Решение по дело №73/2019 на Районен съд - Кубрат

Номер на акта: 28
Дата: 31 май 2019 г. (в сила от 19 юли 2019 г.)
Съдия: Диана Пенчева Петрова-Енева
Дело: 20193320200073
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 10 април 2019 г.

Съдържание на акта

Р    Е    Ш    Е    Н    И    Е

 

 № 28 

 

гр. Кубрат, 31.05.2019 г.

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

 

      Кубратският районен съд, в публично съдебно заседание на петнадесети май, две хиляди и деветнадесета  година, в състав:

 

 

                                                                                 Районен съдия:  Диана Петрова – Енева

 

при секретаря П. Петрова  и в присъствието на прокурора ..........., като разгледа докладваното от съдията АНД  № 73  по описа за 2019 година, за да се произнесе взе предвид следното:

 

          Производството е по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН.

          С  Наказателно постановление № 18-0290-000362/ 20.11.2018 г.  на началник група към ОДМВР – Разград, РУ – Кубрат, упълномощен с Заповед № 8121з-515/ 14.05.2018 г. на министъра на вътрешните работи, на А.Б.А., ЕГН ********** ***, е наложено административно наказание глоба в размер на 200.00 лв., на основание чл.179, ал.2, т.1 от ЗДвП, за извършено нарушение по същия, във вр. с чл. 20, ал. 2 ЗДвП – на 23.09.2018 г., около 23.42 часа, като водач на лек автомобил – „Мицубиши спейс вагон“, с рег. № РР 8139 АН, в гр. Кубрат, по улица „Витоша“, управлявал собствения на Б.А. Я. автомобил, описан по – горе,  при движение с несъобразена скорост, с релефа на местността, със състоянието на пътя и на превозното средство, излязъл в дясно по посоката си на движение,  блъснал се в контейнер за смет и причинил ПТП с материални щети.

         Недоволен от така издаденото НП е останал А.Б.А., който обжалва същото изцяло, заявявайки възражения относно компетентността на издалото НП длъжностно лице; НП е издадено след изтичане на 1-месечния срок по чл. 52, ал. ЗАНН; от НП не ставало ясно какво точно нарушение е извършил наказания; на същата дата и за същото деяние – управление на МПС с концентрация на алкохол в кръвта над 0.5 промила и за несъобразяване с разпоредбите на чл. 20, ал. 2 ЗДвП, което счита от обективна и субективна страна да съставлява едно нарушение, е осъден с влязло в сила Споразумение с Прокуратурата на РБ по нохд № 237/ 2018 г. по описа на РС – Кубрат и втори път наказан за същото с настоящото, обжалвано по делото, НП, което счита за недопустимо, позовавайки се на указанията, изложени в т.3.1. ТР № 3/ 22.12.2015 г., т.д. № 3/ 2015 г., ОСНК, ВКС. Моли за отмяната му.

         Въззиваемата страна поддържа издаденото срещу жалбоподателят наказателно постановление и счита същото за правилно и законосъобразно.

         Въззивният съд, като взе предвид събраните по делото писмени и гласни доказателства, както и посочените в жалбата отменителни основания, намира за установено следното: Съдът приема, че жалбата е подадена в срока по чл.59, ал.2 от ЗАНН, тъй като е удостоверено редовно връчването на обжалваното НП на наказаното лице на 02.04.2019 г., а жалбата е постъпила с вх. № УИ 2900000-2096/ 08.04.2019 г. ОДМВР, РУП – Кубрат, от активно легитимирано лице, и е допустима. Разгледана по същество, е неоснователна.

          На 23.09.2018 г., около 23.42 часа, в гр. Кубрат, по улица „Витоша“, жалбоподателят е управлявал собствения на Б.А. Я. лек автомобил – „Мицубиши спейс вагон“, с рег. № РР 8139 АН, относно който факт между страните не се спори.

           От показанията на разпитания по делото свидетел – Н.Н., работещ на дл. мл. автоконтрольор в състава на РУП – Кубрат, се установява, че на 23.09.2018 г. в длъжностното си качество е бил уведомен от дежурния при районно управление *** за настъпило пътно транспортно произшествие  на ул. „Витоша“; около 23:42 часа посетил посоченото му място на произшествието, където установил лек автомобил марка „Мицубиши Спейс Вагон“ с рег. № РР 8139АН, паркиран в дясно по посока  на движението; установил в автомобила водача А.Б.А., попитах го какво се е случило и изслушал обясненията му – прибирал се към дома си  и се е блъснал с колата в контейнер за смет. Обяснил на водача,  че за настъпилото пътно транспортно произшествие ще състави АУАН, както и че ще го провери с техн.средство за наличие на алкохол. Водачът се съгласил и подложил на изследване с техническо средство, като цифровата индикация на уреда отчел концентрация на алкохол в кръвта му над 1.2 на хиляда – 2.07 на хиляда. Поради това отвел водача в районното управление,  където  съставил по отношение на него  два броя  АУАН, първият от които -  серия Д № 023566, заведен с № 487/ 25.09.2018 год. на РУП – Кубрат, в присъствието на свидетеля Пл.Д., с който повдигнал обвинение за деяние, квалифицирано от него като нарушение по чл. 20, ал. 2 ЗДвП,  за настъпилото пътно транспортно произшествие, поради и при нарушение на задълженията на водача по чл. 20, ал. 2 ЗДВП, а вторият за това, че   управлява моторно превозно средство  след употреба на алкохол. Водачът  А. е управлявал предоставения му лек автомобил с несъобразена скорост, с релефа на местността, със състоянието на пътя и на превозното средство, излязъл е  от дясно по посоката си на движение, блъснал се е автомобила в контейнер за смет, с което е причинил пътно транспортно произшествие с материални щети. Водачите били длъжни да се движат  с такава скорост, че да могат да спрат пред всяко възникнало препятствие, а там имало и хоризонтална крива. Предявил съставения АУАН и връчил препис от него на водача, който не изразил възражения и удостоверил с подписа си получаването му.  След изтичане срока за  писмени възражения, докладвал АУАН за произнасяне.

       Видно от  Наказателно постановление № 18-0290-000362/ 20.11.2018 г., началник група към ОДМВР – Разград, РУ – Кубрат, в качеството си на длъжностно лице, упълномощено с Заповед № 8121з-515/ 14.05.2018 г. на министъра на вътрешните работи, възприемайки фактите, установени с АУАН, както и правната им квалификация  като нарушение на разпоредбата на чл. 20, ал. 2 ЗДвП, тъй като жалбоподателят, като водач на ППС – лек автомобил, въпреки задълженията си по цитираната, не е избрал  скорост на движението на автомобила, съобразена с атмосферните условия, с релефа на местността, с конкретните условия на видимост, за да бъде в състояние да спре пред всяко предвидимо препятствие, наложил административно наказание, предвидено в разпоредбата на чл.179, ал.2, предл. 1 ЗДвП - който поради движение с несъобразена скорост, причини пътнотранспортно произшествие, се наказва с глоба в размер 200 лв., ако деянието не съставлява престъпление., отмервайки глобата в предвидения размер на  200 лева. 

           Осъществяването на фактите по АУАН жалбоподателят оспорва – отрича да е извършил административното нарушение, за което му е повдигнато обвинение, но не установява с годни доказателства фактическа обстановка, различна от твърдяната срещу него със съставения АУАН, поради това, съдът приема фактите, твърдяни с АУАН и НП,  за установени изцяло, въз основа на приложените по делото писмени доказателства, вкл. и всички приложени по воденото срещу него наказателно производство  по нохд № 237/ 2018 г. по описа на РС – Кубрат, и приложеното по цитираното досъдебно БП № 230ЗМ-320/ 24.09.2018 г. по описа на РУП – Кубрат, по чл. 343б, ал. 1 НК, както и събраните в хода на делото гласни такива. Показанията на разпитания свидетел, длъжностно лице от състава на ОДММВР, РУП – Кубрат, са логични и последователни, поради което съдът им дава вяра.

            Съдът следва да извърши цялостна проверка на обжалваното НП, относно неговата законосъобразност. За да направи извод за неоснователност на жалбата, съдът приема, че както НП, така и акта за установяване на допуснатото от жалбоподателя административно нарушение, са съставени в предвидените за това срокове, от надлежен орган и при спазване на изискуемите за тяхната валидност форма и съдържание, съобразно изискванията на чл. 42 и чл. 57 от ЗАНН. Констатираното от проверяващите органи административно нарушение е надлежно индивидуализирано, като са посочени дата и място на извършване, съдържа се кратко описание на нарушението от фактическа страна, посочена е конкретната нарушена законова разпоредба, както и съответната норма, въз основа на която следва да се ангажира административнонаказателната отговорност на нарушителя.

           Установи се по несъмнен начин, че жалбоподателят е извършил вмененото му нарушение, виновно, поради което следва да носи административнонаказателна отговорност. От обективна страна, осъщественото  деяние съдържа признаците на административно нарушение на транспортното законодателство в частта относно избор на скорост на движение на управлявания от водача автомобил и намаляване на същата, той в съответствие с общото правило за движение по пътищата, съдържащо се в разпоредбата на чл. 20, ал. 2 ЗДвП, е бил длъжен  при избиране скоростта на движението да се съобрази с атмосферните условия, с релефа на местността, с конкретните условия на видимост, за да бъде в състояние да спре пред всяко предвидимо препятствие; бил е длъжен да намали скоростта и в случай на необходимост да спре, когато възникне опасност за движението, като извършеното от него деяние, съставляващо активно действие по см. на чл. 179, ал. 2 ЗДвП - на 23.09.2018 г., в тъмната част на денонощието, при управление на моторно превозно средство и поради движение с несъобразена скорост, е причинил пътнотранспортно произшествие – автомобилът излязъл в дясно по посоката си на движение и се блъснал в контейнер за смет, при нормативно предвидена забрана и наказуемост на същото – се наказва с глоба в размер 200 лв., ако деянието не съставлява престъпление, и е основание за реализирането на административно-наказателната му отговорност, като по делото не съществува спор относно личността на административнонаказателно отговорното лице - жалбоподателя А.А.. От субективна страна, деянието е извършено виновно -  непредпазливо, тъй като жалбоподателят А. А. явно не е предвиждал настъпването на общественоопасните последици – пътнотранспортното произшествие, но е бил длъжен и е могъл да ги предвиди, тъй като е правоспособен водач на ППС от вида на конкретно управляваното и несъмнено му е известно задължението по чл. 20, ал. 2 ЗДвП за избор на скорост на движение, съобразена с атмосферните условия, релефа, условията на видимост, и пр., позволяваща му да спре пред предвидимото препятствие, каквото представлява унищожения от него общинска собственост контейнер за смет, постоянно разположен в дясно от пътното платно. Санкциониран е правилно, като е приложена съответната административнонаказателна разпоредба и му е определено административно наказание „Глоба“ в размер на 200. 00 (двеста) лева, което е с точно фиксиран в закона размер и не съществува процесуална възможност за изменение на същия.

           Неоснователно е възражението му относно компетентността на административнонаказващия орган, тъй като видно от приложената по делото Заповед № 8121з-515/ 14.05.2018 г. на министъра на вътрешните работи, с. т. 2.9. са определени да издават НП  по ЗДвП началниците на сектори/ групи „Охранителна полиция“ в РУ при ОДМВР на обслужваната територия, а на съда е служебно известно обстоятелството, че посочения в НП Генади Георгиев е лицето, заемащо посочената длъжност към ОДМВР – Разград, РУ – Кубрат.

             Неоснователно е и възражението на жалбоподателя относно неспазване на срока за издаване на НП, предвиден с разпоредбата на чл. 52 ЗАНН. Макар и обжалваното НП да е издадено извън 1-месечния инструктивен срок по  чл. 52, ал. 1 ЗАНН, то е издадено в рамките на преклузивния 6-месечен срок по чл. 34, ал. 3 ЗАНН.

              Относно възражението на жалбоподателя, че е преследван и наказан два пъти за едно и също нарушение, на същата дата и за същото деяние – управление на МПС с концентрация на алкохол в кръвта над 0.5 промила и за несъобразяване с разпоредбите на чл. 20, ал. 2 ЗДвП, което счита от обективна и събективна страна да съставлява едно нарушение, е осъден с влязло в сила Споразумение с Прокуратурата на РБ по нохд № 237/ 2018 г. по описа на РС – Кубрат и втори път наказан за същото с настоящото, обжалвано по делото, НП, което счита за недопустимо, позовавайки се на указанията, изложени в т.3.1. ТР № 3/ 22.12.2015 г., т.д. № 3/ 2015 г., ОСНК, ВКС, съдът намира оплакванията за неоснователни.

            Видно от всички материали, съставляващи нохд № 237/ 2018 г. по описа на РС – Кубрат, и приложеното по цитираното досъдебно БП № 230ЗМ-320/ 24.09.2018 г. по описа на РУП – Кубрат, съдът с Определение № 57/ 04.10.2018 г. е одобрил постигнато между РП – Кубрат и А.Б.А. – лично и представляван от защитника си адв. М. Димитрова, АК – Разград, споразумение за прекратяване на наказателното производство по цитираното нохд, по силата на което А.А., се признава за виновен в това, че на 23.09.2018 г. е управлявал МПС – лек автомобил „Мицубиши спейс вагон“ с рег. № РР 8139 АН, с концентрация на алкохол в кръвта си над 1.2 на хиляда – 2.07 на хиляда, установено по надлежния ред, с което е осъществил от обективна и субективна страна състава на престъпление по чл. 343б, ал. 1 НК, за което е приел да му бъде наложено наказание „Лишаване от свобода“ за срок от 3(три) месеца, чието изтърпяване, при условията на чл. 66, ал. 1 НК, се отлага с тригодишен изпитателен срок, считано от влизане в законна сила  на определението.

             Административнонаказателното производство, образувано срещу жалбоподателя с  АУАН, серия Д № 023566, заведен с № 487/ 25.09.2018 год. на РУП – Кубрат, и завършило с издаването на обжалваното НП № 18-0290-000362/ 20.11.2018 г.  на началник група към ОДМВР – Разград, РУ – Кубрат, упълномощен с Заповед № 8121з-515/ 14.05.2018 г. на министъра на вътрешните работи, с което на А.Б.А., ЕГН ********** ***, е наложено административно наказание глоба в размер на 200.00 лв., на основание чл.179, ал.2, предл.1  ЗДвП, за извършено нарушение по същия, във вр. с чл. 20, ал. 2 ЗДвП – на 23.09.2018 г., около 23.42 часа, като водач на лек автомобил – „Мицубиши спейс вагон“, с рег. № РР 8139 АН, в гр. Кубрат, по улица „Витоша“, управлявал собствения на Б.А. Я. автомобил, описан по – горе,  при движение с несъобразена скорост, с релефа на местността, със състоянието на пътя и на превозното средство, излязъл в дясно по посоката си на движение,  блъснал се в контейнер за смет и причинил ПТП с материални щети, т.е. за друго и различно деяние, което не е идентично с изпълнителното деяние, съставляващо престъпление по чл. 343б, ал. 1 НК.  

             В процесните ден и място, при управление на МПС - лек автомобил „Мицубиши спейс вагон“ , с рег. № РР 8139 АН, в гр. Кубрат, по улица „Витоша“, е извършил две деяния: 1/ управлявал е МПС след употреба на алкохол - с концентрация на алкохол в кръвта си над 1.2 на хиляда – 2.07 на хиляда, установено по надлежния ред, с което е осъществил от обективна и субективна страна състава на престъпление по чл. 343б, ал. 1 НК, за което е приел да му бъде наложено наказание „Лишаване от свобода“ за срок от 3(три) месеца, чието изтърпяване, при условията на чл. 66, ал. 1 НК, се отлага с тригодишен изпитателен срок, считано от влизане в законна сила  на определението; и 2/ причинил е ПТП с материални щети, съставляващо административно нарушение по см. на чл. чл.179, ал.2, предл.1  ЗДвП, за извършването на което е ангажирана различна от наказателната, а именно – административноказателната му отговорност, и му е наложено правилно и законосъобразно наказание „Глоба“ в размер на 200.00 лева, т.е. не е налице тъждество на деянията по см. на разясненията на т.3.1. ТР № 3/ 22.12.2015 г., т.д. № 3/ 2015 г., ОСНК, ВКС, липсва нарушение на правилото ne bis in idem, поради което правилно и законосъобразно извършването на второто, различно, деяние е сакционирано на основание и по реда на ЗДвП.

            Нарушение на правилото ne bis in idem, би било налице, ако АНО бе издал НП въз основа на несъмнено съставения друг АУАН – серия Д, бланков № 488-А/ 25.09.2018 г. – л. 12 от  досъдебно БП № 230ЗМ-320/ 24.09.2018 г. по описа на РУП – Кубрат, приложено по нохд № 237/ 2018 г., съставен срещу А. А. за извършеното от него нарушение по чл. 5, ал. 3, т.1 ЗДвП - управлява пътно превозно средство с концентрация на алкохол в кръвта над 0,5 на хиляда, но по същия административнонаказателното производство правилно и законосъобразно е прекратено, тъй като конкретно извършеното деяние съставлява престъпление, поради конкретно по-високата концентрация на алкохол в кръвта на дееца, по см. на чл. 343б, ал. 1 НК, в извършването на което А. А. се е признал за виновен и се е съгласил да понесе  наказателна отговорност. За извършването на това деяние на жалбоподателят не е наложена и административна отговорност.    

 

           Ето защо  и на основание чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, Кубратският районен съд

 

Р   Е   Ш    И:

 

              ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление   18-0290-000362/ 20.11.2018 г.  на началник група към ОДМВР – Разград, РУ – Кубрат, упълномощен с Заповед № 8121з-515/ 14.05.2018 г. на министъра на вътрешните работи, с което на А.Б.А., ЕГН ********** ***, е наложено административно наказание глоба в размер на 200.00 лв., на основание чл.179, ал.2, предл.1  ЗДвП, за извършено нарушение по същия, във вр. с чл. 20, ал. 2 ЗДвП – на 23.09.2018 г., около 23.42 часа, като водач на лек автомобил – „Мицубиши спейс вагон“, с рег. № РР 8139 АН, в гр. Кубрат, по улица „Витоша“, управлявал собствения на Б.А. Я. автомобил, описан по – горе,  при движение с несъобразена скорост, с релефа на местността, със състоянието на пътя и на превозното средство, излязъл в дясно по посоката си на движение,  блъснал се в контейнер за смет и причинил ПТП с материални щети, като законосъобразно.

               Решението подлежи на касационно обжалване пред АС – Разград в 14 – дневен срок от съобщаването му на страните.

 

                                                         Районен съдия: /П/ Д. П. - Енева