Решение по дело №1030/2020 на Районен съд - Несебър

Номер на акта: 260009
Дата: 18 януари 2021 г. (в сила от 10 февруари 2021 г.)
Съдия: Петър Славов Петров
Дело: 20202150201030
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 3 ноември 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е  № 260009

 

Град Несебър, 18.01.2021г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

              Несебърският районен съд, трети състав, в открито съдебно заседание на осемнадесети декември, през две хиляди и двадесета година, в състав:

 

                                                                             ПРЕДСЕДАТЕЛ: ПЕТЪР ПЕТРОВ

 

При секретаря Радостина Менчева, като разгледа докладваното от съдия Петър Петров административно наказателно дело № 1030 по описа за 2020г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

              Производството е по реда на чл.59-63 от ЗАНН.

              Образувано е по жалба, подадена от Д.Х. Чапанов с ЕГН **********, с адрес: ***, срещу Електронен фиш за налагане на глоба серия Г № 0013800 на ОДМВР Бургас, с което за нарушение на чл.483, ал.1, т.1 от КЗ, във връзка с чл.638, ал.1, т.1, вр.чл.461, т.1 от КЗ му е наложено наказание “Глоба в размер на 250 лева.

              Жалбоподателят моли електронният фиш, с който му е наложена глобата да бъде отменен, тъй като същият е платил дължима сума към застрахователя си на 07.01.2020г. в 09:30 часа, а е заснет с автоматизиратата техническа система час по късно, а именно в 10:46 часа същия ден.

              В съдебно заседание жалбоподателят се явява лично и заявява, че поддържа довода в жалбата си, въз основа на който прави искане за отмяна на Електронния фиш. Подчертава, че не е знаерл, че действието на застрахователния договор започва в 11:00 часа на същия ден – 07.01.2020г., а не от момента на плащането – 09:30 часа.

              Административно наказващият орган не се явява в съдебно заседание и не изпраща представител.

              Съдът като обсъди и прецени събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност, приема за установено следното:

              Административно наказателното производство е започнало с издаване от ОД МВР – Бургас на Електронен фиш за налагане на глоба за нарушение, установено и заснето с автоматизирано техническо средство или система Серия Г № 0013800, за това, че на 07.01.2020г. в 10:46 часа в град Несебър, к.к. Слънчев бряг, Главна алея, до хотел Хризантема, Д.Х.Ч. като собственик на МПС, регистрирано в Република България и не е спряно от движение, не е сключил задължителна застраховка “Гражданска отговорност”. В съдържанието на Електронния фиш е посочено, че нарушението е установено с автоматизирано техническо средство САИРН m*Spee Det 2D, МПС е посочено като лек автомобил “Тойота Корола” с рег.№ *******, установено е нарушение по Кодекса за застраховането, заснето с автоматизирано техническо средство/система №  SD2D0032.

              В обжалвания Електронен фиш е посочено, че собственик, на когото е регистрирано МПС, е Д.Х.Ч. с ЕГН **********.

              В Електронния фиш е посочено, че за извършеното нарушение на чл.483, ал.1, т.1 от КЗ, във връзка с чл.638, ал.1, т.1, във връзка с чл.461, т.1 от КЗ, се налага глоба в размер на 250 лева.

              Към административно наказателната преписка са приложени: снимков материал, Удостоверение за одобрен тип средство за измерване № 18.02.5133 от 20.02.2018г., Допълнение № 18.07.5133.1 от 31.07.2018г. към Удостоверение за одобрен тип средство за измерване № 18.02.5133, разпечатка от проверка за сключена застраховка (всъщност от интернет страницата на Гаранционния фонд). Жалбоподателят прилага доказателства в подкрепа на твърденията си, че именно в 09:30 часа ва 07.01.2020г. е заплатил в полза на застрахователя „Бул Инс“ дължима от него застрахователна вноск в размер на 231,50 лева по договор за задължителна застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобилистите.

              Съдът намира, че жалбата е процесуално допустима – подадена от активно легитимирано лице, по законоустановения ред и в 14-дневния срок по чл.189, ал.8 от ЗДвП – Електронният фиш е връчен на 22.10.2020г., а жалбата срещу него е подадена на 28.10.2020г. По същество намира, че жалбата е основателна.

              Настоящият съдебен състав намира, че процесният Електронен фиш е незаконосъобразен, тъй като при издаването му е нарушен материалния закон и са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила.

              Според разпоредбата на чл.483, ал.1, т.1 от КЗ, договор за застраховка “Гражданска отговорност” на автомобилистите е длъжно да сключи всяко лице, което притежава МПС, което е регистрирано на територията на Република България и не е било спряно от движение. И на такова лице, в хипотезите на чл.638, ал.1 от Кодекса за застраховането, което не изпълни задължението си да сключи задължителна застраховка “Гражданска отговорност” на автомобилистите, се налага Глоба или имуществена санкция, в зависимост дали е физическо лице или юридическо лице, съответно едноличен търговец.

              Разпоредбите на чл.483, ал.1, т.1 и чл.638, ал.1, т.1 от Кодекса за застраховането са по своята същност материалноправни разпоредби и следва задължително да се посочат, когато се реализира съответния вид административно наказателна отговорност, регламентирана в Кодекса за застраховянето, но със съставяне на акт за установяване на административно нарушение и впоследствие – издаване на наказателно постановление, т.е. по чл.647, ал.1 и ал.2 от Кодекса за застраховането.

              В случая става въпрос за съвсем друга процедура, която не е упомената в обжалвания електронен фиш. В Кодекса за застраховането е предвиден специален ред за установяване на нарушения с автоматизирано техническо средство: чл.647, ал.3 от КЗ гласи: “Когато с автоматизирано техническо средство или сисмета е установено и заснето управление на моторно превозно средство, за което няма сключен и действащ застрахователен договор за задължителна застраховка “Гражданска отговорност” на автомобилистите, се издава електронен фиш в отсъствието на контролен орган и на нарушител при условията и по реда, предвиден в Закона за движение по пътищата. Електронният фиш се изпраща на собственика на моторното превозно средство с препоръчано писмо с обратна разписка. Собственикът е длъжен в 14-дневен срок от получаването му да заплати глобата или имуществената санкция по чл.638, ал.4 и 6. Член 189, ал.5 от Закона за движение по пътищата не се прилага.” Изложеното обективира извод, че за всички останали случаи, извън изрично посочените в цитираната разпоредба, налагането на административно наказание с електронен фиш е недопустимо.

              Направеният извод се предпоставя от посоченото в Електронния фиш, че за допуснато нарушение на чл.483, ал.1, т.1 от КЗ, на основание чл.638, ал.1, т.1 от КЗ, на жалбоподателя като физическо лице е наложена глоба в размер на 250 лева, което е незаконосъобразно. Както бе посочено, с електронен фиш е допустимо да се налагат глоба или имуществена санкция единствено по чл.638, ал.4 и ал.6 от КЗ в хипотеза на извършено нарушение, свързано с управление на МПС, за което няма сключен и действащ застрахователен договор за задължителна застраховка “Гражданска отговорност”, което деяние следва да е установено и заснето по реда на чл.647, ал.3 от КЗ.

              Такава недопустимост за издаване на Електронен фиш е налице по отношение на процесното нарушение, поради което обжалваният Електронен фиш е незаконосъобразен и следва да се отмени и на това основание.

              Очевидно е, че законодателят прави ясно разграничение на нарушението по чл.483, ал.1, т.1 от КЗ, което е формално и е довършено и наказуемо по чл.638, ал.1, т.1 от КЗ, към момента на изтичане валидността на предходната полица за застраховка гражданска отговорност на автомобилистите. За съставомерността на деянието е без  правно значение дали автомобилът се управлява или не, като съставът се довършва с неизпълнение на задължението за сключване на застраховка “Гражданска отговорност” от лице, което притежава моторно превозно средство, което е регистрирано на територията на Република България и не е спряно от движение.

              Съвсем различен е съставът на нарушението по чл.638, ал.4 от КЗ, което е довършено при установено управление на моторно превозно средство, за което няма сключен и действащ застрахователен договор за задължителна застраховка “Гражданска отговорност” на автомобилистите. В този случай законодателят е допуснал диференцирана процедура по чл.647, ал.3 от КЗ, тъй като всеки акт на управление, констатиран посредством автоматизирано техническо средство или система, е наказуем при положение, че не е налице сключена застраховка “Гражданска отговорност” на автомобилистите, при наличие на задължение за това.

              Описаните по-горе нарушения на процесуалните правила и приложимия за осъщественото деяние материален закон са довели до ограничаване правото на защита на жалбоподателя и незаконосъобразност на обжалвания електронен фиш, поради което същият следва да бъде отменен.

              Така мотивиран и на основание чл.63, ал.1 от ЗАНН, Несебърският районен съд

 

Р  Е  Ш  И  :

 

              ОТМЕНЯ Електронен фиш за налагане на имуществена санкция серия Г № 0013800 на ОДМВР Бургас, с който на Д.Х. Чапанов с ЕГН **********, с адрес: ***, за извършено нарушеие на чл.483, ал.1, т.1 от Кодекса за застраховането, във връзка с чл.638, ал.1, т.1, вр. чл.461, т.1 от Кодекса за застраховянето, е наложена “Глоба” в размер на 250 лв. (двеста и петдесет лева), като незаконосъобразен.

 

              Решението подлежи на обжалване в 14-дневен срок от съобщаването му на страните пред Административен съд – Бургас.

 

 

                                                                                  РАЙОНЕН СЪДИЯ: