Решение по дело №12277/2018 на Софийски градски съд

Номер на акта: 3195
Дата: 22 май 2020 г. (в сила от 30 май 2021 г.)
Съдия: Мария Василева Кузманова
Дело: 20181100112277
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 21 септември 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

                                               гр.София, 22.05.2020г.

                                            

                                            В ИМЕТО НА НАРОДА

 

          СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, І ГО, 9-ти състав,в публично  съдебно заседание на пети март през две хиляди и двадесета година, в състав:

                                                           СЪДИЯ:МАРИЯ КУЗМАНОВА

 

           При секретаря Юлия Асенова, като разгледа докладваното от съдията гр.д. № 12277 по описа за 2018 г. за да се произнесе взе предвид следното:

          Предявеният иск е с правно основание чл. 19, ал. 3 ЗЗД.

          Ищецът твърди в ИМ, че на 14.03.2017 г. е сключил с наследодателя на ответниците предварителен договор за продажба на апартамент на посочения адрес,с уговорена цена – 40 000 евро  от които заплатил капаро в размер на 5 000 лева. След смъртта на продавача наследницата М.Г. (с квота 2/3) се съгласила да сключи окончателен договор, но другата наследница А.Р. (с квота 1/3) отказала.Моли съда  да обяви предварителния договор за окончателен по отношение на ответниците. Претендира разноски.

          Ответницата М.Г. признава изцяло иска и счита че следва да бъде уважен. Претендира разноски.

                   Ответницата А.Р. оспорва иска. Твърди, че подписите под договора не са положени от наследодателят й. Сочи наличието на порок в нотариалното производство поради липса на местна компетентност.Твърди неизпълнение на задължението за плащане на капаро (чл. 3, ал. 2 от договора).

          Съдът като обсъди доводите на страните и събраните по делото доказателства приема за установено от фактическа и правна страна:

         От представения предварителен договор от 14.03.2017 г. е видно, че между С.А. и Л.Г.е постигнато съгласие двете страни да сключат окончателен договор за покупко-продажба на следния недвижим имот: апартамент, заемащ двуетажна еднофамилна жилищна сграда в северната част в дъното на дворно място с адрес: гр. София, ул. „********състоящ се от една стая, кухня, тоалетна и антре на първия етаж, една стая и тераса на втория етаж и мазе, с разгърната площ 71, 80 кв. м., заедно с 18, 95 % идеални части от дворно място – УПИ –ХІІІ-2 /парцел 13 за имот пл. № 2 в кв.520 по плана на София м.“ГГЦ-зона Г 14. Страните се договорили за сумата 40 000 евро равняващи се на 78 233,20 лв. от които купувачът заплаща на продавача капаро 5 000 лв.при подписването на  предварителния договор,а разликата от 73233,20 лв. да бъде изплатена при подписването на окончателния договор или до 16.06.2017 г. Изрично е уговорено в чл.3,ал.2,изр.2 –ро,че всички плащания се извършват по банков път.

                  Съгласно удостоверението за наследници, обещателят по  процесния договор е починал на 16.04.2017 г. и оставил за наследници - ответниците по делото ( преживялата  съпруга   и  дъщерята на починалата му сестра).

         Не се оспорва обстоятелството,че първата ответница е била  уведомена от ищеца за предварителния договор и е била съгласна с изпълнение задължението по него. От приложената покана до втората ответница от 19.09.2019 г.е видно, че ищецът чрез пълномощник е направил опит за уведомяването й чрез Телепоща за сключения предварителен договор и тя да определи дати за явяване пред нотариус за подписване окончателния договор за продажба.

                   От представения нот.акт № 110,т.І, рег.№ 11927 дело № 106/ 2002 г. по описа на Нотариус С.К.е видно,че наследодателят на ответниците е носител на правото на собственост на апартамента, заемащ двуетажната еднофамилна сграда описан в предварителния договор, който обаче  не е  отразен  в одобрените и действащи КК  нито като самостоятелен обект в сграда(л.49 по делото в СРС),нито пък сградата да е еднофамилна съответствуващи  на имота в нот. акт По делото са представени две схеми от СГКК: в първата е имотът е отразен като самостоятелен обект в сграда (без да е уточнена) със обаче съседни самостоятелни обекти, както на ниво 1 така и на ниво 2 (л.32) а във втората актуална схема от 16.10.2019 г.(л.41)  - е посочен като самостоятелен обект във многофамилна жилищна сграда с 3 надземни етажи.

          След сключването на договора Л.Г.е починал на 15.04.2017г.,  заместен в материалното правоотношение от ответниците Не са спорни квотите на наследяване 2/3 за първата ответница и 1/3 за втората.

                     В обстоятелствената част на ИМ, ищецът е допълнил съдържанието на предварителния договор като дворното място е посочено, с площ 255 кв.м., съставляващо поземлен имот с идентификатор 68134.403.213.1 при съседи имоти с идентификатори 68134.403.212, 65134.403.211, 68134.403.214 и 68134.403.368.

                        В тежест на ищеца е да докаже освен, че между страните е сключен валиден договор но и, че той е изпълнил задълженията си по него, а ответникът следва да докаже въведените в процеса възражения.

                          Предварителния договор се оспорва от втората ответница с твърдение,че подписа на обещателя е различен и вместо бащиното си име „Луканов“ той умишлено е написал „Лукав“.Това възражение касае автентичността  на частния диспозитивен документ. Въпреки указанията в на съда в срок до първото с.з. (в СРС)  да посочи дали твърди неистинност на документа и че  невземането на становище ще означава отказ от това възражение, ответницата не е ангажирала такова.Ето защо съдът приема че е налице отказ от това възражение.

                        Неоснователно е възражението на втората ответница за нищожност на нотариалното удостоверяване на подписите от нотариуса в Добрич. По правната си характеристика предварителният договор е вид договор,който съдържа окончателната воля на страните макар и със специфична цел за сключване на друг договор. При него  се поемат права и задължения и той следва да отговаря на правилото на чл. 19, ал. 1 ЗЗД, според което предварителният договор за сключване на определен окончателен договор, за който се изисква нотариална или нотариално заверена форма, трябва да се сключи в писмена форма. Изискването е само за писмена форма, но не и за нотариална.Това че страните са избрали  нотариално удостоверяване на подписа не го опорочава. Нотариалната заверка на подписите може да бъде извършена от всеки нотариус,чиято  компетентност не е обвързана с местонахождението на имота, тъй като с предварителния договор се поема задължението да се сключи окончателен. Предварителният договор няма вещно-прехвърлително действие, което да води до нарушение на чл. 570, ал. 1 ГПК.

                По отношение възражението на втората ответница относно            липсата на самостоятелен обект - предмета на предварителния договор: Съдът констатира очевидното разминаване между отразяването на обекта по нотариалния акт и предварителния договор и състоянието му съгласно скиците в многофамилна триетажна сграда, със съседни самостоятелни  обекти и на двата етажа (нива). В тежест на ищеца бе да докаже идентичност между апартамента на 2 нива заемащ двуетажгната еднофамилна сграда в северната част на дъното на дворното място и  посоченото разположение в триетажната жилищна сграда.

               Уважаването на иска по чл. 19, ал. 3 ЗЗД е обусловено от наличието на валидно сключен предварителен договор, настъпила изискуемост на задължението и неговото неизпълнение.Съгласно  предварителния договор като предпоставка за сключването му както и за  окончателния договор е уговорено заплащането на капаро от 5 000 лв. Капарото от една страна засвидетелства готовността на даващата го страна да сключи окончателен договор, а от друга - възможността на насрещната страна при неизпълнение да задържи капарото като удовлетворение на вредите, които евентуално биха настъпили.

             Спорно е дали е платено капарото,тъй като в предварителния договор е записано, от една страна, че купувачът го заплаща на продавача при подписването му, а от друга - и за капарото като всички плащания  важи общото правило в  в 3,ал.2 изр.2-ро, че се извършва по банков път, на трето място – липсва уговорката, че предварителния договор служи за разписка. Видно и от ИМ  ищецът не е посочил  начина на удостоверяване на плащането. При въведеното възражение за неизпълнение на това задължение и че не са налице условията за сключване на окончателния договор, тежестта за оборването на този  отрицателен факт бе в ищеца, който следваше да докаже положителния факт на плащането по банков път.Както е посочил съда в доклада  в тежест на ищеца е било да докаже че е изпълнил задълженията по предварителния договор. След като ищецът не  представя доказателство в тази насока, съдът приема за основателно възражението на  втората ответница, че е налице  неизпълнение. При липсата на доказателство, че ищецът е заплатил уговореното капаро – 5 000 лв. по банков път същият е неизправна страна по договора поради което липсва предпоставка за изпълнението на окончателното задължение –  сключването на договора за покупко-продажба.

         Наред с изложеното съдът  констатира в  предварителния договор,  че във всички клаузи Л.Л.е изписан като продавач с изключение на чл. 5, 6 и 7, където  той се сочи продавач/те.

         Ето защо съдът приема че искът следва да бъде отхвърлен  спрямо  втората ответница.

          Във връзка с признанието на иска от първата ответница  и след като ищецът не е поискал съобразно чл.237 ал.1 ГПК прекратяване съдебното производство спрямо нея, съдът намира, че не обвързан  с това твърдение.С оглед постановения  извод по релевантния  по спора въпрос - неизпълнение на предварителния договор поради липса на доказателство за плащане по банков път към момента на сключването на договора  съдът не е длъжен  да приема за ненуждаещи се  от доказване  обстоятелствата  за които тази ответница и ищецът не спорят. Поради това искът следва да бъде отхвърлен и в тази си част.

          По разноските:

          При този изход на спора разноски се дължат само на ответниците. Първата ответница е поискала разноски в ОИМ  в размер на 2 800 лв. (л. 83 от делото пред СРС), но пред СГС, не са претендирани разноски. Втората ответница също не претендира за разноски.

         Водим от горното съдът

 

Р   Е   Ш   И   :

 

           ОТХВЪРЛЯ иска от С.И.А.,  ЕГН ********** с адрес: ***,

срещу: М.А.Г., ЕГН ********** с адрес: *** и А.Д.Р., ЕГН ********** със съдебен адрес:***, партер с правно основание чл. 19, ал. 3 ЗЗД за обявяване  за окончателен, предварителния договор  сключен на 14.03.2017 г. между  Л.Л.Г.(наследодател на ответниците) и С.И.А. за покупко-продажба на жилище - апартамент, заемащ двуетажна еднофамилна жилищна сграда в северната част в дъното на дворно място с адрес: гр. София, ул. „********състоящ се от една стая, кухня, тоалетна и антре на първия етаж, една стая и тераса на втория етаж и мазе, с разгърната площ 71, 80 кв. м., заедно с 18, 95 % идеални части от дворно място с площ 255 кв. м., съставляващо поземлен имот с идентификатор 68134.403.213.1 при съседи имоти с идентификатори 68134.403.212, 65134.403.211, 68134.403.214 и 68134.403.368 КАТО НЕОСНОВАТЕЛЕН и НЕДОКАЗАН.

                        РЕШЕНИЕТО може да се обжалва с въззивна жалба  пред  САС в двуседмичен срок от връчването му  на на страните.

 

                        СЪДИЯ: