Решение по дело №352/2019 на Апелативен съд - Варна

Номер на акта: 10
Дата: 28 януари 2020 г. (в сила от 28 януари 2020 г.)
Съдия: Румяна Панталеева
Дело: 20193000600352
Тип на делото: Въззивно частно наказателно дело
Дата на образуване: 8 октомври 2019 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

 

В    И М Е Т О    Н А    Н А Р О Д А

 

 

Номер 10/28.01.               Година  2020                      Град Варна

 

Варненският апелативен съд                     Наказателно отделение

На шестнадесети януари               Година две хиляди и двадесета

В публично заседание в следния състав:

                      

 ПРЕДСЕДАТЕЛ:        Павлина Димитрова

                            ЧЛЕНОВЕ:         Румяна Панталеева

Десислава Сапунджиева

 

съдебен секретар  Соня Дичева

прокурор Станислав Андонов

като разгледа докладваното от съдия Панталеева

ВЧНД № 352 по описа на съда за 2019 г.,

за да се произнесе взе предвид:

 

Предмет на въззивното производство е определение № 248/04.09.2019 г., постановено по реда на чл.306, ал.2, вр.ал.1, т.1 от НПК в производството по ЧНД № 261/19 г. на Окръжен съд Шумен, в което е разгледана съвкупността от осъдителни съдебни актове срещу С.Р.С., определено му е общо наказание лишаване от свобода за тринадесет години и четири месеца, без приложение на чл.24 от НК, с присъединени към него - изтърпяно вече наказание лишаване от право да управлява МПС, както и 500 лева глоба, а извън групата е оставена друга присъда, като вариант, най-благоприятен за осъдения.

 

Въззивното производство е образувано по частен протест на прокурор в първоинстанционната прокуратура, който изразява несъгласие с отказа на съда да приложи разпоредбата на чл.24 от НК и отправя искане за връщане на делото за ново разглеждане в първата инстанция, или за решаването му по същество чрез увеличаване на общото наказание с една година. Представителят на въззивната прокуратура поддържа протеста и моли той да бъде уважен. Осъденото лице моли искането за приложение на чл.24 от НК да бъде отхвърлено, а процесуалният му представител – адвокат Б., поддържа същото становище по аргументи, изложени в подадено от нея писмено възражение срещу протеста.

 

Протестът е частично основателен, само досежно алтернативното искане за прилагане на чл.24 от НК.

Не е налице противоречие в мотивите към проверяваното определение със смисъла на липса на мотиви. Като такова от представителя на първостепенната прокуратура единствено се сочи, че в диспозитива на определението по отношение на всички наказания от осъждането, останало извън съвкупността /НОХД № 1200/14 г./, е отбелязано, че следва да се считат за изтърпени, докато в мотивите е констатирано изрично изпълнение само на две от тях – лишаването от свобода и лишаването от право да се управлява МПС, но не и на глобата. Въпросът дали това конкретно наказание глоба е било изпълнено, не е изследван по делото, респ. липсват доказателства, въз основа на които той да получи отговор в настоящото производство, но това не е и необходимо, защото такъв въпрос е извън предмета на произнасяне и изобщо не е следвало окръжният съд да взима отношение по него.

Предметният спор е следва ли да бъде увеличено общото наказание лишаване от свобода, наложено при наличието на съвкупност на присъдите по НОХД № 2138/16 г. на Районен съд Шумен и НОХД № 117/18 г. на Окръжен съд Шумен. За да постанови отказ в този смисъл, окръжният съд се е позовал на наличието на пречки от материално правен характер, които са изложени дотолкова неясно, че остават неразбрани за настоящия въззивен състав, поради което няма как да бъдат коментирани, както и на липса на наведени от страна на прокуратурата доводи как исканото увеличение ще повлияе за поправянето и превъзпитанието на осъденото лице – подход, изцяло погрешен и в разрез със задължението на съда да изложи свои аргументи към всяко едно взето решение, а не да се мотивира единствено с липсата на такива при някоя от страните.

 По отношение на осъдения С. са били налице девет влезли в сила отделни съдебни акта, като само между три от тях се открива отношение на реална съвкупност, при това два по два. Измежду двата възможни варианта за групиране окръжният съд правилно е избрал по-благоприятния за осъдения, и е наложил общо наказание лишаване от свобода в размер на тринадесет години и четири месеца.

След като е приложил императивното законово предписание в чл.23, ал.1 от НК и е определил за изтърпяване по-тежкото от наказанията по горните две дела, окръжният съд не е подложил на преценка както обществената опасност на деянията, така и тази на извършителя, за да може да даде правилен отговор на въпроса дали определено по този начин общото наказание е справедливо и достатъчно за постигане целите на наказателната репресия, респ. дали се налага завишаването му в хипотезата на чл.24 от НК.

Доколкото приложението на чл.24 от НК е една правна възможност, при решаването на произтичащите и свързани с нея въпроси, дори и без наличието на конкретно искане от страна на обвинителната власт, а в случая е налице изрично такова, законът и съдебната практика изискват от съда да анализира цялостната престъпна дейност на дееца, на обществената опасност на всяко едно от отделните деяния, предмет на съвкупността, личната обществена опасност на самия осъден и другите установени и значими смекчаващи и отегчаващи отговорността обстоятелства, което съдебният състав, постановил проверяваното определение, не е изпълнил – нарушение, отстранимо в настоящото въззивно производство.

В съвкупността са включени две присъди, с които са наказани две престъпления, извършени в период от няколко дни, и наказуеми съответно по чл.115 от НК и по чл.343б, ал.2 от НК. За да обсъди и вземе предвид обществената опасност на всяко едно от предметните деяния, окръжният съд е следвало да изиска и приложи по делото мотивите към съответните присъди, което не е било сторено. Тези съдебни актове са достъпни чрез системите за електронно деловодство, по който начин и настоящият съдебен състав има възможност да се запознае с тях. Установява се, че в периода 13-15.08.2016 г. осъденият С. е убил жената, с която от години живеел на семейни начала, след като от години я подлагал на системен психически и физически тормоз. Смъртта й причинил чрез множество прободно порезни наранявания с хладно оръжие, а в последствие с нейните пари си купил моторен трион, разчленил трупа й, поставил частите в чували за смет и ги струпал в помещение в имота си. В деня на извършеното там претърсване, в хода на което били открити останките на пострадалата – 21.08.2016 г., полицейски служители, извършващи оперативни действия с него, го видели да се прибира с кола, и тъй като лъхал на алкохол, го тествали с техническо средство, отчело 1.73 промила алкохолно съдържимо. Издаден му бил талон за медицинско изследване, но С. не се явил в указаното време и място за даване на кръв.

Налага се извод, че в съвкупността са включени две деяния, всяко от които се отличава с висока степен на обществена опасност, а също така висока е и личната обществена опасност на самия осъден.

Относно убийството правилно решаващият съответното дело съд е отчел цялостна липса на смекчаващи отговорността обстоятелства, и е взел предвид като отегчаващи начина на извършване на деянието, и в частност множеството прободно–порезни наранявания, свидетелстващи на ожесточение при извършването, и отличаващи деянието от обикновените случай по чл. 115 НК, хладнокръвните последващи действия на С. - разчленяването на трупа и разпределянето и складирането на останките в опит да укрие и заличи следите от престъплението, а по отношение на дееца - многократните му осъждания, наличието на лоши характеристични данни, системното упражняване на физическо и психическо насилие над пострадалата и общото им дете – дъщерята Б., родена 1998 г. Следва да се допълни и конкретизира, че едно от предходните осъждания на С. е било за неизпълнение на съдебна заповед за защита от домашно насилие именно по отношение на тях двете.

Решаващият съд по делото за престъплението по чл.343б, ал.2 от НК не е направил анализ на смекчаващите и отегчаващи отговорността обстоятелства, и без наличието на конкретни мотиви е определил наказание, каквото би се следвало при наличието на превес на смекчаващите такива, какъвто обаче не е имало. Относно това деяние следва да се отбележи, от една страна, че е извършено след като четири пъти преди това С. е бил осъждан за управление на МПС след употреба на алкохол, а от друга, че след като веднага след убийството, с парите на жертвата си купил автомобил, първо още на същия ден – 15.08.16 г., катастрофирал с него, на следващия 16.06.16 г. го закарал на ремонт, а на 21.08.16 г. вече го управлявал наново пиян. Неблагоприятните данни за личността на извършителя и във връзка с това престъпление са все същите.

И двете дела от съвкупността са решавани по реда на диференцираната процедура в хипотезата на признание на фактите по чл.371, т.2 от НПК, обуславяща съответните привилегии за осъдения в санкционната част на присъдите, при което определените му за изтърпяване две наказания от един и същи вид – лишаване от свобода, са били една година и тринадесет години и четири месеца. Становището на настоящия въззивен състав е, че съпоставено с изложените по-горе относими факти, характеризиращи степента на обществена опасност на деянията и дееца, наложеното едно общо наказание лишаване от свобода за срок от тринадесет години и четири месеца се явява недостатъчно да осъществи целите на наказателната репресия във връзка с двете осъждания от така сформираната в окръжния съд съвкупност, респ. че в случая е оправдано и следва да намери приложение разпоредбата на  чл.24 от НК, с увеличаване на общото наказание с една година.

С горното решение не би се достигнало до нарушение на закона, свързано с ограничението да не бъде надвишаван максималния размер, предвиден за съответния вид наказание, както се твърди във възражението срещу протеста, тъй като подобно виждане, дори да се приеме, че от значение е срокът на наказанието, определен преди редукцията по чл.58а от НК /което не се споделя от настоящия съд/, игнорира разпоредбата на чл.39, ал.2 от НК.

Отказът да се приложи чл.24 от НК спрямо този осъден би компрометирал основните цели на наказателната репресия и в частност изискванията към принципа за съответствие между престъпно поведение и следваща се наказателна санкция. 

 

По изложените съображения и на основание чл.306, ал.3, пр.1, вр.чл.337, ал.2 от НПК настоящият състав на Апелативен съд Варна

 

 

Р Е Ш И:

 

ИЗМЕНЯ определение № 248/04.09.2019 г. по ЧНД № 261/19 г. на Окръжен съд Шумен, като на основание чл.24 от НК УВЕЛИЧАВА определеното общо наказание на осъдения С.Р.С. за съвкупността от присъдите му по НОХД № 2138/16 г. на Районен съд Шумен и НОХД № 117/18 г. на Окръжен съд Шумен, с една година, и определя за изтърпяване лишаване от свобода за срок от ЧЕТИРИНАДЕСЕТ ГОДИНИ И ЧЕТИРИ МЕСЕЦА при първоначален строг режим, от което, на основание чл.25, ал.2 от НК, ПРИСПАДА изтърпяното изцяло наказание лишаване от свобода по НОХД № 2138/16 г. и частта на изтърпяното до сега наказание по НОХД № 117/18 г.

 

ПОТВЪРЖДАВА определението в останалата част.

 

 Решението е окончателно.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                ЧЛЕНОВЕ: