Решение по дело №461/2023 на Административен съд - Пазарджик

Номер на акта: 453
Дата: 10 юли 2023 г.
Съдия: Мария Иванова Колева
Дело: 20237150700461
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 12 май 2023 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

 

№ 453 / 10.7.2023г.

 

 

В   ИМЕТО   НА   НАРОДА

 

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД-ПАЗАРДЖИК, Х-ти състав, в открито заседание на четиринадесети юни две хиляди двадесет и трета година в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:    ВЕСЕЛКА ЗЛАТЕВА

ЧЛЕНОВЕ: 1. ДЕСИСЛАВА КРИВИРАЛЧЕВА

2. МАРИЯ КОЛЕВА

 

при секретаря Антоанета Метанова и участието на прокурора Стоян Павлов, като разгледа докладваното от съдия Колева к.а.н. дело № 461 по описа за 2023 г., и за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 63в от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН) във вр. чл. 208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс (АПК).

Образувано е по касационна жалба на „Веи груп“ ООД, ЕИК *********, със седалище гр. Стара Загора, представлявано от управителя Е.Н.Х., подадена чрез процесуален представител адвокат М.М., срещу Решение № 173/04.04.2022 г. по АНД № 1823/2022 г. на Районен съд-Пазарджик, с което е потвърден електронен фиш серия Г № 0044209 на ОДМВР-Пазарджик, с който на дружеството е наложена имуществена санкция в размер на 2 000 лв. за нарушение на чл. 483, ал. 1, т. 1 от Кодекса на застраховането (КЗ). Релевирани са доводи за неправилност на обжалваното решение, като постановено в противоречие с материалния закон, по които се претендира отмяната му.

Ответникът – ОДМВР-Пазарджик не изразява становище по касационната жалба.

Представителят на Окръжна прокуратура-Пазарджик, взел участие в настоящото производство, дава заключение за неоснователност на касационната жалба.

Административен съд-Пазарджик, Х-ти състав, приема касационната жалба за допустима, като подадена от легитимирано лице, в срока по чл. 211, ал. 1 АПК, а разгледана по същество - неоснователна, по следните съображения:

Производството пред районния съд е образувано по жалбата на „Веи груп“ ООД, срещу електронен фиш серия Г № 0044209 на ОДМВР-Пазарджик, с който на посочено правно основание чл. 638, ал. 4 във вр. чл. 638, ал. 1, т. 2 във вр. чл. 461, т. 1 КЗ на дружеството е наложена имуществена санкция в размер на 2 000 лв. за нарушение на чл. 483, ал. 1, т. 1 КЗ за това, че на 15.09.2020 г., в 18.44 часа на АМ „Тракия“, км. 90 с посока на движение към гр. Пловдив, юридическото лице, което е собственик на МПС рег. № *** и не е спряно от движение, не е сключило задължителна застраховка „Гражданска отговорност“, като нарушението е установено с АТСС Twin Cam № SD2D0027.

По делото съдът е приел Методически указания за дейността на полицейските служители със „Система за автоматично разпознаване/идентификация на регистрационни номера“ на МПС (САИРН), наименувана „АИС-Трафик“, както и удостоверение за одобрен тип средство за измерване и протокол от проверка на Български институт по метрология и е приел, че използваното техническо средство е било изправно и одобрен тип средство за измерване, преминало периодичен технически преглед. В мотивите на атакувания съдебен акт е прието, че в хода на административнонаказателното производство по безспорен начин се доказва факта на извършеното нарушение чрез приложеното доказателство – снимка, на която е заснет лекият автомобил, собственост на дружеството. Доводите на жалбоподателя за липса на част от задължителното съдържание на електронния фиш не са възприети като основателни. В него ясно са описани дата и място на нарушението, индивидуализираното МПС и посоката на движение, както и собственикът на лекия автомобил – юридическото лице. Описана е конкретната деятелност, изразяваща се в бездействие на нарушителя и посочена като „не е сключило задължителна застраховка ГО“. Посочени са нарушените правни норми, които съответстват на изложената е ЕФ фактическа обстановка. Установил е, че изискуемите реквизити са налице като процесният фиш съдържа посочената териториална структура на МВР, на чиято територия е установено нарушението. Достигнал е до извода, че правилно дружеството е санкционирано за констатираното нарушение, представляващо липса на сключен договор за задължителна застраховка гражданска отговорност, поради което с оглед приложението на цитираните правни норми на дружеството е наложена имуществена санкция в размер на 2 000, въз основа на което съдът е потвърдил електронния фиш.

Така постановеното решение е правилно.

В касационната жалба се релевират доводи за неправилност на оспореното решение като се излагат аргументи за допуснати процесуални нарушения и противоречие с материалния закон при издаването на електронния фиш. Въз основа на приобщения доказателствен материал по делото, Районен съд-Пазарджик е установил правилно спора от фактическа страна и е достигнал до обосновани правни изводи за законосъобразност на обжалвания акт. В решението си инстанцията по същество е изложила аргументи, които се споделят изцяло от настоящата касационна инстанция, поради което и на основание чл. 221 АПК, съдът препраща към тях. В рамките на материалната и административнонаказателна правна уредба, по отношение на доводите на жалбоподателя, районният съд е изложил подробни и задълбочени мотиви. Фактите по делото са обсъдени поотделно и в тяхната съвкупност. Съобразени са в пълнота събраните доказателства по делото. Въз основа на правилно установената фактическа обстановка, са направени подробни и обосновани изводи относно приложението, както на материалния, така и на процесуалния закон.

Установяването на управление на моторно превозно средство, за което няма сключен и действащ застрахователен договор за задължителна застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобилистите, е предвидено да бъде извършено съгласно чл. 647, ал. 3 КЗ с автоматизирано техническо средство или система. Именно при такова установяване и заснемане законодателят в цитираната разпоредба е предвидил, че се издава електронен фиш в отсъствието на контролен орган и на нарушител при условията и реда, предвидени в Закона за движение по пътищата (ЗДвП). Съдът подробно е анализирал разпоредбите на чл. 638, ал. 3 и ал. 4 КЗ като правилно е приел, че отговорността е за дружеството като собственик на МПС и при липса на сключена ЗЗГО, установено с АТСС е приложим редът по чл. 638, ал. 4 КЗ, за което се издава електронен фиш. В тази връзка са неоснователни доводите на касатора за допуснати процесуални нарушения и неправилно приложение на материалния закон.

Кодексът на застраховането е специален спрямо ЗДвП и в него изрично е предвидена „имуществена санкция“ за собственика - юридическото лице при липса на сключен застрахователен договор за задължителна застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобилистите. В случая е достатъчно с АТСС да е установено и заснето управлението на процесното МПС, като не е необходимо АТСС да установява и заснема пряко и непосредствено и липсата на валидна застраховка „Гражданска отговорност“. Липсата на валидна застраховка „Гражданска отговорност“ за посоченото МПС към определена дата се установява чрез справка по електронен път в „Гаранционния фонд“, т. е. установяването на този факт не е поставен на преценката на контролните органи, а се извлича от данни от официална информационна система, като същата е общодостъпна за всички граждани и държавни органи, каквато справка е извършена и от съда. От страна на касатора не са представени доказателства, опровергаващи този извод, поради което правилно е прието, че е извършено нарушение на чл. 483, ал. 1, т. 1, във вр. чл. 638, ал. 4, във вр. с ал. 1, т. 2, във вр. чл. 461, т. 1 КЗ.

Районният съд е отговорил изключително подробно на всички доводи на жалбоподателя. По същество същите се преповтарят и пред касационната инстанция, като на основание чл. 221, ал. 2 АПК съдът препраща към мотивите на въззивната инстанция.

По изложените съображения решението е правилно и при постановяването му не са допуснати нарушения, представляващи касационни основания за неговата отмяна. Въз основа изяснена фактическа и правна обстановка, при съобразяване с релевираните в спора факти и обсъждане на доводите на страните, Районен съд-Пазарджик е постановил правилно решение, съобразено с приложимия материален закон, което следва да бъде оставено в сила.

По делото не са претендирани разноски от страните, поради което съдът не присъжда такива с настоящото решение.

Водим от горното и на основание чл. 221, ал. 2 АПК във вр. чл. 63в ЗАНН, Административен съд-Пазарджик, Х-ти състав

 

РЕШИ:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 173/04.04.2023 г. по АНД № 1823/2022 г. на Районен съд-Пазарджик.

Решението е окончателно.

 

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:          /П/

 

 

ЧЛЕНОВЕ: 1. /П/

 

                   2.        /П/