Решение по дело №1778/2019 на Районен съд - Велико Търново

Номер на акта: 543
Дата: 5 декември 2019 г. (в сила от 24 декември 2019 г.)
Съдия: Кирил Хаджитанев
Дело: 20194110201778
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 17 октомври 2019 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

№ ...........

 

гр. В.Търново, 05.12.2019 г.

 

В  И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

         Великотърновски районен съд, наказателна колегия, четвърти състав, в открито съдебно заседание на 29.11.2019 г., в състав:

 

                   ПРЕДСЕДАТЕЛ: КИРИЛ ХАДЖИТАНЕВ

 

при секретаря Стефка И., като разгледа докладваното от съдията АНД № 1778/2019 год. по описа на ВТРС, за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 59 и следващите от ЗАНН.

Делото е образувано по жалба на А.П.А. с ЕГН ********** против Електронен фиш за налагане на глоба за нарушение, установено и заснето с автоматизирано техническо средство серия Г № 7251, издаден от ОД на МВР –  гр. В.Търново, с който за нарушение по чл. 483, ал.1, т.1 от Кодекса за застраховането (КЗ), вр. с чл. 638, ал.4 от КЗ е наложено административно наказание „Глоба” в размер на 250 лева.

В жалбата се излагат доводи относно незаконосъобразността на атакувания ЕФ, като се моли за отмяната му.

В съдебно заседание жалбоподателят - редовно призован, не се явява и не се представлява.

Въззиваемата страна – редовно призована, не изпраща представител и не заема становище.

Съдът, след като обсъди и прецени събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност, приема за установено следното:

Административно наказателното производство е започнало с издаване Електронен фиш за налагане на глоба за нарушение, установено и заснето с автоматизирано техническо средство или система Серия Г № 0007251, затова, че на 14.09.2019 г. в 17.09 часа в гр. В. Търново, ул. "България" до № 58 в посока ул. „Беляковско шосе“, като физическо лице, което притежава МПС, не е сключило договор за застраховка ГО. Нарушението е установено с техническо средство АТСС САИРН m *SPEEDET 2 D и е извършено с МПС "Порше Кайен" вид товарен автомобил с регистрационен номер ***и е установено нарушение на Кодекса за застраховането (КЗ), заснето с автоматизирано техническо средство/система № SD2D0028.

В обжалваният електронен фиш е посочено, че собственик, на когото е регистрирано МПС е А.П.А., с постоянен адрес:***, aп.4, ЕГН **********.

В ЕФ също е посочено, че за извършеното нарушение на член 483, алинея 1, точка 1 от КЗ, във връзка с член 638, алинея 4 от КЗ на жалбоподателя се налага глоба в размер на 250.00 лева.

Електронният фиш бил издаден по повод на това, че на 14.09.2019 г. в 17.09 часа в гр. В. Търново, ул. "България" до № 58 в посока ул. „Беляковско шосе“  с автоматизирано техническо средство (АТСС) "САИРН m *SPEEDET 2 D" с фабр. № SD2D0028, е бил заснет товарен автомобил "Порше Кайен" с регистрационен номер ВТ4049КР. Техническото средство е било настроено да засича автомобили за които няма сключена валидна застраховка "Гражданска отговорност на автомобилистите". При това било установено, че за посочения автомобил към посочената дата и час действително няма сключена валидна застраховка "ГО".

Обжалвания електронен фиш е връчен лично на жалбоподателя на 08.10.2019 год., удостоверено чрез нарочна разписка.

При така установеното съдът намира, че жалбата е процесуално допустима - подадена от активно легитимирано лице, по законоустановения ред и срок. По същество съдът намира, че жалбата се е основателна.

Настоящия съдебен състав намира, че процесния ЕФ е незаконосъобразен, тъй като при издаването му е нарушен материалния закон и са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила.

Видно от приложените по делото писмени доказателства е, че за посочения товарен автомобил "Порше Кайен" с регистрационен номер ВТ4049КР, няма застраховка ГО, валидна към 14.09.2019 год. Същото е било установено от наказващият орган посредством Справка за сключена застраховка ГО от информационната система на Гаранционния фонд.

В Кодекса за застраховането е предвиден специален ред за установяване на нарушения с автоматизирано техническо средство - чл. 647 ал. 3 от КЗ, който гласи, че: " Когато с автоматизирано техническо средство или система е установено и заснето управление на моторно превозно средство, за което няма сключен и действащ застрахователен договор за задължителна застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите, се издава електронен фиш в отсъствието на контролен орган и на нарушител при условията и по реда, предвидени в Закона за движение по пътищата. Електронният фиш се изпраща на собственика на моторното превозно средство с препоръчано писмо с обратна разписка. Собственикът е длъжен в 14-дневен срок от получаването му да заплати глобата или имуществената санкция по чл. 638, ал. 4 и 6. Член 189, ал. 5 от Закона за движение по пътищата не се прилага.". Т.е. за всички останали случаи извън посочените изрично в цитираната разпоредба, налагането на административно наказание с електронен фиш е недопустимо.

Законодателят прави ясно разграничение на нарушението по чл.483, ал.1, т.1 от КЗ. За съставомерността на деянието е без правно значение дали автомобилът се управлява или не, като състава се изчерпва с несключване на ГО от лице, което притежава моторно превозно средство, което е регистрирано на територията на Република България и не е спряно от движение.

Съвсем различен е съставът на нарушението по чл. 638, ал.4 от КЗ, което е довършено при установено управление на моторно превозно средство, за което няма сключен и действащ застрахователен договор за задължителна застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите.  В този случай законодателят е допуснал диференцираната процедура по чл.683, ал.3 от КЗ,  тъй като всеки акт на управление, констатиран посредством автоматизирано техническо средство или система е наказуем при положение, че не е налице сключена застраховка ГО на автомобилистите, при наличие на задължение за това. Чл. 638, ал.6 от КЗ урежда по-тежко наказуеми случаи на същото нарушение при повторност.

В обжалвания електронен фиш липсва описание на съставомерно поведение по чл.638, ал.4 от КЗ, а именно управление на моторно превозно средство, за което няма сключен и действащ застрахователен договор за задължителна застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите. В обстоятелствената част на обжалвания електронен фиш е направено твърдение, че на посочената дата, час и място жалбоподателят като физическо лице, което притежава МПС, не е сключило договор за застраховка ГО. При тази фактическа обстановка, приета за установена от наказващия орган, приложимата материална норма е чл.483, ал.1, т.1, вр. чл.638, ал.1, т.1 от КЗ, но в тази хипотеза не е допустимо издаването на електронен фиш за установеното нарушение. В настоящия казус е налице несъответствие на приетата за установена фактическа обстановка и правната квалификация посочена от наказващия орган.

С оглед изложеното съдът счита, че неправилно е била ангажирана административнонаказателната отговорност на жалбоподателя, поради несъответствие на обжалвания фиш с материалния закон.

Предвид горното съдът намира, че обжалваният Електронен фиш за налагане на глоба серия Г № 0007251, издаден от ОД на МВР –  В. Търново е незаконосъобразен и следва да бъде отменен изцяло.

Водим от горното съдът

 

 

 

Р  Е  Ш  И  :

 

ОТМЕНЯ Електронен фиш за налагане на глоба за нарушение, установено и заснето с автоматизирано техническо средство серия Г № 7251, издаден от ОД на МВР –  гр. В.Търново, с който на А.П.А. с ЕГН ********** за нарушение по чл. 483, ал.1, т.1 от Кодекса за застраховането (КЗ), вр. с чл. 638, ал.4 от КЗ е наложено административно наказание „Глоба” в размер на 250 лева.

        

         Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен съд – Велико Търново в 14-дневен срок от съобщаването на страните.

 

 

                                               РАЙОНЕН СЪДИЯ: