Определение по дело №103/2019 на Софийски градски съд

Номер на акта: 6039
Дата: 12 ноември 2019 г.
Съдия: Венета Николаева Цветкова-Комсалова
Дело: 20191100900103
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 18 януари 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

гр.София, 12.11.2019г.

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ТО, VІ-3 състав в открито съдебно заседание на четвърти ноември две хиляди и деветнадесета година, в състав:

СЪДИЯ: ВЕНЕТА ЦВЕТКОВА

при секретаря Р. Аврамова, разгледа търговско дело № 103 по описа за 2019г. и взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 692, ал. 2 ТЗ, образувано по  възражения, постъпили на 26.09.2019 година и 27.09.2019 година срещу изготвения от синдика списък на приетите и неприети вземания на кредитори на М.П. ООД /н/, обявен в търговския регистър на 17.09.2019г.

Синдикът подава писмено становище, което поддържа и в съдебно заседание и в което е взел отношение по всяко от възраженията.

По възражението на А. М. да К. А. Б. П., с вх. № 116449/26.09.2019 г.

Длъжникът възразява срещу невключване в списъка с приетите вземания на вземането по договор за предоставяне на инвестиционни услуги, услуги, свързани с финансови инструменти от 24.05.2017 година за разликата от приетите 20 336,74 лева до пълния размер на предявеното вземане от 328 614,59 лева /или – за сумата от 308 227, 85 лева/.

Възражението е неоснователно.

Всички, представени с молбата за предявяване писмени доказателства, въз основа на които кредиторът основава своите вземания, са частни свидетелстващи документи. Сред тях няма такива, изходящи от несъстоятелния длъжник и съответно – удостоверяващи неизгодни за него факти. Съответно, представените документи /вкл. договор, анекси и електронна кореспонденция/ нямат материална доказателствена сила и съдът не е обвързан с удостовереното в тях. Следователно, представените доказателства не са достатъчни за възразилия кредитор да установи наличието на договорни правоотношения или тяхното съдържанието и условията на сключен договор. На следващо място, за никое от посочените обстоятелства, поради които кредиторът счита, че е притежател на вземания срещу М.П. ООД – обезщетение за неизпълнение на договорно задължение; причинени вреди от договорно неизпълнение на задължения и неправомерно разпореждане със суми от сметка; връщане на дадено поради отпаднало основание – развален договор – не са представени противопоставими на длъжника доказателства, а и представените документи не установяват въобще факти в тази връзка.

Както е възприето и в Тълкувателно решение № 1 от 03.12.2018 г. по тълк. д. № 1/2017 г., ОСТК на ВКС, производството по чл. 692, ал. 3 ТЗ не притежава белезите на класическо исково производство и не е насочено към разрешаване със сила на пресъдено нещо на въпроса относно съществуването на вземанията на кредиторите по основание, размер, привилегии и обезпеченост, но то е спорно производство и се развива с участието на кредитора с неприето вземане, поради което същият е следвало да ангажира установяващи вземанията доказателства, характеризиращи се със съответна доказателствена сила и стойност в процеса, което в случая не е сторено.

Поради изложеното, възражението е неоснователно, вкл. и за акцесорните вземания за лихви.

По възражението н. Фонд з.к.н.и. с вх. № 117152/27.09.2019 г.

Процесните вземания са включени в служебно изготвения по реда на чл. 687 ТЗ списък на приетите вземания, обявен в Търговския регистър на 24.09.2019 година.

По т. I от възражението – срещу вземанията по т. 7 от списъка на приети вземания на Х.П.С. за сумата от 355 147,97 лева.

Възражението е основателно.

Действително, от представените в производството доказателства може да се направи извод за съществуване на трудово правоотношение между несъстоятелния длъжник и кредитора Х.С.. Не се установява, обаче, по безспорен начин полагането на труд от служителя, времето за което е полаган, дължимост и размер на трудовото възнаграждение или друго обезщетение по КТ. Може да се приеме, че трудовото правоотношение е прекратено след отправено предизвестие /с посочена причина - неплащане на трудови възнаграждения/, но доколкото не се доказа дължимост на такива, не може да се направи извод и за дължимост на обезщетение по чл. 221 КТ.

За установяване на горните факти /положен труд, размер и вид на неизплатените суми – възнаграждения,обезщетения по КТ или друго/, по делото са представени единствено писмени доказателства – частни документи. Същите документи нямат противопоставима на останалите кредитори на дружеството доказателствена сила /трудовите договори, договора за управление, допълнителни споразумения, издадени от работодателя – длъжник служебни бележки и др./ и съответно не установяват еднозначно наличието и размера на вземанията, включени в списъка, доколкото всички тези факти се оспорват от възразилия кредитор.

От друга страна, с оглед особеностите на настоящото производство, съдът не може да допусне служебно съдебно – счетоводна експертиза, каквато би могла да бъде назначена в исково производство по реда на чл. 694 ТЗ.

По тези мотиви, съдът намира, че синдикът неправилно е включил, без достатъчно доказателства, установяващи дължимостта, вида и размера на вземанията на С., произтичащи от прекратеното трудово правоотношение с длъжника в производството.

Следователно, възражението на фонда е основателно и посоченото вземане следва да бъде изключено от списъка на приетите вземания.

 По т. II от възражението – срещу вземанията по т. 9 от списъка на приети вземания на В.П.К. за сумата от 40 515,30 лева.

Възражението е основателно по идентични съображения, изложени по т. I. Единствено следва да се добави във връзка с посоченото от кредитора К., че действително отношенията с него са уредени със сключен договор за управление / който е вид договор за поръчка, установява вторично облигационно правоотношение с управителя на търговското дружество и който има за цел конкретизиране на редица права и задължения на управителя - например, начин на изплащане на възнаграждението, вкл. и на допълнителни възнаграждения, ползване на отпуск, регламентиране на различни видове обезщетения и др./, както и с трудов договор и допълнителни споразумения към него. Не е налице законова пречка за съвместяване на извършваната работа по двата договора, но наличието им създава още по-голяма неяснота относно това от какво произтичат и какъв характер имат включените в списъка с приети вземания суми за лицето К., какъв е размерът на задълженията.

Така мотивиран, Софийски градски съд

ОПРЕДЕЛИ:

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ възражението на А. М. да К. А. Б. П., с вх. № 116449/26.09.2019 г..

ОДОБРЯВА, на основание чл. 692, ал. 4 ТЗ, списъка на предявени в срока по чл. 688 ТЗ и приети по реда на чл. 687 ТЗ приети и неприети вземания на кредитори, съставен от синдика на М.П. ООД /н/, обявен в търговския регистър на 24.09.2019г., КАТО прави следните промени:

-      по възражение н. Ф. з.к.н.и. с вх. № 117152/27.09.2019 г. ИЗКЛЮЧВА от списъка на приетите вземания на кредиторите на М.П. ООД:

·         вземане по т. 7 от списъка на приети вземания на Х.П.С. за сумата от 355 147,97 лева с посочено основание – трудов договор и

·         вземане по т. 9 от списъка на приети вземания на В.П.К. за сумата от 40515,30 лева, с посочено основание – трудов договор.

Определението не подлежи на обжалване.  

Препис от определението да се изпрати на Агенцията по вписванията за обявяването му в Търговския регистър по реда на чл. 692, ал. 5 ТЗ.

                                                                  СЪДИЯ: