Решение по дело №5007/2018 на Районен съд - Ямбол

Номер на акта: 384
Дата: 23 май 2019 г. (в сила от 19 юни 2019 г.)
Съдия: Марина Христова Христова Иванова
Дело: 20182330105007
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 20 декември 2018 г.

Съдържание на акта

                                         Р Е Ш Е Н И Е

№ 384/23.5.2019г.                                 23.05.2019 година                            град Ямбол

                                          В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

Ямболският районен съд,                                            ХV - ти граждански състав

На 21.05                                                                                                    2019 година 

В публично заседание в следния състав:                                               

   

    Председател: Марина Христова

при секретаря Й.П.

като разгледа докладваното от съдия Христова

гражданско дело № 5007 по описа за 2018 година,

за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството по делото е образувано по  искова молба на “ТЕЛЕНОР БЪЛГАРИЯ“ЕАД против Е.И.П., с която се претендира да бъде прието за установено по отношение на ответника, че дължи на ищцовото дружество част от сумите, за които е издадена заповед за изпълнение по ч.гр.д. *** г. на ЯРС – 182, 69 лв. – незаплатени далекосъобщителни услуги за периода 05.08.2016 г. – 04.01.2017  год., както и законна лихва и разноски в заповедното производство, както и осъждане на ответника да заплати на ищеца сумата от 165, 13 лв. – незаплатени лизингови вноски по договор от 28.07.2015 год.  

В исковата молба се посочва, че по заявление на ищеца е издадена ЗИ по горепосоченото ч.гр.д., като длъжникът е уведомен по реда на чл. 47,ал.5 от ГПК , което поражда правният му интерес от предявяване на настоящия иск. Посочва се, че между ищеца и ответника бил сключен договор за мобилни услуги от 08.10.2014 год., новиран многократно, като на 28.07.2015 год., абонатът подписал ДС  с продължителност 24 месеца, включително взел мобилно устройство за изплащане посредством 23 месечни лизингови вноски. По същия на ответника били предоставени и незаплатени услуги за исковия период на обща стойност 182, 69 лв., обективирани в три броя фактури и кредитно известие. Претендира се и осъждане на ответника да заплати незаплатени лизингови вноски в размер на 165, 13  лв., на основание договор за лизинг. Описва се подробно как са изчислени исковите суми, какви са били задълженията на страните по договорите, както и условията за прекратяването им. Иска се уважаване на исковете, както и присъждане на разноски за заповедното и исковото производство.

В депозирания отговор исковете се оспорват като неоснователни. Оспорват се приложените фактури. Липсвала ПДИ, за да се приеме, че договорът е прекратен.

В съдебно, ищецът не изпраща представител.

Ответникът оспорва исковете чрез назначения си особен представител.

След преценка на събраните по делото доказателства, съдът приема за установено следното от фактическа страна:

Не е спорно по делото, че по заявление на ищеца е образувано ч.гр.д. ***  год. на ЯРС, по което съдът е издал заповед за изпълнение, с която е разпоредено длъжникът да заплати на заявителя сумата от 347,82 лв. – главница, представляваща потребени и незаплатени далекосъобщителни услуги, 53,88 лв. – лихва за забава, както и 205  лв. – разноски по делото. Предвид , че длъжникът е бил уведомен по реда на чл. 47,ал.5 от ГПК  и в едномесечния срок от уведомяването си за това заявителят е предявил настоящия иск по чл. 422 ГПК.

Приложен е договор за мобилни услуги, сключен между ищеца и ответника на 08.10.2014, по силата на който операторът се е задължил да предоставя на абоната електронни съобщителни услуги за срок от 24 месеца , при условията на договора и ОУ- неразделна част от него. Представено е и приложение- ценова листа от същата дата, както и декларация от 28.10.2014 год. , с която ответникът е декларирал, че е получил екземпляр от ОУ и е съгласен с тях.

На 28.07.2015 год., е сключено ДС към договор за мобилни услуги, с което е изменен ползвания от ответника абонаментен план, включително цените на услугите, както и е посочено, че при подписване на споразумението е предоставено мобилно устройство „***“.В тази връзка  е представено копие от договор за лизинг от 28.07.2015 год., сключен между страните за горепосоченото устройство и срок от 23 месеца, в който е инкорпориран и уговорения погасителен план с месечна вноска от по 23, 59 лв. С подписване на договорите ответникът е декларирал, че е получил устройството.На същата дата ответникът писмено е декларирал, че е получил екземпляр от ОУ на оператора и  е съгласен с тях.

Горепосочените документи не са оспорени от ответника.

Представени са още фактура от 05.09.2016  год. с получател ответника, на стойност 58,93 лв. – разговори, данни, месечна такса  и вноска лизинг ; фактура от 05.10.2016  за сумата 115, 52 лв. – разговори, месечен абонамент и вноска лизинг , както и задължения от предходен период,  фактура от 05.11.2016  за сумата 169,10  лв.- месечен абонамент и вноска лизинг, както и задължения от предходен период, фактура от 05.12.2016 год. за сумата от 182, 69 лв. – месечен абонамент, вноска лизинг и задължения от предходен период, и фактура от 05.01.2017 год. за сумата от 551, 84 лв. – неустойка, вноска лизинг след 01.01.2014 год. и задължения от предходен период.

Представените фактури са оспорени от ответната страна в срока за отговор.

При така установената фактическа обстановка, съдът прави следните правни изводи:

Правното основание на предявените обективно кумулативно съединени искове е чл. 422 от ГПК и  чл. 79,ал.1 от ЗЗД.

По иска с правно основание чл. 422 ГПК:

Така предявения иск съдът намира за допустим, т.к. е предявен от легитимна страна – заявител в заповедното производство, в предвидения от закона едномесечен срок от уведомяването на заявителя по реда на чл. 415 ГПК.  

В настоящото производство в тежест на ищеца е да установи при условията на пълно и главно доказване съществуването на вземането си по оспорената ЗИ, а именно, че между страните е съществувало валидно облигационно правоотношение, с твърдените съществени уговорки, че е изправна страна по договора, вкл. размера на претенцията си.

Съгласно чл. 79 от ЗЗД – ако длъжникът не изпълни точно задължението си, кредиторът има право да иска изпълнението заедно с обезщетение за забавата или да иска обезщетение за неизпълнение.

      В случая вземането на ищеца произтича от сключен между страните договор за предоставяне на услуги и допълнително споразумение. Същите са валидни и пораждат правни последици, като се има предвид и че не са оспорени в съответните процесуални срокове, а именно с отговора на исковата молба. Изпълнението на задължението си за предоставяне на услугите на ответника ищецът установява с представените фактури, в които подробно са посочени времето на разговорите, цена, размер на месечната абонаментна вноска и др. Не са представени доказателства за плащане на стойността на предоставените услуги, нито се твърди от ответната страна да е извършено плащане. Следователно възникналото вземане не е погасено. Поради това искът за заплащане на възнаграждение на предоставените услуги е основателен. По отношение размерът на претенцията, съдът приема, че от представените писмени доказателства – фактури се установи, че за исковия период ответникът е потребил и не е заплатил услуги на стойност общо 98, 33 лв. /включващи разговори и абонаментна такса/. Претенцията над тази сума до пълния предявен размер и на предявеното основание се явява недоказана, т.к. сумата от 182, 69 лв. всъщност включва и задължения от предходен период /фактура от 05.12.2016 год./, които задължения от предходен период, както беше изложено по-горе в настоящите мотиви включват и лизингови вноски, които са предмет на самостоятелен иск.

     По иска с правно основание чл. 79, ал.1 ЗЗД за сумата от 165,13 лв. незаплатени лизингови вноски:

   Така предявеният иска, съдът намира за допустим, а по съществото си за основателен. Вземането на ищеца произтича от сключен между страните договор за лизинг. Същият е валиден и поражда правни последици, не е и оспорен от ответника. Не са представени доказателства за плащане на уговорените по погасителния план вноски, нито се твърди от ответната страна да е извършено плащане.Ето защо претенцията следва да бъде уважена в пълен размер или за сумата от 165, 13 лв.

Съгласно ТР 4/2013 год. на ОСГТК - съдът в исковото производство се произнася с осъдителен диспозитив по дължимостта на разноските в заповедното производство, включително и когато не изменя разноските по издадената заповед за изпълнение. В този смисъл и ЯРС намира, че ответникът следва да бъде осъден да заплати на ищеца разноски в заповедното производство в намален размер, предвид частичното предявяване на претенцията и частичното й отхвърляне, а именно – 134,45 лв.

С оглед частичното уважаване на исковата претенция, на основание чл. 78,ал.1 от ГПК ответникът следва да бъде осъден да заплати на ищеца разноски за настоящата инстанция в размер на 420, 39 лв. – заплатена държавна такса, депозит за особен представител и адвокатско възнаграждение.

Водим от гореизложеното, Я Р С

 

Р  Е  Ш  И  :

 

ПРИЕМА ЗА УСТАНОВЕНО по отношение на Е.И.П., ЕГН **********, че дължи на  „ТЕЛЕНОР БЪЛГАРИЯ” ЕАД, ЕИК ***, със седалище и адрес на управление: град С.,  сумата от 98,33  лв. - главница ,  ведно със законна лихва от  датата на подаване на заявлението – 09.08.2018 г. до окончателното изплащане, като претенцията над тази сума до пълния предявен размер от 182, 69 лв., като неоснователна – ОТХВЪРЛЯ.

ОСЪЖДА Е.И.П., ЕГН ********** да заплати  на  „ТЕЛЕНОР БЪЛГАРИЯ” ЕАД, ЕИК ***, със седалище и адрес на управление: град С. сумата от 165, 13 лв. – незаплатени лизингови вноски по договор за лизинг от 28.07.2015 год.

ОСЪЖДА Е.И.П., ЕГН ********** да заплати  на  „ТЕЛЕНОР БЪЛГАРИЯ” ЕАД, ЕИК ***, със седалище и адрес на управление: град С. сумата от 134,45  лв. – разноски в заповедното производство.

            ОСЪЖДА Е.И.П., ЕГН ********** да заплати  на  „ТЕЛЕНОР БЪЛГАРИЯ” ЕАД, ЕИК ***, със седалище и адрес на управление: град С. сумата от 420,39  лв. - разноски за настоящото производство.

 

          Решението подлежи на въззивно обжалване пред ЯОС в двуседмичен срок от връчването му на страните.

 

                                                           РАЙОНЕН СЪДИЯ: