Решение по дело №9246/2020 на Софийски градски съд

Номер на акта: 260304
Дата: 14 януари 2021 г. (в сила от 2 март 2021 г.)
Съдия: Татяна Ставри Димитрова
Дело: 20201100509246
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 2 септември 2020 г.

Съдържание на акта

                                                

 

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

                                                     

                                        Гр. София, 05.01.2021 год.

 

Софийски градски съд, Гражданско отделение, ІІ-г въззивен състав, в съдебно заседание на  девети декември  през две хиляди и двадесета година, в състав :

 

                                                                          ПРЕДСЕДАТЕЛ : ТАТЯНА ДИМИТРОВА

                                                                                        ЧЛЕНОВЕ : СОНЯ НАЙДЕНОВА

МЛ.СЪДИЯ КРИСТИНА ГЮРОВА

 

при секретар Алина Тодорова, като разгледа докладвано от съдия Димитрова  гр. д. № 9246/2020 г. по описа на СГС, за да се произнесе, взе предвид следното :

Производството е по реда на чл. 258 и сл. от ГПК.

Със съдебно решение  от 09.03.2020 г., постановено по гр.д. № 11594/2018 г. по описа на СРС съдът отхвърля предявените от П.И.Х., ЕГН: ********** против „Г.“ АД, ЕИК: ******иск с правно основание чл. 344, ал. 1, т. 1 КТ за признаване за незаконно и за отмяна на заповед N 29/19.12.2017 г. на изпълнителния директор на „Г.“ АД, с която на ищеца е наложено дисциплинарно наказание „уволнение“ и е прекратено трудовото му правоотношение, иск с правно основание чл. 344, ал. 1, т. 3 във вр. с чл. 225, ал. 1 КТ за заплащане на сумата от 28 679,04 лв., представляваща обезщетение за оставане без работа поради незаконно уволнение за периода от 19.12.2017 г. до 19.06.2018 г., както и иск с правно основание чл. 344, ал. 1, т. 4 КТ за допускане на поправка на основанието за уволнение, вписано в трудовата книжка на ищеца. Осъжда „Г.“ АД, ЕИК: ******, със седалище и адрес на управление:***, да заплати на П.И.Х., ЕГН: **********, с адрес: *** ******, по иск с правно основание чл. 224, ал. 1 КТ сумата от 1977,63 лв., представляваща обезщетение за неползван платен годишен отпуск от 9 работни дни за 2017 г., дължимо при прекратяване на трудовото правоотношение. Осъжда „Г.“ АД, ЕИК: ******, със седалище и адрес на управление:***, да заплати на П.И.Х., ЕГН: **********, с адрес: *** ******, по иск с правно основание чл. 128, т. 2 във вр. с чл. 242 КТ сумата от 5089,21 лв., представляваща брутно трудово възнаграждение за м. 11.2017 г., ведно със законната лихва, считано от датата на завеждане на исковата молба в съда - 19.02.2018 г. до окончателното плащане, както и сумата от 3523,87 лв., представляваща брутно трудово възнаграждение за м. 12.2017 г., ведно със законната лихва, считано от датата на завеждане на исковата молба в съда - 19.02.2018 г. до окончателното плащане, като отхвърля иска за разликата над сумата от 3523,87 лв. до сумата от 5501,50 лв., представляваща брутно трудово възнаграждение за м. 12.2017 г. С оглед изхода на спора съдът разпределя и разноските между страните.

Недоволен от съдебното решение, в частта, с която са отхвърлени предявените от него искове с правно основание чл. 344, ал. 1, т. 1, т. 3 във вр. с чл. 225, ал. 1  и т. 4 КТ е останал ищецът, който е подал настоящата въззивна жалба. С нея твърди, че първоинстанционният съд неправилно е обосновал фактическите и правните си изводи на базата на обстоятелството, че е изтрил процесните електронни писма от електронната поща на работодателя. В тази връзка излага, че същите не са изтрити, а са само преместени от електронната поща на неговия служебен компютър. На следващо място твърди, че СРС неправилно е тълкувал факта, че към момента на дисциплинарното му уволнение е бил в предизвестие за прекратяване на трудовото правоотношение. В тази връзка излага, че съдът е следвало да приеме, че работодателят е действал преднамерено към него с цел да го освободи при по-лоши условия от тези, които би имал при прекратяване на договора въз основа на неговото искане, а не че този факт, ведно с останалите доказателства,  говори, че той е имал намерение да навреди на работодателя. Посочва и че съдът неправилно е приложил закона като е приел, че е налице злоупотреба с доверието на работодателя от негова страна и съответно основание за дисциплинарното му освобождаване от работа. В подкрепа на това твърди, че злоупотреба с доверие може да има само ако работникът/служителят, възползвайки се от служебното си положение, преднамерено е проявил поведение, което е довело до имотна облага за него или за другиго. В настоящия случай не се установявало, нито наличието на умишлено поведение от негова страна, нито настъпването на каквато и да било облага, като не са накърнени по никакъв начин и интересите на работодателя. Евентуално посочва, че тежестта на извършеното от него нарушение на трудовата дисциплина не е преценено правилно от съда, като по отношение на това твърди, че поведението му не обосновава налагането на най-тежкото наказание, а именно дисциплинарно уволнение.

Моли съда да отмени съдебното решение, в обжалваната част и да постанови друго, с което да уважи предявените от него искове изцяло.

В срок е постъпил отговор на въззивната жалба от ответника в първоинстанционното производство, с който се излагат подробно доводи за правилност и законосъобразност на обжалваната част от съдебното решение и се иска нейното потвърждаване.

Страните не представят нови доказателства и не сочат нови обстоятелства по смисъла на чл. 266 от ГПК.

Софийски   градски   съд,   като   обсъди   събраните   по   делото  доказателства, становищата и доводите на страните и съгласно разпоредбата на чл.235, ал.2 ГПК, намира за установено следното:

Жалбата е процесуално допустима като подадена в законоустановения срок,  срещу акт, подлежащ на обжалване и от лице, което има правен интерес.

Съгласно чл. 269 от ГПК въззивният съд се произнася служебно по валидността   на  решението,  по  допустимостта  му    в  обжалваната  част,  като  по  останалите въпроси е ограничен от посоченото в жалбата.

Обжалваното съдебно решение е валидно и допустимо в обжалваната част, а по отношение на нейната правилност, съдът намира подадената въззивна жалба за неоснователна. Съображенията за това са следните:

Неоснователно е възражението на жалбоподателя, че съдът неправилно е възприел неговото поведение като „изтриване“ на писма от електронната поща на работодателя, тъй като те били само преместени на служебния му компютър. Страните на спорят по факта, а се установява и от събраните доказателства, че процесната електронна поща не съставлява такава, предоставена на служителя за лично ползване. Тя обслужва множество служители, както конкретно на работодателя, така и на партньорите, с които той заедно осъществява работен проект. Чрез нея се обменя всякаква техническа, счетоводна, юридическа и друга информация, като така се цели бърз достъп и обмен на информация между звена на дружествата, участващи в проекта.  Категорично е видно, от събраните по делото писмени и гласни доказателства ( свидетелят М.и протокол за извършена служебна проверка  от оторизираните служители на ИТР Сървисиз ЕООД от 18.12.2017 г. и приложенията към него), че жалбоподателят е изтрил намиращите се в описаната служебна поща около 3 000 писма, обслужващи изпълнението на проекта на работодателя. Фактът, че тези писма са копирани на служебния компютър на служителя с нищо не променя обстоятелството, че те не са се намирали в пощата, в която е следвало да бъдат и останалите служители на работодателя и на неговите партньори не са имали достъп до тях.

Неоснователно и твърдението на жалбоподателя, че съдът неправилно е тълкувал факта, че той е бил в предизвестие за прекратяване на трудовото правоотношение, подадено от него. Въззивният съд намира, че изводите на първоинстанционния съд са съобразени напълно със събраните по делото доказателства и житейската логика като и двете не могат по никакъв начин да обосноват извод, че работодателят е предприел уволнението на служителя с цел същият да бъде освободен от работа при по неблагоприятни условия. От установените по делото факти е видно, че денят, в който жалбоподателят е изтрил писмата от електронната поща на работодателя е бил последния му работен ден. Точно в този момент обаче той решава да разчисти пространство в електронната поща, която се използва за изпълнение на проекта на работодателя, въпреки че от следващия ден, той няма да има нищо общо с тази дейност. Освен това действието е предприето в момент, в който предстой фирмено събиране и повечето служители се подготвят за него и вече не са на работните си места. И при това не става дума за изтрити един - два email-а, а за 3000 такива, което обективно( съобразно свидетелските показания и личните познания на съда) няма как да стане случайно с натискането на един клавиш на клавиатурата или едно кликване с мишката. Тази дейност е отнела време, включително и копирането на документите на работния компютър, като служителят е следвало методично да премината от страница на страница и да изтрива информацията, съобразно с това по колко писма се показват едновременно на работния плот. Освен това, след като работникът е извършил посочените действия, той по никакъв начин не се е свързал с поддържащата компютрите организация с цел да се възстанови загубената от пощата информация, макар и да е видно от изложеното, че изтриването й не е било случайно разсеяно действие, а преднамерено и методично следвано поведение. Всичко това говори за правилност на изводите на съда, че със своето поведение служителят е накърнил доверието на работодателя като действията му са умишлени, най-малкото с цел да затруднят изпълнението на договорните задължения на работодателя след напускането му.  В тази връзка неоснователни се явяват и твърденията на жалбоподателя, че не е налице злоупотреба с доверие, тъй като не е налице имотна облага и не е проявено от негова страна умишлено поведение. Настоящият съд също намира, че поведението на служителят е било преднамерено насочено да унищожи или поне забави достъпа до необходима за изпълнението на проекта информация, като освен това следва да се има предвид, че несъмнено, злоупотреба с доверието на работодателя е налице, когато работникът или служителят, възползвайки се от служебното си положение, е извършил преднамерени действия, с цел извличане на имотна облага. Такава обаче е налице и когато  без да е извлечена имотна облага, работникът или служителят, възползвайки се от служебното си положение е извършил деяние, компрометиращо оказаното му доверие, при което е злепоставил интересите на работодателя, независимо дали деянието (действие или бездействие) е извършено умишлено.( така напр. решение № 242 от 21.05.2012 г. по гр. д. № 932/2011 г., Г. К., ІV Г. О. на ВКС). Процесното поведение несъмнено представлява накърняване на гласуваното от работодателя доверие, които е назначил жалбоподателя на ръководна длъжност и му е дал достъп до информация, която е важна за развиваната от него търговска дейност. Изложеното горе съдът приема и като обосноваващо извод за неоснователност на възражението на жалбоподателя, че наложеното наказание не съответства на тежестта на нарушението, като в тази връзка изцяло споделя изводите на първоинстанционния съд. Поведението на работника е преднамерено – методично изтриване на важна информация, без разрешение от работодателя и без обективна необходимост, която затруднява комуникацията между звена на работодателя и неговите партньори по изпълнението на важен работен проект и това обосновава извод за значителна тежест на извършеното нарушение, предвид което наложеното наказание е справедливо и обосновано.

С оглед изложеното подадената въззивна жалба следва да се остави без уважение като неоснователна.

По разноските:

При този изход на правния спор въззиваемата страна има право на направените от нея в хода на въззивното производство разноски в поискания размер от 450 лв. на основание чл. 78, ал.3 ГПК.

Мотивиран от горното, Софийски градски съд

 

                                                      

                                                            Р  Е  Ш И  :

 

ПОТВЪРЖДАВА съдебно решение  от 09.03.2020 г., постановено по гр.д. № 11594/2018 г. по описа на СРС, в частта, с която съдът отхвърля предявените от П.И.Х., ЕГН: ********** против „Г.“ АД, ЕИК: ******иск с правно основание чл. 344, ал. 1, т. 1 КТ за признаване за незаконно и за отмяна на заповед N 29/19.12.2017 г. на изпълнителния директор на „Г.“ АД, с която на ищеца е наложено дисциплинарно наказание „уволнение“ и е прекратено трудовото му правоотношение, иск с правно основание чл. 344, ал. 1, т. 3 във вр. с чл. 225, ал. 1 КТ за заплащане на сумата от 28 679,04 лв., представляваща обезщетение за оставане без работа поради незаконно уволнение за периода от 19.12.2017 г. до 19.06.2018 г., както и иск с правно основание чл. 344, ал. 1, т. 4 КТ за допускане на поправка на основанието за уволнение, вписано в трудовата книжка на ищеца. Осъжда „Г.“ АД, ЕИК: ******, със седалище и адрес на управление:***, да заплати на П.И.Х., ЕГН: **********, с адрес: *** ******, по иск с правно основание чл. 224, ал. 1 КТ сумата от 1977,63 лв., представляваща обезщетение за неползван платен годишен отпуск от 9 работни дни за 2017 г., дължимо при прекратяване на трудовото правоотношение.

ОСЪЖДА, на основание чл. 78, ал.3 ГПК, П.И.Х., ЕГН: ********** да заплати на „Г.“ АД, ЕИК: ******сумата от 450 лв. юрисконсултско възнаграждение.

В останалата част съдебното решение не е обжалвано и е влязло в сила.

Решението подлежи на обжалване пред ВКС в едномесечен срок от съобщаването.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ :                           ЧЛЕНОВЕ : 1.                        2.