Решение по дело №13200/2020 на Софийски градски съд

Номер на акта: 263529
Дата: 31 май 2021 г. (в сила от 31 май 2021 г.)
Съдия: Роси Петрова Михайлова
Дело: 20201100513200
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 2 декември 2020 г.

Съдържание на акта

              Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е   №…...

                                        гр. София, ……

                                              

                      

   В      И  М  Е  Т  О      Н   А      Н  А  Р  О  Д  А

 

 

СОФИЙСКИЯТ ГРАДСКИ СЪД, ВЪЗЗИВНО ОТДЕЛЕНИЕ, ІV - Д състав, в публично заседание на петнадесети април през две хиляди двадесет и първа година в състав :

                                   ПРЕДСЕДАТЕЛ : Здравка Иванова

                                            ЧЛЕНОВЕ : Цветомира Кордоловска   

                                                                мл. с. Роси Михайлова

при секретаря Юлия Асенова, като разгледа докладваното от мл. съдия Михайлова въззивно гр. д. № 13200/2020 г. по описа на СГС, за да се произнесе взе предвид следното :

 

Производството е по реда на чл. 258 и сл. ГПК.

Постъпила е въззивна жалба от ответника в първоинстанционното производство Софийски университет „Свети Климент Охридски“, чрез процесуален представител, срещу решение № 170177/06.08.2020 г., постановено по гр. д. № 4147/2020 г.  по описа на СРС, Г.О., 61 състав, поправено по реда на чл. 247 ГПК с решение № 20230520/20.10.2020г., с което е уважен предявеният от ищеца С.И.В. осъдителен иск с правно основание чл. 225, ал. 3 КТ за сумата 5600 лв., представляваща обезщетение за недопускане до работа, на която е възстановен с влязло в сила решение по гр. д. № 5060/2006 г. на СРС, 63 състав, за периода  01.03.2019 г. – 31.12.2019 г., ведно със законната лихва от предявяване на иска – 28.01.2020 г. до окончателното плащане.

В жалбата се излагат доводи за неправилност, необоснованост и незаконосъобразност на първоинстанционното решение. Жалбоподателят счита за неправилна преценката на съда, че ищецът доказал претърпени от уволнението вреди, техният размер и причинната връзка с незаконното уволнение. Не се установило вредоносното правонарушение, допуснато от страна на работодателя – недоказано останало обстоятелството, че работодателят не е осигурил възможност на ищеца да изпълнява трудовите си функции на длъжността, на която е възстановен. Работникът бил поканен да заеме длъжността си, за което в хода на първоинстанционното производство били представени писмени доказателства. Ищецът не доказал да е претърпял вреди. Заявява се искане за отмяна на решението и отхвърляне на предявения иск. Не се претендират раноски.

Подаден е отговор на въззивната жалба от ищеца С.И.В., чрез адв. В., с който жалбата се оспорва с доводи за бланкетност и неоснователност. Въззиваемият подробно очертава хронологията на фактическите основания на предявения иск, като заключва, че същият е доказан и правилно уважен от районния съд. Моли за потвърждаване на първоинстанционното решение и за присъждане на разноски за въззивната инстанция.

Софийският градски съд, като прецени доводите на страните и събраните по делото доказателства, намира за установено следното :

Съгласно чл. 269 от ГПК въззивният съд се произнася служебно по валидността на решението и по допустимостта му – в обжалваната част, като по останалите въпроси е ограничен от посоченото във въззивната жалба. Обжалваното решение е валидно и допустимо, поради което следва да се обсъдят доводите относно неговата законосъобразност. Тъй като СРС е обсъдил пълно и задълбочено установената по делото фактическа обстановка, въззивният съд не намира за необходимо да я преповтаря, а препраща към нея на основание чл. 272 ГПК. Съдът ще обсъди само доказателствата, относими към въззивното оспорване.

Като съобрази изложените в жалбата и отговора доводи относно законосъобразността на оспореното решение, въззивният съд намира по съществото на спора следното :

От приложените по делото доказателства, се установява, че със Заповед № РД 22-342/14.02.2006 г. на Ректора на Софийски университет „Св. Климент Охридски“ трудовото правоотношение на С.В. е било прекратено на основание чл. 325, ал.1, т 2 от КТ.

Между страните е безспорно и се установява от доказателствата по делото, че с Решение от 17.08.2006 г. по гр. д. № 5060/2006 г. на СРС, 63 състав и Решение от 18.07.2008 г. по гр. д. № 395/2008 г. на СГС, пети „В“ въззивен състав, влезли в сила на 30.12.2008 г. заповедта за уволнение е отменена и С.В. е възстановен на предишната му работа – на длъжността „научен сътрудник първа степен“ към Лаборатория по политически мениджмънт – Философски факултет на Софийски университет „Св. Климент Охридски“.

На 22.01.2009 г. В. е бил уведомен от Софийския районен съд съгласно чл. 345, ал. 1 от КТ за възстановяването му на работа.

Установява се, че на 26.01.2009 г. В. се е явил на работа в Софийски университет „Св. Климент Охридски“, като видно от приложена по делото молба с вх. № 94-С-4/26.01.2009 г. до Ректора на Софийски университет „Св. Климент Охридски“, В. е поискал да му бъде осигурена възможност да изпълнява трудовите си задължения по длъжността, на която е възстановен.

След явяването му на работа на В. не е била осигурена възможност да изпълнява трудовите си задължения на длъжността, на която е възстановен.

Видно от приложена по делото молба с вх. № 94-С-4/15.05.2009 г. до Ректора на Софийски университет „Св. Климент Охридски“, В. отново е поискал да му бъде осигурена възможност да изпълнява трудовите си задължения на длъжността, на която е възстановен.

Видно от приложено по делото писмо изх. № 94-С-4/09.07.2009 г., Ректорът на университета е уведомил В., че може да се яви на работа, считано от 13.07.2009 г., на длъжността „научен сътрудик първа степен“ при Философски факултет /Филиална билблиотека/ на университета.  С писмо до Ректора В. отхвърлил това предложение, излагайки аргумент, че предложената му длъжност не съответства на образованието и научната му квалификация.

Предложената на В. длъжност е различна от длъжността, на която е възстановен с влязлото в сила съдебно решение.

Съгласно разпоредбата на чл. 225, ал. 3 КТ, когато незаконно уволнен работник или служител бъде възстановен на работа и след явяването му в предприятието, за да заеме работата, на която е възстановен, не бъде допуснат да я изпълнява, работодателят и виновните длъжностни лица отговарят солидарно към работника или служителя в размер на брутното му трудово възнаграждение от деня на явяването му до действителното му допускане до работа.

Първоинстанционният съд е достигнал до правилен извод за доказаност на фактическия състав на цитираната разпоредба.

Настоящиият състав споделя съдържащата се в мотивите на обжалваното решение констатация, че работодателят, като е предложил на ищеца да заеме длъжност, която е различна от тази, на която е възстановен, не се е освободил от отговорността по чл. 225, ал. 3 КТ, тъй като за процесния период за ищеца не са създадени условия да изпълнява работата си, на която е възстановен, поради което има право да бъде репариран по реда на чл. 225, ал. 3 КТ за лишаването му от право да полага труд и да получава трудово възнаграждение след възстановяването му на работа.

Неоснователни са изложените в жалбата аргументи за недоказаност, че В. е търпял вреди в резултат на уволнението му, тъй като предявеният иск е за обезщетение за недопускането му на работа на длъжността, на която е възстановен, а не за вреди, претърпени в резултат на незаконно уволнение.

Неоснователни са изложените в жалбата доводи, че на В. е била осигурена възможност да изпълнява трудовите си задължения, тъй като от изброените доказателства се установява противното.

Съгласно ТР № 2/2013 г. на ВКС по т.д. 2/2013 г., ОСГК, обезщетението по чл. 225, ал. 3 КТ се определя на базата на последното брутно трудово възнаграждение, получено преди незаконното уволнение, като същото не може да бъде по-малко от размера на установената за страната минимална работна заплата за периода на недопускането на работа. При съобразяване на задължителната съдебна практика и констатацията, че последното брутно трудово възнаграждение, получено преди незаконното уволнение на ищеца, е било в размер 469,89 лева, първоинстанционният съд е достигнал до правилен извод, че същото следва да бъде изчислено на база на МРЗ за съответния период, а именно 560 лв., като дължимото обезщетение за процесния период е в размер на сумата от 5500 лв.

С оглед изложеното настоящият състав споделя констатацията на първоинстанционния съд, че предявеният иск е доказан по основание и размер и като такъв правилно е бил уважен.

Тъй като мотивите на въззивния съд съвпадат с тези на СРС, решението е законосъобразно, постановено в правилно приложение на материалния и процесуален закон и събраните по делото доказателства, поради което следва да бъде потвърдено.

С оглед потвърждаването на  решението, този извод се отнася и до решението в частта, в която са присъдени разноски в тежест на ищеца.

По разноските пред СГС : С оглед изхода от спора право на разноски има С.В. на основание чл. 78, ал. 1 от ГПК. Съобразно представените доказателства за реално заплатени разноски за адвокатска защита във въззивното производство, в полза на ищеца С.В. следва да се присъдят разноски за адвокатско възнаграждение в размер на сумата от 800 лева, съобразно договора за правна защита и съдействие. 

           Така мотивиран съдът

                                          

                                                  Р  Е  Ш  И  :

 

ПОТВЪРЖДАВА решение № 170177/06.08.2020 г., постановено по гр. д. № 4147/2020 г.  по описа на СРС, Г.О., 61 състав, поправено по реда на чл. 247 ГПК с решение № 20230520/20.10.2020г., включително в частта за разноските.

ОСЪЖДА, на основание чл. 78, ал. 1 от ГПК, Софийски университет „Свети Климент Охридски “ да заплати на С.И.В., ЕГН **********, сумата от 800 (осемстотин) лева за разноски, направени във въззивното производство.

РЕШЕНИЕТО не подлежи на обжалване.

 

 

                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ :               

 

           

                                                   ЧЛЕНОВЕ : 1.

 

                                                                                 2.