Определение по дело №2320/2020 на Окръжен съд - Пловдив

Номер на акта: 260471
Дата: 6 ноември 2020 г.
Съдия: Костадин Божидаров Иванов
Дело: 20205300502320
Тип на делото: Въззивно частно гражданско дело
Дата на образуване: 7 октомври 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

260471

гр. Пловдив, 06.11.2020 г.

 

ОКРЪЖЕН СЪД - ПЛОВДИВ, Гражданско отделение, IX въззивен състав, в закрито съдебно заседание на шести ноември две хиляди и двадесета година, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ВИОЛЕТА ШИПОКЛИЕВА

ЧЛЕНОВЕ: ФАНЯ РАБЧЕВА

   КОСТАДИН ИВАНОВ

 

като разгледа докладваното от младши съдия Иванов в. ч. гр. дело № 2320 по описа на съда за 2020 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по чл. 274 и сл. от ГПК.

Образувано е по частна жалба на А.Р.С., ЕГН **********, с адрес ***, чрез процесуалния представител адв. Д.В., против определение № 261062 от 23.09.2020 г. по гр. дело № 16452/2019 г. по описа на РС – Пловдив, XIII гр. с-в, с което е прекратено като недопустимо производството по гр. дело № 16452/2019 г. по описа на РС – Пловдив, ХІІІ гр. с., образувано по молба на  А.Р.С., да бъде признато от съда за установено по отношение на молителката, на Община Пловдив и на заинтересованите лица Л. П. В. ЕГН **********, П. Р. С. ЕГН ********** и А. И.Д. ЕГН **********, че към момента на смъртта си - 26.01.2012 г., Н. П. С. ЕГН **********, роден на *** г. в гр. Пловдив, е бил със семейно положение „Неженен“, и съответно съдът да разпореди да се извърши поправка в Акт за смърт №343 от 08.04.2019 г. на регистрите на Район Южен, Община Пловдив, в следния смисъл: в т.10 на акта, като семейно положение на починалото лице вместо записаното „ЖЕНЕН (ОМЪЖЕНА)“ да се запише „НЕЖЕНЕН (НЕОМЪЖЕНА)“. 

В жалбата се излагат подробни съображения за неправилност на атакуваното определение, като се акцентира върху неприложимостта на чл. 548 от ГПК и визираните в него условия за допустимост на депозираната пред първата инстанция молба по чл. 547 от ГПК, а в условията на евентуалност и върху липсата на предвидените в чл. 548 от ГПК процесуални пречки за провеждане на образуваното гражданско дело, респ. че същите са отстранени. В т.н. детайлно се излага фактологията на казуса. Сочи се още, че е нарушен и материалния закон, в частност разпоредбите на ЗГР и Наредба № РД-02-20-9/21.05.2012 г. за функциониране на Единната система за гражданска регистрация. По тези съображение се моли  обжалваното определение да се отмени като незаконосъобразно – постановено в нарушение на материалния и процесуалния закон. Иска още и въззивният съд да ревизира събраната от първата инстанция държавна такса.    

Настоящият съдебен състав на Окръжен съд Пловдив, след като обсъди доводите на жалбоподателя и взе предвид данните по делото, намира следното:

Частната жалба е процесуално допустима, тъй като е подадена от легитимирано лице, в законния срок по чл. 275, ал. 1 от ГПК и против подлежащ на обжалване съдебен акт.

Разгледана по същество, същата е основателна по следните съображения:

Районен съд Пловдив е бил съзиран с молба за поправка на грешка в акт за смърт на български гражданин, издаден от българските власти въз основа на предходно издаден акт за смъртта от съответните служби в Онтарио, Канада. За да постанови обжалваното определение и да прекрати производството по гражданското дело съдът е приел, че допустимостта на производството за установяване на факт с правно значение, настъпил в чужбина, според разпоредбата на чл. 548 от ГПК, е поставена в зависимост от отказа на чуждите органи да удостоверят този факт. В т.н., доколкото молителят, считал, че е налице грешка в издадения от чуждата държава документ по отношение на това, че към момента на смъртта си лицето Н. П. С. ЕГН **********, е бил със семейно положение „Неженен“, а не „Женен“, както е записано в канадския акт, и въз основа на която грешка е направено и некоректното отразяване в българския акт, то за да е допустима молбата е следвало да се представя доказателства, че чуждите власти отказват да удостоверят обратното обстоятелство, т.е да коригират собствения си акт. С оглед на това, че по делото били налице данни, че органите на канадските власти не били отказали извършване на поправка в издадения от тях акт за смърт, както се твърдяло от молителката, а са посочили само какви са необходимите условия за произнасяне им, то районният съд е счел, че молителката е следвало да представи доказателства относно това какви са предприетите действия по удовлетворяване на изискванията на канадските власти. Доколкото липсвали такива доказателства, прието е от съда, че не се изпълнени предписанията на чл. 548 от ГПК за допустимостта на подадената пред него молба.

Настоящата въззивна инстанция не споделя съображенията на районния съд относно приложимостта на чл. 548 от ГПК в настоящата хипотеза. Съгласно посочената разпоредба, когато фактите по чл. 542 (факт с правно значение, който по силата на закона трябва да бъде удостоверен с документ, съставен по надлежен ред, б.м.) са настъпили в чужбина, тяхното установяване може да се иска по реда на тази глава само ако бъде доказано, че молителят не може да се снабди с необходимия му документ или със заместващото го удостоверяване от органите на държавата, на чиято територия е настъпил фактът. В случая обаче молителя не цели да удостовери настъпването на определен факт в чужбина – смъртта на своя наследодател или сключването на брак от страна на същия. Напротив, молителят твърди, че такъв факт изобщо не е настъпвал, а именно, че евентуалният му наследодател Н. П. С. не е сключвал граждански брак в чужбина, като в т.н. сочи, че липсва отразяване в обратния смисъл в националната ни база данни „Население“. Следователно молителят не може да бъде натоварен, като условие за допустимост на молбата му, с изискването да доказва отказа на чуждите власти да удостоверят липсата на даден факт. В т.н. дори канадските власти да удостоверят, че в тяхната база данни липсва информация Н.П. С. да е сключвал брак, то това в принципен план не означава, че лицето изобщо не е сключило брак, респ. че не е сключило брак в друга държава например. Следва да се отбележи, че за установяването на последното обстоятелство – положителния факт на сключването на брака, би била приложима разпоредбата на чл. 548 от ГПК, тогава когато се твърди, че брак е сключен в съответната държава и тя отказва да издаден акт в този смисъл. Настоящата хипотеза обаче, както се посочи по-горе не е такава.

  В случая е депозирана молба по чл. 547 от ГПК за поправка на грешка в български акт за гражданско състояние (акт за смърт), за който се твърди, че е издаден в нарушение на националното ни законодателство и в резултата на това нарушение, актът неточно отразява действителното фактическо положение. На основание чл. 38, ал. 4 и чл. 76, ал. 5 от ЗГР молбата е допустима и подлежи на разглеждане от съд по реда на ГПК, доколкото цели установяване на вписани неверни данни в акт за гражданско състояние, свързани с брак.

В допълнение към горното следва да се посочи, че това дали данните и кои точно от тях, отразени в канадския акт за смърт, имат обвързваща националните ни власти доказателствена сила относно настъпването на конкретен факт, е въпрос по същество, който съдът е длъжен да изследва в образуваното пред него производство, въз основа на молбата по чл. 547 от ГПК. 

По изложените съображения настоящата частна жалба се намира за основателна, а атакувания съдебен акт следва да се отмени и делото да се върне на районния съд за продължаване на съдопроизводствените действие по делото, съобразно мотивната част на настоящото определение.

Касателно направеното с частната жалба особено искане следва да се отбележи, че въззивната инстанция не разполага с възможността в хода на настоящото производство да ревизира събраната от първоинстанционния съд държавна такса. В закона е предвидена хипотеза – чл. 70, ал. 2 от ГПК, да се обжалва с частна жалба определението на съда, с което се увеличава цената на иска, респ. и държаната такса, като функция на цената на иска. Такава жалба обаче на основание чл. 275, ал. 1 вр. чл. 274, ал. 1, т. 2 от ГПК би била просрочена, с оглед на това, че седемдневния срок от съобщението за увеличението отдавна е изтекъл. По тези съображение искането да бъде разпоредено да се възстанови на А. Р. С. заплатената от нея по гр. дело № 16452/2019 г. по описа на РС – Пловдив, XIII гр. с-в, държавна такса от 5,00 лв., като събрана без основание, е недопустимо. Ако страната счита, че е внесла недължимо платена такса, то тя разполага с възможността да иска нейното възстановяване по реда на чл. 4б от ЗДТ.          

Така мотивиран, съдът

 

О П Р Е Д Е Л И :

 

ОТМЕНЯ определение № 261062 от 23.09.2020 г. по гр. дело № 16452/2019 г. по описа на РС – Пловдив, XIII гр. с-в, с което е прекратено като недопустимо производството по гр. дело № 16452/2019 г. по описа на РС – Пловдив, ХІІІ гр. с. и ВРЪЩА делото на РС – Пловдив, XIII гр. с-в, за продължаване на съдопроизводствените действия по гр. дело № 16452/2019 г. по описа на РС – Пловдив, XIII гр. с-в, съобразно мотивната част на настоящото определение.

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ частна жалба с вх. № 268469/02.10.2020 г. по описа на ОС – Пловдив, само в ЧАСТТА, с която се иска да бъде разпоредено връщането на А. Р. С., ЕГН **********, от бюджета на Районен съд – Пловдив, на заплатената от нея по гр. дело № 16452/2019 г. по описа на РС – Пловдив, XIII гр. с-в, държавна такса в размер на 5,00 лв., като събрана без основание.

Определението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                                    ЧЛЕНОВЕ:1/

 

 

 

                                                                                                 2./