Решение по дело №1650/2019 на Районен съд - Провадия

Номер на акта: 191
Дата: 30 юли 2020 г. (в сила от 26 август 2020 г.)
Съдия: Елена Иванова Стоилова
Дело: 20193130101650
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 18 ноември 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

            /30.07.2020г.,гр. ****

 

 В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Провадийският районен съд                              II състав

На двадесет и втори юли                                    две хиляди и двадесета година

В открито съдебно заседание в състав:

                                             

Районен съдия:  Елена Стоилова

при секретар Н.С.

Като разгледа докладваното от съдията Стоилова

гражданско дело  1650 описа за 2019 г.

И за да се произнесе взе предвид следното:

 

Делото е образувано въз основа на искова молба подадена от П.В. М. с ЕГН ********** с адрес *** срещу Я.И.Й. с ЕГН ********** с адрес ***.

Страните по делото са бивши съпрузи като от брака си имат родени две деца – Б. П. В. и М. П. В.. Бракът между страните е прекратен с Решение № 17/30.01.2018г. по гр.д.1620/207г. на РС ****, като родителските права спрямо децата са предоставени за упражняване на майката.

В исковата молба се твърди, че след развода ответницата заживяла с друг мъж и ищецът преимуществено полагал грижи за децата, когато ответницата ги гледала това било по неадекватен начин.

През 2018г. ищецът заминал да работи за ****, като се върнал забелязал, че ответницата не полагала адекватни грижи за децата, хигиената им била занемарена.

През септември 2019г. децата били при ищеца, когато трябвало да ги върне на ответницата се оказало, че тя е заминала за **** без да ги предупреди. Майката не приготвила нищо за детето М., което трябвало да започне училище, детето Б. имало инфекция, но майката не полагала грижи за нея. Ответникът разбрал от личния лекар на децата, че те са боледували от краста, като майката не се отнесла сериозно към лечението им.

Твърди се, че ответницата не полага добри грижи за децата, същевременно с това ищецът осигурява по-адекватни грижи за децата си, има работа, доходите, от която му позволяват да поеме издръжката им, докато ответницата нямала постоянна работа. Твърди се, че ответницата няма нужния родителски капацитет, за да полага адекватни грижи за децата.

Иска се изменение на Решение № 17/30.01.2018г. по гр.д.1620/207г. на РС **** като родителските права спрямо общите на страните деца бъдат предоставени на бащата, местоживеенето им да бъде определено при него в с.****, орпеделяне на режим на личен контакт между майката и децата, осъждане на майката да заплаща на децата си чрез техния баща издръжка в размер на по 300 лева за всяко едно от децата считано от подаване на исковата молба с падеж 1-во число на месеца, за който се дължи.

В срока по чл. 131 ГПК, от назначения на ответника особен представител е постъпил писмен отговор.

В него се излага, че предявения иск е допустим и евентуално основателен при условие, че ищецът докаже твърденията си.

Твърди, че предявените искове са основателни предвид чл.3 от Конвенцията за правата на детето, защото интересите на децата са от първостепенно значение.

Оспорва се размера на претендираната издръжка.

В съдебно заседание ищецът чрез процесуалния си представител поддържа предявените искове и моли за уважаването им. Ответницата чрез особения си представител моли за уважаване на предявените искове и за присъждане на издръжка в минимален размер.

 Съдът, след преценка на представените по делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност, приема за установено от фактическа страна следното:

От копие на Удостоверение за раждане, изд.въз основа на акт за раждане № 0024/10.06.2015 г., изд.от Община гр. ****; Удостоверение за раждане, изд.въз основа на акт за раждане № 1752/31.08.2012 г., изд.от Община гр. ****; Удостоверение за сключен граждански брак, изд. въз основа на акт за сключен граждански брак № 0072/19.09.2019 г., изд. от Община гр. ****, Решение № 17/30.01.2018 г. по гр.д. № 1620/2017 г. по описа на РС **** се установява, че страните имат общи деца Б. П. В. родена на ***г. и М. П. В., роден на ***г.. Със съдебно решение от 30.01.2018г. е одобрено сключено между страните споразумение по чл.50 СК, съобразно, което бракът между страните е прекратен с развод,  родителските права спрямо децата са предоставени на майката, определено е местоживеенето на децата при майката в гр.****, определен е режим на личен контакт между децата и баща им, бащата е осъден да заплаща месечна издръжка на децата си в размер на 130 лева от датата на влизане на решението  сила до 30-то число на месеца.

От Амбулаторен лист № 001660/18.09.2019г.; Амбулаторен лист № 002358/17.09.2019 г. се установява, че на 18.09.2019г. детето Б. В. е с поставена диагноза остър вагинит, изписано й е лечение, на 17.09.2019г. е с поставена диагноза остър бронхиолит.

От Служебна бележка № 007/18.09.2019 г.; Служебна бележка с изх. № АСД-11-2/18.09.2019 г. се установява, че детето М. е записано в 1-ви клас през учебната 2019/2020г. в СУ“Димитър Благоев“. Детето Б. посещава детска градина „Пролет“ гр.**** през 2019г..

От трудов договор на молителя се установява, че ищецът работи на постоянен трудов договор от 01.07.2020г. във Федерална Република **** като арматурист, помощник строител с месечно бруто възнаграждение в размер на 2145 евро.

От писмо от ДСП **** се установи, че децата се отглеждат от баба им по бащина линия като баща им работи в **** и изпраща по 200 евро за издръжката им.

От показанията на св.И., които съдът кредитира като кореспондиращи с останалите събрани по делото доказателства се установява, че страните имат две деца М. и Б. и са разведени от 2018г.. До м.09.2019г. децата са живели при майка си, от м.09.2019г. децата се отглеждат от баба им от бащина страна - св.И.. След като майката е изоставила децата си в края на м.08.2019г. разговорите между нея и децата са провеждани по инициатива на баба им, като М. не е искал да разговаря с майка си. Преди да заживеят при баба си, майката няколко пъти е изоставяла децата си и е заживявала с друг мъж. По времето, когато майката се е грижела за децата си те често са се разболявали, били са мръсни, стресирани, заболели от краста, тя не ги е водила на градина. Майката е биела децата си и ги е наказвала да стоят в ъгъла до стената с вдигнати ръце, затискала ги с дивана, когато децата се криели зад него или с крака си. Не им готвила като децата ядели предимно суха храна.  Когато оставила децата през м.08.2019г. момиченцето било с въшки и вагинална инфекция, майката изоставила децата си на рождения ден на М.. От както св.И. се грижи за децата те редовно посещават - детето М. училище, а детето Б. на детска градина. Баба им им помагала с уроците. Ищецът работел в **** в строителството като се връщал на 2-3 месеца за 2 – 3 дни. Бащата поддържа редовен контакт с децата си всяка вечер докато бил в **** и изпращал за издръжката им по 300 – 400 евро на месец. В къщата на баба си децата имали самостоятелна стая.

Въз основа на така установената фактическа обстановка, съдът прави следните изводи:

Предявен е иск с правно основание чл.59, ал.9 СК за изменение на Решение № 17/30.01.2018 г. по гр.д. № 1620/2017 г. по описа на РС **** относно родителя, което да упражнява родителските права спрямо децата М. и Б., местоживеенето на децата, режима на личен контакт с майката, издръжката, която да заплаща майката.

За основателност на иска ищцата следва да докаже, че страните имат общи деца, че има влязло в сила решение относно: лицето, което да упражнява родителските права по отношение на общите на страните деца, личните контакти с другия родител, местоживеенето на децата, лицето което да заплаща издръжка и нейния размер, че обстоятелства са променени – че бащата е този, който полага грижите за децата си, че в дома му има необходимите условия за живот, че разполага с финансова възможност да се грижи за дъщеря си, че има необходимия родителски капацитет, възможността на майката да заплаща претендираната издръжка.

Ответникът няма факти, които да са в негова доказателствена тежест.

Според разпоредбата на чл.59, ал.9 от СК при изменение на обстоятелствата от първоначалното определяне на родителя, който да упражнява родителските права спряно детето, местоживеенето на детето, режима на личен контакт и издръжката му съдът по молба на единият от родителите може да промени постановените по-рано мерки.

От събраните доказателства по делото се установи, че страните имат общи деца М. и Б., като след прекратяване на брака между страните родителските права спрямо децата са предоставени на майката, определено е местоживеенето на децата при майката в гр.****, определен е режим на личен контакт между децата и баща им, бащата е осъден да заплаща месечна издръжка на децата си в размер на 130 лева от датата на влизане на решението сила до 30-то число на месеца.

От гласните и писмени доказателства се доказа, че майката няма достатъчен родителски капацитет за правилното възпитание и развитие на децата. Тя не е спазвала личната им хигиена, в резултат, на което Б. се разболява от остър вагинит и е имала въшки през м.09.2019г., децата са имали краста, което свидетелства за изключително занижена лична хигиена. Майката е упражнявала над децата си физическо насилие като ги е наказвала да стоят в ъгъла с вдигнати ръце, затискала ги е диван или с крак, което е вредно за тяхното психическо и физическо развитие и травмира децата. След предоставяне на родителските права майката не е водила редовно децата на детска градина, хранила ги е предимно със суха храна, която не би могла да им осигури хранителните вещества, от които има нужда организма им за развитието си. Доказа се, че майката на няколко пъти е изоставяла децата си, като последно ги е изоставила на рождения ден на детето М. на 29.08.2019г., което обстоятелство е травмиращо за едно малко дете.  След като е изоставила децата си майката не е проявявала интерес към тях, общуването между нея и децата се е осъществявало по инициатива на баба им св.И., нито е изпращала някакви средства за издръжката им.

От м.09.2019г. децата се отглеждат от баба си св.И., като баща им поддържа контакт с тях като се чуват всяка вечер, грижи се за тях, когато е в България, изпраща им средства за издръжката им, Б. посещава редовно детска градина, а М. училище. За децата има отредена стая в дома на баба им и те се чувстват спокойни там.

 Предвид на това съдът намира, че са налице изменения в обстоятелствата довели  до първоначалното определяне на родителя, което да упражнява родителските права спрямо децата М. и Б., местоживеенето на децата, режима на личен контакт с майката, издръжката, която да заплаща майката. Съдът намира, че бащата е по-подходящия родител, на който да се предоставят родителските права спрямо децата, тъй като се установи, че майката няма необходимия капацитет затова. Местоживеенето на децата следва да се определи при баща им в с.****, общ.****. На майката следва да се определи обичайния режим на личен контакт с децата й, а именно всяка първа и втора събота и неделя от месеца от 10:00 часа в събота до 18:00 часа в неделя с преспиване, Коледните и Новогодишните празници на всяка четна година и Великденските празници на всяка нечетна година, по един месец през лятото,когато бащата не е в годишен отпуск.

Задължението за издържане на детето до навършване на пълнолетие възниква за родителите с факта на раждане на детето, като съгласно чл. 143 ал. 2 СК те дължат издръжка независимо дали са трудоспособни и дали могат да се издържат от имуществото си. Конкретният размер на издръжката се определя от нуждите на детето и възможностите на родителите, които я дължат  - чл. 142 ал.1 СК. Правото на детето да получи издръжка от своите родители е безусловно и е достатъчно наличието на качеството "ненавършило пълнолетие дете". По това обстоятелство не се спори по делото, както и че ответника е баща на детето. 

Предвид обстоятелството, че родителските права се предоставят за упражняване на бащата майката следа да бъде осъдена да заплаща издръжка на децата си.

Към настоящ момент на основание чл.142, ал.2 от СК минималният размер на издръжката е в размер на ¼ от минималната работна заплата за страната, определена с Постановление № 350  от 19.12.2019г. за определяне нов размер на минималната работна заплата за страната в размер на 610 лева от 01.01.2020г. Според това минималния размер на издръжка от 01.01.2020г. е в размер на 152,5 лева.

От събраните по делото доказателства не се установиха доходи на майката, а доходите на бащата са в размер 2145 евро месечно. 

Родителите са в работоспособна възраст и следва да си осигурят доходи, с които да задоволяват както техните потребности, така и непрестанно нарастващите потребности на децата. Съдът счита, че децата, които имат разлика 2 години едно от друго имат сходна нужда от издръжка в размер на 400 лева всяко едно от тях, като от този размер майката следва да заплаща 180 лева, поради  липсата на доказателства относно размера на доходите й, а бащата 220 лева.

Предвид гореизложеното предявения иск за издръжка е основателен в размер от 180 лева от подаване на исковата молба, както е поискала ищеца – 24.10.2019г., с падеж 1-во число на месеца, за който се дължи ведно със законна лихва за всяка закъсняла вноска до настъпване на законно основание за нейното изменение или прекратяване. Искът следа да се отхвърли за разликата от уважения размер от 180 лева месечно на дете до претендирания от 300 лева месечно на дете. 

Ищецът претендира разноски и предвид изхода на делото и на основание чл. 78, ал.1 ГПК има право на такива. Предвид доказателствата по делото сторените от ищеца разноски са следните: 25 лева – държавна такса, 400 лева депозит за особен представител назначен на ответницата. Поради това ответницата следа да бъде осъдена да заплати на ищецът сторените от него разноски в размер на 425 лева.  

Я.Й. следа да бъде осъдена да заплати държавна такса върху определените издръжки в размер на 518,40 лева.

Мотивиран от гореизложеното, Провадийският районен съд

  

Р Е Ш И:

 

ИЗМЕНЯ Решение № 17/30.01.2018 г. по гр.д. № 1620/2017 г. по описа на РС **** относно родителските права по отношение на децата М. П. В., ЕГН **********, и Б. П. В., ЕГН **********, местоживеенето на децата М. П. В. и Б. П. В., режимът на лични отношения на бащата П.В.М. с децата М. П. В. и Б. П. В., издръжката, която бащата П.В.М. се задължава да заплаща в полза на децата М. П. В. и Б. П. В., като

ПРЕДОСТАВЯ упражняването на родителските права по отношение на децата М. П. В., ЕГН **********, и Б. П. В., ЕГН ********** на баща им  П.В. М. с ЕГН ********** с адрес ***, на основание чл. чл.59, ал.9 СК.

ОПРЕДЕЛЯ местоживеенето на децата М. П. В., ЕГН **********, и Б. П. В., ЕГН ********** при баща им  П.В. М. с ЕГН ********** ***, на основание чл. чл.59, ал.9 СК.

ОПРЕДЕЛЯ следния режим на лични отношения на майката Я.И.Й. с ЕГН ********** с адрес *** с децата М. П. В., ЕГН **********, и Б. П. В., ЕГН **********: всяка първа и втора събота и неделя от месеца от 10:00 часа в събота до 18:00 часа в неделя с преспиване, Коледните и Новогодишните празници на всяка четна година и Великденските празници на всяка нечетна година, по един месец през лятото,когато бащата не е в годишен отпуск, на основание чл. чл.59, ал.9 СК.

ОСЪЖДА Я.И.Й. с ЕГН ********** с адрес *** да заплаща на децата си М. П. В., ЕГН **********, и Б. П. В., ЕГН ********** чрез техния баща и законен представител П.В. М. с ЕГН ********** с адрес *** месечна издръжка в размер на по 180,00 лв., за всяко едно от децата, считано от датата на подаване на исковата молба – 24.10.2019г., с падеж 1-во число на месеца, за който се дължи ведно със законна лихва за всяка закъсняла вноска до настъпване на законно основание за нейното изменение или прекратяване, като ОТХВЪРЛЯ исковете за разликата от уважения размер 180 лева на дете до претендирания размер от 300 лева на дете, на основание чл. чл.59, ал.9 вр. с чл.143, ал.1 СК.

ОСЪЖДА Я.И.Й. с ЕГН ********** с адрес *** да заплати на П.В. М. с ЕГН ********** с адрес *** сторените по делото разноски в размер на 425 лева, на основание чл.78, ал.1 ГПК.  

ОСЪЖДА Я.И.Й. с ЕГН ********** с адрес *** да заплати на РС **** сума в размер на 518,40 лева, представляваща дължимите държавни такси по исковете за издръжка, на основание на основание чл. 78 ал. 6 вр. с ал.1 от ГПК.  

 

Постановява предварително изпълнение на решението относно присъдените издръжки.

 

Решението подлежи на обжалване с въззивна жалба пред Варненски окръжен съд в двуседмичен срок от връчването му на страните.

 

 

                                                              РАЙОНЕН СЪДИЯ: ……………………