Решение по дело №847/2011 на Районен съд - Карнобат

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 20 март 2012 г. (в сила от 6 декември 2012 г.)
Съдия: Димитър Тодоров Маринов
Дело: 20112130100847
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 11 август 2011 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 50 / 20.3.2012г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

К А Р НО Б А Т С К И Я Т      Р А Й О Н Е Н      С Ъ Д ,      ІІІ    състав

На двадесет и трети  февруари  две  хиляди и дванадесета година.

В публично заседание в следния състав:

 

                                                  

                                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ:  ДИМИТЪР МАРИНОВ

 

 

                                               Съдебни заседатели: 1..........................................

                                                                                 2..........................................

 

 

Секретар ……………Д.С. ……............................................

Прокурор...................................................................................................................

Като разгледа докладваното от съдията  ……….МАРИНОВ……….…………

Гражданско дело номер.......847.........по описа за............2011..................година

Производството по настоящото дело е образувано по повод предявените от ищеца Я.Т.Б. ***  срещу ответната страна – Община К. представлявана от Г. И. Д. *** обективно съединени искове както следва : искове по чл. 344 ал.1 т.1 от КТ, по чл. 344 ал.1 т.2 от КТ , по чл. 344 ал.1 т.3 от КТ във връзка с чл. 225 ал.1 от КТ и чл. 344 ал.1 т.4 от КТ – всички от които са трудови искове по смисъла на чл. 357 от КТ и с които искове ищецът Я.Б. моли съда да постанови решение с което да се произнесе по същите : 1. по иска  по чл. 344, ал.1, т.1 от КТ – за признаване за незаконно на уволнението  й извършено със заповед № РД 437 от 18.07.2011 г. на Кмета на Община К. с която е била уволнена от заеманата от нея щатна длъжност Директор на ЦДГ Я. Л. поради придобиване на право на пенсия  за осигурителен стаж и възраст и същата горепосочена заповед и акт № 8 от 19.7.2011 г. също издаден от Кмета на Община К.   да бъдат отменени като незаконосъобразни . 2. по иска по чл. 344, ал.1, т.2 от КТ – за възстановяване на ищеца Я.Т.Б.  на длъжността заемана от нея преди уволнението й – Директор на ЦДГ Я. Л. , 3. по иска по чл. 344, ал.1, т.3 от КТ, във връзка с чл. 225, ал.1 от КТ – за осъждането на ответната Община  К. да й заплати обезщетение по чл. 225 ал.1 от КТ в размер на 6 брутни месечни заплати на ищцата Б.  за времето през което е останала без работа, в резултат на незаконното й уволнение за срок от шест месеца , вземайки впредвид предходната й брутна работна заплата за  месец юни 2011 година, ведно със законната лихва върху същата сума, считано от датата на предявяване на иска, до окончателното й изплащане и 4. по иска по чл. 344 ал.1 т.4  от КТ – съдът да постанови поправянето на основанието за уволнението й записано в трудовата й книжка , като на основание чл. 78, ал.1 от ГПК ищецът Я.Т.Б.  моли съдът да му присъди направените от него разноски по настоящото дело.

В съдебно заседание така предявените претенции се поддържат от ищеца, чрез процесуалният му представител и се иска тяхното уважаване изцяло.

Ответната страна в преклузивния срок по чл. 131 ал.1 от ГПК е направила писмен отговор  на исковата молба в който приема, че предявените искове се явяват допустими за разглеждане, но оспорва същите предявени срещу нея искове като напълно неоснователни и недоказани и моли съдът да ги отхвърли изцяло като такива по съображения посочени в същият писмен отговор.

В съдебно заседание ответната страна редовно призована чрез нейният процесуален представител взема същото горепосочено становище по така предявените искове като счита същите  за неоснователни и моли съда да ги отхвърли като такива изцяло.

 След поотделната и съвкупна преценка на събраните по делото доказателства съдът приема за установено от фактическа и правна страна следното :

 Не се спори между страните по настоящото дело, а е видно от приложените документи към трудовото досие на ищеца Я.Т.Б.  и по-специално от приложения трудов договор от 30.08.1989 г. и допълнителните споразумения към същия трудов договор подписани между същия ищец и съответните длъжностни лица при Община  К. , включително и Кмета на Община К. , че същият е работил на щатната длъжност Директор на ЦДГ Я. Л. в гр. К. . Същите настоящи страни по делото не спорят, че в периода от  30.08.1989 година до 18.07.2011 г. ищцата Б.  е осъществявала трудовите си функции като Директор на същото горепосочено  учебно заведение.

Видно от приложеното предизвестие на Община К. , връчено на ищцата Б. на дата 18.07.2011 г. е че с него Община К. я е предизвестила, че ще прекрати горепосоченото й трудово правоотношение след изтичане на  едномесечен срок  на основание чл. 328 ал.1 т.10 от КТ във връзка с параграф 5  от ПЗР на Кодекса  за социалното осигуряване  - поради навършване на пенсионна възраст. Със приложената Заповед № РД  437 от дата 18.07.2011 г. на Кмета на Община К. преди да бъде изтекъл срока на горепосоченото предизвестие по чл. 326 ал.2 от КТ , трудовото правоотношение на ищцата Б. е било прекратено, считано от 19.07.2011 година като отново основание за това прекратяване на безсрочното й трудово правоотношение е било посочено, че е разпоредбата на чл. 328  ал.1 т.10 от КТ във връзка с  параграф 5 от ДР на Кодекса за социално осигуряване – поради придобиване на право на пенсия за осигурителен стаж и възраст . Със същата заповед е постановено от Кмета на Община К. на ищцата Я.Б. да бъдат изплатени следните обезщетения : 1. обезщетение по чл. 220 ал.1 от КТ – за неспазване на срока  на направеното предизвестие, 2. обезщетение  по чл. 222 ал.3 от КТ -  в размер на брутното й трудово възнаграждение за 6 месеца дължима й се при това прекратяване на трудовото й правоотношение и 3. обезщетение по чл. 224 ал.1 от КТ за неизползвания платен годишен отпуск за текущата календарна година в размер на 5 дни. Впоследствие на 22.07.2011 година на ищцата Б.  е връчен и акт за прекратяване № 8 от 19.07.2011 година в който е повторена горепосочената уволнителна заповед.Същите горепосочени заповед за прекратяването на трудовото й правоотношение на основание чл. 328 ал.1 т.10 от КТ и акта за прекратяване на трудовото й правоотношение обжалва ищцата Б. като твърди, че са незаконосъобразни на две основания : 1. същата твърди, че тъй като трудовото й правоотношение е било прекратено  по реда на чл. 328 от КТ – от работодателя й Община К. което изисква предизвестие , то недаването  и респективно неспазването на предизвестието води до незаконосъобразност на процесната заповед за уволнение само на това основание и 2. прекратяването на трудовото й правоотношение на същото основание по чл. 328 ал.1 т.10 от КТ  изисква задължително да са налице кумулативно следните предпоставки –  възраст от 57 години и учителски осигурителен стаж от 25 години съгласно разпоредбата на чл. 68 ал.1 от КСО и тъй като тя имала възраст от 57 години , но нямала 25 години учителски осигурителен стаж , то тъй като липсвала последната предпоставки , то заповедта на това основание също се явявала незаконосъобразна и това налагало нейната отмяна.    

По отношение на иска  за признаването на уволнението  на ищеца извършено със Заповед № РД - 437  от 18.07.2011 г. на Община  К. за незаконно и за отмяна на тази уволнителна заповед и респективно акта посочен по- горе , съдът намира за установено от фактическа и правна страна следното : Както бе посочено по- горе ищецът Я.Т.Б. ***  по трудов безсрочен договор на щатната длъжност – Директор на ЦДГ Я. Л. . Със процесната Заповед № РД – 437 от 18.07.2011 г. на Кмета на Община К.  това трудово правоотношение на ищеца Б. е прекратено на основание чл. 328 ал.1 т.10 от КТ във връзка с параграф 5 от ПЗР на Кодекса за социално осигуряване – поради придобиване от нейна страна на право на пенсия за осигурителен стаж и възраст , които в този случай са навършване на възраст от 57 години и учителски осигурителен стаж от 25 години.С оглед на твърденията на ищцата Б. в исковата й молба за незаконосъобразност на горепосочената процесна уволнителна заповед , които се подкрепят от нея чрез процесуалният й представител в съдебно заседание съдът намира, че следва същите да бъдат разгледани  по същество. Ищцата твърди, че процесната заповед за прекратяването на трудовото й правоотношение се явява незаконосъобразна поради това, че не са й дали респективно не са спазили срока на даденото й предизвестие. Съдът намира, че действително на ищцата Б. е връчено едномесечно предизвестие по чл. 326 ал.2 от КТ за прекратяването на трудовото й правоотношение на основание чл. 328 ал.1 т.10 от КТ във връзка с параграф 5 от ПЗР на КСО , като същото е връчено на ищцата на дата 18.07.2011 година , като  с него същата е предизвестена, че трудовото й правоотношение  ще бъде прекратено след изтичането на срока на едномесечното предизвестие. В същото обаче е указано, че работодателят й може да не спази същия указан й срок , като затова ще й заплати обезщетение за неспазването на срока на предизвестие по смисъла на чл. 220 ал.1 от КТ . С процесната горепосочена заповед за прекратяване на трудовото правоотношение на ищцата Б. *** не е спазил срока на даденото й предизвестие по чл. 326 ал.2 от КТ и е прекратил трудовото й правоотношение , считано от 19.07.2011 година , като е постановила, че затова й се дължи горепосоченото обезщетение по чл. 220 ал.1 от КТ. Видно от отговора на Община К. по повод на исковата молба с която са предявени горепосочените искове  е че същото обезщетение е било изплатено на ищцата Б., което тя не оспори в съдебно заседание . Затова и съдът намира, че като е прекратила трудовия договор на ищцата по реда на чл. 220 от КТ без да спази даденото й предизвестие по чл. 326 ал.2 от КТ, ответната страна не е нарушила Кодекса на труда , тъй като тя е действала правомерно и е осъществила едно дадено й от същия закон право, още повече , че тя е заплатила и съответното обезщетение на ищцата Б.. Затова съдът намира, че в случая не е налице твърдяния порок на горепосочената заповед за прекратяване на трудовото правоотношение на ищцата Б. и същата по отношение само на това основание се явява законосъобразна и на същото основание не следва да бъде отменяна като такава.   

По отношение на второто твърдение на ищцата Б., че заповедта е незаконосъобразна поради това, че не отговаря на условията за пенсионирането й установени в разпоредбата на чл. 328 ал.1 т.10 от КТ във връзка с параграф 5 от ПЗР на КСО , съдът установи следното: съгласно параграф 5  ал.1 от ПЗР на КСО учителите придобиват  право на пенсия за осигурителен стаж и възраст 3 години по – рано от възрастта по чл. 68 ал.1 от КСО / изм. /  и учителски осигурителен стаж  както следва – до 31 декември 2011 година – 25 години за жените и 30 години за мъжете. В случая съобразявайки се с това съдът намира, че ищцата Б. може да се пенсионира на горепосоченото основание при достигане на възраст от 57 години към датата на уволнението й като Директор на ЦДГ Я. Л. и учителски осигурителен стаж от 25 години към същата дата. Ищцата твърди, че към датата на уволнението й тя има навършени 57 години което съдът приема, но няма съответния учителски осигурителен стаж от 25 години  посочен от работодателя й определяем по смисъла на чл. 19 ал.1 от Наредбата за пенсиите и осигурителния стаж. В тази връзка по искане на страните по делото съдът е назначил исканата от тях съдебносчетоводна експертиза за установяване на действителния учителски осигурителен стаж на ищцата . По същата е дало заключение вещото лице В. Т. Г.   което заключение от 15.02.2011 година като неоспорено от страните по делото,съдът е приел като абсолютно доказателство по делото и което вещо лице категорично посочва, че за периода от 01.04.1991 година  до 18.07.2011 година – датата на уволнението й съгласно рекапитулациите  и ведомостите  за заплати и от персоналния регистър на НОИ на ищцата са плащани осигуровки като за учител , но към същата дата на уволнението й ищцата е имала само 14 години , 8 месеца и 13 дни учителски осигурителен стаж като по този начин съдът намира, че към същата дата на уволнението й ищцата Б. не е имала твърдяния от работодателя й учителски осигурителен стаж от 25 години. Същото респективно същия извод на съда се потвърждава и от приетите като доказателства по настоящото дело разпореждане № 540225 от 20.09.2011 г. на РУ  СО гр. Б. при НОИ с което е отказано отпускането на пенсия за осигурителен стаж и възраст на ищцата и писмо № 0032-6342 от 17.10.2011 г. на Дирекция Инспекция по труда гр. Б. към Министерство на труда и социалната политика .  Затова по този начин съдът намира, че уволнителната заповед се явява напълно незаконосъобразна и като такава следва да бъде отменена ведно с всички законни последици от това.Съдът намира, че не следва да отменя процесния акт № 8 от 19.07.2011 г. поради това, че същият е недействителен поради това, че урежда едни отношения – тези по прекратяването на трудовото правоотношение на ищцата , които вече са били уредени с горепосочената заповед за уволнение, като по този начин този акт няма никакво правно значение и съдът намира, че не следва да се произнася по него.   По отношение на останалите  обективно съединени искове по чл. 344 ал.1 т.2 от КТ – за възстановяване на ищеца Б. на длъжността заемана от него преди уволнението му Директор на ЦДГ Я. Л.  и по чл. 344, ал.1, т.3 от КТ, във връзка с чл. 225, ал.1 от КТ – за осъждането на ответната Община  К. да заплати обезщетение на ищеца Б. за времето през което е останал без работа, в резултат на незаконното му уволнение за срок от шест месеца – 6 брутни работни заплати , ведно със законната лихва върху същата сума, считано от датата на предявяване на иска, до окончателното й изплащане следва да се отбележи, че те са поставени в зависимост от изхода на главния иск за признаване на уволнение на ищеца като незаконно и за неговата отмяна. При положение , че съдът прие, че този основен иск се явява напълно основателен , като последица от това, в предвид акцесорния характер на тези два иска те също следва да бъдат уважени  изцяло . По този начин  ищцата следва да бъде възстановена на заеманата от нея щатна горепосочена длъжност преди уволнението й  и на същата следва да бъде определено обезщетение по чл. 225 ал.1 от КТ в размер на 6 брутни работни заплати които са в размер на 5 385, 60 лв. / равни на изплатеното обезщетение на ищцата по чл. 222 ал.3 от КТ посочено от ответната страна в отговора й на исковата молба и по чийто размер не се спори / .   

Ищцата Б. е предявила и иск по чл. 344 ал.1 т.4 от КТ -  съдът да постанови поправянето на основанието за уволнението й записано в трудовата й книжка , но съдът намира, че  този иск е за поправка на вписаното в трудовата книжка основание за уволнение, но не е средство за защита на работника или служителя срещу  незаконното му уволнение  тъй като за това е предвиден иска по чл. 344 ал.1 т.1 от КТ. Затова и съдът намира, че с иск по чл. 344 ал.1 т.4 от КТ  разполага само работника или служителя  когато той не оспорва  прекратяването на трудовия му договор , а само основанието за прекратяването на този му трудов договор вписано в трудовата му книжка . По този начин съдът намира, че липсва правен интерес от предявяването на този иск от ищеца , тъй като отмяната на уволнението ще се осъществи  в изпълнение на разпоредбата на чл. 346 от КТ от работодателя , а не  по чл. 344 ал.1 т.4 от КТ  по реда на който се поправя  само неточното вписване на основанието за уволнение.   В този смисъл е и константната съдебна практика на съдилищата , които приемат същата теза на определенията на ВКС на Р България които са в горепосочения смисъл .  Поради това съдът намира, че производството в частта му на този предявен иск се явява недопустимо за разглеждане и следва да бъде прекратено.  

Ищецът Б.   е направил искане съдът да му присъди направените от него по делото съдебни разноски които са само такива посочени от него  в размер на 950 лв. за исковете по чл. 334 ал.1 т.1 , т.2 и т.3 във вр. с чл. 225 ал.1 от КТ и т.4 /  – изплатено от него възнаграждения за адвокатска защита , което искане съдът намира, че е такова с правно основание чл. 78 ал.1 от ГПК и което искане съдът намира, че следва да бъде уважено съразмерно уважените претенции по исковете му , като в този случай ответната страна следва да бъде осъдена да заплати на ищеца направените от него съдебни разноски в размер на 712, 50  лв.за уважените от съда искове по чл. 344 ал.1 т.1 , т.2 и т.3 във връзка с чл. 225 ал.1 от КТ . В останалата част това искане като неоснователно не следва да бъде уважено съобразно не приетият за разглеждане иск по чл. 344 ал.1 т.4 от КТ .

Ответната страна не  е поискала да й бъдат присъдени направените от нея съдебни разноски по делото и затова и съдът намира, че не следва да се произнася по този въпрос.  . Освен това ответната страна следва да бъде осъдена да заплати на Държавата и държавна такса за горепосочения уважен иск  в размер на сумата от 315, 42  лв., както и държавна такса в размер на по 5 лв. за всеки издаден изпълнителен лист, които суми следва да се преведат по сметката на Районен съд К..   

Мотивиран от гореизложените си съображения, К.ският районен съд

                                   Р     Е     Ш     И:

ПРИЗНАВА като незаконно уволнението на Я.Т.Б. с ЕГН ********** *** извършено със заповед № РД- 437  от 18.07.2011 година на Кмета на Община К.   и ОТМЕНЯ  Заповед №  РД- 437 от 18.07.2011 г. издадена от   Кмета на Община К.    с която е било прекратено трудовото правоотношение на Я.Т.Б. с ЕГН ********** на посоченото основание – чл. 328 ал.1 т.10 от КТ във връзка с параграф 5 от ПЗР на Кодекса за социално осигуряване  и същата е била уволнена от заемната от нея длъжност – Директор на ЦДГ Я. Л. гр. К.  , като незаконосъобразна.

ВЪЗСТАНОВЯВА Я.Т.Б. с ЕГН ********** *** на  предишната  й заемана от нея преди уволнението й  месторабота  респ. щатна длъжност – Директор на ЦДГ Я. Л.  гр. К. . 

ОСЪЖДА Община К.  със седалище и адрес на управление гр. К. , обл. Б.ка бул. България  № 12     представлявано от Кмета на Община К. Г. И. Д.   да заплати на Я.Т.Б. с ЕГН ********** *** сумата от 5 385, 60  лв. представляваща обезщетение по чл. 225 ал.1 от КТ в размер на 6- месечни брутни работни заплати за времето през което Я.Т.Б.    е останала без работа поради незаконното й уволнение ведно със законната лихва върху същата сума , начиная от 11.08.2011  година до окончателното й изплащане.

НА ОСНОВАНИЕ  чл. 242 ал.1 от ГПК допуска предварително изпълнение на решението в тази му осъдителна част за присъдено обезщетение по чл. 225 ал.1 от КТ.

ПРЕКРАТЯВА производството по делото по отношение на  иска с правно основание  чл. 344 ал.1 т.4  от КТ предявен от Я.Т.Б. с ЕГН ********** ***       – за поправка на  основанието за уволнението й записано в трудовата й книжка поради неговата недопустимост за разглеждане .

ОСЪЖДА Община К.  със седалище и адрес на управление гр. К. , обл. Б.ка бул. България  № 12     представлявано от Кмета на Община К. Г. И. Д.   да заплати на Я.Т.Б. с ЕГН ********** *** сумата от 712, 50  лв.за уважените от съда искове по чл. 344 ал.1 т.1 , т.2 и т.3 във връзка с чл. 225 ал.1 от КТ.

ОСЪЖДА Община К.  със седалище и адрес на управление гр. К. , обл. Б.ка бул. България  № 12     представлявано от Кмета на Община К. Г. И. Д.     да заплати на Държавата сумата от 315, 42   лв. представляваща държавна такса, както и сумата от по на 5  лв. държавни такси  за издаването на всеки изпълнителен лист за горепосочените суми, които суми следва да се преведат по сметката на Районен съд К..

РЕШЕНИЕТО може да се обжалва пред БОС в 14-дневен срок, считано от датата на съобщаването му на страните по делото.

 

        

 

 

 

 

                                          РАЙОНЕН СЪДИЯ: