Решение по дело №1090/2022 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 1337
Дата: 8 юли 2022 г. (в сила от 8 юли 2022 г.)
Съдия: Христина Петкова Юрукова
Дело: 20227180701090
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 26 април 2022 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 1337/08.07.2022 г.

 

гр. Пловдив

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

Административен съд Пловдив, ХХVІ състав в открито заседание на четиринадесети юни, две хиляди двадесет и втора година в състав:

                              ПРЕДСЕДАТЕЛ : МАРИЯ ЗЛАТАНОВА

                                       ЧЛЕНОВЕ:  1. МИЛЕНА НЕСТОРОВА-ДИЧЕВА

  2. ХРИСТИНА ЮРУКОВА

при секретаря Костадинка Рангелова и с участието на прокурор Иляна Джубелиева, разгледа докладваното от съдия Юрукова касационно административнонаказателно дело № 1090, по описа на съда за 2022 год., и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс /АПК/ във връзка с чл. 63в от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.

Делото е образувано по касационна жалба на И.М.П., с адрес ***, представляван от адвокат П., срещу Решение № 560/15.03.2022, постановено по АНД № 7318/2022 г. по описа на Районен съд – Пловдив, с което е потвърдено наказателно постановление № 21-0273-000462/07.10.2021г. на Началник РУ при ОДМВР гр.Пловдив, РУ Хисар с което му е наложена "глоба" в размер на  10 лв. за нарушение по чл.100, ал.1 от ЗДвП. Жалбоподателят твърди, че атакуваният съдебен акт е неправилен и незаконосъобразен. Иска се отмяна на обжалваното решение и потвърждаване на наказателното постановление. Претендират се разноски за двете инстанции

Ответникът по касационната жалба РУ при ОДМВР гр.Пловдив, РУ Хисар, не ангажира становище по жалбата.

Представителят на Окръжна прокуратура Пловдив изразява становище за неоснователност на жалбата и предлага да бъде оставена без уважение.

Касационната жалба е подадена в рамките на преклузивния срок по чл. 211, ал. 1 от АПК и от лице, имащо правен интерес - страна в първоинстанционното производство, за която решението е неблагоприятно, поради което е процесуално допустима.

Административен съд Пловдив, като извърши цялостна служебна проверка на обжалвания съдебен акт и прецени изложените пред касационната инстанция доводи, намира жалбата за неоснователна.

Районният съд е бил сезиран с жалба против наказателно постановление № 21-0273-000462/07.10.2021г. на Началник РУ при ОДМВР гр.Пловдив, РУ Хисар, с което И.М.П. е наложена "глоба" в размер на 10 лв. за това, че на 13.09.2021г. около 21.25часа в гр. Хисаря, на ул. "Априлци" срещу № 39, по посока на движението север юг изток като водач на МПС - лек автомобил "БМВ 230Д" с рег. № ***, лична собственост, като при проверка не представя КТ към СУМПС или заместващ АУАН, с което виновно е нарушил чл.100, ал.1 от ЗДвП.

За да потвърди НП, районният съд е приел, че са налице безсъмнени доказателства(събраните писмени и гласни доказателства по делото) за извършено от страна на санкционираното лице административно нарушение по чл. 100, ал. 1 от Закона за движение по пътищата. След обсъждане на приложимите норми, съдът е установил правилна квалификация на нарушението, налагане на установено по размер административно наказание и неприложимост на чл. 28 от ЗАНН.

Решението е правилно.

Съгласно чл. 100, ал. 1 от ЗДвП водачът на моторно превозно средство е длъжен да носи: свидетелство за управление на моторно превозно средство от съответната категория и контролния талон към него;

Съгласно разпоредбите на чл. 157 ал. 6 до ал.8 от ЗДвП при съставяне на акт за нарушение по ЗДвП контролният талон се отнема и се връща на водача след изпълнение на задължението по чл. 190, ал. 3. Актът за нарушението заменя контролния талон за срок до един месец от издаването му. При връчване на наказателното постановление и доброволно заплащане на наложената глоба контролният талон се връща незабавно. Наказателното постановление заменя контролния талон за период от един месец след влизането му в сила, съответно решението или определението на съда при обжалване.

С оглед на посочените правни норми със съставяне на АУАН контролният талон се отнема, като АУАН и НП заместват същия. В тези хипотези задължението на водачите по чл. 100, ал. 1, т. 1, във вр. с чл.157, ал. 6 и ал. 8 от ЗДвП, е да носят при управление било АУАН, било издаденото им НП, съобразно разписаното в хипотезата на нормите.

Съответно, административно нарушение по чл. 100, ал. 1, т. 1 от ЗДвП е налице, когато водачът управлява МПС в едномесечния срок от съставяне на АУАН, при което е бил отнет и контролния му талон, без същият да носи съставения му АУАН, съответно след изтичане на този срок за водача вече съществува задължението да носи издаденото му НП.

По делото е установено, че касаторът не е представил контролен талон или заместващ го документ по хипотезата на чл. 156, ал. 6-8 от ЗДвП, поради което правилно е ангажирана административнонаказателната му отговорност за нарушение на чл. 100, ал. 1, т. 1 от ЗДвП.

Видно от приложената за справка на Водач И.М. и приложените съдебни решение са издадени в поредност актове за установяване на административни нарушения, въз основа на които и наказателни постановления и съдебни решения, като при извършената проверка лицето не е представило заместващ документ на отнетия контролен талон.

Изложеното до тук е съобразено от първоинстанционния съд при постановяването на обжалваното решение, поради което то е правилно и следва да се остави в сила.

Така мотивиран и на основание чл.221, ал.1 от АПК във вр. с чл.63в от ЗАНН СЪДЪТ,

                                                  Р Е Ш И :

ОСТАВЯ в сила Решение № 560/15.03.2022, постановено по АНД № 7318/2022 г. по описа на Районен съд – Пловдив.

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване и протест.

 

                            ПРЕДСЕДАТЕЛ:

         

                                   ЧЛЕНОВЕ: 1. 

 

                          2.