Решение по дело №1735/2019 на Районен съд - Велико Търново

Номер на акта: 531
Дата: 28 ноември 2019 г. (в сила от 13 март 2020 г.)
Съдия: Емил Бобев
Дело: 20194110201735
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 10 октомври 2019 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

     

     № ...............

 

     гр. В. Търново, 28.11.2019 год.

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

            Великотърновският районен съд, четиринадесети състав, в публично заседание на 06.11.2019 год., в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЕМИЛ БОБЕВ

 

при секретаря М. Ранкова, като разгледа докладваното от съдията Емил Бобев НАХД № 1735 по описа за 2019 год., за да се произнесе, взе предвид следното:

        

Производство по реда на чл.59 и следващите от ЗАНН.

         Съдът е сезиран с жалба от "КАУФЛАНД БЪЛГАРИЯ ЕООД и КО" КД, ЕИК: *********, със седалище и адрес на управление: гр. София 1233, ж.к. „Банишора", ул. „Скопие" № 1A, представлявано от "КАУФЛАНД БЪЛГАРИЯ" ЕООД чрез управителите Михаил Петров и Стела Първанова, чрез юрисконсулт Д.Д. преупълномощена от П.П., Ръководител „Право и съответствие", против Наказателно постановление № 2019-0046485/26.09.2019 год., издадено от Цветан Христов Христов - Директор на Регионална дирекция за областите Габрово, Велико Търново, Русе, Ловеч и Плевен, с което за допуснато от дружеството нарушение по чл. 9, ал. 2 от Закона за защита на потребителите (ЗЗП), на основание чл. 53 и чл. 83 от ЗАНН и чл. 233 ал. 2 от Закона за защита на потребителите, на дружеството е наложена имуществена санкция в размер на 300 (триста) лева на основание чл. 198 от Закона за защита на потребителите. В жалбата представителя на дружеството моли съда да отмени изцяло обжалваното НП като неправилно и незаконосъобразно, като се излага доводи за допуснати нарушения на процесуалния и материалния закон.

         В съдебно заседание дружеството-жалбоподател – редовно призовано, не се представлява. Не представя нови доказателства и няма искания за събиране на такива.

Ответник жалба, редовно призован – не се представлява. Представя писмено становище, в което излага доводи относно правилността и законосъобразността на атакуваното НП, като моли съда да го потвърди изцяло.

Съдът, след като обсъди доводите на страните и събраните по делото доказателства, приема за установено следното:

На 05.07.2019 год. е била извършена проверка от служители на КЗП - св. Т.К.Н. и М.С.З., в търговски обект - хипермаркет „Кауфланд“ в гр. Велико Търново, на ул. „Краков“ № 2Б, стопанисван от "КАУФЛАНД БЪЛГАРИЯ ЕООД и КО" КД, ЕИК: *********, със седалище и адрес на управление: гр. София 1233, ж.к. „Банишора", ул. „Скопие" № 1A, представлявано от "КАУФЛАНД БЪЛГАРИЯ" ЕООД. Проверката е била извършена по повод на постъпила жалба с вх. № Р-03- 730/03.07.2019 год. от потребителят М.М. в КЗП - РД Русе, звено Велико Търново, че при посещение в обекта е установил при покупка на стока „лазаня-болонезе“ липса на информация на български език за вид, производител, вносител и съществени характеристики.

При проверката в обекта е било установено, че действително търговецът „Кауфланд България ЕООД Енд Ко“ КД предлага за продажба стока с етикет на български език „classic-лазаня болонезе“ - 1 кг., от 1.07-7.07.2019 год., цена 5,99 лв., като за стоката липсва етикет с информация на български език за производител, вносител, ако стоката е внос, нейните съществени характеристики. Били са установени 35 бр. от проверяваната стока в обекта. При така констатираното при проверката е бил съставен констативен протокол (КП) № К-2678202/05.07.2019 год., който е бил подписан от двамата служители на КЗП извършващи проверката, както и от служител на търговеца, който се е намирал в обекта, без възражения.

Въз основа на така съставения констативен протокол, на св. Т.Н. в присъствието на св. М.З. и в присъствието на представител на дружеството, на 22.07.2019 год. съставил АУАН № 0046485/22.07.2019 год. срещу "КАУФЛАНД БЪЛГАРИЯ ЕООД и КО" КД, ЕИК: *********, затова, че при извършена проверка по повод постъпила жалба с вх. № Р-03- 730/03.07.2019 год. от потребителят М.М., че при посещение в обекта е установил при покупка на стока „лазаня-болонезе“ липса на информация на български език за вид, производител, вносител и съществени характеристики, при проверката в обекта е установено, че търговецът „Кауфланд България ЕООД Енд Ко“ КД предлага за продажба стока с етикет на български език „classic-лазаня болонезе“ - 1 кг., от 1.07-7.07.2019 год., цена 5,99 лв. За стоката липсва етикет с информация на български език за производител, вносител, ако стоката е внос, нейните съществени характеристики. Като нарушена в АУАН е посочена разпоредбата на чл. 9, ал. 2 от ЗЗП.

Така съставения АУАН е бил връчен по съответния ред на представителя на дружеството, който го е подписал доброволно, като в графата за възражения е вписал, че ще бъдат представени писмени възражения.

В законоустановения тридневен срок пред наказващия орган не са депозирани писмени възражения от дружеството.

Въз основа на посочения АУАН, на 26.09.2019 год., Цветан Христов – Директор на Регионална дирекция за областите Габрово, Велико Търново, Русе, Ловеч и Плевен със седалище Русе към ГД „Контрол на пазара” към Комисията за защита на потребителите, е издал и обжалваното наказателно постановление № 2019-0046485, с което на "КАУФЛАНД БЪЛГАРИЯ ЕООД и КО" КД, ЕИК: *********, със седалище и адрес на управление: гр. София 1233, ж.к. „Банишора", ул. „Скопие" № 1A, представлявано от "КАУФЛАНД БЪЛГАРИЯ" ЕООД, представлявано от Е.Г. и управителя М.Н.М., за допуснато нарушение от дружеството нарушение по чл. 9, ал. 2 от Закона за защита на потребителите (ЗЗП), на основание чл. 53 и чл. 83 от ЗАНН и чл. 233 ал. 2 от Закона за защита на потребителите, на същото е наложена имуществена санкция в размер на 300 (триста) лева на основание чл. 198 от Закона за защита на потребителите. НП е връчено по пощата на  дружеството на 01.10.2019 год., като същото е обжалвано по реда на чл. 59 от ЗАНН в законоустановения срок.

В съдебно заседание в качеството на свидетели са разпитани актосъставителя и свидетелката при установяване на нарушението и при съставяне и връчване на АУАН, която е присъствала и при извършената на 05.07.2019 год. проверка в обекта. И двамата свидетели в показанията си поддържат напълно констатациите, отразени в АУАН, като твърдят, че действително при извършената проверка са установили наличието на 35 бр. от процесната стока - с етикет на български език „classic-лазаня болонезе“ - 1 кг., от 1.07-7.07.2019 год., цена 5,99 лв., като за стоката е липсвал етикет с информация на български език за производител, вносител, ако стоката е внос, нейните съществени характеристики. Свидетелите твърдят, че при проверката са изготвени и фотоснимки, които са приложени към административно-наказателната преписка. Съдът кредитира показанията на тези свидетели като пълни, последователни и непротиворечиви и кореспондират с останалите доказателства по делото.

При така установеното от фактическа страна съдът намери от правна страна следното:

Жалбата е процесуално допустима, подадена е от надлежно легитимирано лице, в законоустановения срок. Разгледана по същество същата обаче е неоснователна.

В процесуален аспект, при извършената служебно проверка, съдът не констатира допуснати нарушения на процесуалните правила при съставянето и оформянето на АУАН и издаването на обжалваното НП, представляващи основания за отмяната му. АУАН и НП са издадени от компетентни органи, при спазване на процедурата по чл. 40 и чл. 52 и следващите от ЗАНН и съдържат всички задължителни реквизити по чл. 42 и чл. 57 ЗАНН, в това число дата и място на извършване на нарушението, обстоятелствата, при които е извършено и констатирано.

От материално-правна страна, обжалваното НП е и напълно обосновано: Разпоредбата на чл. 9, ал. 2 от ЗЗП вменява изрично задължение за търговеца да предлага за продажба стоки с етикети на български език, съдържащи точно определена информация, в това число и данни за производител и вносител на стоките и съществени характеристики на прродукта. Тази разпоредба, както и останалите в р-л ІI, гл. 2 от ЗЗП осигуряват първото и основно, прогласено в чл. 1, ал. 2, т. 1 от ЗЗП право на информация на потребителя за стоките и услугите. Осигуряването на това право е допълнително обезпечено и с принципното изискване на чл. 4 от ЗЗП, че информацията за стоките и услугите се предоставя предварително, с цел направа на избор от потребителя за придобиването им и преди самото придобиване. За неизпълнение на горепосоченото задължение по чл. 9, ал. 2 от ЗЗП, в чл. 198 от ЗЗП е предвидена изрично и административно-наказателна отговорност, както на виновното физическо лице-конкретен извършител на нарушението, така и на съответния ЕТ/ЮЛ-търговец, нарушил при осъществяване на своята дейност това задължение, по смисъла на чл. 83, ал. 1 от ЗАНН.

В конкретния случай по делото безспорно се установи, че в обекта, стопанисван от дружеството жалбоподател, в момента на проверката са намерени описаните в АУАН и в НП стоки, върху които липсват етикети на български език, съдържащи информация за вид, производител, вносител и съществени характеристики. Установи се категорично и че въпросните стоки са били изложени и предлагани за продажба на потребителите, с което и нарушението се явява изцяло осъществено.

В случая, липсва информация за производител, вносител на посоченият етикет. Съгласно § 13, т.5 от ДР на Закона за защита на потребителите „Вносител” е всяко физическо или юридическо лице, което внася стока на територията на Европейската общност като част от своята търговска или професионална дейност с цел стоката да бъде разпространена на територията на Европейската общност. На етикетите на процесните стоки действително е бил отразен вносителят на същите и страна на произход (AUSTRIA). Въпреки това с посочване единствено на страната на произход не са изпълнени изискванията на закона., тъй като съгласно § 13, т. 3 от ДР на Закона за защита на потребителите „Производител” е всяко физическо или юридическо лице, което: по занятие произвежда стоки в завършен вид или съществено променя или преправя стока с оглед пускането й на пазара или се представя за производител, като поставя върху стоката, опаковката й или върху техническата или търговската документация за нея своето име или фирма, свой производствен или друг отличителен знак. Т.е. в етикетите на стоките следва да са посочени идентифициращи данни за физическото или юридическото лице - производител и вносител на стоките. Ако това е физическо лице - имена и адрес, а ако е търговската фирма - наименование, седалище и организационна форма. Освен всичко това, тази информацията следва да е представена на български език или и на български език, което в конкретния случай не е така.

Съдът намира за неоснователни и изложените в жалбата доводи, че е допуснато съществено нарушение на процесуалните правила, тъй като липсвала конкретна правна квалификация на нарушението и било налице противоречие между фактическото описание на нарушението и правната му квалификация в АУАН и НП. След преглед на процесните АУАН и НП, съдът намира, че нарушението и обстоятелствата, при които е извършено, са ясно и конкретно описани и в двата акта, а именно констатирана липса на информация за производител, вносител и съществени характеристики на подробно описана стока, предлагана за продажба в обекта, като освен всичко това липсва информация и на български език. При така констатираните и описани в АУАН и НП обстоятелства, съдът намира, че както контролния, така и наказващия орган са изпълнили своите задължения и са спазили изискванията съответно на чл. 42 и чл. 57 от ЗАНН.

Съдът намира за неоснователни и изложените в жалбата доводи са маловажност на случая. Конкретно установеното нарушение е типичен, обикновен случай на нарушение от този вид. По дефиниция е формално и макар закона да не изисква настъпване на вредни последици като негов съставомерен резултат, такива фактически са налице - засягане правата на неограничен брой от потребители, в частност правото им на информация, което има за свой непосредствен обект на защита. В случая задължително следва да се отчете и че се касае до субект, осъществяващ търговска дейност по занятие, което изисква не само стриктно изпълнение на задълженията по установения държавен ред от търговеца, но и полагане на дължимата грижа по отношение на търговските отношения с клиентите. Освен това НП е издадено и на основание чл. 27, чл. 28 и чл. 53 от ЗАНН, видно от втората му страница, което значи, че наказващият орган е направил преценка и за обществената опасност на деянието. Като е издал НП, наказващия орган е преценил, че нарушението не е маловажен случай. Нарушението на чл. 9, ал. 2 от ЗЗП е такова на формално извършване. В закона не е предвиден като елемент от състава на деянието вредоносен резултат, който е основен при преценката за обществена опасност. От друга страна не са представени доказателства, които да установяват обстоятелства, обуславящи по-ниска степен на обществена опасност на конкретно извършеното административно нарушение в сравнение с обикновените случаи. При тези съображения, не може да се приеме, че нарушението е "малозначително" или "маловажно" по смисъла на чл. 28 от ЗАНН, а изложените в тази насока възражения в жалбата са изцяло неоснователни.

Предвид гореизложеното съдът прие, че правилно е ангажирана административнонаказателната отговорност на жалбоподателят за извършеното нарушение.

От процесуална гледна точка АУАН и издаденото въз основа на него Наказателно постановление са законосъобразни - съставени в законоустановените срокове и притежаващи необходимите реквизити - чл. 42 и чл. 57 от ЗАНН. АУАН е съставен след констатиране на нарушението. Същият се явява годна основа за издавеното на НП, с което е наложено наказание – имуществена санкция в размер на  300 (триста) лева. Същата е наложена на основание чл. 198 от Закона за защита на потребителите и е към предвидения в закона минимален размер, поради което не можа де бъде намалена. При определяне размера на следващата се санкция, наказващия орган е спазил разпоредбата на чл. 27, вр. чл. 83 от ЗАНН, като при предвидени лимитативно в чл. 198 от ЗЗП размери на санкцията от 300.00 до 1 500.00 лв., наказващият орган е наложил такава в минимален размер - 300.00 лева. Така наложеното наказание според настоящия съдебен състав е съответно на извършеното нарушение и с размер необходим за постигане целите на наказанието, визирани в чл. 12 ЗАНН, поради което не следва да бъде изменян.

С оглед на гореизложените съображения съдът счете, че обжалваното наказателно постановление е законосъобразно и следна да бъде потвърдено, поради което и на основание чл. 63, ал. 1 от ЗАНН

 

Р   Е   Ш   И   :

 

ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление № 2019-0046485 от 26.09.2019 год., издадено от Цветан Христов Христов - Директор на Регионална дирекция за областите Габрово, Велико Търново, Русе, Ловеч и Плевен, с което за допуснато от "КАУФЛАНД БЪЛГАРИЯ ЕООД и КО" КД, ЕИК: *********, със седалище и адрес на управление: гр. София 1233, ж.к. „Банишора", ул. „Скопие" № 1A, представлявано от "КАУФЛАНД БЪЛГАРИЯ" ЕООД, представлявано от Е.Г. и управителя М.Н.М, нарушение по чл. 9, ал. 2 от Закона за защита на потребителите, на основание чл. 53 и чл. 83 от ЗАНН и чл. 233 ал. 2 от Закона за защита на потребителите, на дружеството е наложена имуществена санкция в размер на 300 (триста) лева на основание чл. 198 от Закона за защита на потребителите – като ПРАВИЛНО и ЗАКОНОСЪОБРАЗНО. 

 

Решението подлежи на касационно обжалване пред Великотърновския административен съд в 14 дневен срок от съобщението до страните, че е изготвено и обявено.

 

                                            

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ:   

 

 

                                          / Емил Бобев /