Решение по дело №6538/2016 на Софийски градски съд

Номер на акта: 1746
Дата: 11 октомври 2016 г. (в сила от 27 октомври 2016 г.)
Съдия: Мирослава Николаева Кацарска-Пантева
Дело: 20161100906538
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 18 август 2016 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

                                      №………/…………..

 

Гр. София, 11.10.2016г.

 

 

Софийски градски съд, Търговско отделение, VІ-18-ти състав в закрито заседание на единадесети октомври през две хиляди и шестнадесета година в състав:

                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ:   МИРОСЛАВА КАЦАРСКА

при участието на секретаря …..като разгледа т.д.№ 6538 по описа за 2016г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

 

Предявен е иск с правно основание чл. 155, ал.1, т.3 от ТЗ, като производството е по реда на чл. 376 от ГПК предвид искането и на двете страни.

            Ищецът С.Г.П. твърди, че управителят на ответното търговско дружество „П.С.“ ООД, г-н Ю.С. е починал на 07.03.2016г. и дружеството е без управител повече от три месеца. Сочи, че през 2014г. е починал и другия вписан в ТР съдружник – А. А. Р.. Предвид горното претендира решение, с което да се постанови прекратяване на дружеството. В хода на съдебното производство поддържа претенцията чрез процесуалния си представител – прокурор К., по съображения, изложени в допълнителна молба от 14.09.2016г., като претендира уважаването на иска и постановяване на решение по чл. 376 от ГПК.

Ответникът „П.С.” ООД  е подал писмен отговор на исковата молба от 25.08.2016г. чрез назначения му на основание чл. 29 от ГПК особен представител – адв. Е.П., в който сочи, че искът е допустим, не оспорва фактическите твърдения, но счита, че на наследниците следва да бъде дадена възможност да заявят дали желаят продължаване на дейността на дружеството. На 10.10.2016г. е депозирана писмена молба от особения представител, с което дава съгласие за постановяване на решение по чл.376 от ГПК, като същата представлява и писмена защита.

Съдът като обсъди събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност и доводите на страните, намира за установено от фактическа страна следното:

При така установената фактическа обстановка съдът достигна до следните правни изводи:

Установява се от справка по публичния Търговски регистър, че управител на ответното търговско дружество е Ю. Б.С., който видно от представения препис –извлечение от акта за смърт е починал на 07.03.2016г. От представения препис-извлечение от акт за смърт № 663/13.07.2014г. се установяав, че на горната дата е починал и съдружника в процесното ООД – г-н А. А. Р.. Представени са удостоверения за наследници, като наследник по закон на Ю.С. е сестра му – Е.К., за която е направена справка за постоянен и настоящ адрес по Наредба № 14/2009г., но всички опити да бъде намерена на постоянния и настоящия му адрес са неуспешни, като връчителите са удостоверили, че не е на адреса. Наследниците на съдружника А. Р. – съпруга Е.Р. и син В.Р. са уведомени и с изрична молба по делото с вх.№ 119450/21.09.2016г. са заявили, че не желаят да продължат участието в дружеството и искат същото да бъде прекратено.

Видно от справка по публичния ТР към момента на приключване на устните състезания не е вписан или заявено вписване на нов управител на ответното дружество.

При така установената фактическа обстановка съдът достигна до следните правни изводи:

Съгласно разпоредбата на чл. 155, ал.1, т.3 от ТЗ по иск на прокуратурата търговското дружество може да се прекрати, ако няма вписан управител в продължение на повече от три месеца. Законодателят е дал правомощия на Прокуратурата да предяви иск за прекратяване на дружеството в случай, че последното няма вписан управител в продължение на най-малко 3 месеца. В конкретния случай е видно, че управителя на дружеството е починал на 07.03.2016г. и към датата на завеждане на исковата молба – 17.08.2016г. дружеството е без управител много повече от изисквания от закона тримесечен срок. Такъв не е вписан и към момента. Предвид горното съдът намира, че са налице законните предпоставки за прекратяване на дружеството, предявения конститутивен иск е основателен и следва да бъде уважено искането на СГП за прекратяване на ответното дружество.

Доколкото прекратяването на дружеството е поради липса на управител, същият не може да бъде назначен за ликвидатор, а съдът не разполага със списък на лицата, които са дали съгласие да бъдат назначавани за ликвидатори, поради което това следва да бъде извършено от АВ след изпращане на препис от настоящото решение.

Следва да се присъдят в полза на съда държавната такса и разноските за назначения особен представител.

Воден от горното съдът

 

                                   Р Е Ш И:

 

ПРЕКРАТЯВА на основание чл. 155, ал.1, т.3 от ТЗ по иска, предявен от С.Г.П., търговско дружество „П.С.“ ООД, ЕИК ******, със седалище и адрес на управление ***.

ОСЪЖДА „П.С.“ ООД, ЕИК ******, със седалище и адрес на управление ***, да заплати по сметка на Софийски градски съд, с адрес – гр. ***, бул.”***” № **, сумата от 30 лв. / тридесет лева/ - държавна такса по производството, както и сумата от 300 лв. / триста лева/– възнаграждение на особения му представител – адв.   П., изплатено от бюджета на съда.

Решението подлежи на обжалване пред Софийски апелативен съд в двуседмичен срок от съобщаването му на страните.

След влизане на решението в сила, заверен препис от него да се изпрати служебно на АВ - ТР за обявяване и откриване на производство по ликвидация.

 

                                                          

СЪДИЯ: