Решение по дело №521/2021 на Районен съд - Бургас

Номер на акта: 260198
Дата: 2 март 2021 г. (в сила от 18 март 2021 г.)
Съдия: Красимира Тончева Донева
Дело: 20212120200521
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 4 февруари 2021 г.

Съдържание на акта

                                 Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

№ 260198                 02.03.2021 ГОДИНА                  ГР. БУРГАС

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

 

РАЙОНЕН СЪД – ГР. БУРГАС                               57-МИ НАКАЗАТЕЛЕН СЪСТАВ

На 02.03. /втори март/ 2021 /две хиляди двадесет и първа/ година

В публично заседание, в следния състав :

 

                                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ : Красимира Донева

 

 

секретар – Красимира Андонова

прокурор – Мариана Калудова

като разгледа докладваното от съдия Кр. Донева

НАХД № 521 по описа за 2021 година,

за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството по делото е образувано въз основа на постановление на Районна прокуратура – гр. Бургас с отправено предложение за освобождаване на обвиняемата А.М.К., с ЕГН **********, от наказателна отговорност с налагане на административно наказание, за извършено престъпление по чл. 354а, ал. 5, вр. ал. 3, предл. 2, т. 1 от НК – за това, че на 31.10.2018 г., в гр. Бургас, в жилище, находящо се на ул. „Морски изгрев“ №, без надлежно разрешително, изискуемо съгласно чл. 73, ал. 1 и чл. 30 и чл. 31 от Закон за контрол върху наркотичните вещества и прекурсорите, чл. 1 и сл. от Наредба за условията и реда за разрешаване на дейностите по чл. 73, ал. 1 от Закон за контрол върху наркотичните вещества и прекурсорите, вр. чл. 30 от Закон за контрол върху наркотичните вещества и прекурсорите, е държала високорисково наркотично вещество по смисъла на чл. 3, ал. 1, т. 1 и ал. 2, от ЗКНВП, вр. Приложение № 1, Списък № 1 от същата – „Растения и вещества с висока степен на риск за общественото здраве, поради вредния ефект от злоупотреба с тях, забранени за приложение в хуманната и ветеринарната медицина“ към чл. 3, т. 1 от Наредба за реда за класифициране на растенията и веществата като наркотични, а именно КОНОП /канабис, марихуана/ с общо нето тегло 6,995 грама, както следва:

- обект № 1/1 - КОНОП /канабис, марихуана/ с нето тегло 0,236 грама със съдържание на активно вещество тетрахидроканабинол 12,50 % тегловни процента;

- обект № 1/2 - КОНОП /канабис, марихуана/ с нето тегло 0,408 грама със съдържание на активно вещество тетрахидроканабинол 11,20 % тегловни процента;

- обект № 2 - КОНОП /канабис, марихуана/ с нето тегло 6,351 грама със съдържание на активно вещество тетрахидроканабинол 0,16 % тегловни процента, на обща стойност 41,97 лева, определена съгласно Приложение № 2 към член единствен на Постановление № 23 на МС от 29.11.1998 г. за определяне на цени на наркотичните вещества за нуждите на съдопроизводството, като случаят е маловажен.

В съдебно заседание прокурор от БРП поддържа предложението.

Обвиняемата не участва в с. з. Защитникът й в съдебното заседание намира предложението за основателно и моли за налагане на минималния предвиден в закона размер глоба.

След като извърши цялостна преценка на всички събрани по делото доказателства, съдът приема за установена следната фактическа обстановка:

На 31.10.2018 г. свидетелите Я Я, Д П, М И и  П – служители в Сектор „Криминална полиция“ при 1-во РУ – Бургас получили информация, че лице, живеещо в гр. Бургас, кв. Сарафово, ул. „Морски изгрев“ № , държи наркотични вещества. Поради тази причина се отправили на посочения адрес, където ги посрещнала обв. А.М. М /понастоящем К./. Полицейските служители попитали обвиняемата дали има в себе си и в жилището си наркотични вещества или други забранени от закона вещи, като тя отговорила, че има такива – марихуана и друго вещество, което не знаела какво е и пожелала да ги предаде доброволно, за което бил съставен приемо-предавателен протокол. Заявила, че единствено тревната маса, представляваща марихуана, е нейна.

В хода на разследването е изготвена физико-химическа експертиза, от чието заключение се установява, че изследваните обекти са както следва: обект № 1/1 - КОНОП /канабис, марихуана/ с нето тегло 0,236 грама със съдържание на активно вещество тетрахидроканабинол 12,50 % тегловни процента; обект № 1/2 - КОНОП /канабис, марихуана/ с нето тегло 0,408 грама със съдържание на активно вещество тетрахидроканабинол 11,20 % тегловни процента; обект № 2 - КОНОП /канабис, марихуана/ с нето тегло 6,351 грама със съдържание на активно вещество тетрахидроканабинол 0,16 % тегловни процента. Изследвани са и наркотични вещества, представляващи обекти №№ 1/3, 1/4, и 3, по отношение на които са отделени материали в отделно досъдебно производство.

Съобразно Списък І от Наредба за реда за класифициране на растенията и веществата като наркотични, вр. чл. 3, ал. 2, т. 1 от Закона за контрол на наркотичните вещества и прекурсорите, процесният коноп се определя като растение с висока степен на риск за здравето.

Съобразно Приложение № 2 към постановление № 23 /29.01.98 г. на МС за определяне на цените на наркотичните вещества за нуждите на съдопроизводството, наркотичното вещество, представляващо Обект № 1/1, Обект № ½ и Обект № 2 е остойностено в размер на 41,97 лева.

С приемо-предавателен протокол № 3741/12.11.2018 г., на осн. чл. 91 от ЗКНВП, приобщеното по делото веществено доказателство, представляващо наркотично вещество, след изготвянето на експертизата е изпратено за съхранение в Агенция митници – ЦУ – до произнасянето на съда.

От приложената по делото Справка за съдимост се установява, че обвиняемата е неосъждана и не е освобождавана от наказателна отговорност.

Горната фактическа обстановка съдът приема за установена по безспорен начин от обясненията на обвиняемата, от показанията на разпитаните в ДП свидетели, от заключението на  физико-химическата експертиза, от протокол за доброволно предаване, и от приобщените чрез прочитането им по реда на чл. 283 от НПК писмени доказателства.

С оглед на така установената фактическа обстановка, съдът прави следните правни изводи:

От всички събрани по делото доказателства по безспорен и несъмнен начин се установи, че обв. А.М.К. е осъществила както от обективна, така и от субективна страна състава на престъплението по чл. 354а, ал. 5, вр. ал. 3, предл. 2, т. 1 от НК, като деянието представлява маловажен случай. Налице е извършено съставомерно деяние по посочения текст от наказателния закон. Авторството на деянието се установява по безспорен начин от показанията на свидетелите, обясненията на обвиняемата при привличането й, заключението на физико-химическата експертиза, от приложените по делото писмени доказателства, които напълно подкрепят направените самопризнания.

От обективна страна, обв. К. е осъществила всички признаци от състава на горепосоченото престъпление, тъй  като на инкриминираната дата е установена да държи високорискови наркотични вещества, които са поставени под забранителен режим съобразно Единната конвенция на ООН за наркотичните вещества, ратифицирана от Р. България и ЗКНВП. Те са включени в приложение № 1 към чл. 3, ал. 2 от с.з. и в Списък І към чл. 3, т. 1 от Наредба за реда за класифициране на растенията и веществата като наркотични, приета на основание чл. 3, ал. 2 от ЗКНВП, и са определени като вещества с висока степен на риск за общественото здраве поради вредния ефект от употребата им. Също така, за държането на наркотичните вещества обв. К. не е имала надлежно разрешително.

Осъщественото от обвиняемата престъпление представлява маловажен случай с оглед на обстоятелствата, че се касае за неголямо количество коноп, на ниска стойност, както и че обвиняемата е с чисто съдебно минало, което определя личността й като такава с ниска степен на обществена опасност. Тези смекчаващи обстоятелства обосновават правната квалификация за маловажност на случая по критериите на чл. 93, т. 9 от НК. Съдът намира, че деятелността на обв. К. покрива критериите за “маловажен случай”, като извежда по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с обикновените случаи на престъпление от този вид от: липсата на вредни последици, както за К., така и за други хора, безупречното съдебно минало на обвиняемата и младата й възраст, характеристичните данни за подсъдимата, които са изцяло положителни при отсъствието на други прояви и липса на данни за други закононарушения, осъзнатата противоправност и укоримост на извършеното деяние.

При осъществяване на деянието обвиняемата е действала с пряк умисъл, тъй като ясно е съзнавала общественоопасния и противоправен характер на извършеното, както и неговите общественоопасни последици, но въпреки това искала настъпването на тези последици.

По гореизложените съображения съдът призна обв. К. за виновна по повдигнатото й обвинение за извършено престъпление по чл. 354а, ал. 5, вр. ал. 3, предл. 2, т. 1 от НК.

За извършеното от обвиняемата престъпление, за което съдът я призна за виновна, законодателят е предвидил наказание глоба до хиляда лева. Обв. К. не е осъждана и спрямо нея не е прилагана разпоредбата на чл. 78а от НК, а от престъплението не са причинени имуществени вреди. Ето защо съдът намира, че в настоящия случай са налице всички законови предпоставки за освобождаване на обвиняемата от наказателна отговорност с налагане на административно наказание. При определяне на размера на наказанието съдът прецени липсата на каквато и да е степен на обществена опасност на дейцата, младата й възраст и обстоятелството, че е безработна. По тези съображения съдът й наложи глоба в минималния размер на 1 000 лева, какъвто междувпрочем е и допустимият лимит, съгласно чл. 78а, ал. 5 от НК. Така наложеното административно наказание е достатъчно за оказване на предупредително, превъзпитателно и възпиращо въздействие върху обв. К..

При този изход на делото направените по делото разноски за експертиза следва да се възложат на обвиняемата.

Следва да се унищожи след влизане на решението в сила приобщеното по делото веществено доказателство, изпратено за съхранение в Агенция Митници – ЦУ.  

Мотивиран от изложеното и на основание чл. 378, ал. 4, т. 1 от НПК, съдът 

 

Р  Е  Ш  И:

 

ПРИЗНАВА обвиняемата А.М.К., родена на *** г. в гр. София, живуща ***,  българска гражданка, семейна, безработна, неосъждана, с  ЕГН **********, за ВИНОВНА в това, че на 31.10.2018 г., в гр. Бургас, в жилище, находящо се на ул. „Морски изгрев“ № 4, без надлежно разрешително, изискуемо съгласно чл. 73, ал. 1 и чл. 30 и чл. 31 от Закон за контрол върху наркотичните вещества и прекурсорите, чл. 1 и сл. от Наредба за условията и реда за разрешаване на дейностите по чл. 73, ал. 1 от Закон за контрол върху наркотичните вещества и прекурсорите, вр. чл. 30 от Закон за контрол върху наркотичните вещества и прекурсорите, е държала високорисково наркотично вещество по смисъла на чл. 3, ал. 1, т. 1 и ал. 2, от ЗКНВП, вр. Приложение № 1, Списък № 1 от същата – „Растения и вещества с висока степен на риск за общественото здраве, поради вредния ефект от злоупотреба с тях, забранени за приложение в хуманната и ветеринарната медицина“ към чл. 3, т. 1 от Наредба за реда за класифициране на растенията и веществата като наркотични, а именно КОНОП /канабис, марихуана/ с общо нето тегло 6,995 грама, както следва:

- обект № 1/1 - КОНОП /канабис, марихуана/ с нето тегло 0,236 грама със съдържание на активно вещество тетрахидроканабинол 12,50 % тегловни процента;

- обект № 1/2 - КОНОП /канабис, марихуана/ с нето тегло 0,408 грама със съдържание на активно вещество тетрахидроканабинол 11,20 % тегловни процента;

- обект № 2 - КОНОП /канабис, марихуана/ с нето тегло 6,351 грама със съдържание на активно вещество тетрахидроканабинол 0,16 % тегловни процента, на обща стойност 41,97 лева, определена съгласно Приложение № 2 към член единствен на Постановление № 23 на МС от 29.11.1998 г. за определяне на цени на наркотичните вещества за нуждите на съдопроизводството, като случаят е маловажен – престъпление по чл. 354а, ал. 5, вр. ал. 3, предл. 2, т. 1 от НК, поради което и на основание чл. 78а, ал. 1 от НК я ОСВОБОЖДАВА от наказателна отговорност, като й НАЛАГА административно наказание глоба в размер на 1 000 /хиляда/ лева.

ОТНЕМА на основание чл. 354а, ал. 6, във връзка с ал. 5 от НК в полза на държавата вещественото доказателство – високорисково наркотично вещество, предадено на съхранение на Агенция митници – ЦУ, с приемо-предавателен протокол № 3741/12.11.2018 г., което да се унищожи от Агенция митници – ЦУ, след влизане в сила на решението.

ОСЪЖДА обвиняемата А.М.К., с посочена самоличност, да заплати в полза на ОДМВР – Бургас направените разноски в размер на 101,25 лева /сто и един лева и двадесет и пет стотинки/ за възнаграждение на вещи лица и такса 5,00 лева /пет лева/ в полза на държавата по сметка на Районен съд – Бургас, в случай на издаване на изпълнителен лист.

Решението подлежи на обжалване и протест пред Окръжен съд – гр. Бургас в 15-дневен срок от обявяването му.

 

 

                                         РАЙОНЕН СЪДИЯ :    

 

ВО:К.А.

Съдържание на мотивите

                                 Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

№ 260198                 02.03.2021 ГОДИНА                  ГР. БУРГАС

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

 

РАЙОНЕН СЪД – ГР. БУРГАС                               57-МИ НАКАЗАТЕЛЕН СЪСТАВ

На 02.03. /втори март/ 2021 /две хиляди двадесет и първа/ година

В публично заседание, в следния състав :

 

                                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ : Красимира Донева

 

 

секретар – Красимира Андонова

прокурор – Мариана Калудова

като разгледа докладваното от съдия Кр. Донева

НАХД № 521 по описа за 2021 година,

за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството по делото е образувано въз основа на постановление на Районна прокуратура – гр. Бургас с отправено предложение за освобождаване на обвиняемата А.М.К., с ЕГН **********, от наказателна отговорност с налагане на административно наказание, за извършено престъпление по чл. 354а, ал. 5, вр. ал. 3, предл. 2, т. 1 от НК – за това, че на 31.10.2018 г., в гр. Бургас, в жилище, находящо се на ул. „Морски изгрев“ № , без надлежно разрешително, изискуемо съгласно чл. 73, ал. 1 и чл. 30 и чл. 31 от Закон за контрол върху наркотичните вещества и прекурсорите, чл. 1 и сл. от Наредба за условията и реда за разрешаване на дейностите по чл. 73, ал. 1 от Закон за контрол върху наркотичните вещества и прекурсорите, вр. чл. 30 от Закон за контрол върху наркотичните вещества и прекурсорите, е държала високорисково наркотично вещество по смисъла на чл. 3, ал. 1, т. 1 и ал. 2, от ЗКНВП, вр. Приложение № 1, Списък № 1 от същата – „Растения и вещества с висока степен на риск за общественото здраве, поради вредния ефект от злоупотреба с тях, забранени за приложение в хуманната и ветеринарната медицина“ към чл. 3, т. 1 от Наредба за реда за класифициране на растенията и веществата като наркотични, а именно КОНОП /канабис, марихуана/ с общо нето тегло 6,995 грама, както следва:

- обект № 1/1 - КОНОП /канабис, марихуана/ с нето тегло 0,236 грама със съдържание на активно вещество тетрахидроканабинол 12,50 % тегловни процента;

- обект № 1/2 - КОНОП /канабис, марихуана/ с нето тегло 0,408 грама със съдържание на активно вещество тетрахидроканабинол 11,20 % тегловни процента;

- обект № 2 - КОНОП /канабис, марихуана/ с нето тегло 6,351 грама със съдържание на активно вещество тетрахидроканабинол 0,16 % тегловни процента, на обща стойност 41,97 лева, определена съгласно Приложение № 2 към член единствен на Постановление № 23 на МС от 29.11.1998 г. за определяне на цени на наркотичните вещества за нуждите на съдопроизводството, като случаят е маловажен.

В съдебно заседание прокурор от БРП поддържа предложението.

Обвиняемата не участва в с. з. Защитникът й в съдебното заседание намира предложението за основателно и моли за налагане на минималния предвиден в закона размер глоба.

След като извърши цялостна преценка на всички събрани по делото доказателства, съдът приема за установена следната фактическа обстановка:

На 31.10.2018 г. свидетелите Я Я, Д П, М И и И П – служители в Сектор „Криминална полиция“ при 1-во РУ – Бургас получили информация, че лице, живеещо в гр. Бургас, кв. Сарафово, ул. „Морски изгрев“ № , държи наркотични вещества. Поради тази причина се отправили на посочения адрес, където ги посрещнала обв. А.М. М /понастоящем К./. Полицейските служители попитали обвиняемата дали има в себе си и в жилището си наркотични вещества или други забранени от закона вещи, като тя отговорила, че има такива – марихуана и друго вещество, което не знаела какво е и пожелала да ги предаде доброволно, за което бил съставен приемо-предавателен протокол. Заявила, че единствено тревната маса, представляваща марихуана, е нейна.

В хода на разследването е изготвена физико-химическа експертиза, от чието заключение се установява, че изследваните обекти са както следва: обект № 1/1 - КОНОП /канабис, марихуана/ с нето тегло 0,236 грама със съдържание на активно вещество тетрахидроканабинол 12,50 % тегловни процента; обект № 1/2 - КОНОП /канабис, марихуана/ с нето тегло 0,408 грама със съдържание на активно вещество тетрахидроканабинол 11,20 % тегловни процента; обект № 2 - КОНОП /канабис, марихуана/ с нето тегло 6,351 грама със съдържание на активно вещество тетрахидроканабинол 0,16 % тегловни процента. Изследвани са и наркотични вещества, представляващи обекти №№ 1/3, 1/4, и 3, по отношение на които са отделени материали в отделно досъдебно производство.

Съобразно Списък І от Наредба за реда за класифициране на растенията и веществата като наркотични, вр. чл. 3, ал. 2, т. 1 от Закона за контрол на наркотичните вещества и прекурсорите, процесният коноп се определя като растение с висока степен на риск за здравето.

Съобразно Приложение № 2 към постановление № 23 /29.01.98 г. на МС за определяне на цените на наркотичните вещества за нуждите на съдопроизводството, наркотичното вещество, представляващо Обект № 1/1, Обект № ½ и Обект № 2 е остойностено в размер на 41,97 лева.

С приемо-предавателен протокол № 3741/12.11.2018 г., на осн. чл. 91 от ЗКНВП, приобщеното по делото веществено доказателство, представляващо наркотично вещество, след изготвянето на експертизата е изпратено за съхранение в Агенция митници – ЦУ – до произнасянето на съда.

От приложената по делото Справка за съдимост се установява, че обвиняемата е неосъждана и не е освобождавана от наказателна отговорност.

Горната фактическа обстановка съдът приема за установена по безспорен начин от обясненията на обвиняемата, от показанията на разпитаните в ДП свидетели, от заключението на  физико-химическата експертиза, от протокол за доброволно предаване, и от приобщените чрез прочитането им по реда на чл. 283 от НПК писмени доказателства.

С оглед на така установената фактическа обстановка, съдът прави следните правни изводи:

От всички събрани по делото доказателства по безспорен и несъмнен начин се установи, че обв. А.М.К. е осъществила както от обективна, така и от субективна страна състава на престъплението по чл. 354а, ал. 5, вр. ал. 3, предл. 2, т. 1 от НК, като деянието представлява маловажен случай. Налице е извършено съставомерно деяние по посочения текст от наказателния закон. Авторството на деянието се установява по безспорен начин от показанията на свидетелите, обясненията на обвиняемата при привличането й, заключението на физико-химическата експертиза, от приложените по делото писмени доказателства, които напълно подкрепят направените самопризнания.

От обективна страна, обв. К. е осъществила всички признаци от състава на горепосоченото престъпление, тъй  като на инкриминираната дата е установена да държи високорискови наркотични вещества, които са поставени под забранителен режим съобразно Единната конвенция на ООН за наркотичните вещества, ратифицирана от Р. България и ЗКНВП. Те са включени в приложение № 1 към чл. 3, ал. 2 от с.з. и в Списък І към чл. 3, т. 1 от Наредба за реда за класифициране на растенията и веществата като наркотични, приета на основание чл. 3, ал. 2 от ЗКНВП, и са определени като вещества с висока степен на риск за общественото здраве поради вредния ефект от употребата им. Също така, за държането на наркотичните вещества обв. К. не е имала надлежно разрешително.

Осъщественото от обвиняемата престъпление представлява маловажен случай с оглед на обстоятелствата, че се касае за неголямо количество коноп, на ниска стойност, както и че обвиняемата е с чисто съдебно минало, което определя личността й като такава с ниска степен на обществена опасност. Тези смекчаващи обстоятелства обосновават правната квалификация за маловажност на случая по критериите на чл. 93, т. 9 от НК. Съдът намира, че деятелността на обв. К. покрива критериите за “маловажен случай”, като извежда по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с обикновените случаи на престъпление от този вид от: липсата на вредни последици, както за К., така и за други хора, безупречното съдебно минало на обвиняемата и младата й възраст, характеристичните данни за подсъдимата, които са изцяло положителни при отсъствието на други прояви и липса на данни за други закононарушения, осъзнатата противоправност и укоримост на извършеното деяние.

При осъществяване на деянието обвиняемата е действала с пряк умисъл, тъй като ясно е съзнавала общественоопасния и противоправен характер на извършеното, както и неговите общественоопасни последици, но въпреки това искала настъпването на тези последици.

По гореизложените съображения съдът призна обв. К. за виновна по повдигнатото й обвинение за извършено престъпление по чл. 354а, ал. 5, вр. ал. 3, предл. 2, т. 1 от НК.

За извършеното от обвиняемата престъпление, за което съдът я призна за виновна, законодателят е предвидил наказание глоба до хиляда лева. Обв. К. не е осъждана и спрямо нея не е прилагана разпоредбата на чл. 78а от НК, а от престъплението не са причинени имуществени вреди. Ето защо съдът намира, че в настоящия случай са налице всички законови предпоставки за освобождаване на обвиняемата от наказателна отговорност с налагане на административно наказание. При определяне на размера на наказанието съдът прецени липсата на каквато и да е степен на обществена опасност на дейцата, младата й възраст и обстоятелството, че е безработна. По тези съображения съдът й наложи глоба в минималния размер на 1 000 лева, какъвто междувпрочем е и допустимият лимит, съгласно чл. 78а, ал. 5 от НК. Така наложеното административно наказание е достатъчно за оказване на предупредително, превъзпитателно и възпиращо въздействие върху обв. К..

При този изход на делото направените по делото разноски за експертиза следва да се възложат на обвиняемата.

Следва да се унищожи след влизане на решението в сила приобщеното по делото веществено доказателство, изпратено за съхранение в Агенция Митници – ЦУ.  

Мотивиран от изложеното и на основание чл. 378, ал. 4, т. 1 от НПК, съдът 

 

Р  Е  Ш  И:

 

ПРИЗНАВА обвиняемата А.М.К., родена на *** г. в гр. София, живуща ***,  българска гражданка, семейна, безработна, неосъждана, с  ЕГН **********, за ВИНОВНА в това, че на 31.10.2018 г., в гр. Бургас, в жилище, находящо се на ул. „Морски изгрев“ № 4, без надлежно разрешително, изискуемо съгласно чл. 73, ал. 1 и чл. 30 и чл. 31 от Закон за контрол върху наркотичните вещества и прекурсорите, чл. 1 и сл. от Наредба за условията и реда за разрешаване на дейностите по чл. 73, ал. 1 от Закон за контрол върху наркотичните вещества и прекурсорите, вр. чл. 30 от Закон за контрол върху наркотичните вещества и прекурсорите, е държала високорисково наркотично вещество по смисъла на чл. 3, ал. 1, т. 1 и ал. 2, от ЗКНВП, вр. Приложение № 1, Списък № 1 от същата – „Растения и вещества с висока степен на риск за общественото здраве, поради вредния ефект от злоупотреба с тях, забранени за приложение в хуманната и ветеринарната медицина“ към чл. 3, т. 1 от Наредба за реда за класифициране на растенията и веществата като наркотични, а именно КОНОП /канабис, марихуана/ с общо нето тегло 6,995 грама, както следва:

- обект № 1/1 - КОНОП /канабис, марихуана/ с нето тегло 0,236 грама със съдържание на активно вещество тетрахидроканабинол 12,50 % тегловни процента;

- обект № 1/2 - КОНОП /канабис, марихуана/ с нето тегло 0,408 грама със съдържание на активно вещество тетрахидроканабинол 11,20 % тегловни процента;

- обект № 2 - КОНОП /канабис, марихуана/ с нето тегло 6,351 грама със съдържание на активно вещество тетрахидроканабинол 0,16 % тегловни процента, на обща стойност 41,97 лева, определена съгласно Приложение № 2 към член единствен на Постановление № 23 на МС от 29.11.1998 г. за определяне на цени на наркотичните вещества за нуждите на съдопроизводството, като случаят е маловажен – престъпление по чл. 354а, ал. 5, вр. ал. 3, предл. 2, т. 1 от НК, поради което и на основание чл. 78а, ал. 1 от НК я ОСВОБОЖДАВА от наказателна отговорност, като й НАЛАГА административно наказание глоба в размер на 1 000 /хиляда/ лева.

ОТНЕМА на основание чл. 354а, ал. 6, във връзка с ал. 5 от НК в полза на държавата вещественото доказателство – високорисково наркотично вещество, предадено на съхранение на Агенция митници – ЦУ, с приемо-предавателен протокол № 3741/12.11.2018 г., което да се унищожи от Агенция митници – ЦУ, след влизане в сила на решението.

ОСЪЖДА обвиняемата А.М.К., с посочена самоличност, да заплати в полза на ОДМВР – Бургас направените разноски в размер на 101,25 лева /сто и един лева и двадесет и пет стотинки/ за възнаграждение на вещи лица и такса 5,00 лева /пет лева/ в полза на държавата по сметка на Районен съд – Бургас, в случай на издаване на изпълнителен лист.

Решението подлежи на обжалване и протест пред Окръжен съд – гр. Бургас в 15-дневен срок от обявяването му.

 

 

                                         РАЙОНЕН СЪДИЯ :    

 

ВО:КА