Решение по дело №3316/2019 на Районен съд - Видин

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 28 юли 2020 г. (в сила от 27 август 2020 г.)
Съдия: Милена Стоянова Стоянова
Дело: 20191320103316
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 3 декември 2019 г.

Съдържание на акта

       Р Е Ш Е Н И Е  № 458

       гр.Видин, 28.07.2020г.

 

     В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Видинският районен съд, 3- ти граждански състав в публично заседание на двадесет и девети юни  през две хиляди и двадесета година в състав:

 

                                                   Председател: Милена Стоянова

                                                                                

при секретаря Милена Евтимова като разгледа докладваното от   съдията Стоянова гр. дело № 3316 по описа  за 2019год.  и за да се произнесе, взе предвид следното:

Делото е образувано по искова молба от  В.Ц.С. от гр. Видин, чрез адв. К.Г. против В.Е.Х. ***, с която е предявен установителен иск по чл. 422 от ГПК във вр. с чл. 93, ал. 2 от ЗЗД.

Претенциите на ищеца произтичат от сключен на 04.04.2019г. предварителен договор за продажба на недвижим имот, по силата на който ответникът се е задължил да продаде на ищеца следния недвижим имот, находящ се в гр. Видин, ул. „Толбухин“, парцел VI-19-196 в кв. 94, а именно: 160/380 ид.ч. от дворно място и втори етаж от двуетажна масивна жилищна сграда, гараж, две помещения и изба за продажна цена в размер на 52 000.00 лева.

 Поддържа се, че ищецът е заплатил капаро на ответника в размер на 1000.00 лева при подписване на предварителния договор. Окончателен договор е следвало да се сключи в 30 дневен срок от подписване на предварителния договор и тогава да се плати остатъка от продажната цена  по банков път, но по вина на ответника такъв не е сключен. Ищецът твърди, че ответникът започнал да се крие, като не е върнал даденото капаро. Поради това, че продавачът е неизправна страна по договора и окончателен договор не е сключен по негова вина, ищецът претендира ответникът да му върне даденото капаро в двоен размер.

В полза на ищеца е издадена Заповед за изпълнение по чл. 410 от ГПК, но заповедта е връчена на длъжника по реда на чл. 47, ал. 5 от ГПК и поради това ищецът обосновава правния си интерес от предявяване на настоящия иск.

Иска се съдът да постанови решение, с което да признае за установено по отношение на ответника, че дължи на ищеца сумата от 2000.00 лева, представляваща двойният размер на даденото капаро по предварителния договор за покупко-продажба от 04.04.2019г., ведно със законната лихва, считано от 23.07.2019г. до окончателното плащане. Претендират се разноските по заповедното и по исковото производство.

Ответникът в законния срок, чрез назначен особен представител е оспорил исковата претенция като  неоснователна. Направено е възражение за нищожност на предварителния договор. Посочено е, че недвижимият имот, предмет на договора не е индивидуализиран.  Направено е възражение, че ответникът не е получил капаро в размер на 1000.00 лева от ищеца, както и че ответникът не е причина за несключване на окончателен договор. Поддържа се, че сключеният предварителен договор е прекратен поради изтичане на срока за сключване на окончателен договор.

Ищецът, чрез процесуалния си представител в с.з. поддържа предявения иск.

В с.з. процесуалния представител на ответника поддържа изложеното в отговора на исковата молба.

По делото са събрани писмени и гласни доказателства, приложено е ч.гр.д. № 2102/2019г. по описа на РС - Видин.

Видинският районен съд след преценка на събраните по делото  доказателства, намира за установено следното от фактическа и правна страна:

С предварителен договор за покупко – продажба на  недвижим имот  от 04.04.2019г. ответникът В.Е.Х. се е задължил да продаде на ищеца В.Ц.С. следният недвижим имот, нахоядщ се в гр. Видин, ул. „Толбухин“, парцел VI-19-196 в кв. 94, а именно: 160/380 ид.ч. от дворно място и втори етаж от двуетажна масивна жилищна сграда, гараж, две помещения и изба за продажна цена в размер на 52 000.00 лева. Страните са уговорили, че при подписване на предварителния договор купувачът ще заплати на продавача капаро в размер на 1000.00 лева, като подписания договор служи за разписка.  Остатъкът от продажната цена – 51000.00 лева купувачът ще заплати на продавача по банков път. Уговорено е също окончателния договор да бъде сключен в срок до 30 дни, като страните са се споразумели да се явят при нотариус.

Владението на имота се предава  след сключване на окончателен договор.  Уговорено е също, че ако не бъде подписан окончателен договор по вина на купувача, продавачът има право да задържи полученото капаро, а ако не сключването на окончателния договор е по вина на продавача, той дължи на купувача връщане на капарото в двоен размер.

Разпитани са двама свидетели – Корнелия Стоянова – съпруга на ищеца и Генади Генов, които установяват, че ищецът е дал на ответника уговореното капаро, както и че последният не го е върнал. Св. Стоянова посочва, че страните имали уговорка в срок от 30 дни от сключване на предварителния договор да се сключи окончателен такъв, като ответникът е следвало да се снабди с всички необходими документи за изповядване на сделката. Ответникът започнал да отлага  и в началото до изтичане на тридесетдневния срок ищецът търсел ответника да му върне капарото, след това не е правил опити да го потърси.  Свидетелката установява също, че се е появил още един наследник на процесния имот. Вече нямали доверие на продавача и за това не са предприели действия по сключване на окончателен договор, а искали връщане на капарото.

Съдът кредитира свидетелските показания като обективни, логични и съответстващи на събраните по делото доказателства, като  показанията на св. Стоянова, съдът преценява, отчитайки факта, че същата е съпруга на ищеца.

Със Заповед № 1547-РЗ от 31.07.2019г. за изпълнение по чл. 410 от ГПК по ч.гр.д. № 2102/2019г. РС – Видин е разпоредли длъжникът В.Е.Х. с ЕГН **********, с адрес: *** ДА ЗАПЛАТИ НА кредитора В.Ц.С. с ЕГН **********, с адрес: ***, чрез адвокат пълномощник К.Г. ***, сумата в размер на 2000.00 /две хиляди/ лева - главница, ведно със законната лихва, считано от  23.07.2019 г. до изплащане на вземането, сумата в размер на 40.00 /четиридесет/ лева - разноски по делото за държавна такса и 185.00 /сто осемдесет и пет/ лева - адвокатско възнаграждение.

Посочено е, че вземането произтича от следното обстоятелство: връщане на капаро в доен размер по чл. 10 от предварителен договор за покупко –продажба на недвижим имот от 04.04.2019 г.

Посочена е банкова сметка ***: IBAN: *** „Обединена Българска Банка“ АД.

При така установената фактическа обстановка, съдът намира следното от правна страна:

Предявеният иск е с правно основание чл. 422 от ГПК във вр. с  чл. 93, ал. 2 от ЗЗД.

С предварителния договор от 04.04.2019г. и двете страни са поели задължения, които да изпълнят в бъдеще време и в срок –30 дневен срок да сключат окончателен договор с предмет посочения недвижим имот. Ищецът е поел задължението да плати продажната цена, а ответникът да осигури всички необходими документи за изповядване на сделката. И двете страни са поели задължение да се явят при нотариус за изповядване на сделка.  Видно е, че нито една от страните не е изпълнила своите задължения и се явява неизправна страна по договора. До края на срока  никоя от страните не е престирала и сделка не е изповядана. Ищецът не е  платил изцяло  продажната цена и не се е явил при нотариус за сключване на сделката, ответникът също не се е явил пред нотариус и не е предоставил необходимите документи за сделката. Нито една от страните не е поканила другата, че е готова да престира и че иска насрещно изпълнение. Затова неоснователно е твърдението на ищеца, че той е изправна страна по договора, а ответникът е неизправна страна.  По делото не се ангажираха никакви доказателства, от които да е видно, че някоя от страните е поканила другата да изпълни поетото по предварителния договор задължение.  Такива данни не могат да се извлекат и от свидетелските показания.

За да се претендира връщане на платеното капаро в двоен размер, ищецът следва при условията на главно и пълно доказване да установи по безспорен и несъмнен начин, че не сключването на окончателен договор е единствено по вина на продавача. В настоящото производство не се събраха доказателства, че ищецът е поканил ответника да сключат окончателен договор или че се е явил при нотариус в срока но договора и е имал волята да сключи окончателен договор, или че осуетяването на сключването на окончателен договор е станало невъзможно поради изключителна вина на продавача и пречки, които не могат да бъдат преодолени от страните по предварителния договор.

Предвид неизпълнението на задълженията на страните по предварителния договор да сключат окончателен такъв  по отношение на процесния недвижим имот в уговорения срок, съдът приема, че договорът е прекратен поради изтичане на срока му. Всяка от страните е длъжна да върне даденото й по договора от другата страна. Съдът приема, че договорът е валиден и съдържа всички необходими реквизити – страни, предмет, цена и срок. Неоснователни се явяват възраженията на ответната страна за нищожност на договора поради липса на индивидуализация на имота, предмет на договора. Имотът е описан достатъчно ясно, като изискването за неговата пълна индивидуализация е задължително при изповядване на сделката.

Безспорно при подписването му ищецът е дал капаро в размер на 1000.00 лева, като това обстоятелство е видно както от самия договор, в който е посочено, че същият служи за разписка за даденото капаро, така и от свидетелските показания. В този смисъл, ответникът следва да върне на ищеца даденото капаро в размер на 1000.00 лева по сключения предварителен договор.

С оглед  гореизложеното, предявеният иск ще следва да бъде уважен за сумата от 1000.00 лева, представляваща дадено капаро и част  продажната цена на  имота, предмет на предварителен договор от 04.04.2019г., ведно със законната лихва, считано от подаване на заявлението в съда, като в останалата част до пълния претендиран размер – ще следва да се отхвърли като неоснователен и недоказан.

Ответникът ще следва да бъде осъден да заплати  и направените по делото разноски  съобразно уважената част от иска, както следва: 20.00 лева – платена държавна такса в заповедното производство, както и 92.50 лева – адвокатско възнаграждение. Ответникът ще следва да заплати и разноски по исковото производство в размер на 20.00 лева – платена държавна такса, 185.00 лева – разноски за особен представител и 92.50 лева – разноски за адвокатско възнаграждение.

На основание чл. 236, ал. 1, т. 7 от ГПК в решението следва да се посочи и банковата сметка, по която да се преведат присъдените суми, или друг посочен от ищеца начин на плащане. В случая, ищецът е посочил банкова сметка, ***: IBAN: *** „Обединена Българска Банка“ АД.

Воден от горното, Съдът

 

Р  Е  Ш  И :

 

ПРИЗНАВА ЗА УСТАНОВЕНО  по отношение на В.Е.Х. с ЕГН ********** с адрес: ***, че дължи на В.Ц.С. с ЕГН ********** ***  сумата от 1000.00 лева, представляваща  дадено капаро по предварителен договор за покупко-продажба от 04.04.2019г., ведно със законната лихва, считано от 23.07.2019г. до окончателното плащане по издадена Заповед № 1547-РЗ от 31.07.2019г. за изпълнение по чл. 410 от ГПК по ч.гр.д. № 2102/2019г. по описа на РС – Видин, като исковата претенция над присъдения размер до претендирания такъв до сумата 2000.00 лева – ОТХВЪРЛЯ като неоснователна и недоказана.

ОСЪЖДА В.Е.Х. с ЕГН ********** с адрес: *** да заплати на В.Ц.С. с ЕГН ********** ***  разноски по заповедното производство в размер на 112.50 лева, както и разноски в исковото производство в общ размер на 297.50 лева.

Банковата сметка на ищеца, по която да се преведат присъдените суми е:

IBAN: *** „Обединена Българска Банка“ АД.

            Решението може да бъде обжалвано пред ВОС в двуседмичен срок от връчването му на страните.

 

 

 

                                                                       РАЙОНЕН СЪДИЯ: