Решение по дело №2007/2019 на Районен съд - Пазарджик

Номер на акта: 170
Дата: 5 март 2020 г. (в сила от 2 юни 2020 г.)
Съдия: Елисавета Йорданова Радина
Дело: 20195220202007
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 29 октомври 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

гр. Пазарджик,

05,03,20г.

 

В    И М Е Т О     Н А    Н А Р О Д А

Пазарджишкият  районен съд,  НАКАЗАТЕЛНА КОЛЕГИЯ, в публичното

заседание на двадесет и трети януари две хиляди и двадесета година, в състав:                                                                      

Председател: ЕЛИСАВЕТА РАДИНА

при секретаря Х. В., като разгледа докладваното от районен съдия  РАДИНА нахд № 2007/19 г. по описа на Пазарджишкия районен съд, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството  по реда на чл.63 от ЗАНН.

Образувано е по жалба на М.П.П., ЕГН:**********,***, чрез адв.Л.Ш., п р о т и в Наказателно постановление №НП-ПБЗН-ПЗ1-5-5/16.09.2019г. на началник на РСПБЗН-Пазарджик, с което на жалбоподателя на основание чл. 265, ал.2 от ЗМВРе наложена глоба в размер на 100 лева.

В жалбата се твърди незаконосъобразност на НП и се настоява на отмяна на НП.

В съдебно заседание жалбоподателят, чрез своя представител, поддържа жалбата и искането в нея.

Въззиваемата страна, редовно призована, не се изпраща законов или процесуален представител.

Като взе предвид изложените в жалбата оплаквания и прецени събраните по делото гласни и писмени доказателства,  Съдът установи:

Св. Г. Иванови жалбоподателят живеят в съседни имоти в с. Братаница. Забелязвайки, че жалбоподателят складира в двора си на открито много бали ( около 3000) слама в близост  до неговия имот и този на другия съсед - С. С., св. И. се изплашил , че при един пожар може да се засегне и неговата къща и подал жалба 27,08,19г. ( л. 17) .

 На 03,09,19г. за проверка в имота на жалбоподателя пристигнали св. М. и колегата ме А.А. - инспектори от РС „ПАБ“ - Пазарджик. установили действително наличие на бали от слама, наредени една върху друга в дворното място на ул. „ Трета“ 42 , където били допуснати от самия жалбоподател. Той признал, че този имот го обитава той, балите на открито ги е складирал по този начин самият той и признал, че така „си ги реди всяка година“ .

 Тъй като забелязали, че в близост до болите се намират жилищна сграда (с барбекю и гараж) - на И. , жилищна сграда в самия дворна жалбоподателя , инспекторите извършили с рулетка измервания на разстоянията между тези обекти и балите слама.   Така установили, че най-близкото разстояние( през оградата по права линия)  до жилищната сграда на И. и това до намиращото се до нея барбекю - 11,80м. , разстоянието до животновъдната сграда било 6,60м. , а до пътя - 1 метър ( тъй като балите били наредени до самата ограда на двора).

 Поради това и тъй като не били спазени конкретни изисквания за минимално отстояние на складираните на открито бали слама св. М. съставил процесния акт за нарушение на чл. 56, ал.1 от Наредба 8121з-647 за Правилата и нормите за пожарна безопасност при експлоатация на обектите (Наредба 8121з-647) вр. чл. 650 НАРЕДБА № Iз-1971 от 29.10.2009 г. за строително-технически правила и норми за осигуряване на безопасност при пожар

Актът бил съставен на място , в присъствието на нарушителя и предявен нему. След като отразил , че няма възражения , жалбоподателят го подписал и получил срещу разписка екземпляр от него. 

Въз основа на акта е издадено атакуваното НП, с което за нарушение на чл. 56, ал.1 от Наредба 8121з-647 и на основание чл. 265, ал.2 от ЗМВР е наложена глоба в размер на 100 лева. на жалбоподателя.

Направени са конкретни възражения за процесуална неизправност на НП, основани на твърдения, че не  ясно какво точно е нарушил жалбоподателя по посочената норма. И акта, и НП,  имат едно и също съдържание в своята описателна част и тя отразява „ складирането на бали слама на открито около 1300 на брой в собствената дворна площ на имота, на разстояние 11,80м. от съседна жилищна сграда и на 6,60м. от съседна животновъдна сграда и на 1м. от път.“ Тоест описанието на нарушението е съвсем ясно и то се изразява в складиране на бали слама ( силно запалим и лесно разгорим материал) на посочените разстояния от посочените обекти. Въпросът е в посочената норма на чл. 56 от Наредба 8121з-647, която, по отношение на изискванията за съхранение на материалите в складове от подклас на функционална пожарна опасност Ф5.2, препраща към НАРЕДБА № Iз-1971 от 29.10.2009 г. за строително-технически правила и норми за осигуряване на безопасност при пожар (Наредба Із-1971). Вярно е, че като е посочил виновно нарушените норми, наказващият орган не е отразил чл. 650 на Наредба Із-1971, както това е сторил авторът на АУАН. Този пропуск в НП обаче не води до претендираното нарушаване на правата на жалбоподателя, тъй като правото на защита се гради и реализира основно по фактите, а те, както се посочи, са ясно и в достатъчен обем представени - съхранени на открито бали на конкретни разстояния от три конкретни обекта. Става съвсем ясно, че именно в тези разстояния се състои неизпълнението на нормативното изискване. 

 

 

 Освен това актът, съдържащ конкретната нормативна препратка предхождащ НП е бил надлежно предявен на нарушителя и му е връчен препис, а той съдържа нормата в привръзка - чл. 650 Наредба Із-1971, която и установява конкретните изисквания за отстояния.  Тази норма е посочена и в издаденото на датата на проверка ( която е и дата на съставяне и предявяване на акта) и на основание чл. 125, ал.1 т.4 от ЗМВР разпореждане  ( л. 14), също връчено лично на нарушителя.

Поради това и в процесния случай не може да се приеме, че липсата на последната норма в дадената в цифров израз правна квалификация на нарушението засяга правото на защита на нарушителя.

Извън това възражение и в рамките на осъществявания цялостен контрол за процесуална законосъобразност, не се установила нарушения в процесуален аспект, които да  обосновават отмяната на НП.

           Фактите на нарушението се оспорват що се отнася до собствеността на имота, в който са били складирани балите слама. Не са представени и не са събрани доказателства, че този имот е собственост на жалбоподателя. Но от показанията на св. М. и тези на И. се установи, че именно той от години го обитава и именно той складира там години наред бали слама. От справката на л. 50 стана ясно, че на процесния адрес ( посочен и в акта и НП) са регистрирани жалбоподателя и друго , посочено, лице, което било негов брат и което е записано като собственик Н. Т..  Като ползвател на имота, за какъвто и сам се представил на М. ( виж показанията му) и по силата на чл. 3 от Наредба 8121з-647 жалбоподателят „е длъжен да спазва изискванията на тази наредба“.

Относно фактите, че балите слама са били складирани по начина, описан в акта и в НП, респ. на посочените в тях разстояния до посочените сгради, не се спори. Те се и установяват от показанията на свидетелите М. и И..  Ситуацията, установена на проверката, е ясно онагледена от  представените от И. фотоси, който и уточнява, че видимият ъгъл на покрива и стената на сграда са на намиращия се до къщата барбекю.  Като факт, установените разстояния до трите обекта по НП не са спорни, но неизменно следва уточнението, че с оглед твърденията на  св. М. разстоянието от 11,80м. всъщност е измерено от балите слама до „барбекюто“, което било разположено до жилищната сграда, но само по себе си няма статут на такава по смисъла на относимия подзаконов нормативен източник - Наредба Із- 1971,  според която е спомагателна сграда.  Административно-наказателното обвинение обаче се отнася до жилищна сграда, животновъдна сграда и път, като от тези три обекта само вторият - животновъдната сграда попада в обсега на чл. 650 от  Наредба Із- 1971. С чл. 650 са установени в таблична форма минималните разстояния от открити и закрити складове за груб фураж ( вкл. сено) до животновъдни и спомагателни сгради и складове от различни категории по пожарна опасност ( А, В,Г И Д) с посочена степен на огнеустойчивост (разстоянията от работилници за основен ремонт и сгради от посочените подкласове на функционална пожарна опасност Ф1.3 и Ф1.4 не се отнасят до процесния случай, за който е относима т.1 ). Става ясно от съдържанието на нормата, че за процесния случай тя е относима само към животновъдната сграда.  В таблицата обаче разстоянията са предвидени в зависимост от степента на огнеустойчивост, а за процесната животновъдна сграда липсва такава категоризация от административните ( контролен и наказващ ) органи и тази липса предопределя невъзможността за проверка на категоризацията. В процесния случай обаче това не е води до пълна невъзможност на елементите от състава на процесното нарушение, тъй като по т.1 на табл.70 към чл. 650 разстоянията от открития склад за сено до животновъдни обекти ( със степен на огнеустойчивост от І до V) са 15м, 20м и 30м., при измерено разстояние на място - 6.60 м.  Тоест при всяко от нормативно установените минимални разстояния ( обусловени от степента на огнеустойчивост) нарушението е факт , поради което липсата на формална категоризация на тази степен, не засяга нито правото на защита, нито възможността за съдебен контрол.   Тази липса обаче предполага да се приеме най-благоприятния за жалбоподателя вариант и това, разбира се, е най-малкото разстояние 15 м. , при което нарушението е налице това разстояние  скъсено с 8,40м.

Наредба № 8121з-647,  съгласно §2 от ПР от нея,  е издадена на основание чл. 125, ал. 2 ЗМВР. В тази връзка правилно административно-наказващият орган се е насочил към санкционната норма на чл. 265 от ЗМВР, като е възприел случаят за маловажен предвид възприетото основание за санкцията па ал.2 , за което, следва да се отбележи, е изложил и мотиви -  „ нарушението е за първи път“ и „въпреки близостта на балите слама не е възникнал пожар“. Наложената глоба по чл. 265, ал.2 от ЗМВР е в максимален размер 100 лева, за което мотиви не са изложени, но дори скъсяването на минималното разстояние повече от два пъти и броя на балите , за които се добива представа от фотосите и показанията на М. и И. , са достатъчни като фактори, обуславящи размера на максималната глоба, предвид сериозни риск ( за хора и имоти), създаден с нарушението. 

 

 

Предвид горното и на основание чл. 63, ал.1 от ЗАНН СЪДЪТ 

Р      Е      Ш      И      :

 

ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление №НП-ПБЗН-ПЗ1-5-5/16.09.2019г. на началник на РСПБЗН-Пазарджик, с което на М.П.П., ЕГН:**********,***, на основание чл. 265, ал.2 от ЗМВР е наложена глоба в размер на 100 лева.

  Решението подлежи на обжалване в 14-дневен срок от съобщението пред Пазарджишкия административен съд.

                                               

                                                                   РАЙОНЕН СЪДИЯ: