Решение по дело №1186/2019 на Районен съд - Кюстендил

Номер на акта: 479
Дата: 8 юли 2020 г. (в сила от 18 август 2020 г.)
Съдия: Чавдар Андреев Тодоров
Дело: 20191520101186
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 6 юни 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

№..............от 08.07.2020г., гр.Кюстендил

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Кюстендилският районен съд                                гражданска колегия,

На шести юли                                                            две хиляди и двадесета                                                                                  година,

В публично заседание                                                       в следния състав:

 

 

Председател:Чавдар Тодоров

 

Секретар:Даниела Кирилова

като разгледа докладваното от съдия Тодоров Гр.д.№1186 по описа на съда за 2019г., и за да се произнесе взе предвид следното:

Производството по делото е образувано по иск, предявен от А.Б.С., с ЕГН **********, с адрес *** против Г.Д.С., с ЕГН **********, с адрес ***.Предявения иск е с правно основание чл.87, ал.3 ЗЗД за разваляне на договор за прехвърляне на недвижим имот срещу задължение за издръжка и гледане по НА №199, т.2, рег.№4448, д.№309/2016г. на нотариус с рег.№325 на НК.

Твърди се по исковата молба, че с посочения договор ищецът е прехвърлил собствения си  недвижим имот, представляващ ¾ ид.части от имот, представляващ УПИ II-329, кв.16 по плана на с.Шишковци, с площ от 510 кв.м., ведно с ¾ ид.части от построената в имота паянтова стопанска постройка-плевня срещу задължение за издръжка и гледане.Твърди се, че ответникът не полагала никакви грижи за нея, не осигурявала необходимата грижа и издръжка за осигуряване на спокоен и нормален живот.Твърди се, че ищецът е възрастен човек, нуждае се от ежедневни и непрекъснати грижи, като ответникът не полага никакви грижи, нито я подпомага финансово.

 Ответникът е депозирала отговор по исковата молба, в който се оспорва предявения иск.Твърди се, че е изпълнявала всички задължения по договора, като при нужда е предоставяла всички необходими грижи за ищеца.

По делото се установи следната фактическа обстановка:

На 17.08.2016г. между страните е сключен договор за прехвърляне на недвижим имот срещу задължение за издръжка и гледане.По този договор, ищецът в производството е прехвърлил на ответника следния недвижим имот: ¾ ид.части от имот, представляващ УПИ II-329, кв.16 по плана на с.Шишковци, с площ от 510 кв.м., ведно с ¾ ид.части от построената в имота паянтова стопанска постройка.Ответникът от своя страна е поела задължението “да поеме пожизнено гледането и издръжката на прехвърлителя, като й осигури спокоен и нормален живот, какъвто е водила досега“.

 Видно от показанията на разпитания в хода на производството свидетел-М., ищецът живее сама, като летата прекарва в с.Шишковци, а през зимата живее в гр.София.От показанията му следва извод, че ищецът живее сама, никой не й помага и не се грижи за нея.Като възрастен човек често боледува и се налагало често да лежи в болница.

От представените медицински документи се установява, че ищецът страда от доброкачествена туморна лезия, тежка шийна остеоходроза, окципитална невралгия в ляво, тревожно депресивно разстройство.През 2015г. й е поставена диагноза 4исхемичен мозъчен инсулт“ и са налице преживени мозъчни инсулти.С ЕК на ТЕЛТ е определена с 91 % тр.нам.раб. без чужда помощ в следствие на общо заболяване.

На база изложеното за съда се налагат следните правни изводи:

На първо място, за установяване характера и обема на дължимата от страна на приобретателя престация, следва да се изследва волята на страните при сключването на договора.В този договор е посочено, че купувачът поема задължението да се грижи за прехвърлителя докато е жив, като му осигурява гледане и издръжка и  осигури спокоен и нормален живот, какъвто е водила досега.

По делото, от събраните доказателства, се налага извод, че ищецът е възрастна жена- на 80 години с множество заболявания.От показанията на св.М. и при липса на други доказателства, се налага извод, че ищецът живее и се грижи сама за себе си, без никаква помощ.

Относно поетото задължение за полагане на грижа-това понятие не е нормативно определено и се запълва със съдържание от общоприетото в обществото и от правилата на морала.В този смисъл съдържа изискване за внимание и загриженост, както за здравословното състояние, така и за битовите условия, в които живее, оказване на помощ.

Следва да се посочи, че характерна особеност на ненаименования договор е, че прехвърлителят на вещното право очаква и изисква получаването на дължимите му се насрещни престации-издръжка и гледане до края на живота си. В конкретния случай задълженията на приобретателя по договора са формулирани по следния начин: “ да поеме пожизнено гледането и издръжката на прехвърлителя, като й осигури спокоен и нормален живот, какъвто е водила досега“.Смисъла на посоченото “гледане”, според утвърдените разбирания в съдебната практика и в общоприетия в обществото смисъл е “върша постоянно потребното за пряко задоволяване нуждите за живота на едно лице”.В случая съдържанието на това е изпълнено от страните със следните изрази: “като й осигури спокоен и нормален живот”.Очевидно е, че общоприетия смисъл, цитиран по-горе и включеното в договора се припокриват, доколкото обхващат всички жизнени потребности на прехвърлителиля-храна, отопление, облекло.От описанато, тълкувайки волята на страните, съдът счита, че това е следвало да се осъществява със средства и лични усилия на ответника, като при нужда да предоставя и парични суми за задоволяване потребностите на прехвърлителиля.

Обичайното съдържание на този договор е прехвърлянето на недвижим имот срещу насрещно задължение за осигуряване на храна, отопление, обслужване и всичко най-необходимо за нормално съществуване на възрастен човек.Задълженията на приобретателя, обаче не се изчерпват само с това.Задълженията на приобретателя са и нравствено-етични и социално битови /р 96-66 ОСГК/.В този смисъл част от задължението на длъжника по договора е да се отнася към прехвърлителя с уважение и грижа, като   в пари, без да чака решение за трансформация на задължението си /решение № 165 от 1.3.2010 г. по гр. д. № 71/2009 г. на III ГО на ВКС/.

При гореописаната фактическа обстановка, възприета на база събраните доказателства, за съда се налага извод, че ищецът живее сама, без помощ и грижа от страна на ответника.По делото не се проведе доказване за полагани грижи от страна на последната, поради което е налице неизпълнение на поетите с договора задължения, което от своя страна обуславя извод за основателност на иска по чл.87, ал.3 ЗЗД.

При горните изводи и на основание чл.78, ал.6 ГПК ответниът дължи държавна такса по сметка на Районен съд Кюстендил в размер на 50 лв.

На основание чл.38, ал.2 ЗА, независимо, че в представеното пълномощно не е посочено основанието, то очевидно е чл.38, ал.1 т.2 ЗА, ответникът дължи заплащане на адвокатско възнаграждение на адв.И. в размер на 600 лв. по правилото на чл.7, ал.6 от Наредба №1 от 09.07.2004г.

 

 

Водим от горното, съдът

РЕШИ:

Разваля по реда на чл.87, ал.3 ЗЗД сключения между А.Б.С., с ЕГН **********, с адрес *** и Г.Д.С., с ЕГН **********, с адрес *** , договор за прехвърляне на собствеността върху недвижим имот срещу гледане и издръжка, обективиран в НА №199, т.2, рег.№4448, д.№309/2016г. на нотариус с рег.№325 на НК относно прехвърляне правото на собственост върху недвижим имот, представляващ ¾ ид.части от имот, представляващ УПИ II-329, кв.16 по плана на с.Шишковци, с площ от 510 кв.м., ведно с ¾ ид.части от построената в имота паянтова стопанска постройка-плевня срещу задължение за издръжка и гледане

Осъжда Г.Д.С. да заплати по сметка на съда държавна такса в размер на 50 лв.

Осъжда Г.Д.С. да заплати на адвокат А.И. сумата от 600 лв.

Решението подлежи на обжалване в 2 седмичен срок от връчването му на страните пред Окръжен съд гр.Кюстендил.

 

Районен съдия: