Определение по дело №905/2010 на Окръжен съд - Благоевград

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 15 октомври 2010 г.
Съдия: Надя Узунова
Дело: 20101200500905
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 13 октомври 2010 г.

Съдържание на акта Свали акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

Номер

882

14.10.2014 г.

година

Град

Кърджали

Окръжен Съд - Кърджали

На

10.14

Година

2014

В закрито заседание в следния състав:

Председател:

Васка Динкова Халачева

Съд. заседатели:

като разгледа докладвано от

Васка Динкова Халачева

Гражданско I инстанция дело

номер

20125100100370

по описа за

2012

година

Постъпило е становище с вх. № 3262/ 13.10.2014 г. от Александър Георгиев, упражняващ към момента правомощията на временен синдик на длъжника в настоящото производство по несъстоятелност „ОЦК” АД, гр.Кърджали. В становището си синдикът твърди, че депозира същото по повод писмо от „Хармони 2012” ЕООД относно предприемане на разрушителни действия и разчистване на сгради, бивша собственост на „ОЦК” АД. Синдикът изтъква, че съдържащите се в писмото твърдения, че ЕООД-то е придобило описаните недвижими имоти, бивша собственост на длъжника, били верни. Изтъква, че било вярно и обстоятелството, че на територията на бившата производствена площадка на „ОЦК” АД се намирали движими вещи, собственост на длъжника, които били оставени на открито, при преки климатични въздействия, като при проверка на място същият установил, че това били основно остатъци от метални шкафове и различни метални отпадъци. Синдикът твърди също, че освен движимите вещи се съхранявали от ЕООД –то и различни химични вещества, собственост на длъжника, опасни за здравето на човека и за околната среда, именно : 6 500 кг. арсен 99.5%; 8825 кг. амониев хлорид; 3337 кг. антимон; 450 кг. калиев перманганат; 0520 кг. калиев (етил) ксантогенат; 9075 кг. калций; 10000 кг. натриев карбонат (калцинирана сода); 1300 кг. натриев нитрат (натриева селитра); 1198 кг. магнезий; 600 кг. меден сулфат; 8850 кг. стронциев карбонат; 4320 кг. сяра; 300 кг. туткал. Синдикът твърди, че същите подлежали на извозване, депониране и унищожаване по съответния ред, като за тази цел било необходимо да се ангажира специализирана фирма със съответните лицензии и разрешителни. Тъй като собственик на веществата бил длъжникът „ОЦК" АД,той и трябвало да поеме разходите във връзка с тези дейности.В този смисъл моли да му бъде разрешено да събере оферти от специализирани фирми и да сключи договор с далата най-изгодно предложение фирма за извозване и депониране на химическите вещества. Синдикът твърди също, че с оглед обстоятелството, че дружеството-длъжник не осъществявало производствена дейност и не разполагало със складове, в които да съхранява движимите вещи, следвало по отношение на тях да бъде приложена хипотезата на чл. 639б, ал. 1 от ТЗ, като изтъква,че макар сами по себе си въпросните вещи да не били бързоразвалящи се, тъй като били изработени изключително от метал, и поради факта, че били оставени на открито, тяхното повреждане от преките климатични въздействия било въпрос на съвсем кратки срокове от време. Моли да му бъде разрешено да продаде чрез пряко договаряне тези движими вещи, като бързоразвалящи се.

Във връзка с депозирано уведомително писмо с вх.№ 3210/ 08.10.2014 г. от „Хармони 2012” ЕООД, представлявано от управител Иван Елкин, във вр. със свое разпореждане от същата дата- 08.10.2014 г. и цитираното по-горе становище на синдика, съдът съобрази следното :

Искането за събиране на оферти от специализирани фирми, притежаващи съответните лицензии и разрешения за извозване, депониране и унищожаване по съответен ред на описаните химични вещества и за сключване на договор с далата най-изгодно предложение фирма, при така представените доказателства, се явява необосновано. В производството не се доказва по несъмнен начин, че описаните от синдика химични вещества съставляват опасни отпадъци. В този смисъл следва синдикът преди да пристъпи към събиране на оферти да докаже преди всичко така описаните химични вещества съставляват ли опасни отпадъци по смисъла на действащото законодателство или същите имат качеството на суровини и като такива имат стойност, която може и следва да попълни масата на несъстоятелността в това производство. Този извод се налага от обстоятелството, че по делото не е представено изрично писмено доказателство, установяващо класификацията на химичните вещества и/ или писмено удостоверение на компетентен орган, установяващи по безспорен начин твърдяните от синдика обстоятелства. /приложеното към становището му писмо, изхожда от „Хармони 2012” ЕООД и в този смисъл съдържа само твърдения/. С оглед изложеното следва обаче да бъде указано на синдика след като бъде извършена необходимата по смисъла на чл.2, във вр. с чл.3 от Закона за управление на отпадъците, класификация на описаните в становището химични вещества, да предприеме предписаните от същия закон действия.

Искането за прилагане на хипотезата на чл. 639б, ал. 1 от ТЗ по отношение на движимите метални вещи, собственост на длъжника, съдът намира за необосновано. От изложеното определено не може да се направи извод, че движими, изработени изключително от метал вещи, съставляват бързоразвалящи се такива. Недоказано остана твърдението кои, колко и какви са тези движими вещи, отсъства индивидуализацията им. Недоказано остана и твърдението защо, в частност кое налага тези движими вещи да бъдат оставени на открито, под преки климатични въздействия, и в този смисъл необосновано се явява и твърдението за законносъобразността на извършен на 24.01.2014 г. въвод във владение.

Съдът счита също, че следва да укаже на синдика, след като съобрази изложеното по-горе, да предприеме необходимите действия и относно това инвестиционните проекти на „Хармони 2012” ЕООД – „…извършването на разрушителни работи, събарянето на сградите, използването на тежка техника, вкл. и взривните работи на територията на завода” да не засегнат, накърнят, унищожат или по какъвто и да е друг начин да повредят или разпилеят движимите и недвижими вещи и имоти на длъжника в производството по несъстоятелност, както и да предприеме действия по тяхното опазване и съхраняване.

Водим от горното и на основание чл.658, във вр. с чл.668, ал.1, предл.1 от ТЗ и чл.659, ал.1 от ТЗ, съдът по несъстоятелност

О П Р Е Д Е Л И :

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ направеното искане с правно основание чл.639 б, ал.1 от ТЗ.

УКАЗВА на Александър Ценков Георгиев, упражняващ правомощията на временен синдик на длъжника в настоящото производство по несъстоятелност „ОЦК” АД, след извършване на необходимата по смисъла на чл.2, във вр. с чл.3 от Закона за управление на отпадъците, класификация на описаните в становището химични вещества, да предприеме предписаните от същия закон действия.

УКАЗВА на Александър Ценков Георгиев, упражняващ правомощията на временен синдик на длъжника в настоящото производство по несъстоятелност „ОЦК” АД, да предприеме незабавно необходимите действия относно това инвестиционните проекти на „Хармони 2012”ЕООД –„…извършването на разрушителни работи, събарянето на сградите, използването на тежка техника, вкл. и взривните работи на територията на завода” да не засегнат, накърнят, унищожат или по какъвто и да е друг начин да повредят или разпилеят движимите и недвижими вещи и имоти на длъжника в производството по несъстоятелност, както и да предприеме действия по тяхното опазване и съхраняване.

Определението да се впише в книгата по чл.634 в от ТЗ.

Определението да се съобщи на синдика.

СЪДИЯ ПО НЕСЪСТОЯТЕЛНОСТТА :