Решение по дело №1855/2020 на Районен съд - Русе

Номер на акта: 260207
Дата: 9 октомври 2020 г. (в сила от 3 ноември 2020 г.)
Съдия: Татяна Тодорова Илиева
Дело: 20204520101855
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 26 май 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

   

гр.Русе, 09.10.2020 г.

 В ИМЕТО НА НАРОДА

Районен  съд-Русе, V-ти гр.с-в, в публично заседание на тридесети септември две хиляди и двадесета година, в състав:

 

       Председател: ТАТЯНА ИЛИЕВА

При секретаря Миглена Кънева, като разгледа докладваното от съдията гр.д.№ 1855 по описа за 2020 г., за да се произнесе, съобрази:

При условията на обективно съединяване са предявени искове с правно основание чл. 344, ал.1, т.1, т.2 и т.3 във вр.с чл.225 от КТ.

Ищецът Т.Ф.К. твърди, че със Заповед № 027/27.03.2020 г. на управителя на „Боримес“ ООД трудовото му правоотношение на длъжността „работник кухня” било прекратено на основание чл.325, ал.1, т.1 КТ. Счита заповедта за незаконосъобразна, издадена изцяло при злоупотреба с право от страна на ответника, в нарушение процедурата на цитираната правна норма. Заявява, че в нито един момент не е изразявал устно или писмено волеизявление към работодателя за прекратяване на трудовото му правоотношение. В действителност заповедта му била връчена предния ден, тъй като бил в платен отпуск, когато бил извикан на обекта „Кухнята на Боримес“ с предварително подготвена заповед. Ищецът подписал заповедта без да му бъде дадена възможност да се запознае с нея, тъй като не си носел очилата. Едва като се прибрал в къщи видял основанието, на което било прекратено трудовото му правоотношение. По повод подаден от него сигнал до Дирекция „Бюро по труда“, гр.Русе за извършена злоупотреба с трудовите му права, Т.К. получил отговор, че при извършена проверка в дружеството им била предоставена молба от негово име от дата 26.05.2020 г., каквато той не бил подписвал. Претендира съдът да постанови решение, с което да отмени горната заповед като незаконосъобразна, да бъде възстановен на заеманата преди уволнението длъжност и да му бъде присъдено обезщетение за оставането му без работа поради уволнението за период от 6 месеца, на основание чл.225, ал.1 КТ, в размер на 3 840 лв., ведно със законната лихва от подаване на исковата молба и направените по делото разноски.

Ответникът „Боримес“ ООД, гр.Русе, оспорва основателността на предявените искове. Твърди, че предвид обявеното извънредно положение в страната на 13.03.2020 г. и затварянето на обектите за бързо хранене, предложили на всички работници да изберат дали да бъдат в неплатен отпуск или да прекратят трудовите им правоотношения и да се регистрират в Бюрото по труда до отваряне на обектите отново. Всички работници, в това число и ищецът, поискали да прекратят трудовите си правоотношения. Предложението на ищеца за прекратяване на трудовото му правоотношение било отправено до работодателя и достигнало до него. Същото било уважено чрез издаване на обжалваната заповед. Претендира отхвърляне на исковете и присъждане на направените по делото разноски.

От събраните по делото доказателства съдът приема за установено от фактическа страна следното:

Между страните по делото не се спори, че въз основа на трудов договор № 704/06.11.2018 г. са били в трудово правоотношение, като ищецът е изпълнявал длъжността „Работник, кухня“.

Със заповед № 027/27.03.2020 г. на управителя на ответното дружество трудовото правоотношение с Т.К. е прекратено на основание чл. 325, ал.1, т. 1 от КТ, считано от същата дата, по взаимно съгласие на страните, изразено писмено.

Към отговора на исковата молба ответникът представя молба № 001/26.03.2020 г., изходяща от ищеца до управителя на „Боримес“ ООД, с която първият изразява желание да бъде освободен от заеманата от него длъжност, считано от 27.03.2020 г. Предвид направеното оспорване на подписа, положен за ищеца, е назначена почеркова експертиза. От приетото й заключение е видно, че подписът на горната молба е изпълнен от Т.Ф.К..

В качеството на свидетел по делото е разпитан К.Ц. – работник в кухня „Боримес“ до магазин „Кауфланд“ и бивш колега на ищеца. Същият твърди, че двамата били освободени в един и същи ден, като шефките им дошли на работа, обяснили, че заради пандемията работата много намаляла и му предложили два варианта: или неплатен отпуск, или освобождаване. Ц. избрал втория вариант и същият ден му дали заповедта за прекратяване. Ищецът дошъл половин час след шефките, но свидетелят заявява, че не знае какво са си говорили с него. Видял само, че разписват някакви документи.  

Установеното от фактическа страна мотивира следните правни изводи:

Исковата претенция с правно основание чл. 344, ал.1, т.1 от КТ за признаване  прекратяване трудовото правоотношение на ищеца със заповед № 27/27.03.2020 г. на управителя на "Боримес"ООД за незаконно и неговата отмяна е допустима, но неоснователна.

Посоченото от работодателя основание за прекратяване трудовото правоотношение между страните е чл. 325, ал. 1, т. 1 от КТ. Според посочената разпоредба трудовият договор се прекратява по взаимно съгласие на страните, изразено писмено. Това означава, че двете насрещни волеизявления на страните, както предложението за прекратяване на трудовото правоотношение, така и приемането на същото, е необходимо да са изразени писмено. Всяка от страните трябва да изрази волята си за прекратяването на трудовия договор ясно, категорично и безусловно, като нито една от тях не е задължена да посочва основание или каквато и да е причина за прекратяването. Взаимното съгласие се счита постигнато в момента, когато съвпадат двете писмени волеизявления за прекратяване на трудовия договор, а заповедта за прекратяване на ТПО на основание чл.325, ал.1, т.1 от КТ има само констативен, а не диспозитивен характер.

В случая ищецът, в качеството си на работник по трудово правоотношение, е подписал молба до работодателя за освобождаване от заеманата от него длъжност, считано от 27.03.2020 г. Независимо, че документът е бил предварително изготвен, с подписването му съдът приема, че Т.К. се е съгласил със съдържанието на молбата, т.е. изразил е воля за прекратяване на трудовия си договор. Не са ангажирани доказателства за изложените в исковата молба твърдения, че не е била налице воля от страна на ищеца за прекратяване на трудовото му правоотношение по взаимно съгласие, нито че всички документи са му представени и подписани от него на 26.03.2020 г. Разпитаният по делото свидетел установява, че когато на него са връчвали заповедта за прекратяване на трудовия му договор са разговаряли и с ищеца и той нещо е подписвал, но свидетелят не сочи датата, на която това е станало, не знае какви разговори са водени между Т.К. и представителите на ответника, нито какви документи е подписвал.

С издаването на обжалваната заповед работодателят е изразил писменото си съгласие и воля трудовото правоотношение с ищеца да бъде прекратено именно на основание чл.325, ал.1, т.1 от ГПК - по тяхно взаимно съгласие и считано от датата, заявена в молбата на ищеца.   

Предвид изложеното исковата претенция с правно основание чл. 344, ал. 1, т. 1 от КТ за признаване прекратяването на трудовото правоотношение на ищеца за незаконно и за неговата отмяна следва да се остави без уважение.

Съобразно изхода на спора по главната претенция неоснователни и подлежащи на отхвърляне се явяват и акцесорните претенции за възстановяване на ищеца на заеманата преди това работа и за заплащане на обезщетение по чл.225, ал.1 от КТ.

На основание чл.78, ал.3 ГПК ищецът дължи на ответника деловодни разноски в размер на 300 лв. – заплатено адвокатско възнаграждение.

Мотивиран от гореизложеното и на основание чл.235 ГПК, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОТХВЪРЛЯ предявените от Т.Ф.К., с ЕГН **********,***, против “Боримес” ООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр.Русе, местност Слатина, ул.“Индустриален парк“ 16, представлявано от управителите Борис Георгиев Биринджиев и Симеон Георгиев Биринджиев, искове за отмяна на заповед № 027/27.03.2020 г. на управителя на “Боримес” ООД, гр.Русе, като незаконосъобразна, за възстановяването му на длъжността “Работник, кухня”, както и за заплащане на обезщетение по чл.225, ал.1 от КТ, като неоснователни.

          ОСЪЖДА Т.Ф.К., с ЕГН **********,***, да заплати на “Боримес” ООД, гр.Русе, с ЕИК *********, 300 лв. деловодни разноски.

Решението подлежи на въззивно обжалване пред Окръжен съд - Русе в двуседмичен срок от връчването му на страните.

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: