от виновно поведение или от обективно безвиновно състояние на родителите. Целта е да се даде защита срещу всяка опасност, а не срещу виновно поведение. Т. е., субективното отношение на родителите към засягането на правата на децата няма значение за публичноправната намеса. Според чл.18 т.1 от Конвенцията  за правата на детето, приета от ОС на ООН на 20.11.1989г.,  ратифицирана с решение на ВНС от 11.04.1991г.  и влязла в  сила от 3.07.1991г. родителите  носят първостепенна отговорност за отглеждането и развитието на децата.  Висшите интереси на децата са тяхна основна грижа. Според чл.20 на същата конвенция   дете, което е лишено временно или постоянно от неговата семейна среда или на което с оглед на неговите висши интереси не може да бъде разрешено да остане в тази среда, има право на специална закрила и помощ, оказвана от държавата.

            Съдът приема, че в настоящия случай е налице основанието, визирано в чл. 25 ал.1 т.2 от Закона закрила на детето за настаняване на детето П. в професионално приемно семейство, като мярка за закрила.

Безспорно се установява в настоящото производство, че  със заповед № ЗД-ЗДПГ 06-0001/17.12.2012г. на Директора на РДСП-Сливен на осн. чл.27 ал.1 вр. чл.5 ал.1 т.1 и чл. 25 ал.1 т.2 от ЗЗДетето и чл. 33 ал.1 и ал. 2 от Правилника за прилагане на Закона за закрила на детето,  детето П. Р. О. е  временно настанено в утвърденото професионално приемно семейство на В.Г.И. и И.Т.И.  за приемна грижа с мотив, че „по този начин за детето ще бъдат полагани дължими родителски грижи в семейна среда”.

            Със заповед № ЗД-ЗДПГ 06-0001/17.12.2012г. на Директора на РДСП-Сливен семейство В. и И. И. са вписани в Регистъра на утвърдени приемни семейства, воден от РДСП-Сливен по чл. 31 ал.3 от Закона за закрила на детето. В процеса на опознаване между детето и приемното семейство била изградена емоционална връзка помежду им..

            При тези безспорни данни, съдът счита, че действително са  налице предпоставките  за настаняване на детето П. Р. О. в професионално приемно семейство на В. и И. И., като мярка за закрила, тъй като са изчерпани всички възможности за закрила в биологичното му семейство. При определяне на мярката за закрила на детето, в съответствие с разпоредбата на чл.28 ал.4 изр.II във вр. чл.26 ал.1 от ЗЗДетето, съдът съобрази, че  при липса на данни за възможност за настаняване на детето в семейство на роднини или близки, на този етап са налице по-добри възможности от тези за отглеждане на детето в специализирана институция, а именно: за приобщаване на детето П. в семейна среда, каквато се явява семейната среда на семейство В. и И. И., утвърдена за професионално приемно семейство по предвидения в закона ред. По тези съображения,  след като взе предвид, че детето П.  е дете в риск, по смисъла на чл.5 ал.1 от ЗЗДетето и §11 б.”а” и б.”г” от ДР на ЗЗДетето, както и принципите за закрила на детето, установени в чл.3 т.2, т.3, т.4 от ЗЗДетето, съдът намира, че молбата е основателна и следва да бъде уважена. Поради което следва детето П. Р. О. да бъде  и настанено в професионалното приемно семейство на В.Г.И. и И.Т.И. за срок от две години, считано от 26.01.2016г..

Съдът счита, че тази мярка е в интерес на детето и настаняването му в посоченото професионално приемно семейство ще допринесе за правилното му отглеждане, физическо и психическо развитие и възпитание, при подходящи за неговите възраст и психически особености семейна среда и социално - битови условия, под непосредствените и адекватни грижи на В. и И. И., от които детето П. се нуждае непрекъснато предвид ниската му възраст.

На основание чл.20 от Наредбата за условията и реда за кандидатстване, подбор и утвърждаване на приемни семейства и настаняване на деца в тях, съдът следва да постанови, при установена нужда от Отдел „Закрила на детето” към Д„СП” гр.Нова Загора, като наличен здравословен проблем или невъзможноста на приемното семейство да полага грижи, детето П. Р. О. да ползва „заместваща приемна грижа”, съгласно ППЗЗДетето.    

            Според  чл.33 ал.1 от Закона за закрила на детето приемното семейство е задължено да дава сведения на родителите за децата и да им съдейства за личните им отношения с тях.  По аналогия,   същото задължение се отнася и за семейството на близки. Настоящата инстанция, с оглед  нормата на чл.33 ал.1 изр.II от ЗЗДетето - “Ако такива отношения са в интерес на детето, районният съд се произнася по техния режим с определение”,  следва да се произнесе с определение и във връзка със съществуващата предоставена възможност  на неговите родители да осъществяват контакти с  детето. Това се налага с оглед необходимостта детето да общува с родителите си, предвид правилното формиране и изграждане на същото като личност, като режимът на лични контакти следва да се съобрази и с възрастта на детето. По закон режимът следва да бъде фиксиран с оглед осъществяване на родителските права  родителите, като  настоящата инстанция  следва да определи режим на лични контакти  на майката Н.А.Й. и на бащата Р.О.А. с детето П. Р. О.,   както следва:  всяка първа  и  трета събота  от месеца от 09.00ч. до 16.00ч. по местоживеене на детето.

При този изход на делото на основание чл.68 от ГПК при участие на прокурор – страна по делото, следуемите се разноски се заплащат от държавата.

Водим от гореизложеното чл. 28 вр.  чл. 25 ал.1 т. 2 от Закона за закрила на детето, съдът

 

Р   Е   Ш   И:

 

НАСТАНЯВА детето П.Р. О., с ЕГН **********, родено на ***г. в гр. Сливен, с родители:  майка Н.А.Й., с ЕГН *********, с постоянен и настоящ адрес ***  и баща Р.О.А., с ЕГН **********, с постоянен и настоящ с адрес – гр. Николаево, обл. Стара Загора, ул.”Трети март” № 28 в утвърдено професионално ПРИЕМНО семейство на В.Г.И., с ЕГН ********** и И.Т.И., с ЕГН **********, двамата с постоянен и настоящ адрес *** за срок от две години, считано от 26.01.2016г. , или до настъпване на законови основания за прекратяване или промяна на мярката за закрила.

             ПОСТАНОВЯВА, на основание чл.20 от Наредбата за условията и реда за кандидатстване, подбор и утвърждаване на приемни семейства и настаняване на деца в тях, при установена нужда от Отдел „Закрила на детето” при Дирекция „Социално подпомагане” гр. Нова Загора детето П.Р. О., с ЕГН ********** ДА ПОЛЗВА „заместваща приемна грижа”, съгласно Правилника за прилагане на Закона за закрила на детето.   

            определя на майка Н.А.Й., с ЕГН *********  и баща Р.О.А., с ЕГН ********** режим на лични контакти и отношения с детето П. Р. О., с ЕГН **********, както следва:  всяка първа  и  трета събота  от месеца от 09.00ч. до 16.00ч. по местоживеене на детето.         

            РЕШЕНИЕТО може да бъде обжалвано в едноседмичен срок от обявяването му на страните  пред Окръжен съд град Сливен.

            Жалбата или протестът срещу решението не спират изпълнението и същото подлежи на незабавно изпълнение.

            Препис от решението да се връчи на Директора на Дирекция „Социално подпомагане” Нова Загора и на професионалното приемно семейство за сведение и изпълнение.

След влизане на решението в сила да се изпрати препис от  същото  до Дирекция „Социално подпомагане” Нова Загора във връзка със Закона за семейните помощи за деца.

 

 

                                                                       РАЙОНЕН СЪДИЯ: