Р Е Ш Е Н И Е № 19
гр. Силистра, 06.03.2009 г.
В И М Е Т О Н А Н А Р О Д А
Административен съд Силистра, в открито съдебно заседание на осемнадесети февруари две хиляди и девета година , в състав :
ПРЕДСЕДАТЕЛ : П.Г.
ЧЛЕНОВЕ : В. Р.
В.М.
При участието на секретаря С. Д.,както и участието на
прокурора от Окръжна прокуратура
Силистра – Д.Н., разгледа докладваното
от административния съдия В. М.
КАНД № 12/
Производство по чл.63 ал.1 ЗАНН във вр. с чл. 348 , ал..1, т.1 , НПК .
С Решение № 842 / 15.12.2008 г.
постановено по АНД № 830 /
Недоволен от така постановеното решение, касаторът , в законния срок, обжалва съдебния акт, като развива съображения за неправилно и незаконосъобразно решение, постановено при нарушение на материалния закон и съдопроизводствените правила. Като касационно основание сочи и необоснованост на съдебния акт. Моли да се отмени решението на СРС, както и оставеното от съда в сила НП.
Ответната по жалбата страна ТД на НАП Силистра, чрез старши юрисконсулта си К. С., взема становище,за неоснователност на жалбата .
Прокурорът дава заключение за неоснователност на жалбата .
Административният съд, в настоящия състав, след преценка на доводите на страните по делото, и при служебна проверка на съдебния акт – чл.218, ал.2 АПК, прие за установено следното от фактическа страна : жалбата е подадена от надлежна страна и в сроковете по чл.211, ал.1 АПК, поради което е процесуално допустима. Разгледана по същество, жалбата се явява частично основателна . Съображения :
Предмет на касационната проверка е Решение № 842
/ 15.12.2008 г. на СРС, постановено по
АНД № 830 /
Наложеното наказание- имуществена санкция е определена по чл. 273, ДОПК-като е приет квалифициращия елемент „ повторност”,така както е прието в обстоятелствената част на НП . Наказанието е определено като за нарушение извършено за първи път – имуществена санкция в размер на 350 лв..Няма данни, че деянието е извършено повторно, което не се оспорва от процесуалния представител на административния орган и съдът е преквалифицирал извършеното административно нарушение по по- благоприятната норма за жалбоподателя-а именно по чл.273, пр.1 ДОПК, каквато процесуална възможност дава разпоредбата на чл.337, ал.1 т.2 НПК, във вр. с чл.84, ЗАНН.По същество обаче, размера на наложеното наказание имуществена санкция ,не е променен от съда, защото е в рамките на предвиденото като санкция за първо нарушение .
СРС с постановеното решение е развил подробни съображения, че при издаване на НП, както и на АУАН не са допуснати нарушения от административно наказващия орган, които да опорочават тези актове.Обстоятелството, че в НП е записано „деянието е повторно”,в хода на съдебното дирене се установява ,че липсват данни за повторност на нарушението,съгласно §1 т.35 от ДР по ЗДДС,и като факт е безспорен между страните по делото . Наказанието ,определено от административно наказващия орган е в границите ,предвидени в чл.273 ДОПК за извършено първо нарушение ,поради което и СРС не е отменил НП, считайки, че наказанието е правилно определено ,при отчитане на всички обстоятелства по чл.27 ЗАНН.
По изложените доводи за маловажност на
извършеното нарушение,- чл.28 ЗАНН,и че СРС не е обсъдил дали е налице или не,
съдът счита, че това не е процесуално нарушение,водещо до отмяна на съдебния
акт , и че тази преценка може да бъде
направена от касационната инстанция . Извършеното нарушение е формално- с непредставяне на исканите
документи и писмени обяснения в дадения срок, се осъществява състава на чл.37
,ал.2 ДОПК. Не е необходимо да има регистрирани вредни последици от извършеното
нарушение . При преценка дали са налице основанията на чл.28 ЗАНН
,съдът съобрази,че не е налице маловажност на извършеното .Предписаните
задължения в материално правната норма на чл.37, ал.2 ДОПК, са императивни и не
подлежат на преценка от сезираното лице дали да изпълни исканията, адресирани
до него или не . Това предполага дисциплина
и ред при осъществяване на контролните функции от органите по приходите,
разполагащи за това с дадени им от закона правомощия . В този смисъл и ТР № 1 /
Касаторът излага доводи за нарушение на материалния закон, за което съдът следи и служебно – чл.218 ,ал.2 АПК- за валидността, допустимостта и съответствието на решението с материалния закон .Аргументи в тази насока не са изложени от касатора
При служебната проверка на обжалваното решение- чл.218 АПК, съдът установи отсъствие на основания за нищожност, недопустимост или несъответствие с материалния закон.Деянието на нарушителя осъществяват състава на административното нарушение ,визирано в НП и жалбата да остане без уважение
Водим от горното и на основание чл.221, ал.2 АПК, съдът
Р Е Ш И :
ОСТАВЯ В СИЛА
Решение № 842 / 15.12.2008 г., постановено по АНД № 830 /
Решението е окончателно .
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
1. 2.