Решение по дело №166/2020 на Административен съд - Добрич

Номер на акта: 158
Дата: 23 юни 2020 г. (в сила от 23 юни 2020 г.)
Съдия: Нели Иванова Каменска
Дело: 20207100700166
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 13 април 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

158 / 23.06.2020 г., град Добрич

 

В    И  М  Е  Т  О    Н  А    Н  А  Р  О  Д  А

 

                                                                              

Административен съд - Добрич, в публично заседание на шестнадесети юни, две хиляди и двадесета година, в касационен състав:

 

                                       ПРЕДСЕДАТЕЛ:    Силвия Сандева

                                ЧЛЕНОВЕ:     Нели Каменска     

                                                        Милена Георгиева

 

при участието на секретаря, Мария Михалева и прокурора при Окръжна прокуратура гр.Добрич, Виолета Великова, разгледа докладваното от съдия Каменска касационно дело с административно–наказателен характер № 166 по описа на съда за 2020 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на Глава ХІІ от Административнопроцесуалния кодекс (АПК) във връзка с чл. 63, ал.1 от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН). Образувано е по касационна жалба на В.Ж.В. ***, подадена чрез адв.С.Г., срещу Решение № 56/10.02.2020 г., постановено по нахд № 1277/2019 г. на Районен съд - Добрич, с което е потвърдено Наказателно постановление № **********-61/09.09.2019 г., издадено от директора на РИОСВ-Варна, инж.Христина Генова, с което на касатора е наложено административното наказание „глоба“ в размер на 1 000 лева на основание чл.125, ал.1 във връзка с чл.38, ал.1, т.6 от Закона за биологичното разнообразие.

В касационната жалба са изложени съображения за незаконосъобразност на постановеното решение, поради нарушаване на процесуалните правила и неправилно приложение на материалния закон. Касаторът счита, че съдът не е съобразил, че административнонасказателното производство било започнало по анонимен сигнал, което било в противоречие с чл.111, ал.4 от АПК. Възразява че, действията на контролните органи на РИОСВ довели да смъртта на 15 пойни птици. Самите птици били купувани от регламентирани изложения и пазари, а не са били взети от природата екземпляри, поради което не било извършено нарушение на чл.38, ал.1, т.6 от ЗБР. Изложени са и множество твърдения за некомпетентно, безотговорно и небрежно изземване на птиците, довело впоследствие до тяхната смърт. Иска се решението на районния съд и наказателното постановление да бъдат отменени като незаконосъобразни.

Ответникът, Регионална инспекция по околната среда и водите-Варна, чрез юрисконсулт Дияна Караиванова, изразява становище за законосъобразност на постановеното решение и на потвърденото с него наказателно постановление, поради което моли касационната жалба да бъде отхвърлена като неоснователна.

Прокурорът при Окръжна прокуратура - Добрич дава заключение за неоснователност на касационната жалба и изразява становище, че  решението на РС Добрич следва да бъде оставено в сила.

Административен съд –Добрич, намира, че касационната жалба е подадена в законния срок от лице, участвало във въззивното производство, решението по което е неблагоприятно за него, поради което е допустима.

Разгледана по същество, в рамките на предявените касационни основания, съобразно правилото на чл. 218, ал.1 от АПК, настоящият състав счита касационната жалба за неоснователна.

С оспореното решение Районен съд Добрич е потвърдил Наказателно постановление № **********-61/09.09.2019 г., издадено от директора на РИОСВ-Варна, инж.Христина Генова, с което на касатора е наложено административното наказание „глоба“ в размер на 1 000 лева, затова, че при проверка, извършена на 17.08.2018 г. в двора на дома му в гр.Добрич ул.“Баба Тонка“ № 4, е установено, че В.В. отглежда защитени и забранени за притежание, отглеждане птици, включени в Приложение № 3 от Закона за биологичното разнообразие. От данните по делото се установява, че въз основа на съставения при проверката констативен протокол на 28.08.2018 г. с прокурорско постановление е било образувано досъдебно производство за отглеждането на птици от видовете щиглец и зеленика и е разпоредено да се извърши претърсване. На 05.09.2018 г. с Констативен протокол № 008245 от дома на касатора са иззети 15 брой птици: 7 броя от вида зеленика, 1 бр. от вида Обикновено конопарче, 2 броя от вида Щиглец, 2 бр. от вида Червенушка, 1 бр. от вида Черноглава овесарка, един брой от вида Елшова скатия и един брой от вида Диво канарче. Непосредствено след изземването птиците са починали, за което били съставени смъртни актове № 10/01.10.2018 г. и № 16/29.11.2018 г., като ветеринарния лекар д-р С. е посочил като причина за смъртта „стрес и травми“. На 03.07.2019 г. досъдебно производство № 122/2018 г., образувано срещу касатора за престъпление по чл.278г от Наказателния кодекс, е прекратено на основание чл.199, ал.1 във вр. с чл.243, ал.1, т.1 и чл.24, ал.1, т.1 от НПК, а преписката е изпратена на РИОСВ-Варна по компетентност.

На 13.08.2019 г. е съставен Ат за установяване на административно нарушение № ********** срещу В.Ж.В. за нарушаване на чл.38, ал.2, т.6 от Закона за биологичното разнообразие.

За да потвърди впоследствие издаденото и оспорено наказателно постановление, Добричкият районен съд е приел, че нарушението е доказано от събраните по делото писмени и гласни доказателства, от които не се установява, фактическа обстановка, различна от описаната в АУАН и НП.

В мотивите на решението са обсъдени възраженията на административно наказания, които са отхвърлени с аргументирани и законово обосновани съображения. Районният съд е приел, че на описаните в наказателното постановление факти е дадена правилна правна квалификация, че не са налице допуснати съществени процесуални нарушения и че законосъобразно наказващият орган е определил размера на наказанието „глоба“.

Касационният състав намира, че решението е постановено при правилно приложение на материалния закон и не е налице заявеното касационно основание по чл. 348, ал. 1, т. 1 от НПК. Правилен е изводът на районния съд, че при издаване на наказателното постановление не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила по ЗАНН.

Според правилата на ЗАНН, по които е проведено настоящото административно-наказателно производство, е без значение поводът за извършване на проверка от контролните органи за установяване на едно противоправно деяние. Поводът за извършване на проверка може да е всякакъв, вкл. и по анонимен сигнал, случаен, публикация в пресата и т.н.

Пред настоящата инстанция касаторът лично потвърждава обстоятелството, че в дома си е отглеждал процесните видове птици, които е закупувал от пазари, вкл. и от пазар в гр.Варна под Аспаруховия мост, от пазар в гр.Шумен и от чужбина. Потвърждава, че при закупуването на защитените видове не са му били издавани документи за произход.

Понеже нормата на чл.38, ал.1, т.6 от Закона за биологичното разнообразие обявява за противоправни не само търговията с взети от природата птици, а и тяхното притежание и отглеждане, е неоснователно възражението на касатора, че той, отглеждайки защитените видове, не е извършил нарушение. Нормата, сочена за нарушена, е със следното съдържание: „За животинските видове от приложение № 3 се забраняват: 6. притежаване, отглеждане, пренасяне, превозване, изнасяне зад граница, търговия и предлагане за продажба или размяна на взети от природата екземпляри“ Текстът на закона е ясен и категоричен. Той обявява за противоправни и всички действия по придобиване и притежаване на тези защитени видове без да прави разграничение дали те са взети от нарушителя директно от природата – уловени, намерени от него или нарушителят ги е закупил от нерегламентирани тържища с цел да ги отглежда и развъжда. Затова е неоснователно възражението, че нарушение не било извършено, понеже касаторът само е закупувал птиците и ги е развъждал в домашни условия.

За нарушаване на чл.38, ал.1, т.6 от ЗБР нормата на чл.125, ал.1 от ЗБР предвижда глоба от 100 до 5000 лв. за физическите лица. На касатора е наложена глоба от 1000 лв., която е в границите на предвиденото наказание за извършеното нарушение. Настоящият състав намира за законосъобразна преценката на районния съд, че наложеното наказание е справедливо и съответства на целите на административното наказване по чл.12 от ЗАНН, тъй като размерът на глобата, определен над минимума,  съответства на тежестта на извършеното нарушение, поради немалкия брой на отглежданите в плен защитени видове птици.

Не е предмет на съдебен контрол в настоящото производство начинът, по който са иззети и отглеждани защитените видове птици, за който се твърди, че е довел до тяхната смърт. Предмет на касационен съдебен контрол е решението на районния съд, с което е потвърдено  наказателно постановление, касаещо друго конкретно деяние, обявено за нарушение от чл.38, ал.1, т.6 във вр. с чл.125, ал.1 от ЗБР и извършено от В.Ж.В., а не от служители на РИОСВ.

Съдът се е произнесъл по неподписана жалба, чието подаване бе категорично потвърдено от В.Ж.В. чрез процесуалния му представител в настоящото касационно производство с молба с вх. № 947/28.04.2020 г. Затова следва да се приеме, че районния съд не се е произнесъл по недопустимо оспорване, а е бил надлежно сезиран.

По тези съображения настоящият касационен състав намира жалбата за неоснователна. Решението на районния съд следва да бъде оставено в сила.

Водим от горното и на основание чл. 221, ал.1, предл.1 от АПК във вр.с чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, Административен съд Добрич

 

Р Е Ш И :

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 56 от 10.02.2020 г., постановено по нахд № 1277/2019 г. по описа на Районен съд - Добрич.

РЕШЕНИЕТО не подлежи на обжалване.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                 ЧЛЕНОВЕ: