Решение по дело №959/2022 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 1367
Дата: 13 юли 2022 г.
Съдия: Стоил Делев Ботев
Дело: 20227180700959
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 11 април 2022 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

№ 1367

гр. Пловдив,   13 юли 2022 година

В   ИМЕТО   НА   НАРОДА

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - ПЛОВДИВ, ХІХ състав, в открито заседание на 22, 06, 2022 година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: СТОИЛ БОТЕВ

                                                                      ЧЛЕНОВЕ: ТАТЯНА ПЕТРОВА  

                                                                                           ПЕТЪР КАСАБОВ

  при секретаря Б.К. и участието на прокурора ЙОРДАНКА ТИЛОВА,  като разгледа докладваното от председателя   к. а. н. дело № 959 по описа за 2022 год., за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 70 - 73 от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.

Образувано е по предложение на Борис Мендев прокурор при ОП - гр. Пловдив с което се иска възобновяване на административно наказателното производство, по издадено наказателно постановление № 16-002290/29.11.2018г. на Директора на Дирекция „Инспекция по труда" гр.Пловдив и прекратяване на административно наказателното производство по случая.

Вносителят  - Окръжна прокуратура Пловдив е редовно призована, явява се прокурор Тилова , моли иска да се уважи предложението на ОП за възобновяване по подробно изложените съображения в него.

Ответник - Дирекция „Инспекция по труда“ , не се  представлява и не изразява становище.

Ответник - Ф.С.Х. , не възразява за възобновяването и прекратяването на административно наказателното производство по случая.

За Окръжна прокуратура Пловдив -  редовно призована , не изпраща представител.

От фактическа страна в  предложението  се твърди , че на 19.09.2018г. в землището на с.Стряма , обл.Пловдивска, в индустриална зона Раковски  се осъществявали строително монтажни работи по изграждането на новостроящо се хале на централна логистична база на „Кауфланд" с  изпълнител на дейностите-фирма „Иса 2000"ЕООД, като съответно тя ползвала редица други фирми, като свои подизпълнители.

На посочената дата в промеждутъка между 08,15-08,30 часа на южната фасада на строящата се сграда била осъществявана дейност по подравняване на терена и монтаж на термопанели върху бетонените панели, като от тази страна на фасадата бил оформен „П" образен отвор, който бил единствен за преминаване на тежка техника. Вътре в халето извършвал дейност св.Ф.Х., който управлявал верижен багер марка Хюндай модел НХ 330L, който е бил изправен и без технически проблеми.От външната страна на посочената фасада на височина близо 17 метра,качени на подвижна ножична вишка свидетелите Д.Й.и П.Х. служители на подизпълнителя на   обекта   „Монтажстрой   91"   ЕООД   като   монтажник   и   заварчик   са осъществявали монтаж на термопанели на външната южна фасадна стена на халето, като панелите са им били качвани и подавани от автокран „Либхер". По същото време пострадалия Д.А.Х., ЕГН:********** на длъжност „общ работник-асфалтополагане" към „ИСА 2000"ЕД е извършвал с лопата подравняване на терена в халето след багера с оглед подготовка за бетониране.Излизайки от същото Д.Х. се е оказал от външната страна на халето и под южната фасада. Едновременно с това св.Ф.Х. също се насочил да излезе от халето управлявайки описания по-горе верижен багер Хюндай през „п" образния отвор на фасадата. При преминаването през отвора с рамото на багера той ударил по невнимание най-долния стоманобетонов панел,който се изместил от конструкцията на халето и паднал на земята. По такъв начин се „освободили" от опора и по-горните захванати върху него панели-още 4 на брой и паднали наред с първия върху намиращия се в основата на фасадата пострадал Д.А.Х., което причинило смъртта му. Освен смъртта на Х. били причинени още две телесни повреди: на св.Д.Й.-мозъчно сътресение представляващо разстройство на здравето ,извън случаите на чл.128 и чл.129 от НК; а на св.П.Х.- трайно затрудняване на движенията на снагата чрез счупването на тялото на втори поясен прешлен.

При починалия Д.Х.: причинени са при затискането на панелите множество увреждания на здравето в различни части на тялото му,но смъртта му се дължи на тежка гръдна травма със двустранно счупване на ребра и формиране на гръден капак,с разкъсване на прилежащата плевра и последващо остро нарушаване на дихателната и сърдечно съдовата система.

Според вещите лица основна причина в пряка и непосредствена причинна връзка със злополуката са действията на св.Ф.Х., който при управление на багера Хюндай е закачил първата стомано- бетонна плоча.

ОП твърди , че е налице необходимост от привличането в качеството на обвиняем на Ф.Х. за допуснати от него нарушения на разпоредбите на чл.34 ал.1 т.1 от Закона за здравословни и безопасни условия на труда и на Наредба № 7 за Минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труда на работните места и при използване на работното оборудване /ДВ. бр.88/99г./ -чл.164 ал.З т.1 от тази Наредба , касаещи неправилни действия при използването на поверената му техника - багер Хюндай НХ ЗЗОL в качеството му на „машинист пътно-строителни машини" .

Тези нарушени бланкетни норми от действащото трудово законодателство, които са включени в състава на визираното по-горе престъпление по чл.123 ал.1 от НК осъществено от страна на Ф.Х. са били санкционирани по административен ред като административни нарушения с наказателно постановление № 16-002290/ 29.11.2018г. на Директора Дирекция „Инспекция по труда" гр.Пловдив, с което на Ф.Х., в качеството му на физическо лице е наложена глоба в размер на 400.00 лв. Съгласно писмо на Дирекция „Инспекция по труда" - Пловдив от 25.03.2021г. посоченото НП е влязло в сила на 03.12.2018г., възложено е за събиране на НАП от 11.02.2019г. и сумата по него е платена на 04.03.2020г.

От изложеното по-горе касационният състав  приема за безспорно ,  че за процесното деяние,  което е престъпление е приключило административно наказателно производство - чл.70 ал.1 т.1 и ал.2 т.5 от ЗАНН и последното от своя страна е основание за възобновяване на административно наказателното производство и прекратяването му на основание чл.ЗЗ ал.2 от ЗАНН.

При идентичност на фактите, обусловили привличането към административнонаказателна и наказателна отговорност на едно лице, приоритет има наказателната му отговорност, аргумент за което е и разпоредбата на чл. 33, ал. 2 от ЗАНН.

Неспазването на това правило може и следва да бъде отстранено чрез предвидения в ЗАНН институт на възобновяване на производството.

В случая административнонаказателната отговорност е реализирана по-рано от наказателната, поради което  следва да се възобнови административнонаказателното производство по реда на чл. 72, ал. 1 от ЗАНН , да се отмени издаденото по него НП с цел спазване на принципа "non bis in idem", а оттам и безпрепятствено продължаване на наказателното производство, поради посочения приоритет на наказателната отговорност спрямо административнонаказателната.

Мотивиран така и на основание чл. 73, ал. 4 от ЗАНН, съдът

Р Е Ш И:

ВЪЗОБНОВЯВА административнонаказателното производство по което е издадено Наказателно постановление  № 16-002290/ 29.11.2018г. на Директора Дирекция „Инспекция по труда" гр.Пловдив, с което на Ф.Х., в качеството му на физическо лице е наложена глоба в размер на 400.00 лв.

ОТМЕНЯ  Наказателно постановление  № 16-002290/ 29.11.2018г. на Директора Дирекция „Инспекция по труда" гр.Пловдив.

ПРЕКРАТЯВА образуваното административнонаказателно  производство.

Решението не подлежи на обжалване.

Председател:                                                Членове: