Решение по дело №47/2020 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 452
Дата: 16 март 2020 г.
Съдия: Румен Николов Йосифов
Дело: 20207040700047
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 8 януари 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

 

№:         452                        16.03.2020г.                             гр.Бургас,

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

Административен съд - гр.Бургас                                                      ХІІІ-ти състав

На двадесети февруари,                                     две хиляди и двадесета година

В публично заседание в следния състав:

Председател:        Румен Йосифов

Членове:           1.  Павлина Стойчева

                           2. Веселин Белев 

Секретаря: С. Х.

Прокурор: Христо Колев

Като разгледа докладваното от съдия Румен Йосифов,

касационно наказателно административен характер дело № 47 по описа за 2020 година, за да се произнесе взе предвид следното:

 

 

Производството е по реда на чл.63, ал.1, изр.ІІ от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН), вр. чл.348 от Наказателно-процесуалния кодекс (НПК), вр. чл.208-228 от Административнопроцесуалния кодекс (АПК).

Образувано е по касационна жалба на кмета на Община Созопол, чрез пълномощника адвокат Я.Н. ***, против решение № 1345/05.11.2019г. постановено по НАХД № 3290/2019г. на Районен съд - Бургас, с което е отменено наказателно постановление (НП) № 31/10.07.2019г. издадено от кмета на Община Созопол, с което за нарушение на чл.15, ал.1 от Закона за устройство на черноморското крайбрежие (ЗУЧК), на основание чл.23 от ЗУЧК на „Интерстрой Груп“ООД, ЕИК-********* е наложено административно наказание имуществена санкция в размер на 10`000 лева.

Касаторът намира атакуваното съдебно решение за незаконосъобразно, като постановено при неправилно приложение на материалния закон и допуснати процесуални нарушения. Посочените в жалбата оплаквания съдът квалифицира по чл.348, ал.1 от НПК – неправилно решение поради противоречие с материалния закон и съществено нарушение на съдопроизводствените правила. В съдебно заседание касаторът, чрез пълномощника си адвокат Я.Н., поддържа жалбата и пледира за отмяна на оспореното съдебно решение с потвърждаване на НП. Оспорва преценката на районния съд за неправилно приложение на материалния закон – чл.23 от ЗУЧК, предвид извършена законодателна промяна в ЗУЧК.

Ответникът по касация – „Интерстрой Груп“ООД, ЕИК-*********  гр.Бургас, ул.Гладстон №57, чрез редовно упълномощения адвокат К.К. от АК-Бургас, оспорва жалбата. Счита решението на районния съд за правилно, законосъобразно и аргументирано, защото не може да се установи кой е бил извършителят на процесното строителство. Пледира за потвърждаване на атакуваното решение.

Представителят на Окръжна прокуратура - Бургас дава заключение за неоснователност на оспорването, поради което пледира касационната жалба да бъде оставена без уважение.

 

След като прецени твърденията на страните и събрания по делото доказателствен материал, Административен съд - Бургас в настоящия си състав намира за установено от фактическа и правна страна следното:

Касационната жалба е подадена в преклузивния 14-дневен срок по чл.211 от АПК от надлежна страна и в съответствие с изискванията за форма и реквизити, поради което се явява процесуално допустима.

Разгледана по същество е основателна.

Производството пред Районен съд - Бургас е образувано по жалба на „Интерстрой Груп“ООД против НП № 31/10.07.2019г. на кмета на Община Созопол, с което за нарушение на чл.15, ал.1 от ЗУЧК, на основание чл.23 от същия закон му е наложена имуществена санкция от 10`000 лева, за това, че в площта на УПИ ІІ, кв.59 по плана на гр.Созопол, ПИ с идентификатор 67800.504.386, на 15.05.2019г. в качеството му на строител е извършило строително-монтажни работи (СМР) – полагане на бетон за конструктивни елементи: колони и греди от кота +3,40м. до кота +6,80м., чрез използване на строителна механизация – бетонпопмпа, за строеж: „Заведение за обществено хранене“. За нарушението бил съставен акт за установяване на административно нарушение (АУАН) № 9/10.06.2019г. със същото съдържание като НП,  който е подписан без възражения от управителя на дружеството Л.К.. Съставен бил констативен протокол № 000223/15.05.2019г., подписан от свидетеля по акта, който е служител на общинската администрация.

Като писмено доказателство по преписката е представено разрешение за строеж № 50/22.03.2019г. с който на ПК“Созопол“, ЕИК-*********, като собственик на същия УПИ ІІ, кв.59, ПИ идентификатор 67800.504.386 по плана на гр.Созопол, е разрешено изграждането на строеж „Заведение за обществено хранене- Бистро“. Представен е и договор за строителство от 12.04.2019г. с който „Интерстрой Груп“ООД като строител и ПК“Созопол“ като възложител, са се споразумели за изграждането на този строеж именно от „Интерстрой Груп“ООД.

Пред районния съд е разпитан актосъставителят, който е посочил, че при извършената проверка на място на 15.05.2019г., служителите установили стабилизирана бетон-помпа, която изливала бетон по елементи на второто ниво на сградата. Строежът на първото ниво бил завършен и върху него бил направен кофраж за следващото, в който се изливал бетонът. Служители съставили констативния протокол и въз основа на него и договора за строителството, поканили строителя „Интерстрой Груп“ООД за съставяне на АУАН. На основание тази покана управителят се явил и бил съставен актът. Това станало по-късно, а не на датата на установяване на нарушението, защото при проверката на място нямало представител на дружеството-строител.

За да отмени процесното наказателно постановление, първоинстанционният съд е приел, че в производството не е доказано по несъмнен начин, че именно „Интерстрой Груп“ООД е извършвало строителството в периода на забраната по чл.15 от ЗУЧК – от 15 май до 1 октомври. От разпита на актосъставителя се установявало, че при проверката на място нямало представител на това дружество. Конкретна информация за това кой е нарушил строителната забрана не се съдържала и в цитираните писмени доказателства. Не било установено и чия собственост била строителната техника изсипваща бетонна смес на обекта. Сключването на договора за строителство не означавало автоматично, че именно „Интерстрой Груп“ООД е извършило строителството в началния период на строителната забрана, защото можело и друго лице да го извърши – с възлагане или без.

Освен поради недоказаност, районния съд е отменил НП и на още едно основание – защото разпоредбата на чл.23 от ЗУЧК санкционирала друго нарушение. Първостепенният съд обаче е цитирал не редакцията на тази норма към момента на извършване на нарушението и издаването на НП, а тази приета след това в ДВ, бр.56 от 2019г., в сила от 16.07.2019г.

 

Съгласно чл.63 от ЗАНН решението на районния съд подлежи на обжалване пред административния съд на основанията предвидени в НПК по реда на глава ХІІ от АПК.

Съгласно чл.218 от АПК съдът обсъжда само посочените в жалбата пороци, като за валидността, допустимостта и съответствието на обжалваното решение с материалния закон, съдът следи служебно.

Жалбата е основателна по следните съображения:

Основание за налагане на оспореното административно наказание е чл.23 от ЗУЧК, съгласно който в приложимата му редакция ДВ, бр.27 от 2013г., за нарушение на чл.10, 11, 12, 15, 17 и на § 3 от този закон, физическите лица се наказват с глоба в размер от 1000 до 10`000 лева, а на едноличните търговци и на юридическите лица се налага имуществена санкция в размер от 10`000 до 50`000 лева, ако не подлежат на по-тежко наказание. След посоченото по-горе законово изменение в ДВ, бр.56 от 2019г., чл.23 от ЗУЧК в две алинеи санкционира други нарушения, но неспазването на забраната на чл.15 от ЗУЧК не е декриминализирана, защото е създаден нов чл.23а, в чиято ал.1 е предвидено, че който наруши разпоредбите на чл.15, се наказва с глоба в размер от 1000 до 10`000 лева или с имуществена санкция в размер от 10`000 до 50`000 лева, ако не подлежи на по-тежко наказание. Следователно нарушението на чл.15 от ЗУЧК се наказва по същия начин, както към момента на нарушението, така и към момента на издаването на НП, на решението на районния съд, така и понастоящем. Поради това липсват основания за прилагане на чл.3, ал.2 от ЗАНН, а наказващият орган правилно е посочил основанието за налагане на глобата – чл.23 от ЗУЧК, защото към момента на издаването на НП – 10.07.2019г., това е била действащата правна регламентация.

Неправилна е преценката на районния съд и че от доказателствата по делото не може да се установи, че строителството в имота е било извършено от „Интерстрой Груп“ООД. Това се установява именно от договора за строителство, който като частен писмен документ който носи подписа на страната която го е издала – „Интерстрой Груп“ООД, представлява доказателство за фактите по този договор и обвързва съда на основание чл.180 от ГПК, вр. чл.144 от АПК и чл.63, ал.1 от ЗАНН. Поради това липсват основания да се приеме, че не „Интерстрой Груп“ООД, а друго лице е извършвало строителство в УПИ ІІ, кв.59, ПИ идентификатор 67800.504.386 по плана на гр.Созопол. Наличието на такива факти не е било твърдяно в хода на административно-наказателното производство – актът е бил подписан без възражения от представителя на нарушителя, а в хода производството пред районния съд не е било оспорено съдържанието на договора за строителство и не са били ангажирани никакви доказателства, че не дружеството което е било задължено да осъществи строителството, а някакво хипотетично трето лице го е извършило. Разсъжденията на районния съд в тази насока са произволни и не почиват на установените факти и ангажираните доказателства.

С оглед изложените съображения, съдът намира, че са налице твърдените касационни основания, поради което обжалваното решение като постановено при неправилно приложение на материалния закон следва да се отмени и вместо него да се постанови друго с което да се потвърди наказателното постановление. При съставяне на АУАН и НП не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила. Те са съставени от компетентни органи и при спазване на изискванията на чл.42 и чл.57, ал.1 от ЗАНН, в кръга на тяхната компетентност, при спазване на изискванията за форма и съдържание. Установените фактически обстоятелства са описани в достатъчна степен в акта и наказателното постановление и са правилно квалифицирани под съответните приложими правни норми. Определеното наказание е в рамките на установения минимален размер.

Воден от горното и на основание чл.221, ал.2 от АПК, във връзка с чл.63, ал.1, изр. ІІ-ро от ЗАНН, Административен съд - Бургас, ХІІI-ти състав,    

 

Р Е Ш И :

 

ОТМЕНЯ решение № 1345/05.11.2019г. постановено по НАХД № 3290/2019г. на Районен съд - Бургас

и вместо него ПОСТАНОВЯВА:

ПОТВЪРЖДАВА наказателно постановление № 31/10.07.2019г. издадено от кмета на Община Созопол.

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

 

ЧЛЕНОВЕ:     1.

 

 

 

 

                           2.