Решение по дело №1084/2019 на Окръжен съд - Пловдив

Номер на акта: 894
Дата: 8 юли 2019 г.
Съдия: Светлана Иванова Изева
Дело: 20195300501084
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 21 май 2019 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е № 894

 

гр. Пловдив,08.07.2019 год.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

                  ПЛОВДИВСКИ ОКРЪЖЕН СЪД,въззивно гражданско отделение,V състав, в закрито заседание на осми юли две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

                                          ПРЕДСЕДАТЕЛ: СВЕТЛАНА ИЗЕВА

                                                   ЧЛЕНОВЕ: РАДОСТИНА СТЕФАНОВА                                        

                                                                       ЗОРНИЦА ТУХЧИЕВА

                                                                                   

 

като разгледа докладваното от председателя  гр.д. № 1084 по описа за 2019 година, за да се  произнесе, взе предвид следното:

 

              Производството е образувано по реда на чл.435,ал.2 и сл. от ГПК.

              Постъпила е жалба от Т.С.М.,ЕГН-**********  против Постановление изх.№ 21691/05.03.19г.на ЧСИ Константин Павлов, с рег. № 824 и район на действие ПдОС,постановено по изп.д.№ 818/12г.,с което  е оставено без уважение поради липса на основание  искането му за прекратяване на изпълнителното производство на осн.чл.433,ал.1,т.8 от ГПК.

              Жалбоподателят счита атакуваното постановление за незаконосъобразно,неправилно и необосновано по  подробни съображения,изложени в жалбата.Претендира разноски.

             Взискателят „ЕВН България Топлофикация“ЕАД,ЕИК-*********,гр.Пловдив не е изразил становище по жалбата.

             Частният съдебен изпълнител е изложил мотиви за недопустимост,респективно-за неоснователност на жалбата.

             Пловдивският окръжен съд,след преценка на доводите в жалбата и  данните по изпълнителното дело,намира за установено следното:

              Жалбата е подадена в срока по чл.436 от ГПК от легитимирано лице против действие на ЧСИ, поради което е допустима.Неоснователни са доводите на ЧСИ за недопустимост на  жалбата,тъй като обжалваното действие не попадало в обхвата на хипотезите на чл.435 от ГПК.Напротив,атакува се постановление,с което е отказано прекратяване на изп.дело,което е обжалваемо действие на съдебния изпълнител по см.на чл.435,ал.2,т.6 от ГПК.

               Разгледана по същество, жалбата е неоснователна.

               Изпълнителното дело е образувано по молба на взискателя „ЕВН България Топлофикация“ЕАД въз основа на  изп.лист от 24.02.12г.на ПдРС по ч.гр.д№ 288/12г. против длъжника С. Т. М..С молбата за образуване на изп.дело взискателят е възложил на ЧСИ Павлов всички действия по чл.18 от ЗЧСИ.

             Жалбоподателят твърди,че взискателят не е поискал извършването на каквито и де било изпълнителни действия в периода от  14.11.12г.до 13.11.14г.,поради което  били налице условията на чл.433,ал.1,т.8 от ГПК.Насроченият на  20.11.13г.опис на дв.вещи на длъжника нямало данни да е извършван,поради което не можел да предотврати настъпването на перемцията.           

По изп.дело са провеждани изпълнителни действия,като на  13.11.12г.ЧСИ е вписал възбрана върху собствения на длъжника С. М. недвижим имот.

Следващото действие  на ЧСИ е от 20.11.13г.,когато е насрочил опис на движими вещи на длъжника.Няма данни така насроченият опис да е бил проведен.

На 22.07.15г.е постъпила молба от взискателя за предприемане на изп.действия с всички предвидени в ГПК способи за принудително изпълнение.Всички последващи изп.действия са за период,по-кратък от 1 година,като междувременно на осн.чл.429,ал.2 от ГПК са конституирани като длъжници по изп.дело наследниците на починалия длъжник С. М.,сред които е и  настоящият жалбоподател Т.С.М..

              Съгласно т.10 от ТР № 2/26.05.15г.на ОСГТК на ВКС по т.д.№ 2/13г., от 13.11.12г.-когато е вписана възбрана върху  недв.имот на длъжника,давността се прекъсва и започва да тече нова давност,доколкото давността се прекъсва от предприемането на кое да е изпълнително действие в рамките на определен изпълнителен способ,независимо от това дали прилагането му е поискано от взискателя и/или е предприето по инициатива на  ЧСИ по възлагане от взискателя съгл.чл.18,ал.1 от ЗЧСИ(какъвто е настоящият случай).В случая новата давност би изтичала на  12.11.14г.,ако междувременно не е прекъсната от предприемането на друго изпълнително действие на ЧСИ.

            Преди това обаче ЧСИ е насрочил опис на движими вещи на длъжника на 20.11.13г,за който се твърди,а и ЧСИ признава,че не е бил извършван.Въпросът е дали насрочването на този опис,без да е извършван,представлява изпълнително действие,което прекъсва давността.Настоящата инстанция намира,че насрочването на описа е част от предприемането на изпълнителното действие опис и като такова следва да се приеме за  действие на съдебния изпълнител,което прекъсва давността.Още повече,че насроченият опис  може  да не бъде извършен по причина,стояща извън длъжника или взискателя.Ето защо с насрочването на опис на дв.вещи на длъжника на  20.11.13г.се прекъсва давността,започнала да тече от предходното изп.действие-вписването на възбрана на недв.имот  и е започнала да тече нова давност,която също е прекъсната с последващотно изп.действие от 22.07.15г.,когато е постъпила молба от взискателя за предпришемане на изп.действия с всички предвидени в ГПК способи.Съгласно т.10 от цитираното търкувателно решение искането да бъде приложен определен изп.способ също прекъсва давността,защото съдебния изпълнител е длъжен да го приложи.               

                Предвид изложеното дотук съдът приема,че атакуваното постановление,с което е отказано прекратяване на  производството посилата на закона е правилно. Не са налице основанията на чл.433, ал.1, т.8 от ГПК, за да се приложи разпоредбата на чл.435, ал.1, т.6 от ГПК.

                Поради горното жалбата се явява неоснователна и като такава следва да се остави без уважение.

                 С оглед изхода на спора разноски на жалбоподателя не следва да се присъждат.

 

 

 

                 Водим от изложеното Пловдивският окръжен съд

 

 

Р  Е  Ш  И  :

 

 

                 ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ жалбата на Т.С.М.,ЕГН-**********  против Постановление изх.№ 21691/05.03.19г.на ЧСИ Константин Павлов, с рег. № 824 и район на действие ПдОС,постановено по изп.д.№ 818/12г.,с което  е оставено без уважение поради липса на основание  искането му за прекратяване на изпълнителното производство на осн.чл.433,ал.1,т.8 от ГПК.

                Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.                                                    

 

 

 

               ПРЕДСЕДАТЕЛ:                             ЧЛЕНОВЕ: