Решение по дело №18620/2018 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 12
Дата: 2 януари 2020 г. (в сила от 12 юни 2020 г.)
Съдия: Недялка Николова Вълчева
Дело: 20185330118620
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 22 ноември 2018 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е  №12

 

гр. Пловдив,02 01 20г.

 

 

ПЛОВДИВСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, 3 бр. състав, в открито съдебно заседание  на  02 01 2020 година в състав:

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: НЕДЯЛКА ВЪЛЧЕВА

 

при участието  на секретаря Иванка Боева , като разгледа докладваното от съдията гражданско дело №18620 /2018г. по описа на ПРС, 3ти бр. състав, за да се произнесе, взе предвид следното:

Предявен иск с правно основание чл.  150 СК. Ищцата  Ю.И.И. ЕГН ********** ,в качеството и на  майка и законен представител  на малолетните В.Н.Щ. ЕГН ********** И Б.Н.Щ. ЕГН ********** , е предявила иск за  увеличаване размера на определената месечна издръжка ,която  ответникът Н.Д.Щ. ЕГН **********   заплаща на малолетните им деца    – а именно от 150лв  в размер на 300лв за детето В. ,  и от 120 на 280лв за детето Б..

Твърди се, че страните са бивши съпрузи и родители на малолетните деца В. И Б. ,на  ** и на ** години понастоящем  . Със съдебно решение № 805/15 03 2017 г. гр. д. № 11751/2016 г. е прекратен бракът между страните ,като упражняването на родителските права по отношение на малолетните деца предоставено на майката , а за бащата е определен режим за лични контакти и  месечна издръжка за детето В.  в размер на  150 лева,а за детето Б. – в размер на 120лв,начиная от *******. Твърди се промяна в обстоятелствата, които обуславят изменение на определения размер на издръжката.  Към настоящия момент децата  са пораснали, което е съществено изменение в обстоятелствата -  изминали са ;повече от ***  години от определяне на първоначалната издръжка, през които социално-икономическите условия в страната значително  са се променили. Майката полага грижите за отглеждането и възпитанието  на децата В. И Б. . Понастоящем В. е   ученик в **** клас, а Б. е постъпил в ******* ,като е в *****. Твърди се, че бащата не заплаща редовно определената му издръжка ,като практически всички грижи за децата са поети от тяхната майка Децата са в период на активен растеж ,често се налага да им се закупуват дрехи , обувки.Детето В. е ученик посещава извънкласни форми на обучение – ****** танци ,за които допълнително се заплаща такса от 40лв месечно .В началото на учебната година майката му закупила помагала на стойност 150лв ,детето е ходило на две екскурзии ,за които майката е заплатила 40лв и 100лв ,както и е посетило детски лагер ,за което майката е заплатила 220лв.Детето има разходи за джобни между 3 и 5 лв дневно .

Детето Б. посещава ****** ,в период на активен растеж е.Посещава занимания по ***** танци при такса от 8лв месечно , занимания по английски език с такса15 лв месечно,таксата за ****** е в размер на 50лв месечно

Твърди се ,че ответникът е здрав и работоспособен човек,живее в Г. ,реализира около **** евро месечно .Майката и децата поддържат с него контакт единствено по телефона ,като не им е известен адресът му в Г .

От съда се иска да увеличи издръжката на малолетните деца от 150лв на 300лв месечно за В. , и от 120 на 280лв месечно за Б. .Прилагат се писмени доказателства ,правят се доказателствени искания .

В срокът по чл 131 ГПК н е е постъпил отговор от ответника.

Квалификацията на иска е чл. 150 от СК.

 

Пловдивският районен съд, като взе предвид становищата на страните и прецени събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност, намери за установено следното:

Между страните не се спори, и от представените по делото  по  удостоверения за раждане се установява, че децата В.Н.Щ. ЕГН ********* И Б.Н.Щ. ЕГН **********  СА ******  на ответника Н.Д.Щ. ЕГН **********    .Видно от представеното съдебно решение № 805/15 03 2017 г. постановено по гр. д. № 11751/2016 г. е прекратен бракът между страните ,като упражняването на родителските права по отношение на малолетните деца е предоставено на тяхната  майка , а за бащата е определен режим за лични контакти и  месечна издръжка за детето В. в размер на  150 лева,а за детето Б. – в размер на 120лв

От събраните по делото гласни доказателства- св. И. /с родство/ се установява, че страните са разведени от *** години .Децата В. и Б. се отглеждат от майката .Тя се грижи за отглеждането ,възпитанието ,издръжката им. Бащата рядко се вижда с децата  , изпраща със закъснение определената им издръжка .Понастоящем детето В. е на *** години,ученик в *** клас  , а детето Б. – на *** години,посещава **** .Жилището ,което обитават е съсобствено между майката на децата и с. ,който е неин б.Децата не се често боледуващи .В период на активен растеж са ,често им закупуват дрехи , обувки .В. посещавал ***** танци ,но понастоящем преустановил посещенията поради невъзможност майката да заплаща таксата.Б. посещава занимания по **** танци и английски език.За английския език таксата е в размер на 120лв за учебна година . В. посещава училищни екскурзии ,зелено училище,които се заплащат от майката .И двамата родител нямат други деца.Майката работи като м. ,реализира минимална месечназаплата.Бащата работи в Г. ,при своя б. ,с. не знае какви доход получава.Майката редовно иска заеми от с.,тъй като средствата и не достигат .Детето В. има джобни всеки ден в размер на 5лв , от които 3лв е обядът му за деня .Децата нямат собствен компютър ,ползват стар компютър на майката.Нямат и велосипеди . Приятел на свидетеля подарил стария си велосипед на В. , а Б. ползвал стрия велосипед на батко си.

От разпита на св. Щ.- м. на ответника , се установява ,че от около *** години страните са разделени ,като децата се отглеждат от майката Бащата се вижда с децата когато има възможност. Два пъти месечно децата гостуват на свидетелката. – тяхна б. по б. л .Бащата на децата е в Г. ,но не се е установил трайно там , а търси работа .Преди време работил,после прекъснал.В момента е на ***години ,страда от х.,лекувал е и а. з .Понастоящем е добре ,но това е дало  сериозно отражение върху здравето му.Случвало се е свидетелката. да закупува дрехи и обувки на децата,като бащата осигурявал средствата за това Бащата заплаща издръжка на децата си ,доколкото на свидетелката е известно.С. не знае какво работи ***** в Г .

Приложена по делото е епикриза на ответника ,видно от която последният е лекуван с диагноза ,,***********,,,без придружаващи заболявания ,изписан на *****г е втора епикриза  със същата диагноза за проведено лечение ,като е изписан на ******г ,с препоръка за лечение и при о. по повод съпътстващо заболяване .

От изисканата справка от НАП-ТД П. се установява ,че ответникът няма регистриран трудов договор в РБ. , регистриран като самоосигуряващо се лице . Не притежава недвижими имоти и МПС.

Майката на децата има регистриран трудов договор ,като реализира минимална месечна заплата .

От изисканата справка от служба ,,ГРАО,, се установява ,че и двамата родители нямат други низходящи

 

От изготвения по делото социален доклад се установява ,че майката посреща по адекватен начин потребностите на ***** си ,като полага необходимите ежедневни грижи за тях.Може да разчита на помощта на своя б. ,както и на б. по б. л .Децата рядко виждат баща си ,защото той работи в Г. ,казват ,че от декември *****г не им се е обаждал и по телефона .Децата гостуват на б. сипо б. л. с преспиване .Между децата и майката има изградена силна емоцонална връзка ,както и между двете деца е изградена такава .В интерес на децата е да им се определи издръжка ,която да осигурява финасова стабилност в ежедневието им .За правилното развитие на децата е необходимо да общуват и с двамата си родители,както и с близките по майчина и бащина линия  .

Приети по делото са писмени доказателства за посещавани от децата извънкласни форми на обучение , екскурзии ,такси .

Съдът кредитира показанията на разпитаните свидетели,вземайки предвид родствената им връзка със страните по делото , и  взема предвид приложените по делото писмени доказателства,които ще цени по същество .

  При така установените факти от значение за спора съдът достигна до следните правни изводи:

За да бъде уважен искът за увеличаване размера на месечна издръжка на  детето  следва да се установи, че ответниът е баща на детето, като следва да бъде установен размерът на доходите на всеки от родителите на детето ,с оглед преценката на възможностите им да осигурят издръжка на ****** си.

Задължението за издържане на детето до навършване на пълнолетие възниква за родителите с факта на раждане на детето, като съгласно разпоредбата на чл. 143, ал. 2 от СК, в сила от 01.10.2009 г. те дължат издръжка независимо дали са трудоспособни и дали могат да се издържат от имуществото си. Конкретният размер на издръжката се определя от нуждите на детето и възможностите на родителите, които я дължат - чл.  142, ал.1 СК. Алинея втора на чл. 142 СК посочва, че минималният размер на издръжка на едно дете е равна на една четвърт от размера на минималната работна заплата.  Правото на детето да получи издръжка от своите родители е безусловно и е достатъчно наличието на качеството „ненавършило пълнолетие дете”. При новата нормативна уредба съдът не е обвързан от определени максимални размери и с оглед на конкретните доказателства по всяко дело за издръжка може да определи издръжка, която е в интерес на детето и съответства на доходите на родителя.

      Съдът намира ,че действително от определяне размера на издръжката /****г/ е изминал значителен период от време, през който нуждите на децата  са се увеличили.

 Размерът на дължимата издръжка, според закона, се определя от една страна според нуждите на лицето , което има право на издръжка , а от друга – от възможностите на лицето , което я дължи –чл 142 ал1 от СК .От една страна Съдът следва да прецени нуждите на детето , като потребностите се ограничават до обикновените условия на живот.Другият критерий са възможностите на родителя.При определяне на конкретния размер, Съдът отчита и размерът на собствената издръжка на задълженото лице , както и дали има задължение към други лица .

В настоящия случай И ДВАМАТА РОДИТЕЛИ НЯМАТ ДРУГИ НИЗХОДЯЩИ  .Майката практически е поела цялата тежест по отглеждането и възпитанието на децата ,тъй като бащата живее в друга държава и практически не участва в този процес.Майката реализира минимална работна заплата ,бащата няма регистриран трудов договор в РБ. Майката       и децата  обитават собстевно жилище  .Относно  децата В. И Б.  не се събраха доказателства да са  често боледуващи  . От приложените писмени документи се установява,че детето Б. посещава занимания по английсик език и ***** танци.Таксата му за ****** е в размер на 50лв месечно . Детето В. е посещавало ***** танци,посещава училищни екскурзии и лагери . Джобните му всеки ден са в размер на 5лв  .

При така констатираните разходи на децата съдът намира ,че месечно за техните  обикновени , обичайни нужди ,които стоят в основата на определяната издръжка ,са необходими около 350лв месечно за детето В. и около 250лв месечно . Вземат се предвид разходи за храна , облекло,дневни ,джобни,образователни потребности,развлечения в рамките на обичайните  ,обикновените за възрастта им   .

Относно възможностите на бащата - Същият пребивава в Г. ,не постоянно ,както се установява ,тъй като периодично постъпва на лечения ,с оглед тежко заболяване ,което лекува .В горният смисъл са приложени писмени доказатлства .До момента е заплатил дължимите издръжки ,макар и с известни закъснения .Съдът приема за доказано ,че бащата е ограничен във възможностите си за намиране на постоянна работа ,предвид заболяването му и ежегодните лечения ,които провежда до настоящия момент след развода  . Съдът намира ,че с оглед на това че  ответникът е длъжен да осигурява  подобаваща издръжка на ****** си ,като на първо място взема предвидинтреса на малолетните деца .не може да не бъде взето предвид и заболяването му ,засгащо всички сфери на социалния и професионален живот  . От определянето  със съдебно решение размер на издръжката  е изминал период от **** години ,като за такъв период нуждите на децата  естествено са нараснали .Претендираният от ищцата размер на издръжка   от 300лв за детето В.   и 80лв за детето Б.  обаче ,съдът намира за завишен   с оглед възрастта и доказаните по делото разходи  на децата ,както и и несъответстващи на възможностите на бащата   .Тъй като децата се отглеждат прктически от единия си родител - от майката и тя полага преките грижи за тях ,то бащата следва да поеме по-голямата част от   доказаните месечните разходи ,които имат децата  , а именно 220лв за детето В. И 180ЛВ за детето Б. . Останалата част  от разходите им ,ведно с непосредствените грижи следва да се поемат от майката на детето на принципа на разпределяне на разходите между двамата родители  .

Ето защо искът за увеличаване размера  на  определената издръжка от 150  лв на 300 лева месечно за детето В.  , и от 120 на 280лв месечно за детето Б.  се явява основателен и доказан до размерът от 220лв  за  В.  И 180 лв за Б., поради което и следва да бъде уважен в тази му част  . Съразмерно с уважената част на иска на ищцата ще се определят и част от разноските по делото .

Така мотивиран, съдът

 

Р  Е  Ш  И :

 

УВАЖАВА ИСКА НА Ю.И.И. ЕГН **********  ,действаща  В КАЧЕСТВОТО на   майка и законен представител  на малолетните В.Н.Щ. ЕГН ********** И Б.Н.Щ. ЕГН ********** , за  увеличаване размера на определената месечна издръжка с решение № 805/15 03 2017 г. ,постановено по гр. д. № 11751/2016 г. на ПРС 3 бр с ,която  ответникът Н.Д.Щ. ЕГН **********     заплаща на малолетните си деца   – а именно от 150лв  в размер на 220лв / двеста и двадесет лева /за детето В.Щ. , и от 120лв на 180лв /сто и осемдесет лева/ за детето Б.Щ.  , начиная от завеждане на исковата молба пред съда-22 11 2018г ,до настъпване на законни причини за изменението или прекратяването на издръжката , ведно със законната лихва върху всяка просрочена вноска от падежа до окончателното и изплащане . ОТХВЪРЛЯ ИСКА в частта му от уважения размер ,до претендирания такъв от 300лв месечно за детето В.Щ.  и 280лв месечно за детето Б.Щ. .

ОСЪЖДА Н.Д.Щ. ЕГН **********    да заплати държавни такси в размер на 327,60ЛВ /триста двадесет  и седем  лева и шестдесет стотинки/.

ОСЪЖДА Н.Д.Щ. ЕГН **********   да заплати на Ю.И.И. ЕГН **********  сумата от 275лв / двеста седемдесет и пет  лева/ разноски по делото съразмерно с уважената част на иска

 

Решението подлежи на обжалване с въззивна жалба пред Окръжен съд – гр. Пловдив в двуседмичен срок от съобщението

Препис от решението да се връчи на страните.

 

                           РАЙОНЕН СЪДИЯ:/п/Н.Вълчева

Вярно с оригинала.И.Б.