Определение по дело №764/2014 на Районен съд - Бургас

Номер на акта: 286
Дата: 4 март 2014 г. (в сила от 25 март 2014 г.)
Съдия: Диана Георгиева Ганева
Дело: 20142120200764
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 21 февруари 2014 г.

Съдържание на акта Свали акта

Text Box:
ОПРЕДЕЛЕНИЕ


 

ГР.БУРГАС


 


БУРГАСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД На 4.03.2014г.

НАКАЗАТЕЛЕН СЪСТАВ


В закрито заседание в следния състав:

СЪДИЯ: ДИАНА ГАНЕВА

 

Секретар Прокурор

като разгледа докладваното от съдия Диана Ганева

наказателно частно дело №764 по описа за 2014 год., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.243, ал.4 от НПК.

Образувано по жалба на А.Г.М. ***, с ЕГН **********, против постановление на Районна прокуратура- град Бургас от 5.02.2014 година за прекратяване на наказателното производство образувано срещу виновно лице за престъпление по чл.316, вр. чл.311, ал.1 отНК.

Недоволен от постановлението, жалбоподателят моли същото да бъде отменено /такова искане е отправено в началото на самата жалба/ и делото да се върне на прокурора със задължителни указания относно прилагането на закона.

Съдът приема, че жалбата е недопустима, като съображенията за това са следните:

По силата на чл.243, ал.З от НПК право на жалба срещу постановлението на Районна прокуратура - град Бургас, с което се прекратява наказателното производство имат субектите изрично посочени в цитираната законова разпоредба, а именно обвиняемият, пострадалият или ощетеното юридическо лице. Никой друг, освен посочените субекти, няма процесуално право да подава жалба срещу постановление на Районна прокуратура за прекратяване на наказателното производство.

Жалбоподателят в настоящия процес няма нито едно от тези качества - не е обвиняем и не е пострадал от престъплението предмет на делото, по което представителят на Районна прокуратура се е произнесъл с постановление за прекратяване на наказателното производство.

Изложеното до тук дава основание да се потърси отговор на въпроса кое лице има качеството "пострадал " от престъплението. Легално определение /дефиниция/ на понятието пострадал от престъплението в действащите нормативни актове няма. Такова може да се изведе от разпоредбите на чл.74 и следващи от НПК и константната практика на ВКС. Пострадал от престъплението е всяко лице, което е претърпяло пряко и непосредствено имуществени или неимуществени вреди от престъплението, това лице на което са накърнени законните права и интереси. Процедурата по чл.243, ал.З от НПК обезпечава интересите само на лице, което при предпоставките на чл.84 от НПК, може да встъпи като граждански ищец в наказателния процес. За да встъпи лицето като граждански ищец в наказателния процес е необходимо реално настъпване на вредни последици за това лице, от което следва, че възможността от бъдещо настъпване на вредите не е достатъчна за валидното конституиране в посоченото процесуално качество. Жалбоподателят в настоящия процес не е такова лице и това е така, защото документните престъпления се систематизират в три основни вида, съобразно различните групи обществени отношения - обект на защита по Глава 9 от НК, а именно престъпления, свързани със съставянето на документи, които от своя страна се делят на документна поправка и лъжливо документиране, престъпления свързани с използването на документи или такат нареченото престъпно ползване на документите и престъпления, свързани с реда за съхранение на документите или така нареченото престъпно унищожаване, увреждане или скриване на документи по чл.319 от НК. Общото при тези групи е специфичния предмет, върху който се въздейства - документа. При осъществяването на състава на тези престъпления не съществува фигурата на пострадалия, тъй като от тях не настъпват имуществени или неимуществени вреди за лицата, причинени пряко и непосредствено от осъществяването на състава на цитираните престъпления. При друга част от престъпленията - по глава 2, 3, 4 от НК и т.н., при осъществяването на тези престъпления настъпват вреди, причинени пряко и непосредствено от осъществяването състава на престъплението и тук съществува фигурата на пострадал от престъплението.

С атакуваното постановление Районна прокуратура - Бургас е прекратила наказателното производство за извършено престъпление по чл.316, вр. 311, ал.1 от НК. Имайки предвид конструкцията на съставите на'чл.316 и чл.ЗП, ал.1 от НК, както и тези по чл.309 и чл.312 от НК, съдът приема, че тези престъпления принадлежат към престъпленията, от които е невъзможно да настъпят имуществени или неимуществени вреди, претърпени пряко и непосредствено от извършването на това престъпление, с оглед на което при тези престъпления не съществува фигурата на пострадалия. От престъплението по чл.316 от НК, чл.ЗП, ал.1 от НК, всяко едно от които е едно формално /а не резултатно/ престъпление, засегнатите лица не могат да се конституират като страни в съдебното производство. При престъплението по чл.316, вр. 311, ал.1 от НК, а и при останалите документни престъпления, не съществува фигурата на пострадалия, а от тук и липсва процесуална правоспособност за подаване на жалба срещу постановлението на Районна прокуратура - град Бургас за прекратяване на наказателното производство. В този смисъл подадената жалба се явява процесуално недопустима, поради което и производството по настоящото дело следва да се прекрати. В тази насока е и практиката на ВКС -Решение №562/2009г. по КНОХД №639/2009г., съдия -докладчик С. М., Решение 301/20.05.2003 година на първо н.о. -книжка 3/2003 година от Бюлетин на ВКС.

С оглед на горното жалбата ще следва да бъде оставена без разглеждане като недопустима, а производството, образувано въз основа на нея - прекратено, поради ненадлежното сезиране на съда. Последното е аргумент да не се изследва по същество правилността на изводите на прокурора, мотивирали преценката му за прекратяване на наказателното производство, като ревизиране е възможно все пак, но по реда на институционалния контрол от горестоящия прокурор, което всъщност е и редът за защита и на лицето, подало сигнала за извършено престъпление.

Водим от горното , съдът


ОПРЕДЕЛИ:

 

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалбата на А.Г.М. ***, с ЕГН **********, против постановление на Районна прокуратура- град Бургас от 5.02.2014 година за прекратяване на наказателното производство образувано срещу виновно лице за престъпление по чл.316, вр. 311, ал.1 от НК като недопустима.

ПРЕКРАТЯВА производството по НЧД № 764/2014 година по описа на Районен съд - град Бургас.

След влизане в сила на настоящото определение заверен препис от същото ведно с досъдебното производство да бъде изпратен на Районна прокуратура - гр. Бургас.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване и протестиране в 7-дневен срок от съобщаването му пред Окръжен съд гр.Бургас.

СЪДИЯ:

 

Вярно с оригинала: Д.К