Присъда по дело №587/2011 на Районен съд - Луковит

Номер на акта: 49
Дата: 9 ноември 2012 г. (в сила от 8 февруари 2013 г.)
Съдия: Виолета Ганчева Фиденкова
Дело: 20114320200587
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 30 декември 2011 г.

Съдържание на акта

                 П Р И С Ъ Д А

                      .......

                      гр. Луковит, 09.11.2012 год.      

 

                         В ИМЕТО НА НАРОДА

         

Луковитският районен съд  на  девети ноември     две хиляди и дванадесета    година  в открито съдебно заседание, в следния състав:        

 

                                      Председател: Виолета Г. Фиденкова

                                                               П.А.Н.

                           Съдебни  заседатели:  Деана М.С.  

 

При  секретаря  Д.П.П.                                                                               

в присъствието на Районния   прокурор П.Г.                         

разгледа докладвано от съдията НОХД № 587   по описа  за 2011 год.  въз основа на данните по делото и закона:

 

                             П Р И С Ъ Д И:

          ПРИЗНАВА подсъдимият М.В.Р., роден на *** год. в гр.Ловеч, живущ ***, български гражданин, с основно образование, женен, без гр.брак, неосъждан, , ЕГН – ********** за ВИНОВЕН    в това, че

 

          На 10.04.2011 год. около 22.00 часа в гр.Л. , пред дом на ул.”Момина сълза” № 8 , нанесъл  удар в областта на главата и умишлено причинил средна телесна повреда на Л.П.Щ. от с.гр., изразяваща се в мозъчно сътресение, с пълна загуба на съзнание, увреждане причинило разстройство на здравето временно опасно за живота, поради което и на чл.129,ал.1 във вр.с ал.2, предл.5-то , хип.2-ра от НК във вр. с чл. 54 от НК го ОСЪЖДА   на 6-ШЕСТ МЕСЕЦА ЛИШАВАНЕ ОТ СВОБОДА.

          На основание чл. 66,ал.1 от НК съдът отлага така наложеното  но подсъдимия М.В.Р. наказание от 6-шест месеца лишаване от свобода за изпитателен срок от 3-три години.

          ОСЪЖДА подсъдимият М.В.Р. със снета самоличност да заплати на пострадалата Л.П.Щ. сумата от 2000-две хиляди лева, за причинени неимуществени вреди, ведно със законната лихва, считано от 10.04.2011 год. до окончателното й изплащане както направените от нея разноски по делото в размер на 250.00-двеста и петдесет лева, а иска за разликата до пълния размер на предявения граждански иск в размер на 5 000-пет хиляди лева, като неоснователен недоказан отхвърля.

          ОСЪЖДА  подсъдимият М.В.Р. със снета самоличност да заплати по сметка на съда държавна такса върху уважената част на гражданския иск в размер на 80.00-осемдесет лева, както   направените по делото разноски в общ размер на 158.94-сто петдесет и осем лева и деветдесет и четири стотинки, от които 80.00-осемдесет лева на досъдебното производство, а останалите 78.94- седемдесет и осем лева и девет и четири стотинки в съдебна фаза.

          Присъдата подлежи на протестиране и обжалване пред Ловешкия окръжен съд в 15-петнадесет дневен срок от днес.

 

                                                                         Районен съдия:

 

                                                                                                     1.

                                                                 Съдебни  заседатели:

         

                                                                                                     2.

                                                                                                 

 

 

 

 

 

 

 


 

Съдържание на мотивите

            МОТИВИ:

          Подсъдимият М.В.Р. *** е предаден  на съд за престъпление по чл. 129,ал.1,във вр. с ал.2,предл.5-то, хип.2 от НК затова, че на  10.04.2011 год. около 22.00 часа в гр.Л. , пред дом на ул.”М. с.” № 8 , нанесъл  удар в областта на главата и умишлено причинил средна телесна повреда на Л.П.Щ. от с.гр., изразяваща се в мозъчно сътресение, с пълна загуба на съзнание, увреждане причинило разстройство на здравето временно опасно за живота.

          На основание чл. 84 и следващи от НПК пострадалата Л.П.Щ. *** предяви и съдът прие за съвместно разглеждане с наказателния процес предявения от пострадалата срещу подсъдимия М.В.Р. граждански иск за сумата от 5000-пет хиляди лева за причинени й неимуществени вреди.Конституирана бе като граждански ищец.

          По повод направено искане  на основание чл. 76 и следващи от НПК съдът я конституира и като частен обвинител в процеса.

          Подсъдимият М.В.Р. не се признава за виновен. Твърди, че на посочената дата, време и място не е бил в дома си на ул. “Момина сълза” № 8.По това време е бил на гости в дома на негов съкварталец и когато се е прибрал , тъй като му се обадили, че е станала някаква разправия между децата на Л. и неговите деца не е виждал Л. въобще.

          От обясненията на подсъдимия М.В.Р., показанията на разпитаните свидетели: Л.П.Щ., д-р Н.В.Б., Р.В.Р./син на пострадалата Л. Щ./, П.М.В./син на подсъдимия /, Р.М.Н. /съпруга на подсъдимия/, Б.В.П., Р.П.И./брат на пострадалата/, , В.Р.Щ./съпруг на пострадалата/, М. В. Щ., И. Р.Щ., А. И. Р., които съдът преценява с останалия събран по делото доказателствен материал, тъй като се намират в най-близка родствена  и по сватовство връзка , както с пострадалата, така и с подсъдимия, показанията на свидетелите  А.Н.К., С.В.В., С.Я.П.,   и  С.  В. М., в показанията , на които прозираше известна заинтересованост, обяснима с това, че са съседи с подсъдимия  и с нежеланието да си нарушат добросъседските отношениия  и заключението на вещото лице доц.д-р  П.И.Л., което съдът приема изцяло като компетентно и незаинтересовано, съдът приема за установена следната фактическа обстановка:

          Подсъдимият М.В.Р. живее заедно със семейството си в гр.Л., кв. “И.”, на ул.” М. с.” № 8.Има двама сина – свидетелите   П.М.В. и В.М.В..

          На 10.04.2011 год. вечерта двамата синове на подсъдимия излязли от дома им и отишли до магазина на Т./”Кмета”/ в кв.”И.”. В същия район по това време били и свидетелите  Р.В.Р. –син на свидетелката Л.П.Щ., който бил с  първия си  братовчед  - свидетеля А.И.Р..Когато се срещнали големия син на подсъдимия П. М. В. ударил с юмрук по рамото свидетеля Р.В.Р. , а малкия син В.М.В. ударил по същия начин свидетеля А. И. Р..Последният останал изненадан от поведението на двамата братя и споделил това с братовчед си – свидетеля Р.В.Р. , който му обяснил, че от 3-три години има проблеми с тях.Двамата братовчеди Р.Р. и А.Р. се прибрали в дома на родителите на Р.Р.,*** .Свидетелят А.Р. заедно с родителите си – свидетелите И. Р.Щ. и майка си М.В.Щ.  живеели  от няколко години в гр.Я., но в момента били на дошли на гости на чичо си –свидетеля В.Р.Щ.- брат на баща му . Двете момчета разказали на родителите си какво се е случило с тях и възрастните решили да отидат до дома на двамата братя,  с намерение да се срещнат с родителите    им и изяснят случая. Тръгнали с лекия автомобил на свидетеля И. Щ., който го управлявал, като в колата се качили – брат му В.Р.Щ., съпругата на последния- свидетелката Л.П.Щ., неговата съпруга – свидетелката М.В.Щ., сина му – свидетеля А. И. Р. и племенника му Р.В.Р.. Когато пристигнали пред дома на подсъдимия на ул.”М. с.” № 8, всички  слязли от автомобила, като започнали да викат по име “М.”. Излязла съпругата му –свидетелката Р.М.Н. , а след нея и брат му свидетеля П.В.Р.,***,през три къщи.  Започнали да се карат, разменили си и удари с юмруци.Свидетелят П.Р. държал в ръцете си кол, но свидетеля В.Щ. успял да го измъкне от ръцете му и го хвърлил настрани.   В този момент дошъл от горната  улица и подсъдимия М.В.Р., на когото един от синовете му  казал, че нещо се случва пред дома им. Подсъдимият М.Р. носел в ръката си кол /кривак/ с който ударил , първо по гърба свидетелката М.В.Щ., а след това по главата, влявата страна  свидетелката Л.П.Щ.. От удара последната паднала на земята и останала неподвижна, като от главата й течало кръв. Съпругът й-свидетелят В.Р.Щ. я вдигнал на ръце и пренесъл  в дома на майка й, която живеела няколко къщи надолу по същата улица. След около 10 минути пострадалата се свестила и била откарана от съпруга си до Бърза помощ –гр.Л., филиал на ЦСМП-гр.Ловеч, където раната била обработена.Прегледа е отразен в Амб.журнал на дежурния лекар  под № 2742 от 10.04.2011 год. – 22.30 часа –дежурен лекар д-р Б..Видно от приложеното медицинско свидетелство изх.№ 422/11.04.2011 год. при прегледа обективно е установено : разкъсно – контузна рана в париетална област на черепа с размер 5 см., обилно кървене, наложило полагане на 4/четири/ шева.Палпаторна болезненост в околните тъкани.  Консултирана с невролог: контузия на главата. Прегледана в хир.кабинет на МБАЛ –гр.Л. на 11.04.2011 год. –абл. № 949.В медицинското удостоверение е отразена диагноза: контузио капитис.Вулнус лацеро контузум регио париеталис капитис.Сутура.

          В следващите дни пострадалата Л. Ш. не се чувствала добре и затова на 03.05.2011 год. отишла на преглед при лекар-невролог-д-р С. Б. в гр.Л., обл. Ловеч,  който след прегледа попълнил амбулаторен лист  от същата дата и назначил лечение.

          Видно от заключението на извършената съдебно-медицинска експертиза от доц.д-р Л.      в резултат на удара пострадалата Л.П.Щ.  е получила мозъчно сътресение с пълна загуба на съзнание , което представлява разстройство на здравето-

временно опасно за живота.

          Относно изясняване механизма на причиняване на описаното телесно увреждане  вещото лице – д-р Л. е категорично, както в писменото заключение, така и при доклада на експертизата в съдебно заседание – “Това е механична травма, удар с някакъв предмет, свидетелите съобщават за някакъв кривак, това отговаря на раната в главата, тя действително е паднала, малко възможно е да е от падане , но не може да изключим  тази вероятност , но би следвало да има и други наранявания по тялото.По вероятния механизъм е удар с това дърво или кривак. При удар с дясната ръка , то е от лявата страна и аз приемам този механизъм със замаха.”

Заключението на вещото лице бе прието от всички страни в процеса, като компетентно и законосъобразно.Съдът също го приема като обосновано, компетентно  и законосъобразно, тъй като е  съобразено със всички доказателства-писмени и устни по делото.

Нанесеното телесно увреждане съставлява средна телесна повреда по смисъла на чл. 129,ал.2,предл.5-то, хип.2-ра от НК.

Относно авторството на престъплението , съдът намира, че фаталния удар, от който е причинено описаното телесно увреждане е нанесен от подсъдимия М.В.Р.. Усилията на подсъдимия да измести участието си в това престъпление , с насочване на доказателствата за това върху друго лице не бяха резултатни. Действително по делото по отношение на устните доказателства се оформиха   две групи свидетелски показания- тези на пострадалата – съпруга й  В.Р.Щ., сина й Р.В.Щ., девер й И.Р.Щ., снаха й М.В.Щ. ,брат й Р.П.М., племенника й А. И. Р. и тези  на подсъдимия – съпругата му Р.М.Н., синовете му П. и В. М.и В., брат му П.В.Р. , снаха му /съпруга на брат му/ Б.В.П., показанията на които съдът преценява с останалия събран по делото доказателствен материал , съобразявайки се с обстоятелството, че се намират в най- близка родствена и по сватовство връзка както с пострадалата/първата група свидетели/, така и с подсъдимия/втората група свидетели/ и житейски оправдано е при изясняване на определени факти да проявяват заинтересованост.  Остават и трета група свидетели – А.Н.К. , С.В.В. и С.Я.П., които са съседи на подсъдимия , които показания обаче са непоследователни, несигурни и са насочени в подкрепа на защитната теза на подсъдимия, “че последния не е бил там”.В показанията си свидетелката С.Я.П. сочи”М. не беше там, когато почна бойта с П. и жена му.....М. и децата му не бяха там”. Свидетелката С.В.В., също съседка  изяснява, ,че живее на около десет метра  от мястото на случилото се, “чула е викове и тропане по прозорците, викат М. да излезе, ... децата и се изплашили от виканиците и тя се прибрала.... Познавам Л. там беше.“ А в показанията на последния разпитан по делото свидетел С.В.М. , поискан от защитата на подсъдимия да бъде допуснат като свидетел едва в предпоследното съдебно заседание, при проведени преди това пет съдебни заседания  при три, от които бе даден ход за събиране на доказателства, явно прозираше заинтересованост  и бяха с насоченост в подкрепа на защитната теза на подсъдимия М.Р.. Този свидетел изяснява, че на въпросната вечер подсъдимия Р. е в бил в тях на гости , когато “по едно време идва едно детенце и извика М., аз излезнах с него, той си обуваше обувките и аз го попитах къде отиваш. Той каза “нещо стана с децата.” Той тръгна по улицата надолу към къщи, аз тръгнах по него.Стигна и гледа брат си П. седнал на тротоара със скъсана тениска.......Не съм намерил на мястото нито Л., нито В. , никой.”И макар, че в обясненията за този период от време на посочената дата подсъдимия  изяснява , че е бил на гости в дома на приятели,/ не посочи имената на домакина/  има различие в неговите обяснения и показанията на последния посочен от него свидетел С. В. М., относно това кой и по какъв начин подсъдимия е бил информиран,” че нещо става с децата му” – подсъдимия сочи, “ че му се обадили по телефона”, а свидетеля М., че” едно дете е дошло у тях и му е казало”. Тази непоследователност, несигурност и противоречивост  в показанията  на свидетелите от групата на подсъдимия М.В.Р. сочи на недобросъвестност и не  могат да служи като безспорни доказателства, от които съдът да обоснове изключване авторството на деянието от страна на подсъдимия.

Проследявайки хронологията на случващото се , обективните находки от телесното увреждане на пострадалата, показанията на свидетелите от групата на пострадалата и макар с оглед на това, че се намират  в най-близка родствена и по сватовство линия , при изясняване на основния факт относим към обвинението – авторство, вина и причинна връзка , те са последователни и непротиворечиви и по време и място  съвпадат с останалия доказателствен материал , респективно в конкретния случай със заключението на съдебно – медицинската експертиза и писмените записвания  в инв.журнал на дежурния лекар на дата 10.04.2011 год. - 22.30 часа , когато е отразено, че е прегледана Л.П. Щ., съдът намира, че от обективна страна подсъдимият е осъществил  състава на престъпление по чл. 129,ал.1 във вр. с ал.2, предл.5-то, хип.2 от НК-  на  10.04.2011 год. около 22.00 часа в гр.Л. , пред дом на ул.”М.с.” № 8 , нанесъл  удар в областта на главата и умишлено причинил средна телесна повреда на Л.П.Щ. от с.гр., изразяваща се в мозъчно сътресение, с пълна загуба на съзнание, увреждане причинило разстройство на здравето временно опасно за живота.

          Деянието е извършено умишлено, при пряк умисъл.

          Причина за извършване на престъплението- влошени отношения между семействата на подсъдимия М.В.Р. и пострадалата Л.П.Щ., в основата, на които са конфликтни ситуации между децата им.

          Съдът намира, че наказанието на подсъдимия М.В.Р. следва да се наложи при смекчаващи отговорността обстоятелства , като за  такива да се отчете чистото му съдебно минало,  като съдът му наложи наказание от 6-шест месеца лишаване от свобода. С оглед чистото съдебно минало на подсъдимия и в изпълнение  целите на личната и генерална превенция на наказанието , визирани в чл. 36 от НК съдът намира, че за неговото поправяне и превъзпитание не е необходимо да изтърпява наказанието реално и няма законна причина за приложението на чл.66,ал.1 от НК и на това основание съдът отлага така наложеното наказание от 6-шест месеца за изпитателен срок от 3-три години.

          По предявения граждански иск.

          Предявеният граждански иск намира своето правно основание в разпоредбата на чл. 45 от ЗЗД.Размерът му се определя съобразно правилата на справедливостта –чл. 52 от ЗЗД.

Настъпилият вредоносен резултат е в причинна връзка с виновното поведение на подсъдимия М.В.Р. и в този смисъл предявения граждански иск от пострадалата Л. П. Щ. против подсъдимия М.В.Р. за причинени неимуществени вреди  е основателен и доказан по основание и следва да бъде уважен.

По делото видно от заключението на извършената съдебно-медицинска експертиза в резултат на нанесения удар в областта на главата пострадалата Л.П.Щ.  е получила мозъчно сътресение с пълна загуба на съзнание.Налице е и травматично главоболие известно време след травмата, а в съдебно заседание вещото лице конкретизира, че може да продължи месец, година, ще отзвучава постепенно.Безспорно пострадалата е претърпява болки и страдания , които с оглед на травмата/увреждане на мозъка/  във времето изискват по-дълъг период на отзвучаване , като за тях Щ. следва да бъде обезвъзмездена.Справедливостта обаче  изисква да се отчете, че в размера, в който е предявен  гражданския иск – 5000-пет хиляди лева е твърде завишен , като съдът счете, че следва да бъде уважен в рамките на 2000-две хиляди лева, поради което го уважи в този размер, ведно със законната лихва, считано от 10.04.2011 год.,до окончателното им изплащане,  а иска за разликата до пълния размер като неоснователен и недоказан  съдът го отхвърли.

По изложените съображения съдът постанови присъдата си.

 

                                                          Районен съдия: