Решение по дело №65/2022 на Административен съд - Ловеч

Номер на акта: 70
Дата: 3 юни 2022 г.
Съдия: Любомира Любенова Кръстева
Дело: 20227130700065
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 3 май 2022 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

град Ловеч, 03.06.2022 година

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ЛОВЕШКИ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД, втори касационен състав, в открито съдебно заседание на тридесет и първи май две хиляди двадесета година в състав: 

                                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ: МИРОСЛАВ ВЪЛКОВ

ЧЛЕНОВЕ: ГАБРИЕЛА ХРИСТОВА

                                                                              ЛЮБОМИРА КРЪСТЕВА

при секретаря Татяна Тотева  и в присъствието на прокурора Кирил Петров, като разгледа докладваното от съдия Кръстева к.а.д. № 65 по описа на Административен съд Ловеч за 2022 г., за да се произнесе, съобрази следното:

Производството е по реда на глава Дванадесета от Административно-процесуалния кодекс (АПК) във връзка с чл. 63 от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН).

С Решение № 15/17.02.2022 г., постановено по АНД №223/2021 г., Тетевенски районен съд е отменил Наказателно постановление № 11-0001586/14.09.2021 г. на Директор на Дирекция “Инспекция по труда” – Ловеч, с което на “Рибена” ООД, със седалище и адрес на управление гр.Тетевен, област Ловеч, ул.”Христо Ботев” № 11, ЕИК110014031, с управители Ц.В.В. и М.В.В., на основание чл.416, ал.5, във връзка с чл.413, ал.2 от КТ е наложена имуществена санкция в размер на 2000 лева, за нарушение на чл.53, ал.2, т.2 от Наредба № 7 от 23.09.1999 г.за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд на работните места и при използване на работното оборудване.

Съдът е осъдил Д“ИТ“ – Ловеч да заплати на “Рибена” ООД сторените деловодни разноски в размер на 300 лв.

Така постановеното решение е обжалвано в законовия срок с касационна жалба от Д“ИТ“ - Ловеч. В касационната жалба се твърди, че съдебното решение е неправилно, постановено в нарушение на материалния закон. Сочат се обстоятелствата, довели до незаконосъобразност на съдебното решение –  твърди се, че съдът неправилно е кредитирал показанията на свидетеля А.А., както и че поради това, че не е била налице писмена заповед, с която да се забранява на работниците да управляват самоходното шаси, очевидно е било налице неизпълнение на чл. 53, ал.2, т.2 от Наредба № 7 от 23.09.1999 г. за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд на работните места и при използване на работното оборудване.

Иска се отмяна на решението и потвърждаване на издаденото НП.

Жалбата е подадена в срок от надлежна страна, допустима е и следва да бъде разгледана.

В съдебно заседание касаторът ДИТ – Ловеч, редовно призована, се представлява от юрисконсулт Д.. Оспорва касационната жалба.

Ответникът “Рибена” ООД, редовно призовано, не се представлява. С отговор по  касационната жалба претендира сторените деловодни разноски.

Представителят на Окръжна прокуратура – гр. Ловеч взема становище за неоснователност на касационната жалба.

Пороците, които касаторът сочи в жалбата си, съдът определя като нарушение на закона - касационно отменително основание по чл. 348, ал. 1, т. 1 от НПК.

Ловешки административен съд, втори касационен състав, след като извърши преценка на събраните по делото доказателства, с оглед посочените в жалбата касационни основания, намира, че жалбата е неоснователна.

Касационната инстанция не изследва фактите, а правилното прилагане на закона към установените от първата инстанция факти. Касационното производство не е предвидено за отстраняване на грешките на страните, а на първо-инстанционния съд.

За да постанови атакуваното решение първо-инстанционният съд е приел, че „Рибена“ ООД като работодател е изпълнило изискването на чл. 53, ал.2, т.2 от Наредба № 7 от 23.09.1999 г. за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд на работните места и при използване на работното оборудване, тъй като е издадена нарочна заповед , с която управлението на самоходното шаси е възложено на друг работник, а не на А.А.. В длъжностната характеристика на работника няма вписано задължение да управлява самоходно шаси, същият очевидно не е правоспособно и упълномощено лице. Допускането на А. до управлението на самоходното шаси не може да се вмени в отговорност на работодателя, тъй като на първо място съществува разпоредба в Наредбата, която е обнародвана в Държавен вестник и по презумпция е доведена до знанието на работника и той е обвързан от тази разпоредба. Няма доказателства и работата със самоходното шаси да е разпоредена от работодателя. Напротив, от свидетелските показания на А. се установява, че той по своя воля, като е бил съвсем наясно, че друг работник е упълномощен за това, е управлявал самоходното шаси и то в отсъствието на представителите на работодателя. Не е доказано, че работодателят е допуснал А. да управлява самоходното шаси, тъй като същият не е упълномощаван от работодателя и не е налице такова задължение в длъжностната му характеристика. Нарушението на забраната по чл. 53, ал. 2, т. 2 от Наредба № 7 от 23.09.1999 г. за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд на работните места и при използване на работното оборудване е извършено от работника, но не е налице допустителство от страна на работодателя. Очевидно е, че има издадена нарочна заповед кой от работниците да управлява превозното средство, следователно всички останали не са упълномощени за това и следва да спазват забраната, въведена с нормативен акт, обнародван в Държавен вестник.

Първо-инстанционният съд е събрал всички относими доказателства – писмени и гласни, обсъдил ги е и е стигнал до правилни изводи за фактите.

По изложените мотиви съдът счита, че крайният правен извод на първо-инстанционния съд за незаконосъобразност на издаденото НП е правилен.

Ответникът по касационната жалба претендира възстановяване на сторените разноски, но няма представени доказателства за извършени такива разноски пред настоящата инстанция.

По изложените съображения и на основание чл. 221, ал. 2, предл. първо от АПК, във вр. с чл. 63 от ЗАНН Ловешки административен съд, втори касационен състав,

 Р Е Ш И:

 

          ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 15/17.02.2022 г., постановено по АНД №223/2021 г. по описа на Тетевенски районен съд, като законосъобразно.

          Решението е окончателно и не подлежи на обжалване и протест.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                                  

ЧЛЕНОВЕ: