Решение по дело №394/2020 на Административен съд - Русе

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 7 декември 2020 г.
Съдия: Галена Петкова Чешмеджиева Дякова
Дело: 20207200700394
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 26 октомври 2020 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

 

гр. Русе, 07.12. 2020 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Административен съд - Русе, в публично заседание на двадесет и пети ноември през две хиляди и двадесета година, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

ДИАН ВАСИЛЕВ

ЧЛЕНОВЕ:

ГАЛЕНА ДЯКОВА

 

ИВАЙЛО ЙОСИФОВ

 

при секретаря                 БИСЕРКА ВАСИЛЕВА                             и с участието на прокурора      МИРОСЛАВ МАРИНОВ                 като разгледа докладваното от съдия                      ДЯКОВА                                    КАН дело  394 по описа за 2020 год., за да се произнесе, съобрази следното:

 

Производството е по чл.63, ал.1, изр.2 от ЗАНН, вр. чл.208 и сл. от АПК.

 

Постъпила е касационна жалба от адв.К.Х. *** в качеството на процесуален представител на Г.К.Н. с ЕГН ********** *** против решение № 260080 от 18.09.2020г., постановено по АНД № 82/2020 г. по описа на РС - Русе, с което е потвърдено наказателно постановление (НП) № 20-3393-000194 от 14.05.2020г. на ВПД Началник на Второ РУ при ОД на МВР-Русе за налагане на административни наказания – глоба в размер на 100 лв. на касационния жалбоподател за извършено от него нарушение по чл.150А, ал.1 от  ЗДвП.

  Касаторът релевира оплаквания за неправилност на съдебното решение, издадено в противоречие с материалния закон. Изтъква съображения в подкрепа на оплакванията си, които конкретизира с липса на индивидуализация на моторното превозно средство и недоказаност на авторството на деянието. Направено е искане касационният съд да отмени решението и вместо него да постанови друго, с което да отмени наказателното постановление.

Ответникът по касационната жалбата  изразява становище по съществото й в писмени бележки. Счита направените в жалбата възражения за неоснователни. Посочва, че допуснатото процесуално нарушение в НП – липса на индивидуализация на МПС не е съществено. Намира описаното нарушение в НП за доказано от събраните писмени и гласни доказателства и моли съда да потвърди решението на въззивната инстанция и да възложи на касатора направените разноски за възнаграждение на ю.к.

Прокурорът от ОП Русе счита, че жалбата е неоснователна, тъй като при постановяване на решението не са допуснати нарушения и не са налице основания за отмяна на съдебния акт.

Съдът, като съобрази изложените в жалбата касационни основания, становищата на страните, събраните по делото доказателства и извърши касационна проверка на оспорваното решение по чл.218, ал.2 от АПК, прие за установено следното:

         Касационната жалба е процесуално допустима - подадена е в срок от надлежна страна, атакува невлязъл в сила съдебен акт на районен съд.

Разгледана по същество, същата е неоснователна.

След анализ и преценка на ангажираните по делото писмени и гласни доказателства, Русенският районен съд приема, че на 17.04.2020 г. в с.Сандрово, по ул.“Райко Даскалов“ жалбоподателят управлявал МПС – Кавазаки, след като е лишен от това право по съдебен ред, с което е осъществил състава на нарушението по чл.150А от ЗДвП. Съдът е уважил направените от жалбоподателя доказателствени искания, като служебно е изискал  информация от РС Русе  по НОХД 78 / 2019г., по което в производство по реда на Глава 29 от НПК жалбоподателят Н. е бил осъден за извършено от него престъпление по чл.343б, ал.1 от НК и наред с другите наказания му е било наложено и кумулативното предвидено наказание Лишаване от право да управлява МПС  за срок от 2години , считано от 22.12.2018г.

Постановен е извод, че в производството по установяване на административното нарушение и по налагане на наказание, не са допуснати съществени процесуални нарушения. Обсъдени са възраженията на наказаното лице във връзка с индивидуализацията на МПС. Възраженията са отхвърлени с логични и обосновани изводи. Изследвана е относимата по случая нормативна уредба в т.ч. индивидуализацията на наложеното наказание. При тези мотиви, районният съд изцяло потвърждава обжалваното пред него НП.

Касационната инстанция напълно споделя фактическите и правни изводи на въззивния съд, поради което не е необходимо да бъдат отново изложени предвид и разпоредбата на чл.221, ал.2 от АПК.

Едно от основните възражения в касационната жалба е, че по делото не е установено безспорно авторство на нарушението, тъй като водачът на мотоциклета не е бил спрян на място при извършване на нарушението. Съдът намира за изцяло доказан този основен факт. По делото са събрани категорични гласни доказателства чрез подробен разпит на свидетеля очевидец - Т., които подробно са обсъдени във въззивното решение. Предвид категоричните данни, които изнася свидетелят, както и факта, че същият е действал и в длъжностно качество на полицейски инспектор, обслужващ населеното място чрез показанията му  пред  въззивният съд категорично се установява личността на извършителя на нарушението.  

Наведените в касационната жалба оплаквания за неправилност на съдебния акт са идентични с изложените в жалбата против наказателното постановление. Неоснователни са възраженията за липса на индивидуализация в НП на МПС, с която липса било невъзможно да бъде установено управляваното превозно средство дали е моторно и в този смисъл да се установи деянието дали е съставомерно. В обстоятелствената част на потвърденото НП изрично  е посочено, че се отнася за управление на МПС, за което технически е пропуснато да се конкретизира, че е мотоциклет, така, както е конкретизирано в АУАН. Посочването на марката на мотоциклета, за която е ноторно известно, че се отнася само за този вид МПС компенсира допуснатия технически пропуск. В този смисъл съдът изцяло споделя мотивите на районния съд, че нарушението в този вид и в конкретния случай не е от категорията на съществените нарушения на процесуалните правила, тъй като с него не се засяга правото на защита на нарушителя. Неоснователи са  възраженията за допуснати съществени процесуални нарушения. Преди всичко те се отнасят за действия в административната фаза на производството, като не се сочат конкретните пороци на съдебния акт на въззивната инстанция. Правилно районният съд приема, че при съставяне на АУАН и издаване на НП не са допуснати съществени процесуални нарушения, т.е. такива, които да са ограничили правото на защита на наказаното лице. За пълнота на изложението в тази му част, настоящият състав счита, че е приложима нормата на чл. на чл. 189, ал. 2 от ЗДвП и въведената с нея презумпция /за разлика от административно наказателните производство по други специални закони/, че редовно съставения акт за установяване на нарушение се ползва с обвързваща съда доказателствена сила. В рамките на съдебното оспорване, касационният жалбоподател не е успял да обори констатациите на контролните органи и описаната от тях фактическа обстановка.

По изложените горе причини касационният съд споделя изводите на РС Русе  относно съставомерните признаци на чл.150 А , ал.1 от ЗДвП и доказаността на нарушаването му.

При извършена, извън наведените в касационната жалба оплаквания, служебна проверка на обжалваното решение, съобразно изискванията на чл. 218, ал. 2 от АПК, не се установява наличието на пороци във връзка с неговите валидност, допустимост и съответствие с материалния закон, съставляващи касационно основание за отмяна, поради което същото следва да бъде оставено в сила.

С оглед изхода на делото и на основание чл.63, ал.5 от АПК в полза на ОД на МВР – Русе следва да бъде присъдено юрисконсултско възнаграждение, което съдът, на основание чл.27е от Наредбата за заплащането на правната помощ, определя в размер на 100 лева.

Мотивиран така и на основание чл.63, ал.1 от ЗАНН, вр. чл.221, ал.2 от АПК, Административен съд - Русе

                                  

Р  Е  Ш  И :

        

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 260080 от 18.09.2020г., постановено по АНД № 882/2020 г. по описа на РС - Русе, с което е потвърдено Наказателно постановление № 20-3393-000194 от 14.05.2020г. на ВПД Началник на Второ РУ при ОД на МВР-Русе.

ОСЪЖДА Г.К.Н. с ЕГН ********** ***, да заплати на Областна дирекция на МВР – Русе, представлявана от Директора Т.А.А., сумата от 100/сто/ лева – юрисконсултско възнаграждение.

 

         Решението не подлежи на обжалване.

                                                                          

 

                                                       ПРЕДСЕДАТЕЛ:

        

                                                                       ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

                                                        

                                                                                2.